Για τις γυναικες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Για τις γυναικες

    Τι γνωριζετε για αυτο? http://www.healthyliving.gr/2013/02/...pish-diatrofh/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γνωριζω οτι πραγματι μου συμβαινει καμια φορα και οτι πραγματι οι ορμονικες μεταβολες με κανουν πιο ευερεθιστη, λιγοτερο υπομονετικη, μουρτζουφλα η κακοκεφη. Μπορει η να θελω να πηδηξω απο καμια ταρατσα η να κλαιω ασταματητα η ξεσπασω σε οποιον καημενο ανθρωπο τυχει να μου πει το λαθος πραγμα τη λαθος στιγμη, λολ, χανψ ευκολα την υπομονη μου. Αλλα δεν μου συμβαινει παντα, συνηθως ειναι διαχειρισιμο κι αμελητεο, ολα μια χαρα κανονικα. Προσωπικα μου συμβαινει σε βαθμο που προκαλει προβλημα και το παρατηρω αμα εχω να αδιαθετησω πολυ καιρο (εχω αστατο κυκλο). Ειναι ο λογος που οι αντρες πετανε "εχεις περιοδο;" αμα εχεις νευρα η παραπονεθεις και υπαρχει το στερεοτυπο οτι η γυναικα που εχει περιοδο δεν ειναι και πολυ στα λογικα της...συμβαινει σε καποιο βαθμο, καμια φορα, και ειναι και αναλογα τον ανθρωπο και τον οργανισμο.
    Επισης να αναφερω οτι ξερω γυναικες που δεν καταλαβαινουν χριστο οταν ειναι να αδιαθετησουν η οταν αδιαθετουν, το περνανε ψυχραιμα κι ωραια, δεν επηρεαζονται ολες απο εντονες ορμονικες μεταβολες. Προσωπικα παντως γινομαι αλλος ανθρωπος αμα παρω ξερω γω αντισυλληπτικα, ειχα παρει στο παρελθον μια περιοδο καποια που υποτιθεται οτι ειναι ελαφρια κι ολας και πρωτον ημουν 150% πιο κακια και νευρικη και σκυλα, δευτερον ηθελα στα σοβαρα να πεθανω. Λολ. Και μιλαμε για δεκα μερες που τα επαιρνα, μετα δεν αντεξα, τα εκοψα.
    Τελευταια δεν θα ελεγα οτι με επηρεαζει πολυ το πμσ σε γενικες γραμμες...
    Αλλα τελοσπαντων, ειναι αναλογα το ατομο και τον καθε οργανισμο. Εντωμεταξυ γελαω με το ποσες φορες εγραψα "περιοδος". ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΡΕ :P
    Γιατι ρωτας το παθαινεις κι εσυ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω εχω ζαλαδες, διαταραχες στο στομαχι, πονοκεφαλο, κοπωση και ελλειψη συγκεντρωσης καποιες μερες πριν.και θελω να δω αν σχετιζεται με την περιοδο δλδ προεμμ.συνδρομο η αν ειναι καποιο αλλο θεμα υγειας που πρεπει να κοιταξω.τωρα πχ ειμαι χαλια και ειμαι στην 21η μερα του κυκλου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εχεις σταθερο κυκλο; Περιμενεις δηλαδη να αδιαθετησεις σε καμια εβδομαδα; Αν ναι μπορει να ειναι και αυτο...ολα αυτα τα συμπτωματα τα αισθανεσαι τακτικα σε αυτη τη φαση του κυκλου σου συνηθως η τυχαινουν και γενικα; Το εχεις παρατηρησει καθολου;
    Ρωταω γιατι η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι σιγουρη αν μπορει να εντοπισει γιατρος το πμσ μεσα απο ορμονικες εξετασεις μονο η αν παιζει ρολο και η παρακολουθηση του ταιμινγκ των συμπτωματων με τον κυκλο σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ναι περιμενω αλλα τυχαινουν και γενικα.θα κανω εξετασεις ουτως η αλλως.Ειναι βεβαια και ψυχολογικο απο το αγχος αλλα καλου κακου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Παλιά για να μην ψηφιζουν οι γυναίκες λέγανε ότι οι γυναίκες όταν έχουν περίοδο γίνονται τρελεσ κι επειδή δε γίνεται να υπολογίσουμε για την καθεμιά όταν έχουμε εκλογές αποκλείονται όλες δείτε κ κανένα ντοκιμαντέρ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Τι ρατσιστικο.Ξεφυγες.Και ειπαμε μονο γυναικες σε αυτο το θεμα.εισαι κι εσυ?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Τι ρατσιστικο.Ξεφυγες.Και ειπαμε μονο γυναικες σε αυτο το θεμα.εισαι κι εσυ?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Don' t feed the trolls που λένε και στα ελληνικά. Γεια!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Κανεις come back?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Ναταλάκι εγώ που σ αγαπάω ψάξε γτ δεν ψήφισαν οι γυναίκες παλιά κ πεσ εδώ στα νεογνά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Κανεις come back?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ναι, σαν τον άσωτο υιό...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Κοίταξε Ιωάννα εσείς γεννηθηκατε τώρα πολύ απλά δε σας νοιάζει τι γινόταν το 1920 το 1940 εμένα με νοιάζει γτ γεννήθηκα το 1980
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Καλα.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Καλά το 1920 υπήρχε αραμπάς, γαϊδουράκια και οι άνθρωποι έκαναν τις προσωπικές τους ανάγκες δεξιά και αριστερά (Παγκόσμια Ημέρα Τουαλέτας και Προσωπικής Υγιεινής σήμερα!). Τι σχέση έχει το χθες; Επίσης στο παρελθόν υπήρχε ο νόμος 4000 περί τεντυμποϊσμού. Τι να κάνουμε; Να τον επαναφέρουμε;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Νταξει μωρε τι τον παρεξηγησατε τον ελις; Ενα φαν φακτ ειπε...δεν σου δινει καποια στοχευμενη απαντηση αλλα ψιλοσχετιζεται με το θεμα οντως το σχολιο του...
    Δεν εχει αδικο.
    Πραγματι οι ορμονικες διακυμανσεις των γυναικων και ο τροπος που επηρεαζει αυτο τη ψυχολογια τους εχει χρησιμοποιηθει πολλακις στην ιστορια ως δικαιολογια για να τους στερηθουν δικαιωματα.
    Οτι τις λεγανε δηλαδη τρελες και συναισθηματικα ασταθεις και μη ικανες να σκεφτουν, να ψηφισουν, να κανουν διαφορα επαγγελματα κλπ για αυτο τον λογο επειδη καποιες επηρεαζοντουσαν απο το συνδρομο που περιγραφει η θεματοθετρια. Δεν καταλαβαινω γιατι πεσατε να τον φατε. Εγω το βρισκω ωραιο σχολιο, ψιλοασχετο αλλα οχι τελειως αστοχο η κακο. Χαλαρωστε λιγο...περιοδο περιμενετε; :P (ελπιζω να ειναι ξεκαθαρο πως αστειευομαι στο τελος)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γυναίκες !
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 190
    Last Post: 15-08-2016, 22:18
  2. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 19:56
  3. Γυναίκες
    By igeorgak in forum Κακοποίηση
    Replies: 32
    Last Post: 02-03-2010, 14:03
  4. ΓΥΝΑΙΚΕΣ
    By soares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-09-2009, 04:54
  5. Γυναίκες XY?
    By perimpanoy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 11-09-2005, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •