Χωρίς Θεό, χωρίς Βοθροδοξία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Cool Χωρίς Θεό, χωρίς Βοθροδοξία!

    Last edited by GiannisNik3; 20-10-2017 at 13:44.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Διαφωνώ με το βιντεάκι, όχι επειδή πιστεύω, αλλά επειδή ασχολούνται με ένα θέμα, που δεν έχουν κάτσει να το μελετήσουν, να το επεξεργαστούν, ώστε να έχουν μια αντικειμενική γνώμη και όχι μια γνώμη επηρεασμένη από τον κίτρινο τύπο. Η επιλεκτική αθεϊα δε, είναι το αποκορύφωμα στο εν λόγω βιντεάκι και αυτό φάνηκε, από το, ποιο Ιερό Βιβλίο έδειξαν, που είναι η Βίβλος, εγώ δεν είδα ας πούμε το Κοράνι ή τις Βέδες ή το Ταλμούδ. Είδα μια επιλεκτική αθεϊα, σε συγκεκριμένη πίστη και σχεδόν ανυπόστατα λόγια, με την έννοια ότι ο Χριστιανισμός, δεν είναι Ισλάμ, για να "δέσει" τον πιστό, είναι μια ελεύθερη θρησκεία και αυτό το είπε ο Χριστός με το "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν...", το "όστις" δηλώνει μια αυτεξούσια ενέργεια και όχι μια καταναγκαστική. Καλό είναι να μαθαίνουμε κάτι, πριν το απορρίψουμε, εξαιτίας κάποιων ανιστόρητων και θεολογικά λανθασμένων κατηγοριών εναντίον του Χριστιανισμού, που κυκλοφορούν από τον κίτρινο τύπο, ευρέως στην "πιάτσα". Ο Χριστιανισμός, δεν κάνει λάθη, είναι όλα ξεκάθαρα και κατανοητά, για όποιον έχει ασχοληθεί και θέλει να μάθει. Εκείνοι που κάνουν λάθη, είναι οι εκπρόσωποι Του και όχι όλοι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Συμφωνω με τον προλαλησαντα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν...", το "όστις" δηλώνει μια αυτεξούσια ενέργεια και όχι μια καταναγκαστική.
    Ναι ουουουου....
    Γι' αυτό υπάρχει η Κόλαση!
    Διότι τίποτα δεν είναι καταναγκαστικό....
    Love me or burn forever
    Που την είδες την ελεύθερη θρησκεία;
    Σε αυτούς που διαδήλωναν χθες έξω από ένα θέατρο στη Θεσσαλονίκη;
    Στον άλλον τον τράγο που μοιράζει μίσος, όπου πάει;
    Αλλά ξέχασα αυτός δεν ανήκει στην επίσημη Εκκλησία της Ελλάδος, παρόλο που είναι καταγεγραμμένος ως μέλος της!

    Ενώ ένας άλλος που είναι και μητροπολίτης στην επίσημη Εκκλησία δηλώνει δημοσίως ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι άνθρωποι......
    Ρώτα κι εμένα που έχω φάει στη μάπα μερικούς από εξομολογήσεις.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    είναι όλα ξεκάθαρα και κατανοητά, για όποιον έχει ασχοληθεί και θέλει να μάθει. Εκείνοι που κάνουν λάθη, είναι οι εκπρόσωποι Του και όχι όλοι...
    Τουναντίον!
    Καθόλου ξεκάθαρα δεν είναι!
    Είναι επίτηδες όλα μπερδεμένα για να μπορεί ο καθένας από τη συντεχνία του παπαδαριού να κάνει το κουμάντο του και να επιβάλει την εξουσία του και τα πιστεύω του στους άλλους.....
    Ο ίδιος που λέει "αγαπάτε τους εχθρούς σας" αναφέρει στο κατά Λουκά "και τους εχθρούς μου αυτούς φέρτε τους εδώ και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου..." Και πολλά πολλά άλλα που δε θα φτάνουν ούτε 10 χρόνια για να τα αναλύσουμε!
    Διάβασε το βιβλίο του Αρσένιου Μέσκου "Σοκ και δέος" και θα καταλάβεις γιατί αποσχηματίστηκε, αν και ιερέας!
    http://www.biblionet.gr/book/140302/...AD%CE%BF%CF%82

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Βέδες
    Οι Βέδες δε λένε ότι κατέχουν την αποκλειστική αλήθεια, ούτε ότι θα καείς αιωνίως στην Κόλαση εάν δεν ακολουθήσεις την "αλήθεια" τους....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    ο Χριστιανισμός, δεν είναι Ισλάμ, για να "δέσει" τον πιστό.
    Γι' αυτό υπάρχουν οι "πνευματικοί"!
    Για να σε "δένουν", με ψυχαναγκασμούς, γιατί αυτό κάνουν στην ουσία....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Noμίζω ενας τετοιος διαλογος όπως σε θεματα θρησκειας, δε βγάζει καπου.
    Απο τη στιγμή που δεν πιστεύεις, αμφισβητείς τα παντα και λογικο να μην βρισκεις πουθενά "λογική".
    Όχι οτι υπάρχει λογική σε θεματα θρησκείας...
    Δε θα πω κτ αλλο. Δέξου οτι κάποιοι πιστευουν κι εσυ, όπως κι εμεις δεχόμαστε τον αθεισμο και τη καθε θρησκεία και μην μπαινεις σε ξενα χωράφια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Γι' αυτό υπάρχουν οι "πνευματικοί"!
    Για να σε "δένουν", με ψυχαναγκασμούς, γιατί αυτό κάνουν στην ουσία....
    Εγώ πάντως όσες φορές εξομολογήθηκα (και θέλω να ξαναπάω, έχω πράγματα που θέλω να πω και πέρασε καιρός), δεν ένιωσα να με δένουν με ψυχαναγκασμούς κι έπασχα από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή παλιότερα με μερικά υπολείμματα να υπάρχουν ακόμα...
    Απλά, ένιωσα άσχημα για μια συγκεκριμένη αμαρτία που έκανα στην οποία ομολογώ πως δύσκολα μπορώ να αντισταθώ και που δεν συμφωνώ 100% πως θα έπρεπε να θεωρείται αμαρτία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Γιάννη, λες πράγματα που δεν ισχύουν και πέφτεις σε πλάνη. Ο "πατήρ Κλεομένης" και οι τρελοί που μαζεύτηκαν έξω από το θέατρο, δεν είναι ορθόδοξοι. Αλλοιώνουν το πνεύμα της Ορθοδοξίας και έχουν αυτοχειροτονηθεί μοναχοί ή ιερείς, βάζοντας απλά ένα ράσο και κάνουν τον παπά , χωρίς να είναι τίποτα. Αν δεις, το "πατέρα Κλεομένη", όταν πήγε στο Άγιο Όρος, να κάνει τα ίδια, η ασφάλεια του Αγίου Όρους, τον έδιωξε και δεν του επέτρεψαν να μπει καν μέσα στο Άγιο Όρος, στην είσοδο ήταν και του είπαν να γυρίσει πίσω, όπως και έκανε, γιατί εκεί τα δήθεν δεν περνάνε. Ο άνθρωπος αυτός είναι άρρωστος και διασύρει την Ορθοδοξία. Όσο για τα Ιερά Κείμενα, δεν είναι τίποτα μπερδεμένο, για εκείνους που θέλουν να εμβαθύνουν και να ψάξουν και να ερευνήσουν. Εκ πρώτης όψεως, φαίνονται μπερδεμένα, όμως γι'αυτό υπάρχουν πολλά βιβλία που έχουν συνταχθεί από τους Πατέρες της Εκκλησίας, και εξηγούν σε πολλούς τόμους την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη. Όταν δεις τις επεξηγήσεις, θα καταλάβεις πολλά πράγματα, που τώρα μπορεί να τα έχεις εκλάβει, ως ακαταλαβίστικα με έναν κρυφό σκοπό από πίσω. Δεν υπάρχει κανένας κρυφός σκοπός, ούτε ήταν ο σκοπός του Χριστού να πλανέψει τον κόσμο. Απλά ο απλός άνθρωπος, δεν έχει κάτσει ουσιαστικά να εμβαθύνει στο θέμα της πίστης και να μάθει πράγματα, με αποτέλεσμα να καταντάει έρμαιο του κίτρινου τύπου, όπως στο βιντεάκι. Όσο για τα λόγια του Χριστού, μπορείς να μου παραθέσεις ακριβώς που ακριβώς το λέει, για να το δω και εγώ. Οι Βέδες, δεν λένε ότι έχουν την αποκλειστική αλήθεια; Διάβασε, πως μέσα από τις Βέδες, έγιναν οι κάστες και η κάθε κάστα είχε το δικό της χρώμα. Κατέταξε τους ανθρώπους σε κάστες και αναφέρει ρητά, ότι δεν μπορεί κάποιος να ανέβει κάστα, αν έχει γεννηθεί σε κάποια όπως των αγροτών. Και τους λέει εκεί, ότι θα πρέπει να κάνεις καλά το κάρμα σου, για να ξαναγεννηθείς άνθρωπος και αν είσαι καλός, σε καλύτερη κάστα, μέχρι να φτάσει κάποτε ο άνθρωπος κοντά στους θεούς, αλλά αυτό εξαρτάται αν είσαι ήσυχος και καλός πολίτης. Οι Βέδες, ήταν ένα έξυπνο κόλπο του πρώτου βασιλιά της Ινδίας, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Επίσης λέει ρητά, ότι εάν έρθει σε επαφή με άλλους που δεν είναι στον Ινδουισμό, θα πρέπει να πλένεται με ούρα αγελάδας, για να εξαγνιστεί. Τέλος όσο για τους πνευματικούς, πράγματι είναι κάποιοι ανάξιοι και έχω πετύχει σε κάτι τέτοιους, που απομακρύνθηκα αμέσως, γιατί κατάλαβα πως ο ιερέας, δεν είχε θεολογική γνώση. Υπάρχουν όμως και άξιοι πνευματικοί, που πραγματικά χαίρεσαι να μιλάς με εκείνους και νιώθεις μετά μια εσωτερική ανακούφιση, που κανένα φάρμακο, δεν μπορεί να το προσφέρει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by maria4 View Post
    Noμίζω ενας τετοιος διαλογος όπως σε θεματα θρησκειας, δε βγάζει καπου.
    Απο τη στιγμή που δεν πιστεύεις, αμφισβητείς τα παντα και λογικο να μην βρισκεις πουθενά "λογική".
    Όχι οτι υπάρχει λογική σε θεματα θρησκείας...
    Δε θα πω κτ αλλο. Δέξου οτι κάποιοι πιστευουν κι εσυ, όπως κι εμεις δεχόμαστε τον αθεισμο και τη καθε θρησκεία και μην μπαινεις σε ξενα χωράφια.
    Να το δεχτώ! Δεν υπάρχει λογική...
    Τουλάχιστον, να πιστεύουν όπου πιστεύουν, αλλά να μη κατηχούν τα παιδιά από το νηπιαγωγείο, να χωριστεί η Εκκλησία από το κράτος επιτέλους, να μην έχουμε τους παπάδες πάνω από τα κεφάλια μας να μοιράζουν και να καλλιεργούν μίσος και προκαταλήψεις, όπου βρεθούν κι όπου σταθούν......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Όσο για τα λόγια του Χριστού, μπορείς να μου παραθέσεις ακριβώς που ακριβώς το λέει, για να το δω και εγώ.
    Λουκάς 19/ιθ: 27

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    "12 είπεν ουν· άνθρωπός τις ευγενής επορεύθη εις χώραν μακράν λαβείν εαυτω βασιλείαν και υποστρέψαι. 13 καλέσας δε δέκα δούλους εαυτού έδωκεν αυτοίς δέκα μνάς και είπε προς αυτούς· πραγματεύσασθε εν ω έρχομαι. 14 οι δε πολίται αυτού εμίσουν αυτόν, και απέστειλαν πρεσβείαν οπίσω αυτού λέγοντες· ου θέλομεν τούτον βασιλεύσαι εφ'; ημάς. 15 και εγένετο εν τω επανελθείν αυτόν λαβόντα την βασιλείαν, και είπε φωνηθήναι αυτώ τους δούλους τούτους οίς έδωκε το αργύριον, ίνα επιγνω τις τι διεπραγματεύσατο. 16 παρεγένετο δε ο πρώτος λέγων· κύριε, η μνά σου προσειργάσατο δέκα μνάς. 17 και είπεν αυτώ· εύ, αγαθέ δούλε! ότι εν ελαχίστω πιστός εγένου, ίσθι εξουσίαν έχων επάνω δέκα πόλεων. 18 και ήλθεν ο δεύτερος λέγων· κύριε, η μνά σου εποίησε πέντε μνάς. 19 είπε δε και τούτω· και συ γίνου επάνω πέντε πόλεων. 20 και έτερος ήλθε λέγων· κύριε, ιδού η μνά σου, ην είχον αποκειμένην εν σουδαρίω. 21 εφοβούμην γαρ σε, ότι άνθρωπος αυστηρός ει· αίρεις ό ουκ έθηκας, και θερίζεις ό ουκ έσπειρας, και συνάγεις όθεν ου διεσκόρπισας. 22 λέγει αυτώ· εκ του στόματός σου κρινώ σε, πονηρέ δούλε. ήδεις ότι άνθρωπος αυστηρός ειμι εγώ, αίρων ό ουκ έθηκα, και θερίζων ό ουκ έσπειρα, και συνάγων όθεν ου διεσκόρπισα· 23 και διατί ουκ έδωκας το αργύριόν μου επί την τράπεζαν, και εγώ ελθών συν τόκω αν έπραξα αυτό; 24 και τοις παρεστώσιν είπεν. άρατε απ'; αυτού την μνάν και δότε τω τας δέκα μνάς έχοντι. 25 και είπον αυτώ· κύριε, έχει δέκα μνάς. 26 λέγω γαρ υμίν ότι παντί τω έχοντι δοθήσεται, από δε του μη έχοντος και ό έχει αρθήσεται απ'; αυτού. 27 πλήν τους εχθρούς μου εκείνους, τους μη θελήσαντάς με βασιλεύσαι επ'; αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου." (Λουκάς 19/ιθ: 12-17).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Τέλος όσο για τους πνευματικούς, πράγματι είναι κάποιοι ανάξιοι και έχω πετύχει σε κάτι τέτοιους, που απομακρύνθηκα αμέσως, γιατί κατάλαβα πως ο ιερέας, δεν είχε θεολογική γνώση.
    Δεν έχει θεολογικές γνώσεις ο συγκεκριμένος;
    Αν και έχει σπουδάσει στην Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δεν έχει θεολογικές γνώσεις ο συγκεκριμένος;
    Αν και έχει σπουδάσει στην Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών;
    Χμ, έπεσες ακριβώς στην ειδικότητά μου. Η Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών, μετά λύπης αυτό που θα πω, αλλά δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά πάνω στην θεολογία και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ.
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-2015, 12:27
  2. ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 10-09-2015, 14:38
  3. ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 28-08-2015, 10:27
  4. Δεν μπορώ χωρίς.......
    By κοπέλα93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 67
    Last Post: 29-04-2014, 15:10
  5. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •