ποτε θα μου περάσει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    ποτε θα μου περάσει;

    είναι πολύ δύσκολο αυτό που ζω τον τελευταίο χρόνο.
    η ιστοριά ξεκίνά κάπως έτσι.
    μια μέρα εκεί που έπεινα τον καφέ μου άρχισα να αισθάνομαι δισφορία. νόμιζα πως θα έπεφτα κάτω. γύρισα σπίτι και μετά απο εξετάσεις ανακαλύφτηκε πως έχω ένα όζο στο θυροειδή και αυτό μου τα δημιούργησε όλα. όμως τα συμπτώματα δεν τελείωναν. έτσι μια καλοκαιρινή μέρα κι ενώ ήμουν διακοπές ξύπνησα ΧΑΛΙΑ!!! περίεργες σκέψεις-τάσεις αυτοκτονίας-φοβίες για τους γονείς και τα αδέρφια μου-φόβος και για εμένα την ίδια.
    Γύρισα στην Αθήνα άρον άρον και την επόμενη μέρα πήγα σε ψυχολόγο. Αρχισα να αναλύω τα θέματα αλλά η εμμονές μου και η ψυχολογιά μου παρέμεινα ίδιες. Μέχρι που αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο. Αμέσως μου έγραψε ladose και xanax. πέρασα πάρα πολύ δύσκολες μέρες μέχρι να διορθωθεί η διάθεση μου. έχασα πολλά κιλα και κοιμώμουν μόνο με τη μαμά μου. μετά απο δύο μήνες κι ενώ διορθωνώταν λίγο το πρόβλημα μου πρόσθεσε κι ένα αντιψυχωσικό το solian. για να ενισχύσουμε το αντικαταθλιπτικό είπε. σήμερα και μετά απο 6 μήνες θεραπειας με χάπια αγγίζω το 80% της καλής διάθεσης. πρίν απο μία εβδομάδα μου είπε να κόψω το αντιψυχωσικό αλλα άρχισα να μην αισθάνομαι και πάλι καλά και το ξαναάρχισα. οι σκέψει μου όμως παραμένουν στο βάθος του μυαλού μου και στεναχωριέμαι που τις έκανα και θα μου μείνουν κατάληπο. θα μου περάσει; θα σκέφτομαι πάντα απο εδώ και πέρα όλα αυτά τα κακα; πόσο καιρό θα διαρκέσει μέχρι να αγγίξω το 100%

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αγωνιώδες το ερώτημά σου πράσινη κλωστή αλλά δυστυχώς την απάντηση θα τη δώσεις μόνο εσύ.
    Και όσο λιγότερο σε απασχολεί η απάντηση τόσο λιγότερο χρόνο (νομίζω) θα χρειαστεί για να τη δώσεις την απάντηση
    Εξάλου και το 80 δεν είναι λίγο ε?

    (χαίρομαι πάντως για το εμοτικον χαμογελάκι που έβαλες επάνω)
    been good, been bad. WILL GO ON

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τον θυροειδή σου τον έχεις ρυθμίσει?
    ο ψυχίατρος δεν σου είπε να τον ρυθμίσεις? ο ενδοκρινολόγος?
    εξετάσεις Τ3, Τ4, TSH, ΑθΑ σου βγήκαν φυσιολογικές?
    ή μόνο το οζίδιο εντοπίσανε?

    Παίρνω 8 χρόνια θυρορμόνη, βέβαια τα οζίδια δεν έχουν φύγει, 3-4 διάφορα μεγέθη, αλλά δεν έχουν αλλάξει κιόλας, δηλαδή δεν έχουν γίνει χειρότερα κ γι\' αυτό έχει σημασία να τον ρυθμίσης και φυσικά το θέμα με τις ορμόνες ενισχύει αρνητικά τα ψυχικά νοσήματα.

    Υπο ή Υπερ έχεις?

    Μου κάνει εντύπωση όμως, όταν έμαθες ότι έχεις θυροειδή σε έριξε απο κάτω? Προηγουμένως δεν είχες άλλα συμπτώματα?
    Δεν είναι κάτι που εμφανίζεται ξαφνικά κ στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κληρονομικό.

    Ενώ εγώ έχω ρυθμίση χρόνια το θυροειδή, είχα κ πριν κατάθλιψη κ ακόμα έχω (σκέψεις, απόπειρες κλπ). Παίρνω αντικαταθλιπτικά πάνω από ένα μήνα κ περιμένω αποτελέσματα ακόμα.

    Ο θυροειδής δεν είναι κάτι που περνάει, όταν όμως δεν τον ελέγχεις έχει άσχημη εξέλιξη κ αφαιρείται χειρουργικά, σε περιπτώσεις που είναι η μόνη λύση. Συνήθως αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη αγωγή. Μην αγχώνεσαι κ φρόντισε να πας σε ένα καλό ενδοκρινολόγο, παράλληλα με τον ψυχίατρο όμως.

    Να είσαι καλά!

  4. #4
    οι εξετάσεις έβγαιναν άστετες. πότε καλές πότε όχι. δεν έχω ούτε υπό ούτε υπερ. μόνο ο όζος είναι αρκετά μεγάλος και για αυτό το λόγο έκανα και βιοψία. είναι μιά απλή καλοήθεια. αυτό το μήνα πρέπει να ξανακάνω έναν υπέρηχο για να δω αν μετα απο έξι μήνες που ήπια τα χάπια έχει αλλάξει μέγεθος.
    με έριξε απο κάτω για το λόγο πως θα μπορούσε να είναι και καρκίνος. δεν είχα σκεφτεί πως θα μπορούσα να πάθω κάτι τόσο νέα. είμαι 30.
    τον θυροειδή μου τον έχω υποέλεγχο και πράγματι είναι κληρονομικό γιατί έχει και η μάμά μου και η γιαγιά μου και οι ξαδέρφες μου. να που έχω κι εγώ τώρα.
    αν δεν αλλάξει σχήμα ο όζος και βέβαια θα τον αφαιρέσω. η μία μου ξαδέρφη πριν ένα μήνα τον αφαίρεσε.
    όσο για τα αντικαταθλιπτικά που πέρνεις εσύ είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αγγίξεις το τέλειο. δεν σε απογοητεύω αλλά μέτά απο 2 μήνες θα αγγίζεις το 100%. ως τότε κάνε υπομονή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εχεις ένα άγχος με το 100% ε?
    Συμφωνώ με τον justme ότι και το 80 δεν είναι λίγο.Μακάρι να φτάσω κάποια στιγμή το 80 και θα είμαι πολύ ικανοποιημένη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •