Αλλαγή φύλου, από τα 15 χρόνια! - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δες τι έγραψα, στο αρχικό μήνυμα. Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει, τι θα κάνει ο άλλος/άλλη, πάνω στον εαυτό του, μόνο να μην ενοχλεί και να κάνει σωστά την δουλειά του, όπως και όλοι μας. Σε αυτό που είμαι αρνητικός, είναι τα 15 έτη και εκεί δεν αλλάζω, παρ'όλο που έχει ψηφιστεί πλέον...
    Οπότε, ποιος ο λόγος να διαιωνίζουμε το συγκεκριμένο θέμα;

    Εξέφρασες την αντίθεσή σου, ανέφερες το συλλογισμό σου, τι άλλο μένει; Να πειστούν με το στανιό και όσοι είναι άπιστοι;

    Το θέμα γενικά κατ' εμέ είναι μεγάλο και δύσκολο. Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να δημοσιοποιήσω εκτεταμένα την άποψή μου γύρω από αυτό το λεπτό ζήτημα, καθώς χρειάζονται άνθρωποι που θα βλέπουν σφαιρικά το θέμα και όχι από μία συγκεκριμένη οπτική γωνία.

    Επίσης, απ' ότι κατάλαβα, με βάση το νομοσχέδιο, υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς του φύλου στην ταυτότητα, οπότε και "λάθος" να γίνει από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο, τους κηδεμόνες του και τους επιστήμονες που θα εμπλέκονται στη διαδικασία, αυτό το "λάθος" θα μπορέι να "διορθωθεί" (μόνο μία φορά).

  2. #77
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Οπότε, ποιος ο λόγος να διαιωνίζουμε το συγκεκριμένο θέμα;

    Εξέφρασες την αντίθεσή σου, ανέφερες το συλλογισμό σου, τι άλλο μένει; Να πειστούν με το στανιό και όσοι είναι άπιστοι;

    Το θέμα γενικά κατ' εμέ είναι μεγάλο και δύσκολο. Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να δημοσιοποιήσω εκτεταμένα την άποψή μου γύρω από αυτό το λεπτό ζήτημα, καθώς χρειάζονται άνθρωποι που θα βλέπουν σφαιρικά το θέμα και όχι από μία συγκεκριμένη οπτική γωνία.

    Επίσης, απ' ότι κατάλαβα, με βάση το νομοσχέδιο, υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς του φύλου στην ταυτότητα, οπότε και "λάθος" να γίνει από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο, τους κηδεμόνες του και τους επιστήμονες που θα εμπλέκονται στη διαδικασία, αυτό το "λάθος" θα μπορέι να "διορθωθεί" (μόνο μία φορά).
    Συμφωνώ με την άποψή σου SB, αλλά κοίτα τι γράφουν ξέρω γω. Πράγματα εναντίον μου, άλλοι να μπαίνουν στην συζήτηση χωρίς να εκφράζουν προσωπική άποψη, μόνο και μόνο για να συμπαρασταθούν στην κλίκα τους και όλα αυτά, ώστε να χαλάσουν το θέμα μου. Μπορεί να φαίνεται εκρηκτικός ο τόνος μου και σίγουρα σε πολλά έχω κάνει λάθη, αλλά όχι να προσβάλλουν και την προσωπικότητά μου, επειδή έκανα ένα θέμα. Μέχρι και λαϊκιστή με είπε ο άλλος, επειδή υπάρχουν άτομα που συμφωνούν με εμένα, ενώ αν δεν συμφωνούσε κάποιος μαζί μου, τότε θα ήταν όλα καλά. Δεν πάει έτσι...

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εσ μπι συμφωνώ με την άποψη σου αλλά κοίτα τι γίνεται εδώ ο άλλος με είπε κλικαδορο επειδή συμφώνησα με την Ελισάβετ αν δεν συμφωνουσα θα ήμουν καλός τώρα δεν είμαι δεν κάνουμε δουλειά έτσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,645
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Οι γονείς τους, δεν ξέρουμε αν και εκείνοι, βρίσκονται στην σωστή κατάσταση για αποφάσεις. Θυμήθηκα εδώ, την μητέρα του Καβάφη, που τον έντυνε κοριτσάκι, με φούστες, και τα μαλλιά ήταν φτιαγμένα όπως σε ένα κορίτσι και αυτό γιατί αφενός η μητέρα, είχε πρόβλημα και αφετέρου, γιατί ήθελε πάντα ένα κορίτσι. Για του λόγου το αληθές, υπάρχει και σχετική φωτογραφία από τότε. Είχαμε κάνει και ένα μάθημα στο σχολείο, πάνω σε αυτό. Σκέψου αυτή η μάνα, να ήταν στο σήμερα, και να έκανε στο παιδί της αλλαγή φύλου και νόμιμα πλέον, ώστε να αλλάξει και φύλο και όνομα, επειδή έχει ψυχολογικά θέματα. Μην νομίζεις επειδή οι γονείς, είναι πιο μεγάλοι, άρα είναι και πιο ώριμοι...

    φυσικα και ΔΕΝ θα μπορουσε να το κανει!
    δεν θα το κανει ο γονιος επειδη ετσι το κρινει.
    θα ΣΥΝΑΙΝΕΙ στην επιθυμια του παιδιου! θα κρινει δικαστης τα στοιχεια! δεν ειναι δυνατον να αλλαξουν το φυλο ενος παιδιου που δεν θελει να αλλαξει. μιλαμε για ατομα 15 χρονων. οχι για 5χρονα και 8χρονα που μια τρελλη μανα τα ντυνει κοριτσακια.

    πως σου ηρθε αυτη η συγκριση? ο καβαφης δεν ενοιωθε γυναικα...
    Last edited by Remedy; 17-10-2017 at 10:59.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δες τι έγραψα, στο αρχικό μήνυμα. Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει, τι θα κάνει ο άλλος/άλλη, πάνω στον εαυτό του, μόνο να μην ενοχλεί και να κάνει σωστά την δουλειά του, όπως και όλοι μας. Σε αυτό που είμαι αρνητικός, είναι τα 15 έτη και εκεί δεν αλλάζω, παρ'όλο που έχει ψηφιστεί πλέον...
    Είσαι αντίθετος στα ανήλικα σε τι; Να αλλάζουν φύλο ή να αλλάζουν όνομα; Είναι τελείως διαφορετικό το ένα από το άλλο.
    Προφανώς πίστευες πως ο νόμος μιλούσε για αλλαγή φύλου γιατί πάνω σε αυτό επιχειρηματολογούσες, έλεγες πχ ότι είναι μη αναστρέψιμη η εγχείρηση (σωστό επιχείρημα αλλά όχι για την αλλαγή ταυτότητας!) Επιχείρημα για την αλλαγή ταυτότητας , αν διαφωνείς και με αυτήν, δεν είδα ούτε ένα. Οπότε εσύ έχεις ξεκαθαρίσει με τι ακριβώς διαφωνείς;
    Δεν εχω κανένα πρόβλημα να διαφωνεί κάποιος και να εκφράζει την άποψη του αρκεί αυτή να στηρίζεται σε επιχειρήματα και να μην λέει πράγματα που δεν ισχύουν. Εσύ αυτό έκανες. Έγραφες πράγματα που δεν ισχύουν επειδή ο ίδιος δεν ήξερες τι λέει ο νόμος.

  6. #81
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εσ μπι συμφωνώ με την άποψη σου αλλά κοίτα τι γίνεται εδώ ο άλλος με είπε κλικαδορο επειδή συμφώνησα με την Ελισάβετ αν δεν συμφωνουσα θα ήμουν καλός τώρα δεν είμαι δεν κάνουμε δουλειά έτσι
    Σου 'πα μου 'πες και τελικά μηδέν στο πηλίκο.

  7. #82
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Είσαι αντίθετος στα ανήλικα σε τι; Να αλλάζουν φύλο ή να αλλάζουν όνομα; Είναι τελείως διαφορετικό το ένα από το άλλο.
    Προφανώς πίστευες πως ο νόμος μιλούσε για αλλαγή φύλου γιατί πάνω σε αυτό επιχειρηματολογούσες, έλεγες πχ ότι είναι μη αναστρέψιμη η εγχείρηση (σωστό επιχείρημα αλλά όχι για την αλλαγή ταυτότητας!) Επιχείρημα για την αλλαγή ταυτότητας , αν διαφωνείς και με αυτήν, δεν είδα ούτε ένα. Οπότε εσύ έχεις ξεκαθαρίσει με τι ακριβώς διαφωνείς;
    Δεν εχω κανένα πρόβλημα να διαφωνεί κάποιος και να εκφράζει την άποψη του αρκεί αυτή να στηρίζεται σε επιχειρήματα και να μην λέει πράγματα που δεν ισχύουν. Εσύ αυτό έκανες. Έγραφες πράγματα που δεν ισχύουν επειδή ο ίδιος δεν ήξερες τι λέει ο νόμος.
    Ξεκαθάρισα, πως δεν με ενδιαφέρει, τι κάνει ο άλλος/άλλη πάνω στο σώμα του/της. Ξεκαθάρισα, πως δεν με ενδιαφέρει αν στην αρχή λεγόταν "Γιώργος" και τώρα "Μαρία". Ξεκαθάρισα, πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, μόνο να είναι σωστός/σωστή, στις κρατικές υποχρεώσεις του/της, χωρίς να προκαλεί, αλλά ούτε να ενοχλεί, όπως κάνουμε δηλαδή όλοι μας. Διαφώνησα μόνο, στο θέμα της ηλικίας, τα 15 έτη μου φαίνονται λίγα. Είναι ναι μεν για το θέμα της ταυτότητας, που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει όπως ξεκαθάρισα, που όμως το ζήτημα της ταυτότητας, επηρεάζει ευθέως και το θέμα της εγχείρησης. Εκτός και αν θελήσει κάποιο παιδί, εγχείρηση αλλαγής φύλου, από τα 8 του, οπότε πάω πάσο. Θεωρώ λοιπόν, γιατί μάλλον, δεν διατυπώθηκε εξ'αρχής σωστά και οδηγήθηκε το θέμα αλλού. Θεωρώ λοιπόν, πως αλλαγή φύλου, αλλά και αλλαγή ταυτότητας, πρέπει να γίνεται από τα 18 έτη και όχι από τα 15. Έφερα το παράδειγμα του Καβάφη, καθώς πολλές φορές, οι γονείς κρίνονται ακατάλληλοι, λόγων διάφορων προβλημάτων, ώστε να πάρουν υπεύθυνες αποφάσεις, για ένα θέμα, μόνιμης κατάστασης. Γι'αυτό το λόγο, θεωρώ καλύτερη ηλικία τα 18, που γίνεται επίσημα πολίτης, ώστε να πάρει εκείνος/εκείνη, υπεύθυνη απόφαση για τον εαυτό του/της, χωρίς την μεσολάβηση της εφηβείας, που μπορεί να σε οδηγήσει, σε λανθασμένα συμπεράσματα για τις σεξουαλικές προτιμήσεις, αλλά και χωρίς την παρέμβαση των γονέων. Αυτός που χρειάζεται να πάρει απόφαση, για τον εαυτό του/της, είναι ο άμεσα, ενδιαφερόμενος/μενη. Όλα αυτά τα ανέφερα στην αρχή, αλλά μάλλον από απροσεξία, οδηγήθηκε η κουβέντα, σε λάθος κατεύθυνση.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Τα δεκαπέντε τα βαλαν για να πάνε λύκειο κ κάποιοι πανεπιστήμιο κ κάποιοι να δουλεύουν για να μη ζουν παράνομα αλλιώς δεν έχουν θέμα ηλικίας κ μετά αλλάζει μεγαλονωντασ αν θέλουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #84
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τα δεκαπέντε τα βαλαν για να πάνε λύκειο κ κάποιοι πανεπιστήμιο κ κάποιοι να δουλεύουν για να μη ζουν παράνομα αλλιώς δεν έχουν θέμα ηλικίας κ μετά αλλάζει μεγαλονωντασ αν θέλουν
    Elis δυστυχώς ή ευτυχώς, αν κάνει κάποιος εγχείρηση και το μετανιώσει, δεν ξανά αλλάζει μετά το φύλο του, γι'αυτό χρειάζονται υπεύθυνες αποφάσεις, για τέτοια θέματα.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Αλλαγή φύλου
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 31-05-2012, 15:34
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ
    By nellie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2012, 15:06
  3. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  4. Σχετικά με την δημιουργία έλξης του αντίθετου φύλου.
    By arthuros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2007, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •