νιωθω μοναξιά δεν εχω φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2

    νιωθω μοναξιά δεν εχω φιλους

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Είμαι καινούργιο μέλος εδώ πέρα και έφτιαξα λογαριασμό μόνο και μόνο για να μιλήσω για το θέμα που με απασχολεί τόσο καιρό...
    Είμαι 24 χρονών, υπήρξα φοιτητής σε μια σχετικά μικρή πόλη όμως παρ'όλα αυτά η ζωή μου ήταν τελείος διαφορετική!
    Είχα λίγους και καλούς φίλους ως φοιτητής που πραγματικά ήμασταν όλη μέρα μαζί και υπήρχε αγάπη μπορώ να πω μεταξύ μας...Υπήρχε και γκρίνια τότε(ως γνωστών οι άνθρωποι δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα και πάντα κάτι μας λείπει) αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όπως τώρα και το βασικότερο δεν με απασχολούσε το θέμα της μοναξιάς.
    Από τότε που έφυγα και μπήκα στρατό όλα άλλαξαν...εκανα υπομονη μεχρι να τελειώσει η θητεία μου και στο καπάκι βρήκα δουλειά στη θεσσαλονίκη μόλις απολύθηκα.(μένω σχετικα κοντα στην συμπρωτεύουσα)
    για 9 μηνες που εμενα εκει περιμενα οτι θα κανω φιλιες γιατι ημουν σε μια μεγαλη πολη αλλα τελικά όλο αυτό το διάστημα δεν καταφερα να κανω τίποτα...παρενθεση, να πω οτι ειμαι ομοφυλόφιλος...
    προσπάθησα να γνωρισω και ομοφυλόφιλα ατομα για παρέα αλλα είδα ότι δεν κολλάω και τόσο...ίσως να μην γνώρισα τα σωστά άτομα...και με κάποια άτομα που νόμιζα πως αξιζαν και προσπάθησα να κρατήσω επαφές δεν θέλησαν εκείνα και το έδειξαν με τον τρόπο τους..
    Αποφάσησα λοιπόν να παραιτηθω απο την δουλειά στη θεσσαλονική γιατί χρειάστηκε να εργαστώ στην οικογενειακή επιχείρηση στην πόλη μου όπου δουλεύω ακόμα μέχρι σήμερα...
    Στην πόλη μου τώρα τα πράγματα είναι απο το κακό στο χειρότερο! Πολλοί μου φίλοι απο σχολεία κλπ λείπουν εκτός ελλάδας, κάποιοι εργάζονται και δεν βολεύουν τα ωράρια τους για να βγαίνουμε...έχω χαθεί και με κάποιους είναι η αλήθεια...
    Παρ' όλα αυτα εχω 2-3 φιλους που προσωωπικά τους βαριέμαι πλέον (ίσως επειδη τους κρυβω το κομματι της ομοφυλοφιλίας και δεν μπορώ να συζητήσω μαζί τους ειλικρινά για δικά μου θέματα που με απασχολούν).
    μου είναι δύσκολο να γνωρίσω καινούργια άτομα που δεν ξερω, δεν ξέρω τον τρόπο???!!!!
    Είναι φορές που επιστρέφω από την δουλειά και με πιάνουν τα κλάματα γιατί επιστρέφω απο μια κουραστική μέρα και δεν έχω κανέναν φίλο να βγω να ξεσκάσω και να περάσω όμορφα....
    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..σκέφτομαι πολλές φορές να βγαινω μόνος μου αλλα ντρέπομαι να κάθομαι μόνος μου σε μια καφετέρια...και νομίζω πως και κανένας δεν θα με προσεγγίσει αν με δει μόνο μου...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Να μην ντρέπεσαι να βγαίνεις μόνος. Εγώ όταν βγαίνω μόνος αισθάνομαι πραγματικά ελεύθερος. Δεν χρειάζεται να μιλάω η να υποκρίνομαι η να κάνω τις απαραίτητες μικροδιορθωσεις στη συμπεριφορά μου.

    Θα βρεις φίλους, μικρός είσαι. Αλλά μη νομίζεις ότι και οι φίλοι είναι πάντοτε καλοί...


    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ειμαι και γω σε παρομοια κατασταση, 26 πλεον χαθηκα τελειως με τις παρεες μου, ειχαμε διαφωνιες κτλ και σαν εσωστρεφης χαρακτηρας επομενο ηταν να βρεθω χωρις παρεα γιατι μου ειναι δυσκολο να γνωρισω νεα ατομα και ειδικα σε μικρη πολη. Νιωθω ασχημα να βγαινω εξω και να βλεπω ολο τον κοσμο να ειναι με καποιον και εγω να μην μπορω να εχω τα αυτονοητα. Οποτε περναω το χρονο μου με ποδηλατο και ατομικες βολτες πεζος ( δεν καθομαι σε καφετεριες και τετοια μονος) .
    Παιζει να ειμαστε και απο την ιδια πολη απο αυτα που περιγραφεις, οποτε θα μπορουσαμε να γνωριστουμε εαν σε ενδιαφερει, δεν εχω θεμα με το οτι εισαι ομοφυλοφιλος. Επειδη δεν μπορεις να στειλεις/λαβεις προσωπικο μυνημα, αν θες στειλε μου ενα μειλ στο kostasparlap<παπακι>gmail.com

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ειμαι και γω σε παρομοια κατασταση, 26 πλεον χαθηκα τελειως με τις παρεες μου, ειχαμε διαφωνιες κτλ και σαν εσωστρεφης χαρακτηρας επομενο ηταν να βρεθω χωρις παρεα γιατι μου ειναι δυσκολο να γνωρισω νεα ατομα και ειδικα σε μικρη πολη. Νιωθω ασχημα να βγαινω εξω και να βλεπω ολο τον κοσμο να ειναι με καποιον και εγω να μην μπορω να εχω τα αυτονοητα. Οποτε περναω το χρονο μου με ποδηλατο και ατομικες βολτες πεζος ( δεν καθομαι σε καφετεριες και τετοια μονος) .
    Παιζει να ειμαστε και απο την ιδια πολη απο αυτα που περιγραφεις, οποτε θα μπορουσαμε να γνωριστουμε εαν σε ενδιαφερει, δεν εχω θεμα με το οτι εισαι ομοφυλοφιλος. Επειδη δεν μπορεις να στειλεις/λαβεις προσωπικο μυνημα, αν θες στειλε μου ενα μειλ στο kostasparlap<παπακι>gmail.com
    σου στειλα

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By γιαννης1996 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 28-06-2022, 10:40
  2. Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 18-08-2017, 22:53
  3. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 10:03
  4. Δυσκολεια στους φιλους και μοναξια??
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 17-10-2012, 21:01
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •