δεν εχω τιτλο, δεν εχω τιποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    δεν εχω τιτλο, δεν εχω τιποτα

    σημερα βγηκα για εναν 2ο καφε με παιδια απο το ιεκ..
    καταλαβαινω οτι διαφερω πολυ απο τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας μου. ειναι πιο δυνατοι, με περισσοτερο τσαμπουκα, πιο "φτασμενοι" σε πολλα επιπεδα..
    καταλαβαινω οτι εχω κανει πολλες λαλακιες που οι αλλοι θα τις ειχαν αποφυγει..
    και συνειδητοποιω πως εχω χασει την εμπιστοσυνη μου προς τους ανθρωπους ολοκληρωτικα τελικα. δε μπορω να δεχτω οτι αυτα τα ατομα με προσεγγισαν απο την καλη τους την καρδια ας πουμε ή απλα επειδη απλα να γουσταρανε την παρεα μου. ειμαι πολυ καχυποπτη πλεον.
    τον τελευταιο καιρο επισης σε καποιες συζητησεις με φιλικο ποροσωπο ειχαμε ανοιξει το θεμα των σχεσεων και οπως ανακοινωσα και νιωθω ακομα πως δε θελω να κανω σχεση πλεον. εχω περασει πολλα και δεν εχω ουτε σε αυτον τον τομεα πλεον εμπιστοσυνη σε ανθρωπο.
    προτιμω την μοναξια μου πλεον.
    προτιμω την κολαση μου απο την κολαση που υπαρχει εκει εξω..
    προτιμω να ειμαι χαμενη στον κοσμο μου.
    αλλα..
    μου βγαινουν σκεψεις αυτοκαταστροφικες..
    και επειδη το να αυτοτραυματιστω ειναι λαλακια σκεφτομαι αλλα.. αλλα ειμαι κοτα και δεν τολμαω να κανω κατι..
    νιωθω μεγαλη στεναχωρια.
    θελω να αποτραβηχτω απο ολα. θελω να σταματησω το ιεκ. θελω να αλλαξω νουμερο να μη με βρισκει κανενας εκτος απο 1-2 φιλους στην αθηνα
    φοβαμαι πιο πολυ απο καθε αλλη φορα μηπως ξανακυλησω σε επεισοδιο καταθλιψης ή δε ξερω κι εγω τι αλλο γιατι τωρα εχω ερθει πιο κοντα στον εαυτο μου. δεν ειμαι οπως πριν καποια χρονια που δεν ηξερα που μου πανε τα 4. για τον εαυτο μου μιλαω παντα. τωρα που βλεπω την αληθεια μου "γυμνη" τωρα ειναι που φοβαμαι περισσοτερο.
    Last edited by boo; 15-11-2017 at 02:39.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    boo νομιζω ειναι θεμα προσαρμογης αυτα, εχεις προσαρμοστη να ζεις μονη σου και δυσκολευεσαι στη κοινωνικοποιηση........
    εμεις γενικα με της ψυχωσης-ψυχικες ασθενειες εχουμε ενα θεμα αυτοπεποιθησης... ενας ανθρωπος που ειναι καλα και δεν εχει προβληματα πως να μην εχει προχωρησει ποιο πολυ?
    εμας τα προβληματα μας κρατανε καθηλωμενους, μην κανεις πισω συνεχισε στο ιεκ και θα τα καταφερεις......
    εγω εμαθα οτι η βαρδια στο ελαιουργειο ειναι μερα παρα μερα 15 ωρες...... αυτο το 15ωρο μου ερχεται λιγο βαρυ σκεφτομαι μηπως και δεν το αντεξω ψυχικα....... αν και στης μελισσες μου ετυχε μερα που δουλεψα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, και δουλεψα σε ποιο δυσκολες συνθηκες.... ουσιαστικα το ελαιουργιο ειναι 45 μερες και πληρωνει καλα λεφτα...... για τα δεδομενα του στρατου παλια δεν ειναι τιποτα βεβαια, ξεκιναγα 6.30 στο γραφειο μεχρι της 2 και μετα εκανα και 9ωρο σκοπετο....... στο στρατο ηταν πολυ χειροτερα...... στο ελαιουργειο ειναι μερα παρα μερα οχι και ασχημα.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by boo View Post
    σημερα βγηκα για εναν 2ο καφε με παιδια απο το ιεκ..
    καταλαβαινω οτι διαφερω πολυ απο τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας μου. ειναι πιο δυνατοι, με περισσοτερο τσαμπουκα, πιο "φτασμενοι" σε πολλα επιπεδα..
    καταλαβαινω οτι εχω κανει πολλες λαλακιες που οι αλλοι θα τις ειχαν αποφυγει..
    και συνειδητοποιω πως εχω χασει την εμπιστοσυνη μου προς τους ανθρωπους ολοκληρωτικα τελικα. δε μπορω να δεχτω οτι αυτα τα ατομα με προσεγγισαν απο την καλη τους την καρδια ας πουμε ή απλα επειδη απλα να γουσταρανε την παρεα μου. ειμαι πολυ καχυποπτη πλεον.
    τον τελευταιο καιρο επισης σε καποιες συζητησεις με φιλικο ποροσωπο ειχαμε ανοιξει το θεμα των σχεσεων και οπως ανακοινωσα και νιωθω ακομα πως δε θελω να κανω σχεση πλεον. εχω περασει πολλα και δεν εχω ουτε σε αυτον τον τομεα πλεον εμπιστοσυνη σε ανθρωπο.
    προτιμω την μοναξια μου πλεον.
    προτιμω την κολαση μου απο την κολαση που υπαρχει εκει εξω..
    προτιμω να ειμαι χαμενη στον κοσμο μου.
    αλλα..
    μου βγαινουν σκεψεις αυτοκαταστροφικες..
    και επειδη το να αυτοτραυματιστω ειναι λαλακια σκεφτομαι αλλα.. αλλα ειμαι κοτα και δεν τολμαω να κανω κατι..
    νιωθω μεγαλη στεναχωρια.
    θελω να αποτραβηχτω απο ολα. θελω να σταματησω το ιεκ. θελω να αλλαξω νουμερο να μη με βρισκει κανενας εκτος απο 1-2 φιλους στην αθηνα
    φοβαμαι πιο πολυ απο καθε αλλη φορα μηπως ξανακυλησω σε επεισοδιο καταθλιψης ή δε ξερω κι εγω τι αλλο γιατι τωρα εχω ερθει πιο κοντα στον εαυτο μου. δεν ειμαι οπως πριν καποια χρονια που δεν ηξερα που μου πανε τα 4. για τον εαυτο μου μιλαω παντα. τωρα που βλεπω την αληθεια μου "γυμνη" τωρα ειναι που φοβαμαι περισσοτερο.
    κ γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι. ημουν σε καταθληψη. κ γω ξαναπεφτω αρκετα κ τωρα κ γω με τα παιδια απο το ιεκ δεν τα λαω καθολου καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις απαντησεις
    θελω ομως να κλειστω στο σπιτι και να κλεισω για σχεδον ολους το κινητο να μη με βρισκει κανενας
    ειναι αποτελεσμα της ψυχωσης αυτο ή ξεκιναει καμια καταθλιψη?
    επισης ξυπναω με πολυ αγχος και δε μπορω να κοιμηθω καθολου ευκολα, περνανε 2-3 ωρες μεχρι να αποκοιμηθω
    προτιμω να ειμαι στον κοσμο μου
    κι ελεγα να πω στο ιεκ για κοινωνικοποιηση κυριως αλλα μου γυρναει μπουμερανκ τωρα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Μπου μου πρεπει να βρεισ τη δυναμη να ζησεισ μονη να επιβιωσεισ εμενα τρια χρονια μου πηρε προετοιμασια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μα αυτο ειναι το θεμα μου. εμαθα να ειμαι μονη μου και δε μπορω τους αλλους. βεβαια την εχω πατησει απο ανθρωπους και αυτο με κλεινει περισσοτερο
    με βλεπω αν γερασω να ειμαι η τρελη γιαγια με τις γατες της γειτονιας
    τωρα ειμαι στο ιεκ και θελω να φυγω τρεχοντας. δεν αντεχω να ειμαι αναμεσα σε κοσμο. εχω φουλ αγχος
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Κι εγώ έτσι είμαι αλλά το παλεύω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    πρεπει να μηνεις μεχρι να προσαρμοστης και να συνηθησεις στη κοινωνικοτητα boo δεν πρεπει να κανεις πισω μετα θα κανεις παντα πισω και θα καταληξεις αγοροβοβικη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κοίτα boo θα συμφωνήσω με τα παιδιά πως εμείς υπολειπόμαστε σε αντοχές και σε δεξιότητες κοινωνικοποίησης καθώς και αυτοπεποίθηση. Είναι ένας φαύλος κύκλος.
    Μειωμένη Λειτουργικότητα===>Μειωμένε ς Δεξιότητες====>Αυστηρή αυτοκριτική,σύγκριση με φυσιολογικούς===>μειωμένη αυτοπεποίθηση.

    Κ γω είμαι 31 χρόνων και όλοι με κάνουν για μικρότερο και δεν νομίζω να είναι μόνο η εμφάνιση αλλά και ο αέρας μου. Είμαι συνεχώς λίγο άγαρμπος και ψαρωμένος κοινωνικά λόγω έλλειψης εμπειριών καθώς το πρόβλημα της ψύχωσης μου έφαγε την καλύτερη 15ετία από τέλη γυμνασίου με απομόνωση, ήπια κατάθλιψη, δυσκολία στην σκέψη, μέχρι το 12' που είχα το επεισόδιο με κατάληξη την σχιζοφρένεια. Έτσι έχασα πολλά όλα αυτά τα χρόνια. Ήμουν και από μικρός ντροπαλός και κλεινόμουν οπότε δεν ψήθηκα και δυσκολεύομαι να διαχειριστώ κοινωνικές καταστάσεις.

    Όμως με την έκθεση σιγά σιγά μπορείς να βελτιώσεις κάποιες δεξιότητες. Πριν 3 χρόνια μιλούσα πολύ λίγο και δεν τα πήγαινα τόσο καλά σε συζητήσεις.
    Τώρα σιγά σιγά νιώθω όλο και πιο άνετα με κάποιες κακές και κάποιες καλές μέρες.
    Σε μένα το θετικό είναι ότι είμαι αρκετά σταθερός. Υπολείπομαι σε αντοχές θα έλεγα.

    Μην είσαι αυστήρη με σένα. Είναι πολύ δύσκολη πάθηση και έκανες και πιστεύω θα συνεχίσεις να κάνεις ότι καλύτερο περνά από το χέρι σου.
    Πιθανόν τώρα να νιώθεις λίγο απογοητευμένη γιατί ίσως οι προσδοκίες σου από σένα και τους ανθρώπους να ήταν υψηλές.
    Να ξέρεις υπάρχουν άτομα που πιθανώς να ενδιαφερθούν για σένα πραγματικά και άλλοι που θα είναι καθίκια.
    Αν μείνεις στο δωμάτιο σου δεν θα το ανακαλύψεις ποτέ και θα είναι κρίμα να μη ανακαλύψεις κάποιους όμορφους ανθρώπους γιατί όντως υπάρχουν.

    Ο @elis νομίζω στο θέμα μοναχικότητας το εννοεί περισσότερο να μπορείς να στηρίζεσαι στα δικά σου πόδια. Για μας η ανεξαρτησία είναι πολύ πιο δύσκολη. Η ανάπτυξη μας δεν είναι με ίσους όρους με την πλειοψηφία. Μπορούμε πολλοί από μας σε βάθος 5ετίας-10ετίας να αναπτύξουμε κάποιες δεξιότητες και να γίνουμε περισσότερο ανεξάρτητοι.
    Πάρε τον χρόνο σου και ξεκουράσου λίγο.
    Ενημέρωσε κ τον γιατρό μήπως είναι σημάδια υποτροπής. Μπορεί απλά να χρειάζεσαι ξεκούραση.
    Τέλος επειδή εμείς έχουμε πρόβλημα κινήτρου πιθανόν αν δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της πληροφορικής να νιώθεις ασφυκτικά και να μη έχεις το ανάλογο κίνητρο. Προσπάθησε να δεις λίγο τις όποιες επιλογές σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    καθε φουρνια στα ιεκ ειναι διαφορετικη. αλλες φορες δενει το γλυκο και αλλες οχι. εγω ειμαι σιγουρη οτι και αλλοι αισθανονται οπως εσυ, μην το παιρνεις προσωπικα, ειναι υο γενικοτερο κλιμα. και οχι δεν εισαι λιγοτερο ή περισσοτερο διαφορετικη απ οτι ειμαι εγω εσυ η ο καθενας ανθρωπος.
    να συνεχισεις οπωσδηποτε το ιεκ. η μΘηση ειναι μια δημιουργικη διαδικασια που μονο καλο μπορει να σου κανει. αν αισθανεσαι οτι δεν ταιριαζεις μην ανοιγεσαι πολυ.. τα τυπικα καλημερα καληνυχτα. εξ αλλου το βασικο σου κινητρο γι να πας εκει ηταν η μαθηση και οχι ο αγνωστος χ και ψ που ετυχε να ειναι στην ιδια σχολη μαζι σου. κανε φοκους στα θετικα. οι καινουργιες γνωσεις, το μελλοντικο πτυχιο, η βολτα που κανεις απο και προς το ιεκ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    boo!!! Δε θα τα παρατησεις. Εχεις περασει απο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ δυσκολοτερα!! Και σηκωθηκες και τα καταφερες! Εχεις αντιμετωπισει δυσκολοτερες καταστασεις απο την κοινωνικη φοβια. Μην αφησεις το αγχος και την καταθλιψη να σου ρουφηξουν την ενεργεια. Αντιμετωπισε το οπως ξερεις πολυ καλα να κανεις.
    Εισαι απιστευτη περιπτωση θαρρους και θελησης και ικανοτητας και επιτυχιας. Αν αυριο μεθαυριο διαγνωστω εγω ή οποιοδηποτε κοντινο μου προσωπο με ψυχωση, ΕΣΕΝΑ θα σκεφτω. Θα πω Να! Η boo το παλευει, ειναι εκει εξω σπουδαζει, βγαινει και ψαχνει και τι χομπυ να κανει!
    Κανεις τις συνεδριες σου 1 φορα την εβδομαδα? Συζητας για το αγχος που εχει προκυψει λογω του ΙΕΚ? Μην κλεισεις την πορτα σε παρακαλω, στο λεω εγω που την εχω κλεισει πολλες φορες και ΠΑΝΤΑ οταν συνερχομαι το μετανιωνω γιατι ειναι ορισμενες ευκαιριες που χανονται μια για παντα.
    Οκ συνηθισες μονη, ομως ΜΠΟΡΕΙΣ να ξαναγινεις και πιο κοινωνικη, ειμαι σιγουρη. Αυτα τα παιδια για να σε καλουν να βγεις μαζι τους, σημαινει κατι! Μην το βλεπεις με δυσπιστια. Κι ας εισαι διαφορετικη, πιο κλειστη ισως, δεν ειμαστε ολοι καρμπον, αλλος ειναι κλοουν, αλλος δηθεν, αλλος σοβαρος, αλλος σπασαρχιδης, αλλος παρλαπιπας, αλλος λιγομιλητος, αλλος παρεξηγιαρης,... κι ομως ολοι εχουμε τις πλευρες μας, το παρελθον μας, ο καθενας κατι κρυβει, ο καθενας μας εχει τις πληγες και τις ευαισθησιες του.
    Αντιμετωπισε το, ειναι αγχος που οδηγει σταδιακα σε καταθλιψη, πιαστο τωρα στην αρχη και πατα το κατω πριν σε πατησει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καταρχην σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις και για τα λογια κουραγιου και θαρρους.. χαθηκε να ειναι ετσι οι ανθρωποι και στην πραγματικοτητα? ολο με λαλακς μπλεκω..
    γυρισα πριν λιγο απο τη συνεδρια με την ψυχολογο. ποιο ηταν το ρεζουμε? σκασε και κολυμπα! μου θυμισε τα φοιτητικα μουχρονια που ημουν πολυ κοινωνικη και το γουσταρα. αρα μου λεει σου αρεσει η κοινωνικοτητα. τωρα αν οι κατστασεις με οδηγησαν στη μοναξια ειναι αλλο θεμα.. και πως πλεον αν μου παιξουν λαλακια τα οποια ατομα, δεν ειμαι 20 για να την πατησω και να πελαγωσω και να πεσω, αλλα τωρα εχοντας εμπειρια απο λαλακες μπορω να την παρω χαμπαρι νωριτερα αν κατι παει στραβα.μου ειπε οτι χαιρεται που κραταω πισινη και δεν ειπα με την μια οτι απεκτησα κολητους με 2 καφεδες και συναναστροφη στο ιεκ..
    ειχε και εχετε δικιο..
    απλα φοβαμαι πολυ
    εχω πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καταρχην σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις και για τα λογια κουραγιου και θαρρους.. χαθηκε να ειναι ετσι οι ανθρωποι και στην πραγματικοτητα? ολο με λαλακς μπλεκω..
    γυρισα πριν λιγο απο τη συνεδρια με την ψυχολογο. ποιο ηταν το ρεζουμε? σκασε και κολυμπα! μου θυμισε τα φοιτητικα μουχρονια που ημουν πολυ κοινωνικη και το γουσταρα. αρα μου λεει σου αρεσει η κοινωνικοτητα. τωρα αν οι κατστασεις με οδηγησαν στη μοναξια ειναι αλλο θεμα.. και πως πλεον αν μου παιξουν λαλακια τα οποια ατομα, δεν ειμαι 20 για να την πατησω και να πελαγωσω και να πεσω, αλλα τωρα εχοντας εμπειρια απο λαλακες μπορω να την παρω χαμπαρι νωριτερα αν κατι παει στραβα.μου ειπε οτι χαιρεται που κραταω πισινη και δεν ειπα με την μια οτι απεκτησα κολητους με 2 καφεδες και συναναστροφη στο ιεκ..
    ειχε και εχετε δικιο..
    απλα φοβαμαι πολυ
    εχω πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση
    ΥΠΕΡΟΧΑ ΝΕΑ ΥΠΕΡΟΧΑ!!
    Εισαι το καμαρι του φορουμ !
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    χαχαχ savatage να εισαι καλα
    δεν ειμαι κατι παραπανω απο ολα τα αλλα παιδια εδω μεσα κι εκει εξω που την παλεουν με τα προβληματα του ο καθενας
    να σαι καλα παντως μου δινεις κουραγιο!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μπορει εσυ να μην το καταλαβαινεις αλλα εισαι ξεχωριστη περιπτωση και πολυ ελπιδοφορα για ολους τους αλλους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μου λένε ότι δεν αξίζω τίποτα, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά …
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-01-2017, 23:16
  2. χωρις τιτλο
    By antony 1111 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 05-11-2012, 00:02
  3. Δεν έβρισκα τίτλο
    By fevgatos67 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 09-11-2011, 00:59
  4. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  5. ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
    By ΜΙΧΑΗΛ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2011, 15:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •