επιλογή ψυχίατρου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι ναι ξετρελάθηκα τι να πώ..

    με χαλάει όλη η ιδέα αλλά τόσα χρόνια που το παλεύω μόνη μου δεν κατάφερα κ τίποτα!

    εσύ πήγες τελικά;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    δουλευα δυστηχωσ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αστα να πάνε κ τώρα θα κανονίσεις άλλο?

    απογευματινές ώρες δεν κάνουνε?

    γιατί έχω κ εγώ πρόβλημα με τις πρωινές

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ναι έτσι κάνουν σ\'αυτά τα κέντρα.Σε βλέπει κάποιος συνήθως και μετά σε στέλνει σε άλλον.
    Πάντως πήγες και μίλησες.Δεν ήταν και τόσο δύσκολο όσο νόμιζες ε?Ενιωθες άβολα?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Δεν ήξερα ότι κάνουν έτσι!
    Είπα γρήγορα γρήγορα τι περίπου μου συμβαίνει
    και πράγματα που δεν έχω πεί ποτέ.
    Ίσως θα έπρεπε να τα γράψω κ εδω, έχω διαβάσει διάφορα κ παρόμοια.
    Κ βέβαια ένιωθα άβολα κ ήταν αρκετά δύσκολο να μιλάς σε κάποιον που τον βλέπεις για πρώτη φορά κ να σου πώ την αλήθεια τώρα με τρομάζει ακόμα περισσότερο που θα πρέπει να ξαναπάω σε άλλον. Είναι πολύ δύσκολη διαδικασία κ άντε να εξηγήσεις πως αισθάνεσαι!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Δηλαδή αυτοί τι μέθοδο χρησιμοποιούνε που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας για να ξεπεράσουμε τα προβλήματα κ να συνεχίσουμε?
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ενώ έχουν να κάνουν με τόσο κόσμο κ με τόσα διαφορετικά προβλήματα, πως μπορούν να είναι σίγουροι ότι θα βοηθήσουν τον καθένα.
    Αναρωτιέμαι τελικά αν παίζει ρόλο ο ψυχολόγος ή προσωπική μας θέληση να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Τελικά με πήρανε τηλέφωνο τώρα κ μου είπανε ότι το ραντεβού θα γίνει για 20/5, είδατε ότι άμεσα σε εξυπηρετούνε κ ύστερα σε αργούνε. Ε χρόνια κάνω υπομονή μια βδομάδα ακόμα δε λέει τίποτα! Χα, χα ποιος ζεί ποιος πεθαίνει μέχρι τότε! Κ εδώ τώρα που κάθεσαι μπορεί να πέσει το φωτιστικό στο κεφάλι σου κ να σ\'αφήσει στον τόπο. Χα, χα θα σε βγάλει κ απ\'την δυσκολία!

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    mmaria, η θέληση να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας είναι αυτή που μας οδηγεί στον ψυχολόγο. Η θέληση είναι η αρχή, αλλά για να προχωρήσουμε συχνά χρειάζεται στήριξη στα πρώτα μας βήματα. Αυτή τη στήριξη και τη βοήθεια να βάλεις σε μια τάξη τις σκέψεις σου, τη διευκόλυνση να τις αλλάξεις θα σου προσφέρει ο ψυχολόγος.

    Δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου τώρα. Ο στόχος είναι μελλοντικά να έχεις την ευχέρεια να αναγνωρίζεις, τη δύναμη να αποδέχεσαι και να αλλάζεις κάποια πράγματα που δεν σε ικανοποιούν ή δεν φέρνουν το αποτέλεσμα που επιθυμείς μόνη σου. Η σχέση με τον ψυχολόγο είναι μια συνεργασία και ταυτόχρονα διαδικασία μάθησης.

    Θα μου πεις, πού ξέρεις ότι θα πετύχεις τον κατάλληλο, γιατί πράγματι κανείς δεν είναι εξειδικευμένος στα πάντα και κανείς δεν ταιριάζει με όλους. Ψάχνοντας θα βρεις, αρκεί να εξετάσεις λίγο και τις προσδοκίες που έχεις.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by mmaria
    Αναρωτιέμαι τελικά αν παίζει ρόλο ο ψυχολόγος ή προσωπική μας θέληση να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας.
    Και τα δύο παίζουν ρόλο.Αν δεν έχεις εσύ τη θέληση να κάνεις κάτι για σένα για να γίνεις καλύτερα ο ψυχολόγος δεν μπορεί να κάνει και πολλά,όσο καλός και να είναι.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Κάθε αρχή κ δύσκολη!

    Θα το παλέψω!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    xarhka poly Maraki moy... elpizv na mhn se piasei neyriko gelio((kseris esi)) ...einai iperoxi...tha dis..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μακάρι...

    ο ψυχίατρος του τεβε τελικά δεν κανει ψυχοθεραπεια
    μου σύστησε κάποιους άλλους
    θα τα κρατήσω τα τηλέφωνα μπας κ χρειαστουν

  13. #43
    Μαράκι επειδή είδα το μηνυμα σου τώρα πες μου σε παρακαλώ πως μπορώ να σου γράφω και εγώ μηνύματα?Είμαι σκράπας με το internet.Συγνώμη για το off topic

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    mmaria ανοίξου στον γιατρό και εδώ σιγά σιγά, όσο αντέχεις, αν και θα σου πρότεινα να μη μασάς, να βγάλεις από μέσα σου όλα όσα έχεις, να ηρεμήσεις, δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία! Οι γιατροί χαζοί δεν είναι ( το ελπίζουμε αυτό δηλαδή), πιστεύω πως ένα τους λέμε και αυτοί καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα... Πες όσα αντέχεις, εδώ είμαστε ακριβώς για αυτό!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κέλυ είναι και κάποιοι που άλλα τους λες άλλα καταλαβαίνουν και άντε να βγάλεις άκρη μετά.Αλλά ευτυχώς υπάρχουν και πολλοί που είναι όπως τους περιγράφεις,να τους λες κάτι και να καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα.Και να αναρωτιέσαι \"μα καλά μέσα στο μυαλό μου είναι και τα ξέρει όλα?\"

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •