Αλλαγή φύλου, από τα 15 χρόνια! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 84
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Ελισάβετ, έχεις μια επιθετική συμπεριφορά, που πρώτον δεν αρμόζει σε μια κοπέλα και δεύτερον δεν μπορεί να γίνει έτσι, ένας υγιής διάλογος. Δεν παρέθεσα καμία πληροφορία, μπορεί ο καθένας προσωπικά, να ψάξει περισσότερα γι'αυτό το θέμα. Ίσως να μην κατάλαβες, το αρχικό ερώτημα, που δεν είναι ενημερωτικό, αλλά είναι καθαρά για απόψεις, πάνω σε ένα νομοσχέδιο. Δεύτερον, το ότι μπορούσε πριν να γίνει αυτό, αυτό δεν σημαίνει πως υποστηρίζονταν νομικά και κρατικά, τώρα υποστηρίζεται. Ξαναλέω, γιατί μάλλον διαβάζεις, επιλεγμένες προτάσεις, και απαντάς μόνο σε αυτές. Ξαναλέω λοιπόν, πως υπάρχουν χώρες όπως η Γερμανία, που δεν έχει ηλικιακό όριο, υπάρχουν άλλες χώρες που μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό, από τα 18, έτσι όπως είναι το σωστό δηλαδή. Οι χώρες δηλαδή, που το ξεκίνησαν αυτό από τα 18 έτη, να φανταστώ πως σύμφωνα με την προσωπική σου άποψη, είναι μαλάκες; Επιμένω, πως η ηλικία των 15, ήταν απλά για πολιτική σκοπιμότητα και όχι τόσο για τους ψυχολογικούς λόγους, άρα για εμένα είναι λάθος απόφαση. Τρίτον, θα πρέπει να ενημερώνεσαι καλύτερα, πριν προβείς, σε έναν επιθετικό λόγο εναντίον μου, πως σύμφωνα με την "Παιδοψυχιατρική" εταιρία, είναι αντίθετη, ως προς την απόφαση, για τα 15 έτη. Άρα να υποθέσω, πως και εκείνοι είναι μαλάκες, σύμφωνα με την άποψή σου; Όσο για τους συντηρητικούς, που έχεις κατατάξει τους ανθρώπους, σε κουτάκια και ταμπελίτσες, αν εννοείς για την Εκκλησία, τότε καλώς έκανε και όρθωσε, την "φωνή" της, απέναντι σε αποφάσεις, πολιτικού σκοπού και όχι, ανθρωπιστικού σκοπού. Το νομοσχέδιο ήταν ανοικτό, σε δημόσια διαβούλευση. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι ο καθένας, μπορεί να εκφράσει την άποψή του, πάνω στο νομοσχέδιο, όπως έκανε και η Εκκλησία, όπως έκανε και η Παιδοψυχιατρική εταιρία, όπως και άλλοι οργανισμοί φαντάζομαι. Αν ήθελες να μην είχαν άποψη κάποιοι όπως τους αποκαλείς "συντηρητικοί" ή οργανισμοί, που δεν συμφωνούν με την άποψή σου , άρα φαντάζομαι πως και αυτοί είναι μαλάκες, σύμφωνα με εσένα, άρα μιλάμε για ένα απολυταρχικό καθεστώς, που θα δίνεται η δυνατότητα, σε μία ή σε δύο "φωνές" να εκφράζουν την άποψή τους...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ελισάβετ, έχεις μια επιθετική συμπεριφορά, που πρώτον δεν αρμόζει σε μια κοπέλα και δεύτερον δεν μπορεί να γίνει έτσι, ένας υγιής διάλογος. Δεν παρέθεσα καμία πληροφορία, μπορεί ο καθένας προσωπικά, να ψάξει περισσότερα γι'αυτό το θέμα. Ίσως να μην κατάλαβες, το αρχικό ερώτημα, που δεν είναι ενημερωτικό, αλλά είναι καθαρά για απόψεις, πάνω σε ένα νομοσχέδιο. Δεύτερον, το ότι μπορούσε πριν να γίνει αυτό, αυτό δεν σημαίνει πως υποστηρίζονταν νομικά και κρατικά, τώρα υποστηρίζεται. Ξαναλέω, γιατί μάλλον διαβάζεις, επιλεγμένες προτάσεις, και απαντάς μόνο σε αυτές. Ξαναλέω λοιπόν, πως υπάρχουν χώρες όπως η Γερμανία, που δεν έχει ηλικιακό όριο, υπάρχουν άλλες χώρες που μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό, από τα 18, έτσι όπως είναι το σωστό δηλαδή. Οι χώρες δηλαδή, που το ξεκίνησαν αυτό από τα 18 έτη, να φανταστώ πως σύμφωνα με την προσωπική σου άποψη, είναι μαλάκες; Επιμένω, πως η ηλικία των 15, ήταν απλά για πολιτική σκοπιμότητα και όχι τόσο για τους ψυχολογικούς λόγους, άρα για εμένα είναι λάθος απόφαση. Τρίτον, θα πρέπει να ενημερώνεσαι καλύτερα, πριν προβείς, σε έναν επιθετικό λόγο εναντίον μου, πως σύμφωνα με την "Παιδοψυχιατρική" εταιρία, είναι αντίθετη, ως προς την απόφαση, για τα 15 έτη. Άρα να υποθέσω, πως και εκείνοι είναι μαλάκες, σύμφωνα με την άποψή σου; Όσο για τους συντηρητικούς, που έχεις κατατάξει τους ανθρώπους, σε κουτάκια και ταμπελίτσες, αν εννοείς για την Εκκλησία, τότε καλώς έκανε και όρθωσε, την "φωνή" της, απέναντι σε αποφάσεις, πολιτικού σκοπού και όχι, ανθρωπιστικού σκοπού. Το νομοσχέδιο ήταν ανοικτό, σε δημόσια διαβούλευση. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι ο καθένας, μπορεί να εκφράσει την άποψή του, πάνω στο νομοσχέδιο, όπως έκανε και η Εκκλησία, όπως έκανε και η Παιδοψυχιατρική εταιρία, όπως και άλλοι οργανισμοί φαντάζομαι. Αν ήθελες να μην είχαν άποψη κάποιοι όπως τους αποκαλείς "συντηρητικοί" ή οργανισμοί, που δεν συμφωνούν με την άποψή σου , άρα φαντάζομαι πως και αυτοί είναι μαλάκες, σύμφωνα με εσένα, άρα μιλάμε για ένα απολυταρχικό καθεστώς, που θα δίνεται η δυνατότητα, σε μία ή σε δύο "φωνές" να εκφράζουν την άποψή τους...
    Τι εννοείς με αυτό; Φυσικά και υποστηρίζοταν νομικά!!! Νόμος του κράτους ήταν και μάλιστα αν θυμάμαι καλά νόμος του 70 κάτι.
    Σου ξαναλέω γιατί εσύ μάλλον δεν διαβάζεις, στην Ελλάδα μέχρι τώρα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ όριο ηλικίας.
    Είναι γελοίο να διαμαρτύρεστε τώρα, όσοι διαμαρτύρεστε για το όριο των 15 ενώ πριν δεν υπήρχε κανένα όριο!
    Η διαφωνία που εκφράζεις λοιπόν για τον νόμο, στο κομμάτι της ηλικίας, σου λεω πως δεν στέκει και συ συνεχίζεις να κάνεις τον χαζό. Δεν ξέρω σε ποια άλλη γλώσσα να στο γράψω για να το καταλάβεις : Σύμφωνα με τους νόμους του κράτους, δεν υπήρχε όριο ηλικίας!!!

    Για την εκκλησία που αναφέρεις δεν έχω τίποτα να πω, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται, εγώ δεν ανέφερα εκκλησία, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από αυτούς.

    Για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει τις δικές τους απόψεις, των ανθρώπων που έχουν άμεση σχέση με το θέμα αντί να λέει ο καθένας το μακρυ του και το κοντό του, παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου ντοκιμαντερ.

    https://vimeo.com/160083433

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Τι εννοείς με αυτό; Φυσικά και υποστηρίζοταν νομικά!!! Νόμος του κράτους ήταν και μάλιστα αν θυμάμαι καλά νόμος του 70 κάτι.
    Σου ξαναλέω γιατί εσύ μάλλον δεν διαβάζεις, στην Ελλάδα μέχρι τώρα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ όριο ηλικίας.
    Είναι γελοίο να διαμαρτύρεστε τώρα, όσοι διαμαρτύρεστε για το όριο των 15 ενώ πριν δεν υπήρχε κανένα όριο!
    Η διαφωνία που εκφράζεις λοιπόν για τον νόμο, στο κομμάτι της ηλικίας, σου λεω πως δεν στέκει και συ συνεχίζεις να κάνεις τον χαζό. Δεν ξέρω σε ποια άλλη γλώσσα να στο γράψω για να το καταλάβεις : Σύμφωνα με τους νόμους του κράτους, δεν υπήρχε όριο ηλικίας!!!

    Για την εκκλησία που αναφέρεις δεν έχω τίποτα να πω, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται, εγώ δεν ανέφερα εκκλησία, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από αυτούς.

    Για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει τις δικές τους απόψεις, των ανθρώπων που έχουν άμεση σχέση με το θέμα αντί να λέει ο καθένας το μακρυ του και το κοντό του, παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου ντοκιμαντερ.

    https://vimeo.com/160083433
    Πριν είπες, πως εάν έκανε κάποιος αλλαγή φύλου, στα χαρτιά λεγόταν "Δημήτρης", ακόμη και αν είχε κάνει την αλλαγή φύλου, άρα πως υποστηριζόταν νομικά; Πρώτο φάουλ, δεύτερο φάουλ, είναι ότι έκανες γαργάρα, την απόφαση της "Παιδοψυχιατρικής" εταιρίας, γιατί δεν είναι σύμφωνη, με την άποψή σου. Δεν ανέφερες Εκκλησία, αλλά ανέφερες για "συντηρητικούς", άρα και εκείνοι τους βρίζεις, επειδή δεν ήταν σύμφωνοι, με ένα νομοσχέδιο πολιτικού σκοπού; Ή επειδή, δεν ήταν σύμφωνοι, με την άποψή σου; Ξαναλέω λοιπόν, γιατί έχω καταλάβει, από καιρό, ότι απαντάς σε μεμονωμένες προτάσεις και όχι συνολικά, ότι φυσικά το κράτος, πρέπει να παίρνει αποφάσεις, ακόμη και για τους ανθρώπους, που θέλουν την αλλαγή φύλου και νομικά. (Μην μου πεις ξανά, ότι πριν υπήρχε νομική αναγνώριση, γιατί αυτοακυρώνεσαι πάλι, δες τι μου είπες παραπάνω). Όμως, το να εμπορεύεται πολιτικά, με την απόφαση από τα 15 έτη, είναι άτοπο απλά. Ο καθένας, ας κάνει κουμάντο στον εαυτό του, όμως είμαι αντίθετος ως προς τα 15 έτη Ελισάβετ και πιστεύω, πως και η Παιδοψυχιατρική εταιρία, που είναι και εκείνη αντίθετη, κάτι παραπάνω θα ξέρει, από μια Ελισάβετ, σε ένα φόρουμ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Πριν είπες, πως εάν έκανε κάποιος αλλαγή φύλου, στα χαρτιά λεγόταν "Δημήτρης", ακόμη και αν είχε κάνει την αλλαγή φύλου, άρα πως υποστηριζόταν νομικά; Πρώτο φάουλ, δεύτερο φάουλ, είναι ότι έκανες γαργάρα, την απόφαση της "Παιδοψυχιατρικής" εταιρίας, γιατί δεν είναι σύμφωνη, με την άποψή σου. Δεν ανέφερες Εκκλησία, αλλά ανέφερες για "συντηρητικούς", άρα και εκείνοι τους βρίζεις, επειδή δεν ήταν σύμφωνοι, με ένα νομοσχέδιο πολιτικού σκοπού; Ή επειδή, δεν ήταν σύμφωνοι, με την άποψή σου; Ξαναλέω λοιπόν, γιατί έχω καταλάβει, από καιρό, ότι απαντάς σε μεμονωμένες προτάσεις και όχι συνολικά, ότι φυσικά το κράτος, πρέπει να παίρνει αποφάσεις, ακόμη και για τους ανθρώπους, που θέλουν την αλλαγή φύλου και νομικά. (Μην μου πεις ξανά, ότι πριν υπήρχε νομική αναγνώριση, γιατί αυτοακυρώνεσαι πάλι, δες τι μου είπες παραπάνω). Όμως, το να εμπορεύεται πολιτικά, με την απόφαση από τα 15 έτη, είναι άτοπο απλά. Ο καθένας, ας κάνει κουμάντο στον εαυτό του, όμως είμαι αντίθετος ως προς τα 15 έτη Ελισάβετ και πιστεύω, πως και η Παιδοψυχιατρική εταιρία, που είναι και εκείνη αντίθετη, κάτι παραπάνω θα ξέρει, από μια Ελισάβετ, σε ένα φόρουμ...
    Κοίτα δεν θα μπω στην διαδικασία να σου μάθω ελληνικά! Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις ένα κείμενο που διαβάζεις όπως καταλαβαίνεις γίνεται σχεδόν αδύνατο να συνεννοηθεί άνθρωπος μαζί σου.
    Δεν φτάνει που είσαι άσχετος και δεν γνώριζες ότι υπήρχε αντίστοιχος νόμος μέχρι τώρα χωρίς χρονικό περιορισμό (δεν είναι κακό να μην γνωρίζει κάποιος) αλλά αφού στο επισημαίνει κάποιος, αντί να το ψάξεις και να πάρεις πίσω τις βλακείες που έλεγες, επιμένεις στην βλακεία και επιπλέον προσπαθείς για πολλοστή φορά να βάλεις λόγια στο στόμα του άλλου και να διαστρεβλώσεις αυτά που λέει.
    Ο ορισμός της βλακείας και της κακοήθειας.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Κοίτα δεν θα μπω στην διαδικασία να σου μάθω ελληνικά! Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις ένα κείμενο που διαβάζεις όπως καταλαβαίνεις γίνεται σχεδόν αδύνατο να συνεννοηθεί άνθρωπος μαζί σου.
    Δεν φτάνει που είσαι άσχετος και δεν γνώριζες ότι υπήρχε αντίστοιχος νόμος μέχρι τώρα χωρίς χρονικό περιορισμό (δεν είναι κακό να μην γνωρίζει κάποιος) αλλά αφού στο επισημαίνει κάποιος, αντί να το ψάξεις και να πάρεις πίσω τις βλακείες που έλεγες, επιμένεις στην βλακεία και επιπλέον προσπαθείς για πολλοστή φορά να βάλεις λόγια στο στόμα του άλλου και να διαστρεβλώσεις αυτά που λέει.
    Ο ορισμός της βλακείας και της κακοήθειας.
    Ζορίστηκες ε; Πάρε και το ίδιο σου το κείμενο "Προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν πρέπει να υπάρχει όριο ηλικίας, τα παιδιά που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες δέχονται απίστευτο μπουλινγκ στα σχολεία, έχουν προβλήματα με τα χαρτιά τους, απολυτήρια, πτυχία κτλ κι έτσι θα έπρεπε να μπορούν να αλλάξουν τα στοιχεία τους από οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμούν. Είναι γελοίο ένα παιδί να το φωνάζουν Δημήτρη στο σχολείο γιατί έτσι είνα καταχωρημένο στα χαρτιά και να έχει την αμφίεση κοπελίτσας και να περιμένουμε να μην δημιουργηθούν ψυχολογικά σε αυτό το παιδί ή να μην το τραμπουκίζουν τα υπόλοιπα." Και ξαναλέω, πως γίνεται να υποστηρίζεται νομικά, όταν τα κρατικά χαρτιά, δεν το υποστηρίζουν; Το ποιος λέει βλακείες Ελισάβετ, φαίνεται από αυτά που γράφει και ξέχασε ότι τα έγραψε. Γαργάρα και πάλι, για την Παιδοψυχιατρική εταιρία. Βγήκε ολόκληρη, Παιδοψυχιατρική εταιρία, να πει ότι δεν συμφωνεί και έρχεται μια ελισάβετ, από ένα φόρουμ, να τους βγάλει όλους λάθος, επειδή δεν συμφωνούν με την άποψή της. Πραγματικά αυτό είναι η επιτομή της γελοιότητας....Καλή συνέχεια...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Τι κακό κάνει το ιντερνέτ στους νέους το φμπ λέει δε χρειάζεται να βγαλεισ πανεπιστήμιο αν διαβάζεις τυχαία άρθρα στο ιντερνέτ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ζορίστηκες ε; Πάρε και το ίδιο σου το κείμενο "Προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν πρέπει να υπάρχει όριο ηλικίας, τα παιδιά που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες δέχονται απίστευτο μπουλινγκ στα σχολεία, έχουν προβλήματα με τα χαρτιά τους, απολυτήρια, πτυχία κτλ κι έτσι θα έπρεπε να μπορούν να αλλάξουν τα στοιχεία τους από οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμούν. Είναι γελοίο ένα παιδί να το φωνάζουν Δημήτρη στο σχολείο γιατί έτσι είνα καταχωρημένο στα χαρτιά και να έχει την αμφίεση κοπελίτσας και να περιμένουμε να μην δημιουργηθούν ψυχολογικά σε αυτό το παιδί ή να μην το τραμπουκίζουν τα υπόλοιπα." Και ξαναλέω, πως γίνεται να υποστηρίζεται νομικά, όταν τα κρατικά χαρτιά, δεν το υποστηρίζουν; Το ποιος λέει βλακείες Ελισάβετ, φαίνεται από αυτά που γράφει και ξέχασε ότι τα έγραψε. Γαργάρα και πάλι, για την Παιδοψυχιατρική εταιρία. Βγήκε ολόκληρη, Παιδοψυχιατρική εταιρία, να πει ότι δεν συμφωνεί και έρχεται μια ελισάβετ, από ένα φόρουμ, να τους βγάλει όλους λάθος, επειδή δεν συμφωνούν με την άποψή της. Πραγματικά αυτό είναι η επιτομή της γελοιότητας....Καλή συνέχεια...
    Βάζεις και τα λόγια μου; χαχαχα Αν τα κατανοούσες ίσως θα ήταν καλύτερα!!!
    Εχεις μεγάλο πρόβλημα κατανόησης! Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά στην περίπτωση σου!

    Επειδή ακούστηκαν χοντράδες λοιπόν σε αυτό το θέμα, προς ενημέρωση μόνο και αποκατάσταση της αλήθειας θα πω τα εξής για όποιον ενδιαφέρεται άσχετα από σένα γιατί εσύ δεν θα καταλάβεις έτσι κι αλλιώς.

    Μέχρι τώρα στην Ελλάδα, νομικά μπορούσε κανείς να αλλάξει τα στοιχεία της ταυτότητας του μόνο εφόσον είχε προηγηθεί η επέμβαση διόρθωσης φύλου και σε οποιαδήποτε ηλικία. Χωρίς περιορισμό. Εννοείται οτι στα ανήλικα χρειαζόταν η συναίνεση των γονιών. Αυτό όπως είναι κατανοητό δημιουργούσε πολλά προβλήματα στα άτομα αυτά για πολλούς λόγους όπως οτι οι επεμβάσεις αυτές είναι εξαιρετικά δύσκολες, πανάκριβες ή οτι πολλά από αυτά τα άτομα δεν ήθελαν για δικούς τους λόγους να προβούν σε εγχειρήσεις.

    Ο καινούργιος νόμος λοιπόν "λύνει" κατά κάποιο τρόπο αυτό το πρόβλημα, μιας και τους δίνει το δικαίωμα να αλλάζουν τα στοιχεία τους χωρίς να έχει προηγηθεί εγχείρηση (να σημειώσω εδώ πως αυτές οι εγχειρήσεις έχουν χαρακτηριστεί από μεγάλο κομμάτι της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας απάνθρωπες μιας και μιλάμε για ακρωτηριασμούς και στείρωση) αλλά δημιουργεί ένα άλλο πρόβλημα θέτοντας το όριο των 15 χρόνων που πριν δεν υπήρχε.

    Τα περισσότερα τρανς άτομα, γνωρίζουν οτι είναι τρανς από πολύ μικρή ηλικία οπότε με τον περιορισμό της ηλικίας δημιουργείται κατά την γνώμη μου το εξής πρόβλημα : ο Δημήτρης που πάει σχολείο και έχει την αμφίεση κοπέλας γιατί έτσι νιώθει, είναι αναγκασμένος να ζει ως τα 15 του ως Δημήτρης. Αν πάρει το πτυχίο του στα αγγλικά πχ αυτό θα γράφει Δημήτρης, το απολυτήριο γυμνασίου θα γράφει Δημήτρης κι ας βλέπεις μπροστά σου μια κοπέλα, οι δάσκαλοι στο σχολείο θα είναι αναγκασμένοι να τον αποκαλούν (επίσημα τουλάχιστον στα έγγραφα) Δημήτρη. Θα πρέπει να περιμένει ως τα 15 του για να του αναγνωριστεί ένα άλλο όνομα. Κάθε νοήμον άνθρωπος καταλαβαίνει πόσα ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν σε ένα τέτοιο άτομο. Το ίδιο πρόβλημα θα το είχε ο Δημήτρης και ο κάθε Δημήτρης και μέχρι τώρα αν η οικογένεια του δεν είχε πχ αρκετά χρήματα ώστε να γίνει η εγχείρηση, αλλά τώρα ακόμα κι αν θέλει να κάνει την εγχείρηση δεν αλλάζουν τα στοιχεία του εως τα 15.

    Κατά την γνώμη μου λοιπόν, ο νόμος είναι προς την σωστή κατεύθυνση όσον αφορά στην δυνατότητα αλλαγής στοιχείων χωρίς απαραίτητα επέμβαση, αλλά είναι εντελώς λάθος ως προς τον ηλικιακό περιορισμό.

    Το επιχείρημα από όσους "σκούζουν" για την ηλικία είναι εντελώς άκυρο, διότι πολύ απλά ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΡΙΟ!!! Βαριέμαι να ψάχνω νόμους, αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρει εύκολα στο διαδίκτυο. Επίσης πολλές χώρες όπως η Γερμανία, η Αυστρία, η Μολδαβία και άλλες που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, δεν έχουν όριο ηλικίας για τέτοιες υποθέσεις και φαντάζομαι κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει αυτές τις χώρες για καταπάτηση των δικαιωμάτων των παιδιών. Κατά την προσωπική μου γνώμη όσοι "σκούζουν" βάζοντας μπροστά τα ανήλικα κι ότι τάχα εκεί είναι η ένσταση τους, το χρησιμοποιούν απλά ως δικαιολογία γιατί δεν τολμούν να πουν ευθέως τις πραγματικές τους απόψεις για τα τρανς άτομα.
    Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα τρανς άτομα υπάρχουν και θα έπρεπε να έχουν κατοχυρωμένα τα ίδια δικαιώματα με οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε στην χώρα μας και δεν θα συμβαίνει ούτε με αυτόν τον νόμο αφού θέτει καινούργιους περιορισμούς που πριν δεν υπήρχαν. Γιαυτον ακριβώς τον λόγο έχουν γίνει ήδη καταγγελίες κατά του νέου νόμου για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Αυτά πληροφοριακά, ο καθένας μπορεί να έχει τις θέσεις του και τις απόψεις του όμως μιας και ζούμε στην εποχή της πληροφορίας καλό θα είναι πριν βιαστούμε να σχηματίσουμε γνώμη για τις ζωές άλλων και κυρίως πριν παρασυρθούμε από κραυγές, να φροντίσουμε να ενημερωθούμε και να σχηματίσουμε την δική μας γνώμη.

    Να υπενθυμίσω μόνο πως η ίδια θύελλα αντιδράσεων και οι ίδιες κραυγές είχαν ακουστεί από τους ίδιους που κραυγάζουν και τώρα όταν κατοχυρώθηκε νομικά ο γάμος των ομοφυλόφιλων, όταν κατοχυρώθηκαν δικαιώματα γυναικών όπως της ψήφου, κατάργηση προίκας κτλ. Πάντα το καινούργιο τρόμαζε και προκαλούσε κραυγές στους πιο τρομαγμένους.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τι κακό κάνει το ιντερνέτ στους νέους το φμπ λέει δε χρειάζεται να βγαλεισ πανεπιστήμιο αν διαβάζεις τυχαία άρθρα στο ιντερνέτ
    Elis, είναι τουλάχιστον γελοίο, κάποιος/κάποια, να μην θυμάται τι έγραψε λίγο παραπάνω και να λέει ηλίθιο, τον άλλον γι'αυτό. Πραγματικά δεν αξίζει, με τέτοια άτομα να ασχοληθεί κανένας. Ας τους αφήσουμε στην μοναξιά τους, μπας και τα βρουν με τον εαυτό τους λίγο. Όσο για το fb, έχεις απόλυτο δίκιο πως κάνει κακό και στις διαπροσωπικές σχέσεις...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Κάποιοι καταλαβαίνουν ποιος λέει αλήθεια άμα πάρεις το πτυχίο σου θα καταλάβεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Miliva21
    Guest
    Εγω παντως συμφωνω με την αποψη του θανου ασκητη....
    ( διασημου σεξολογου) αν τον ξερετε....

    Που βγηκε στη τηλεοραση και ειπε οτι ενα ατομο στα δεκαπεντε του χρονια βρισκεται στην εφηβεια....και ψυχολογικα επδ ειναι σε μεταβατικο σταδιο..μπορει το ενδιαφερομενο ατομο να μην ειναι σιγουρο για την αλλαγη του φυλου...

    Και ενδεχεται να το μετανιωσει....γιατι ειναι ευαλωτη ηλικια και μερικες φορες οι εφηβοι μπορει να ειναι επιπολαιοι και να παιρνουν αποφασεις εν κρανιω............και αυτο εχει το κινδυνο να μετανιωσουν ισως τα ατομα αυτα.....και οπως και να το κανουμε ειναι μια διαδικασια που δεν αλλαζει....ειναι κατι μονιμο και δεν υπαρχει επιστροφη......

    Εγω πιστευω πως οντως στην εφηβεια μπορει να μην εισαι κατασταλαγμενος να παρεις μια τοσο σοβαρη αποφαση............
    Οποτε θα εδινα λιγο περιθωριο στα ατομα αυτα να το σκεφτουν .....περισσοτερο για εκεινους ....για να ειναι πιο σιγουροι οτι εχουν παρει την σωστη αποφαση...και να μειωσουμε τις πιθανοτητες να μετανιωσουν για το φυλο τους στη πορεια .....

    Αν και συνηθως τα ατομα που ενδιαφερονται για αλλαγη εχουν δηλωσει την αρεσκεια τους απο πολυ μικρη ηλικια........οποτε ισως να ειναι πιο ξεκαθαροι στην αποφαση τους........

  11. #26
    Miliva21
    Guest
    Αααα για την αλλαγη των στοιχειων ειναι το θεμα?? Οχι για την εγχειρηση....?
    Αν ειναι για τη πιο γρηγορη αλλαγη στα στοιχεια της ταυτοτητας τοτε ναι.....συμφωνω.........αν ο δημητρης θελει να ειναι σοφια ....μετα τη σοφια γιατι να τη φωναζουν δημητρη???

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αααα για την αλλαγη των στοιχειων ειναι το θεμα?? Οχι για την εγχειρηση....?
    Αν ειναι για τη πιο γρηγορη αλλαγη στα στοιχεια της ταυτοτητας τοτε ναι.....συμφωνω.........αν ο δημητρης θελει να ειναι σοφια ....μετα τη σοφια γιατι να τη φωναζουν δημητρη???
    Ακριβώς Μιλίβα! Το νομοσχέδιο αφορούσε αποκλειστικά τα "διοικητικά" ας πούμε θέματα του κράτους, καμιά σχέση με τις εγχειρήσεις. Καθαρά για την αλλαγή των στοιχείων στα δημόσια έγγραφα.
    Προφανώς γιαυτό λες οτι άκουσες τον Ασκητή να λέει πως είναι ριψοκίνδυνο να γίνεται αλλαγή φύλου σε αυτές τις ηλικίες. Εδώ δεν μιλάμε όμως για αλλαγή φύλου, μιλάμε για αλλαγή στοιχείων. Αυτό αρνούνται να καταλάβουν μερικοί λες και μιλάμε για πυρηνική φυσική.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγω παντως συμφωνω με την αποψη του θανου ασκητη....
    ( διασημου σεξολογου) αν τον ξερετε....

    Που βγηκε στη τηλεοραση και ειπε οτι ενα ατομο στα δεκαπεντε του χρονια βρισκεται στην εφηβεια....και ψυχολογικα επδ ειναι σε μεταβατικο σταδιο..μπορει το ενδιαφερομενο ατομο να μην ειναι σιγουρο για την αλλαγη του φυλου...

    Και ενδεχεται να το μετανιωσει....γιατι ειναι ευαλωτη ηλικια και μερικες φορες οι εφηβοι μπορει να ειναι επιπολαιοι και να παιρνουν αποφασεις εν κρανιω............και αυτο εχει το κινδυνο να μετανιωσουν ισως τα ατομα αυτα.....και οπως και να το κανουμε ειναι μια διαδικασια που δεν αλλαζει....ειναι κατι μονιμο και δεν υπαρχει επιστροφη......

    Εγω πιστευω πως οντως στην εφηβεια μπορει να μην εισαι κατασταλαγμενος να παρεις μια τοσο σοβαρη αποφαση............
    Οποτε θα εδινα λιγο περιθωριο στα ατομα αυτα να το σκεφτουν .....περισσοτερο για εκεινους ....για να ειναι πιο σιγουροι οτι εχουν παρει την σωστη αποφαση...και να μειωσουμε τις πιθανοτητες να μετανιωσουν για το φυλο τους στη πορεια .....

    Αν και συνηθως τα ατομα που ενδιαφερονται για αλλαγη εχουν δηλωσει την αρεσκεια τους απο πολυ μικρη ηλικια........οποτε ισως να ειναι πιο ξεκαθαροι στην αποφαση τους........
    Αυτό ανέφερα εγώ στο #8 "Αυτό που αναφέρω εγώ, είναι ότι επίσημα πολίτης, θεωρείται κάποιος από 18 ετών, εκεί όπου δεν χρειάζεται γονική συναίνεση και είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, αφού αν το μετανιώσει, δεν μπορεί να το ξανά αλλάξει το φύλο του." Και βγήκε μετά η Ελισάβετ, να τους βγάλει όλους λάθος, εμένα, την Παιδοψυχιατρική εταιρία, που διαφωνεί με την απόφαση από τα 15 και διαστρέβλωσε την συζήτηση, πηγαίνοντας το θέμα στα χαρτιά. Όπου εκεί ανέφερε και της υπέδειξα και τα λόγια της, ότι γίνονταν η εγχείρηση, αλλά τα κρατικά χαρτιά δεν το αναγνώριζαν πριν αυτό και τώρα το αναγνωρίζουν. Μετά με είπε ηλίθιο και κακοήθη, επειδή όπως λέει τις προσθέτω λόγια που δεν είπε και όταν της παρέθεσα τα λόγια της, γαργάρα τα έκανε πάλι. Τι να πω; Όσο γερνάει ο άνθρωπος ξεχνάει και παραξενεύει...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αααα για την αλλαγη των στοιχειων ειναι το θεμα?? Οχι για την εγχειρηση....?
    Αν ειναι για τη πιο γρηγορη αλλαγη στα στοιχεια της ταυτοτητας τοτε ναι.....συμφωνω.........αν ο δημητρης θελει να ειναι σοφια ....μετα τη σοφια γιατι να τη φωναζουν δημητρη???
    Το θέμα, είναι και για τα δύο. Δεν ανέφερα εξ' ολοκλήρου στο αρχικό θέμα, ότι πρόκειται μόνο για τα χαρτιά, αλλά γενικότερα σαν νομοσχέδιο. Επίσης είμαι αρνητικός ως προς τα 15 έτη, κάτι που είναι και άλλοι οργανισμοί, αλλά σύμφωνα με ένα μέλος εδώ που τα ξέρει όλα, άλλαξε την συζήτηση, ως προς τα χαρτιά, αλλά το αρχικό θέμα, δεν είναι μόνο για τα χαρτιά. Το αρχικό θέμα, είναι και για τα δύο, όχι μόνο για τα χαρτιά, το ξαναλέω και ας λένε κάποιοι διαστρεβλώνοντας ότι το θέμα, είναι μόνο για τα χαρτιά και όχι για την εγχείρηση...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Αυτό ανέφερα εγώ στο #8 "Αυτό που αναφέρω εγώ, είναι ότι επίσημα πολίτης, θεωρείται κάποιος από 18 ετών, εκεί όπου δεν χρειάζεται γονική συναίνεση και είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, αφού αν το μετανιώσει, δεν μπορεί να το ξανά αλλάξει το φύλο του." Και βγήκε μετά η Ελισάβετ, να τους βγάλει όλους λάθος, εμένα, την Παιδοψυχιατρική εταιρία, που διαφωνεί με την απόφαση από τα 15 και διαστρέβλωσε την συζήτηση, πηγαίνοντας το θέμα στα χαρτιά. Όπου εκεί ανέφερε και της υπέδειξα και τα λόγια της, ότι γίνονταν η εγχείρηση, αλλά τα κρατικά χαρτιά δεν το αναγνώριζαν πριν αυτό και τώρα το αναγνωρίζουν. Μετά με είπε ηλίθιο και κακοήθη, επειδή όπως λέει τις προσθέτω λόγια που δεν είπε και όταν της παρέθεσα τα λόγια της, γαργάρα τα έκανε πάλι. Τι να πω; Όσο γερνάει ο άνθρωπος ξεχνάει και παραξενεύει...
    Λες ξεκάθαρα και συνειδητά ψέματα ή το νοητικό σου επίπεδο είναι σε τέτοιο σημείο που αδυνατείς να καταλάβεις το απλό πράγμα που επαναλαμβάνω συνεχώς!
    Όχι δεν είναι έτσι όπως τα λες και μπορείς να το διαπιστώσεις πανεύκολα με μια απλή αναζήτηση του νόμου.
    Μέχρι χθες αυτό που ίσχυε στην χώρα είναι οτι ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλικία, ο οποιοσδήποτε μπορούσε να προχωρήσει σε εγχείρηση και στη συνέχεια να ζητήσει δικαστικά να αλλάξουν τα στοιχεία της ταυτότητας του. Και αυτό το δικαίωμα το είχαν φυσικά και οι ανήλικοι!!!!
    Είσαι τόσο άσχετος και κολλημένος που δεν μπορείς καν να σκεφτείς πως υπάρχουν άτομα που γεννιούνται με πρόβλημα συγκεκριμένο, δηλώνεται ένα φύλο κατά την γέννηση τους και στη συνέχεια αν προχωρήσουν σε χειρουργική διόρθωση φυσικά αυτό αλλάζει και στα χαρτιά!!! Και αυτό ίσχυε μέχρι τώρα. Κανείς δεν απαγορεύει σε οποιαδήποτε ηλικία με σύμφωνη γνώμη των γονιών να γίνει διόρθωση φύλου και το κράτος υποχρεωτικά αλλάζει τα στοιχεία του ατόμου.

    Ο νόμος δεν αφορά τις εγχειρήσεις! Το θέμα που άνοιξες βασίζεται αποκλειστικά στην παραπληροφόρηση και στις άναρθρες κραυγές που προκλήθηκαν από το θέμα. Ακόμα και ο τίτλος που έχεις βάλει είναι λάθος. Καμιά αλλαγή φύλου δεν θεσπίστηκε από τα 15! Από τα 0 μπορεί να γίνει αλλαγή φύλου και εφόσον γινόταν, άλλαζε και η ταυτότητα.
    Ο καινούργιος νόμος αφορά την αλλαγή της ταυτότητας , όχι του φύλου!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγή φύλου
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 31-05-2012, 15:34
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ
    By nellie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2012, 15:06
  3. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  4. Σχετικά με την δημιουργία έλξης του αντίθετου φύλου.
    By arthuros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2007, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •