Τι να κανω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17

    Τι να κανω;

    Την ημερα των χριστουγεννων η γιαγια μου παθαινει βαρη εγκεφαλικο, νοσηλευτηκε για 1 μηνα στο νοσοκομειο, οταν βγηκε μαθαινω πως ο θειος μου εχει καρκινο οισοφαγου.

    Δεν της ειπαν τιποτα για αυτο το θεμα για να μην την αναστατωσουν περισσοτερο. Η μηνες περνουσαν με εξετασης χημειοθεραπειες κ.α και τοτε ξανα παθαινε εγκεφαλικο η γιαγια ποιο βαρη απο το πρωτο, ταυτοχρονα ο θειος μου μπαινει στο νοσοκομειο για καποιες εξετασης, εκατσε περιπου 20 ημερες και ξαφνικα μας παιρνουν τηλ για να μας ειδοποιησουν οτι πηγε εντατικη λογο δυσκολιον στην αναπνοη. 20 ημερες μετα εφυγε απο καρκινο οισοφαγου, αλλα δεν ενημερωσαμε την γιαγια για να μην την διαλυσουμε.

    Για να μην το δει η καταλαβει κατι την ημερα της κηδειας την βαλαμε σε αλλο δωματιο με αιτιολογια θα βαψουμε το σπιτι.

    Αν και εχει περαση 8 μηνες που εφυγε θεωρω οτι πρεπει καποια στιγμη να της το πουνε, αλλα τα παιδια της (θειος μου και ο πατερας μου) αρνουνται να το πουν.

    Εσεις τι λετε να μην το μαθει... παιδι της δεν ηταν.

    Λογο των εγκεφαλικων επεισοδιων δεν θυμαται ευκολα προσωπα για αυτο και μεχρι στιγμης δεν εχει ρωτησει τιποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μην της λετε τιποτα...εγω δεν θα ελεγα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Originally posted by Empneustns
    μην της λετε τιποτα...εγω δεν θα ελεγα
    Το εγγραψα για να παρω και αλλες γνωμες εκτος των γνωστων μου, ξερεις πως ειναι να ζεις με αυτο \"μεσα σου\";

    Απο τι μια εχω τυψεις, απο την αλλη θελω να της το πω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    αποτην στιγμή που δεν θυμάται καλά και δεν τον αναζητά υποθέττω για ποιό λόγο να της το πείτε;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Originally posted by giota
    αποτην στιγμή που δεν θυμάται καλά και δεν τον αναζητά υποθέττω για ποιό λόγο να της το πείτε;
    Θεωρο οτι καποια στιγμη θα πρεπει να το μαθει. Ασχετα που δεν των εχει αναζητηση μεχρι τωρα, ισως να της εχουν πει παραμυθι οτι εφυγε για Αθηνα (υποθετικα το λεω) μιας και την εχουν επισκεφτει αρκετα συγγενικα προσωπα και ολους τους θυμαται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γιατι να της το πεις? Δεν ρωταει, δεν εχει αισθησεις σε πληρη λειτουργια....γιατι να μαθει κατι τοσο σκληρο?Δεν νομιζω να ειναι καν σε θεση να πενθησει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Η σιωπη ειναι χρυσος λενε, ok σας ευχαριστω ολους για της απαντησης σας.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by aser
    Την ημερα των χριστουγεννων η γιαγια μου παθαινει βαρη εγκεφαλικο, νοσηλευτηκε για 1 μηνα στο νοσοκομειο, οταν βγηκε μαθαινω πως ο θειος μου εχει καρκινο οισοφαγου.

    Δεν της ειπαν τιποτα για αυτο το θεμα για να μην την αναστατωσουν περισσοτερο. Η μηνες περνουσαν με εξετασης χημειοθεραπειες κ.α και τοτε ξανα παθαινε εγκεφαλικο η γιαγια ποιο βαρη απο το πρωτο, ταυτοχρονα ο θειος μου μπαινει στο νοσοκομειο για καποιες εξετασης, εκατσε περιπου 20 ημερες και ξαφνικα μας παιρνουν τηλ για να μας ειδοποιησουν οτι πηγε εντατικη λογο δυσκολιον στην αναπνοη. 20 ημερες μετα εφυγε απο καρκινο οισοφαγου, αλλα δεν ενημερωσαμε την γιαγια για να μην την διαλυσουμε.

    Για να μην το δει η καταλαβει κατι την ημερα της κηδειας την βαλαμε σε αλλο δωματιο με αιτιολογια θα βαψουμε το σπιτι.

    Αν και εχει περαση 8 μηνες που εφυγε θεωρω οτι πρεπει καποια στιγμη να της το πουνε, αλλα τα παιδια της (θειος μου και ο πατερας μου) αρνουνται να το πουν.

    Εσυς τι λετε να μην το μαθει... παιδι της δεν ηταν.

    Λογο των εγκαφαλικων επεισοδιων δεν θυμαται ευκολα προσωπα για αυτο και μεχρι στιγμης δεν εχει ρωτησει τιποτα.
    Συμφωνώ με τον Εμπνευστη.Καλυτερα μην πειτε τιποτα.Δεν εχει σημασια παντα το τι ψεμα θα πεις αλλα ο λογος για τον οποιον το λες.Και μερικες φορες καλυτερα να ζεις στην αγνοια...δυστυχως ετσι ειναι.

  9. #9
    Εχω μια ιστορία....

    Ο θειος μια φιλης μου, έπαθε ανακοπή στα 60 του.
    Η μητέρα του ζούσε και όλα τα αδέλφια αποφάσισαν να μην της πουν την αλήθεια γιατί ήταν ήδη μεγάλη, (σχεδον 90), και η υγεία της πολύ εύθραυστη.
    Η ίδια η γυναίκα του λοιπόν, πήγε στην πεθερά της και της είπε πως ο άντρας της έφυγε στο εξωτερικό με την αγαπημένη του, πως εκείνη το ήξερε πολύ καιρό, αλλά δεν ήθελε να πει τίποτα για να μη πληγώσει τα παιδιά και άλλα τέτοια.
    Μετά από καιρό, (επειδή έμενε στη μητέρα της φίλης μου), της έλεγαν πως ο γιος της έπαιρνε τηλ, αλλά εκείνη κοιμόταν, πως έστελνε μνμ, κλπ.
    Η γιαγιά δεν κατάλαβε ποτέ κάτι και στο τέλος έφυγε απ τη ζωή από γεράματα.
    Είχα σκεφτεί πολλές φορές τότε που άκουσα την ιστορία αν έκαναν σωστό ή λάθος.
    Κατέληξα να σκέφτομαι το κίνητρο.
    Το έκαναν για να την προφυλάξουν.
    Απο τι?
    Απ τη μοιρα της?
    Απ την ίδια τη ζωη?
    Δεν ξέρω...αλήθεια δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος σε μια τέτοια περίπτωση. Όσο όμως και αν είναι σκληρή η αλήθεια, δεν παύει να είναι η αλήθεια του καθένα και αυτό από μονο του λέει πάρα πολλά.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγώ πάντως δεν θα το έλεγα.Είναι ειδικές αυτές οι περιπτώσεις,οπότε μιλάμε για ειδική αντιμετώπιση.Δεν χρειάζεται ο πόνος στο κατώφλι του θανάτου ας πούμε,ούτε στην περίπτωση κάποιου που δε θα έχει νόημα να το πεις.Ούτε το χρόνο να τον διαχειριστεί τον πόνο έχει ο ενενηντάχρονος,ούτε τη δύναμη όταν η υγεία είναι τόσο επιβαρυμένη.Οπότε το ηθικό δίλημμα δεν ισχύει κατά κάποιο τρόπο.

    Να πω μία περίπτωση που έτυχε να ζήσω κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια.Μία οικογενειακή φίλη έκανε ένα πολύ σοβαρό χειρουργείο.
    Όσο βρισκόταν στην εντατική,ο σύζυγός της πέθανε από ανακοπή.Τα παιδιά της αποφάσισαν να μην της το πουν,γνωρίζοντας πως έτσι πιθανότατα το shock,η θλίψη και το στρες θα είχαν σημαντικό αρνητικό αντίχτυπο στην ανάρρωσή της.Το τραγικό φυσικά ήταν πως τα παιδιά έθαψαν τον πατέρα τους,δε φόραγαν μαύρα όταν πήγαιναν να την επισκεφτούν και έκρυβαν τον πόνο τους.Πάλι πέρασε shock,θλίψη και πένθος,με τη διαφορά πως τα πέρασε με τον οργανισμό της ικανότερο να ανταπεξέλθει,χωρίς τον κίνδυνο τα παιδιά να χάσουν και τον άλλο γονιό τους.

    Τραγικές συγκυρίες...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    \"μωραινει Κυριος,ον βουλεται απωλέσσαι\"
    ελπιζω να το γραφω σχεδον σωστα...(αν και δεν ειμαι θρησκευομενη,αναμφισβητητ� � υπαρχει σοφια πισω απο τα ρητα)

    εφοσον απ οτι φαινεται οι λειτουργιες της γυναικας αρχισαν να εκπιπτουν και ειναι θεμα χρονου το ποτε θα φυγει οριστικα.
    εφοσον η ιδια δεν ρωτα γιατι δεν ειναι σε θεση ισως να μαθει, γιατι να της το πειτε?
    λες, οτι νοιωθεις τυψεις να της κρυβετε την αληθεια.
    αν ομως, της το πειτε και παθει ενα ακομα εγκεφαλικο τελικο, θα αντεξεις τις τυψεις οτι ισως εφταιγε η αληθεια?
    εγω δεν θα το ελεγα ουτε καν αν καμια μερα ρωτουσε.
    θα προβληματιζομουν μονο αν αρχιζε να ρωταει επιμονα και εδειχνε να ταλαιπωρειται απ το γεγονος οτι δεν παιρνει απαντησεις..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •