Γειά σας από μένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7

    Γειά σας από μένα

    Παιδιά μετά από χρόνια έκανα το μεγάλο βήμα και είπα στον εαυτό μου οτι μάλλον έχουμε καταθλιψη...
    Τώρα θέλω να κάνω το επόμενο και να δω κάποιον ειδικό. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε σε pm κάποιον καλό ψυχίατρο στη Αθήνα που όμως να μην κοιτάζει μόνο το πορτοφόλι μου αλλά να θέλει πραγματικά να βοηθήσει. Κάποιον ρε παιδιά που να ξέρετε οτι έχει βοηθήσει κόσμο (αν γίνετε να είναι με τον ΕΟΠΥΥ). Δεν μπορώ άλλο.. θέλω να ζήσω τη ζωή μου!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7
    Πήγα σε ψυχίατρο. Μου διέγνωσε δυσθυμία και μου πρότεινε χάπι. Έχω ιδιαίτερη ανησυχία για το πως θα πάει το όλο θέμα. Είμουν προκατειλημμένος σχετικά με αυτά τα φάρμακα. Τα φοβάμαι. Πιο πολύ φοβάμαι για τις πιθανές σεξουαλικές δυσλειτουργίες (είμαι άντρας). Πόσο πιθανές είναι αυτές; Επίσης φοβάμαι μήπως μπαίνω σε επικίνδυνα μονοπάτια που δε βγάζουν πουθενά παρά μονάχα σε ένα τέλμα, μήπως τα κάνω χειρότερα. Χρειάζεται το χάπι στη δυσθυμία; Θεραπεύεται πιο εύκολα από τις πιο βαριές μορφές κατάθλιψής; Επίσης μπορεί με μία μονάχα επίσκεψη ο γιατρός να κάνει τη σωστή διάγνωση; Μήπως χρειάζεται να συζητήσουμε κι άλλες φορές;
    Συγνώμη αν κουράζω αλλά πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι απόφαση ζωής και πρέπει να εξετάζουμε όλα τα πιθανά σενάρια.
    Από την άλλη σκέφτομαι όλα τα οφέλη που μπορεί να προκύψουν και θα 'μαι βλάκας άμα συνεχίζω να κολλάω σε τέτοιες σκέψεις.
    Όποια συμβουλή σας θα γίνει δεχτή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by RaR View Post
    Επίσης μπορεί με μία μονάχα επίσκεψη ο γιατρός να κάνει τη σωστή διάγνωση; Μήπως χρειάζεται να συζητήσουμε κι άλλες φορές;
    δεν ειμαι γιατρος ετσι μπορω να απαντησω μονο στο παραπανω ερωτημα σου και να σου θυμησω οτι κατα γενικη πρακτικη περνουμε παντα και μια δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7
    Η αλήθεια είναι οτι πρώτα είχα πάει σε έναν παθολόγο γιατι είχα κάποια χαμηλά στις τελευταίες εξετάσεις που έκανα και μου είπε οτι έχω κατάθλιψη. Μου συνέστησε έναν ειδικό και εκείνος είπε οτι έχω μία ήπια κατάθλιψη, δυσθυμία. Τώρα δεν ξέρω. Μετράει η γνώμη του παθολόγου σαν δεύτερη γνώμη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    ναι, βεβαια, αυτη ειναι η δουλεια του παθολογου, να σε παραπεμψει στον καταλληλο εξειδικευμενο γιατρο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Πριν ξεκινήσεις την φαρμακοθεραπεία γιατί δεν προσπαθείς μόνο με ψυχοθεραπεία; Δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να δοκιμάσει να νιώσει καλύτερα χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου. Επίσης, τι χάπι σου συνέστησε ο ψυχίατρος σου, αντικαταθλιπτικό; ...Προφανώς δεν μπορούν οι απαντήσεις στο forum, να πάρουν το ρόλο του γιατρού σου... για αρχή ίσως θα μπορούσες να ξεκαθαρίσεις αν είναι αναγκαία ή απαραίτητη η φαρμακοθεραπεία για σένα σ αυτή τη φάση.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ναι. αντικαταθλιπτικό μου συνέστησε, όμως αποφάσισα να μην το πάρω. Θα προσπαθήσω με άλλους εναλλακτικούς τρόπους και πάνω από όλα με τις δικές μου δυνάμεις. Νιώθω δυνατός αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω, νιώθω οτι θα βγω από αυτή την ιστορία σύντομα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οχι, ο παθολογος δε μετραει σα δευτερη γνωμη. Αν δε θελεις ευκολα γρηγορα συμπερασματα της μιας επισκεψης, καλυτερα να κανεις συνεδριες ψυχοθεραπειας μεσα απο τις οποιες θα ανακαλυπτεις και εσυ τον εαυτο σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Similar Threads

  1. Ενα γεια απο μενα. Πως πατε?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-08-2017, 07:44
  2. Κατι απο μενα
    By nikos8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2014, 23:06
  3. γεια σας κ απο μενα....ξερετε τα κλασικα κ γω!
    By xristos.dr. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-01-2011, 23:44
  4. Γεία σας και απο μένα!
    By mixalis1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2010, 16:05
  5. για μενα
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-09-2009, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •