Real Friendship... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ακριβώς το ίδιο κομμάτι ήθελα να απομονώσω κι εγώ Μαρίνα.Θεωρώ πιο δύσκολο το να χαρείς με τη χαρά του άλλου παρά το να του συμπαρασταθείς σε κάποια δύσκολη στιγμή του.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    epakaki, συγχαρητήρια για το topic σου ! Έχω καταλήξει σχεδόν, πως δύσκολη εποχή για αληθινές φιλίες... Με τόσο ψέμα,υποκρισία και ζήλεια που υπάρχει δύσκολο πια να πιστέψεις στο θεσμό της φιλίας. Έχω φάει αρκετές πισώπλατες μαχαιριές από άτομα που είχα πιστέψει σ\'αυτά... με αποτέλεσμα να φάω τα μούτρα μου. Βγάζοντας πια τις παρωπίδες συνειδητοποιώ πως ούτε σε χαρές, αλλά ούτε σε λύπες ένοιωσα καποιον τόσο κοντά μου,ώστε να αξίζει την φιλία μου. Μπορώ να δωθώ στον άλλον, όσο δεν πάει άλλο... Ένα απ\'τα προτερήματα μου.... που οι συνθήκες με έκαναν να καταλήξω πως είναι ελάττωμα !!!

    Ψάχνω κι εγώ ακόμα την πραγματική φιλία... δεν είμαι σίγουρη αν την βρήκα πρόσφατα στο πρόσωπο μιας κοπέλας που γνώρισα πριν ένα χρόνο... το ελπιζω !

    Πάντως , μπορεί να νομίζεις πως κάποιοι σε καταλαβαίνουν και σε νοιώθουν.... αλλά μόλις πάνε σπίτι τους τα ξεχνάνε όλα! Και ναι, έχω απαιτήσεις από κάποιον να φερθεί όπως του φέρομαι! Εγώ δηλαδή τόσο μλκας είμαι? Δεν παρακαλάω βέβαια, εννοείται, αλλά καθ\'ότι έχω κι εγώ σαν ευαίσθητος άνθρωπος τις άμυνες μου, κλείνομαι πάλι στο καβούκι μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΦΙΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ.
    ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ; ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by MANTHES
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΦΙΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ.
    ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ; ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ

    =========================================

    Δύσκολο .... αλλά όχι απίθανο ! Πάντα με επιφύλαξη .....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πάντως , αν δεν πιστέψεις στην φιλία , δεν θα την βρεις .......... δεν θα την δημιουργήσεις , δεν θα την αναγνωρίσεις ...........

    Είναι σπάνιο αγαθό , αλλα τι αξίζει περισσότερο απο το να μοιραζόμαστε την ζωή με ανθρώπους που αγαπάμε ? Τα λεφτά ή μήπως η δόξα ή μήπως η κοινωνική καταξίωση ? Ισως μόνο ο ήλιος , η θάλασσα και η φύση .......... και η τέχνη και οι μυρωδιές .......... αλλά όλα αυτά ωραίο είναι πάλι να τα μοιράζεσαι , με αυτούς που αγαπάς ...........

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by Kleiw
    Πάντως , αν δεν πιστέψεις στην φιλία , δεν θα την βρεις .......... δεν θα την δημιουργήσεις , δεν θα την αναγνωρίσεις ...........

    Είναι σπάνιο αγαθό , αλλα τι αξίζει περισσότερο απο το να μοιραζόμαστε την ζωή με ανθρώπους που αγαπάμε ? Τα λεφτά ή μήπως η δόξα ή μήπως η κοινωνική καταξίωση ? Ισως μόνο ο ήλιος , η θάλασσα και η φύση .......... και η τέχνη και οι μυρωδιές .......... αλλά όλα αυτά ωραίο είναι πάλι να τα μοιράζεσαι , με αυτούς που αγαπάς ...........
    ===========================================
    Χωρίς πολλά λόγια..... συμφωνώ! Αθεράπευτα ηλίθια ????

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι βεβαίως και είναι εφικτό να έχει κανείς καλούς φίλους. Νομίζω επίσης ότι ουσιαστικές φιλίες μπορεί να δημιουργήσει κανείς σε οποιαδήποτε ηλικία. Αυτό που μας κρατάει είναι η απογοήτευση από τις φιλίες της παιδικής-νεανικής ηλικίας που χάλασαν και φοβόμαστε να ανοιχτούμε και να εμπιστευτούμε τους άλλους.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by Θεοφανία

    Originally posted by Sofia
    το να χαιρομαι με τη χαρά σου
    Κατά τη γνώμη μου, είναι απ τα πιο ισχυρά πειστήρια για το αν κάποιος είναι φίλος σου ή όχι.

    Στη στεναχώρια βρίσκονται πολλοί, στη χαρά όμως?
    Αλήθεια όμως την χάρά ΜΑΣ την εκδηλώνουμε όπως και την λύπη ΜΑΣ ώστε να την μεταδώσουμε και στου άλλους???

    Λέω εγώ τώρα μήπως οι φίλοι όντως είναι εκεί ΚΑΙ για την χαρά ΜΑΣ αλλά μέσα μας κάτι μας εμποδίζει να μεταδώσουμε την χαρά γιατί πιστεύουμε ότι έτσι θα την μοιραστούμε (δηλαδή θα την μειώσουμε)?

    ΥΓ (όποιος θέλει να λάβει μέρος στο σεμινάριο \"QUOTE και πρακτική εφαρμογή του\" ας απευθυνθεί στο 69123456789 ζητώντας τον \"θείο\")
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by justme
    [

    Λέω εγώ τώρα μήπως οι φίλοι όντως είναι εκεί ΚΑΙ για την χαρά ΜΑΣ αλλά μέσα μας κάτι μας εμποδίζει να μεταδώσουμε την χαρά γιατί πιστεύουμε ότι έτσι θα την μοιραστούμε (δηλαδή θα την μειώσουμε)?
    Σ αυτό είμαι αρκετά εγωίστρια. Ποτέ δεν κρύβω τη χαρά μου, από οποιονδήποτε. Αν δω όμως στο πρόσωπό του, ψεύτικη ιλαρότητα, καταλαβαίνω πολλά γι αυτόν. Το θεωρώ απαραίτητο τεστ με ανθρώπους που είναι δίπλα μου.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Πόσο μάλλον αν αντιλαμβάνεσαι πως νιώθει άνετα κοντά σου μόνο όταν είσαι λυπημένη....Εκεί θα βάλω και το Χ.

    Ίσως και κάποιες τέτοιες διαπιστώσεις στην πορεία της ζωής μας, από ανθρώπους που θεωρούσαμε φίλους, μας εμποδίζουν να μοιραστούμε τη χαρά μας. Αλλά είναι άραγε εμπόδιο που μας προστατεύει ή μας μπλοκάρει;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by justme
    Αλήθεια όμως την χάρά ΜΑΣ την εκδηλώνουμε όπως και την λύπη ΜΑΣ ώστε να την μεταδώσουμε και στου άλλους???

    Λέω εγώ τώρα μήπως οι φίλοι όντως είναι εκεί ΚΑΙ για την χαρά ΜΑΣ αλλά μέσα μας κάτι μας εμποδίζει να μεταδώσουμε την χαρά γιατί πιστεύουμε ότι έτσι θα την μοιραστούμε (δηλαδή θα την μειώσουμε)?
    Τη στεναχώρια μας και τα προβλήματά μας ίσως να προσπαθούμε πολλές φορές να τα κρύψουμε,για να μην μας λυπηθούν,γιατί θέλουμε να δείχνουμε καλά.Αλλά τη χαρά μας δεν πιστεύω ότι την κρύβουμε ποτέ.Αν μας συμβεί κάτι καλό αμέσως θέλουμε να το πούμε.Και μάλλον πιο μεγάλη γίνεται η χαρά αν την μοιραστούμε παρά μειώνεται.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΑΣ; ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΗΝ ΚΡΥΒΩ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΟΥΝ ΑΝ ΜΕ ΔΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ.
    ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΤΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΑΤΟΜΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    MANTHES ..... αυτό που λες δεν το έχω νοιώσει ακόμα... αλλά μάλλον ποτέ δεν είναι αργά να νοιώσω και αυτό! Λυπάμαι που έχεις φτάσει σ\'αυτό το σημείο αλλά κάπου σε καταλαβαίνω...

    Έχω φτάσει κι εγώ να είμαι καχύποπτη με τους ανθρώπους, δυστυχώς καθόλου αδικαιολόγητα, αλλά σκέφτομαι.... Αν κάθε ένας από εμάς .... είναι πάντα καχύποπτος με τον άλλον... πια θα είναι η συνέχεια???
    Ήδη πιάνω τον εαυτό μου, να κλείνομαι μέρα με τη μέρα στο καβούκι μου και να μην θέλω να δω άνθρωπο! Γιατί όλοι μου φαίνονται τόσο ψεύτικοι, τόσο επιφανειακοί και τρομάζω .... γιατί δεν είμαι έτσι, αλλά έτσι πάω να γίνω κι εγώ για να ταιριάζω με το πλήθος!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ ...... Για όσο ζω... θα ψάχνω αυτό το φιλαράκι ... ακόμα κι αν δεν το βρω ΠΟΤΕ.

  14. #29
    Έγώ πάλι έχω ένα άλλο ...κουσούρι.
    Τη στεναχώρια μου πολύ δύσκολα θα την εκφράσω σε κάποιον. Αλλά πολύ δύσκολα.
    Τη χαρά μου τη μοιράζομαι ακόμη και με απλούς γνωστούς. Εκεί πάνω στον αυθορμητισμό μου \"βλέπω\" και τις αντιδράσεις. Έχω βάλει πολλά άτομα μέσα μου σε πάγο βλέποντας τέτοιες αντιδράσεις και έχω κόψει πολλούς \"φιλους\" επίσης.

    Η φιλία είναι πολύ δύσκολο θέμα και χρειάζονται πολλά χρόνια και καταστάσεις για να ανακαλύψεις τους πραγματικούς φίλους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Θεοφανία
    Η φιλία είναι πολύ δύσκολο θέμα και χρειάζονται πολλά χρόνια και καταστάσεις για να ανακαλύψεις τους πραγματικούς φίλους.
    ειναι πολυ δύσκολο θέμα. ειναι δύσκολες οι σχεσεις έτσι κ αλλιως.

    αλλα οσα φερνει η ώρα δεν φερνει ο χρονος...έτσι δε λενε? δεν ειναι απαραιτητο το θέμα των χρονων, των ετων....μπορεις να ανακαλύψεις σε στιγμες πραγματα πολυ σημαντικα, χωρις να μετρας απαραιτητα χρονια. εκανα χρονια να το ανακαλυψω κ να το παραδεχτω....

    Αλλιως: το κάθε \"τώρα\" μαθαινω να μην το υποτιμώ

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •