Αλληλοσυμπλήρωση φύλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3

    Αλληλοσυμπλήρωση φύλων

    Καλησπέρα , γράφω εδω με αφορμή τη νέα μου σχέση (νέα με κάποιο παρελθόν σχεδόν προ εφταετίας) και πραγματευομαι κάποια πράγματα στο κεφάλι μου . Θελω να δηλώσω αρχικά παρα πολυ ερωτευμένη με τον άνθρωπο αυτο ο οποίος ειναι μεγαλωμένος απο μια τρομερή γυναίκα-μητέρα η οποία του εχει δώσει άπλετη αγαπη και τον εχει μεγαλώσει με τα καλύτερα εφόδια. Αυτός ο άνθρωπος ( ο άνθρωπος μου) ειναι ο πιο γλυκός και τρυφερός άντρας αλλα στα μάτια του βλέπω πολλες φορες γυναικείο βλέμμα . Ίσως φαντάζομαι τη μητέρα του που μοιάζουν παρα πολυ , ίσως ψάχνω και γω ενα υγιές μητρικό πρότυπο (η μητέρα μου εχει αντιδραστική κατάθλιψη απο οταν ήμουν μικρή οποτε και δεν λειτούργησε ποτε σαν γυναικείο πρότυπο) το οποίο εκφράζεται μέσα απο το αγόρι μου , γιατί ειλικρινά βγάζει μια προστασία και μια θαλπωρή και μια τρυφερότητα που εγω θεωρώ τουλαχιστον πως ειναι πλεονέκτημα των γυναικών . Παράλληλα όμως , ειναι αποφασιστικός , δεν με πιέζει , μου αφήνει χώρο και χρόνο για μενα και τις αποφάσεις μου , ειναι ξεκάθαρος απέναντι μου και εγω προς αυτόν. Ειναι ολα όσα χρειάζομαι , χρειαζόμουν , καλύπτονται κενά του παρελθόντος μέσα απο τη σχέση μας , μου δίνει όση αγαπη δεν έλαβα γιατί μεγάλωσα σε μια οικογένεια με εντάσεις αλλα το μυαλό συνεχίζει και κανει σενάρια . Μήπως δεν ειναι τοσο άντρας ; μήπως κάτι κρύβει ; μήπως κάτι ; ολο το μυαλό μας τριβελίζει και δεν μπορούμε να ζήσουμε τη ζωή μας !!!! Έχουμε φάει τόση πλύση εγκεφάλου για τον "αντρα" και τη "γυναίκα" , για το ρολο τους στην κοινωνία , για το ρόλο τους στην οικογένεια , για το τι ειναι αντρικό και τι ειναι γυναικείο , που μπορει να πέσουμε σε ενα φαύλο κύκλο ατέρμονων σκέψεων χωρίς νόημα . Παιδιά , η αγαπη ειναι αγαπη . Όπως και να την λάβεις , απο αντρα ή απο γυναίκα , είτε εισαι άντρας είτε γυναίκα , η παιδική μας ψυχούλα μέσα μας αναγνωρίζει την αγαπη . Μπορεί κάποιες φορες στη σχέση η γυναίκα να εχει το πάνω χέρι , άλλες φορες ο άντρας , μπορεί η γυναίκα να ειναι καλη στα μαστορέματα και ο άντρας στο μαγείρεμα ή και το ανάποδο . Μπορεί ο άντρας να ειναι πιο τρυφερός αλλα η γυναίκα πιο εκδηλωτική και διαχυτική ! Ολα παιζουν στη ζωή το θεμα ειναι να ακούμε με την καρδιά και να νιώθουμε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας και να μην χάνουμε την πίστη μας στο καλο και στο ξεχωριστό!!!


    Εστάλη από iPhone στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Νομιζω πως πρέπει να διαβάσεις το θέμα μου, για να μην επαναλαμβάνομαι! Χώρισα πρόσφατα και ήταν μια απόφαση και των δυο μας, αλλά ο δικός της λόγος που δεν ήθελε να προχωρήσει, ήταν επειδή εκείνη ήταν δυναμική σαν γυναίκα και εγώ πολύ ευαίσθητος για εκείνη, και επίσης δεν της άρεσε η ισότητα που ήθελα μέσα στη σχέση! Το περίεργο της υπόθεσης, ήταν πως της άρεσε η ευαισθησία μου στην αρχή, και μου είχε πει πως δεν ήθελε κάποιον αυστηρό άντρα δίπλα της, επειδή θα της θύμιζε τον πατέρα της! Συνέχεια μου έλεγε πως είμαι γλυκός και τρυφερός, και πως νιώθει όμορφα με αυτό, αλλά τελικά έφθασε στο σημείο να μου πει πως την ενοχλούσε αυτή η ιδιαιτεροτητα μου!
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...�ακαλώ%21

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by gingerbeer View Post
    Καλησπέρα , γράφω εδω με αφορμή τη νέα μου σχέση (νέα με κάποιο παρελθόν σχεδόν προ εφταετίας) και πραγματευομαι κάποια πράγματα στο κεφάλι μου . Θελω να δηλώσω αρχικά παρα πολυ ερωτευμένη με τον άνθρωπο αυτο ο οποίος ειναι μεγαλωμένος απο μια τρομερή γυναίκα-μητέρα η οποία του εχει δώσει άπλετη αγαπη και τον εχει μεγαλώσει με τα καλύτερα εφόδια. Αυτός ο άνθρωπος ( ο άνθρωπος μου) ειναι ο πιο γλυκός και τρυφερός άντρας αλλα στα μάτια του βλέπω πολλες φορες γυναικείο βλέμμα . Ίσως φαντάζομαι τη μητέρα του που μοιάζουν παρα πολυ , ίσως ψάχνω και γω ενα υγιές μητρικό πρότυπο (η μητέρα μου εχει αντιδραστική κατάθλιψη απο οταν ήμουν μικρή οποτε και δεν λειτούργησε ποτε σαν γυναικείο πρότυπο) το οποίο εκφράζεται μέσα απο το αγόρι μου , γιατί ειλικρινά βγάζει μια προστασία και μια θαλπωρή και μια τρυφερότητα που εγω θεωρώ τουλαχιστον πως ειναι πλεονέκτημα των γυναικών . Παράλληλα όμως , ειναι αποφασιστικός , δεν με πιέζει , μου αφήνει χώρο και χρόνο για μενα και τις αποφάσεις μου , ειναι ξεκάθαρος απέναντι μου και εγω προς αυτόν. Ειναι ολα όσα χρειάζομαι , χρειαζόμουν , καλύπτονται κενά του παρελθόντος μέσα απο τη σχέση μας , μου δίνει όση αγαπη δεν έλαβα γιατί μεγάλωσα σε μια οικογένεια με εντάσεις αλλα το μυαλό συνεχίζει και κανει σενάρια . Μήπως δεν ειναι τοσο άντρας ; μήπως κάτι κρύβει ; μήπως κάτι ; ολο το μυαλό μας τριβελίζει και δεν μπορούμε να ζήσουμε τη ζωή μας !!!! Έχουμε φάει τόση πλύση εγκεφάλου για τον "αντρα" και τη "γυναίκα" , για το ρολο τους στην κοινωνία , για το ρόλο τους στην οικογένεια , για το τι ειναι αντρικό και τι ειναι γυναικείο , που μπορει να πέσουμε σε ενα φαύλο κύκλο ατέρμονων σκέψεων χωρίς νόημα . Παιδιά , η αγαπη ειναι αγαπη . Όπως και να την λάβεις , απο αντρα ή απο γυναίκα , είτε εισαι άντρας είτε γυναίκα , η παιδική μας ψυχούλα μέσα μας αναγνωρίζει την αγαπη . Μπορεί κάποιες φορες στη σχέση η γυναίκα να εχει το πάνω χέρι , άλλες φορες ο άντρας , μπορεί η γυναίκα να ειναι καλη στα μαστορέματα και ο άντρας στο μαγείρεμα ή και το ανάποδο . Μπορεί ο άντρας να ειναι πιο τρυφερός αλλα η γυναίκα πιο εκδηλωτική και διαχυτική ! Ολα παιζουν στη ζωή το θεμα ειναι να ακούμε με την καρδιά και να νιώθουμε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας και να μην χάνουμε την πίστη μας στο καλο και στο ξεχωριστό!!!


    Εστάλη από iPhone στο E-Psychology.gr Mobile App
    καλημερα.
    ολη αυτη η αμφιβολια μεσα σου , δημιουργηθηκε ΜΟΝΟ επειδη συνειδητοποιησες οτι τον βαζεις στον ρολο της μανας σου?
    εχεις αλλου ειδους ενδειξεις που να σε κανουν να αμφιβαλεις και το λες?
    υπαρχει μυστικοπαθεια εκ μερους του για το παρελθον του, η για το πως περναει τον χρονο του οταν δεν ειστε μαζι?
    ξερεις φημες για το παρελθον του? πως σου ηρθε?

    το σεξ μεταξυ σας, υπαρχει? ειναι φλογερο και συχνο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by gingerbeer View Post
    Αυτός ο άνθρωπος ( ο άνθρωπος μου) ειναι ο πιο γλυκός και τρυφερός άντρας αλλα στα μάτια του βλέπω πολλες φορες γυναικείο βλέμμα . Ίσως φαντάζομαι τη μητέρα του που μοιάζουν παρα πολυ , ίσως ψάχνω και γω ενα υγιές μητρικό πρότυπο (η μητέρα μου εχει αντιδραστική κατάθλιψη απο οταν ήμουν μικρή οποτε και δεν λειτούργησε ποτε σαν γυναικείο πρότυπο) το οποίο εκφράζεται μέσα απο το αγόρι μου , γιατί ειλικρινά βγάζει μια προστασία και μια θαλπωρή και μια τρυφερότητα που εγω θεωρώ τουλαχιστον πως ειναι πλεονέκτημα των γυναικών . Παράλληλα όμως , ειναι αποφασιστικός , δεν με πιέζει , μου αφήνει χώρο και χρόνο για μενα και τις αποφάσεις μου , ειναι ξεκάθαρος απέναντι μου και εγω προς αυτόν. Ειναι ολα όσα χρειάζομαι , χρειαζόμουν , καλύπτονται κενά του παρελθόντος μέσα απο τη σχέση μας , μου δίνει όση αγαπη δεν έλαβα γιατί μεγάλωσα σε μια οικογένεια με εντάσεις αλλα το μυαλό συνεχίζει και κανει σενάρια .
    Γιατι πιστευεις οτι σε αυτον ψαχνεις το μητρικο προτυπο και οχι το πατρικο? Το ρολο ενος πατερα πώς τον εχεις στο μυαλο σου?
    Επισης, μου κανει εντυπωση που τον κοιτας και σκεφτεσαι οτι εχει γυναικειο βλεμμα και τον περιγραφεις σα "μαμα" σου, πώς μπορεις να κανεις σεξ μαζι του αν τον βλεπεις ετσι?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3
    Κάνω σεξ μαζι του κανονικα , υπάρχει έλξη όπως συμβαίνει σε όλους , τα παραπάνω που περιγράφω ειναι συμπεράσματα και συνειδητοποιήσεις συνεχών αναλύσεων, τον περιγράφω σα μαμά διότι σα χαρακτήρας εχει όσα εχει μια μητέρα, ολα τα συστατικά θα έλεγα μιας αλτρουιστικής αγάπης (δεδομένου οτι μια μάνα θέλει πάντα το καλο για τα παιδιά της) π.χ ειναι προστατευτικός, τρυφερός, γλυκός, ευαίσθητος , δείχνει τα συναισθήματα του , κλπ κλπ , με Κοιτα στοργικά ... δεν αναφέρθηκα στο πρότυπο του πατέρα διότι εχω μεγαλώσει με ενα υγιές πατρικό πρότυπο , αν και ο άνθρωπος μου λειτουργεί και μερικές φορες με τη λογική και την αυστηρότητα του πατέρα μου . Ολο αυτο που περιγράφω ειναι οτι βρήκα ουσιαστικά σε εναν άνθρωπο χαρακτηριστικά ολόκληρης της οικογένειας μου, ειναι πλέον ο ίδιος, για μενα η οικογένεια μου !!!!!


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ετσι ηταν και οι γονεις του, φιλικοι, υποστηρικτικοι, φροντιστικοι και ταυτοχρονως αυστηροι βαζοντας και ορια οπου χρειαζοταν. Μια υγειη σχεση ειχε ο ανθρωπος με τους γονεις του που την αναπαραγει στη σχεση του. Τιποτα παραπανω, αυτος ειναι, αφου σου αρεσει ολα καλα, υπεραναλυσεις δεν χρειαζονται θα το χαλασεις. Καλα να περνατε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by gingerbeer View Post
    Κάνω σεξ μαζι του κανονικα , υπάρχει έλξη όπως συμβαίνει σε όλους , τα παραπάνω που περιγράφω ειναι συμπεράσματα και συνειδητοποιήσεις συνεχών αναλύσεων, τον περιγράφω σα μαμά διότι σα χαρακτήρας εχει όσα εχει μια μητέρα, ολα τα συστατικά θα έλεγα μιας αλτρουιστικής αγάπης (δεδομένου οτι μια μάνα θέλει πάντα το καλο για τα παιδιά της) π.χ ειναι προστατευτικός, τρυφερός, γλυκός, ευαίσθητος , δείχνει τα συναισθήματα του , κλπ κλπ , με Κοιτα στοργικά ... δεν αναφέρθηκα στο πρότυπο του πατέρα διότι εχω μεγαλώσει με ενα υγιές πατρικό πρότυπο , αν και ο άνθρωπος μου λειτουργεί και μερικές φορες με τη λογική και την αυστηρότητα του πατέρα μου . Ολο αυτο που περιγράφω ειναι οτι βρήκα ουσιαστικά σε εναν άνθρωπο χαρακτηριστικά ολόκληρης της οικογένειας μου, ειναι πλέον ο ίδιος, για μενα η οικογένεια μου !!!!!


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum
    θεωρεις οτι αυτα δεν ειναι χαρακτηριστικα κι ενος πατερα, εξισου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Εγώ δε κατάλαβα. Κοπελια, είσαι χαρούμενη που έχεις βρει έναν τέτοιο άνθρωπο η προβληματισμένη?

    Εσένα Poet το πρόβλημα είναι ότι τα έδωσες όλα αυτά αλλα δεν έβαλες ούτε όρια ούτε κράτησες τίποτα για σένα. Για auto τα πήρε όλα όσο τα είχε ανάγκη, μετά σε καβάλησε και τέλος σε σούταρε. Είναι καιρός αδερφέ να ξεκολλήσεις από όλη αυτή την ιστορία.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by gingerbeer View Post
    ...το μυαλό συνεχίζει και κανει σενάρια . Μήπως δεν ειναι τοσο άντρας ; μήπως κάτι κρύβει ; μήπως κάτι ; ολο το μυαλό μας τριβελίζει και δεν μπορούμε να ζήσουμε τη ζωή μας !!!! Έχουμε φάει τόση πλύση εγκεφάλου για τον "αντρα" και τη "γυναίκα" , για το ρολο τους στην κοινωνία , για το ρόλο τους στην οικογένεια , για το τι ειναι αντρικό και τι ειναι γυναικείο , που μπορει να πέσουμε σε ενα φαύλο κύκλο ατέρμονων σκέψεων χωρίς νόημα . Παιδιά , η αγαπη ειναι αγαπη . Όπως και να την λάβεις , απο αντρα ή απο γυναίκα , είτε εισαι άντρας είτε γυναίκα , η παιδική μας ψυχούλα μέσα μας αναγνωρίζει την αγαπη . Μπορεί κάποιες φορες στη σχέση η γυναίκα να εχει το πάνω χέρι , άλλες φορες ο άντρας , μπορεί η γυναίκα να ειναι καλη στα μαστορέματα και ο άντρας στο μαγείρεμα ή και το ανάποδο . Μπορεί ο άντρας να ειναι πιο τρυφερός αλλα η γυναίκα πιο εκδηλωτική και διαχυτική ! Ολα παιζουν στη ζωή το θεμα ειναι να ακούμε με την καρδιά και να νιώθουμε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας και να μην χάνουμε την πίστη μας στο καλο και στο ξεχωριστό!!!


    Εστάλη από iPhone στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δλδ θες έναν άντρα να μην είναι τρυφερός; Και να είναι τι; Να ρίχνει μπάτσες; ;) Τελικά ποιος μαγειρεύει σε εσάς; Εσύ, ο άντρας σου, ή κι οι δυο; Μήπως σου πέρασε από το μυαλό σου ότι είναι ομοφυλόφιλος κι απλά θα σε αφήσει στο μέλλον για άντρα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Εγώ δε κατάλαβα. Κοπελια, είσαι χαρούμενη που έχεις βρει έναν τέτοιο άνθρωπο η προβληματισμένη?
    Και τα δυο ειναι, απλα δε ξερει τι θελει. Αυτο που μας λεει εδω στο φορουμ, το σκεφτεται συνεχως καθε μερα. Αν συνεχισει να τη βασανιζει, γιατι την βασανιζει, θα κουραστει τοσο που θα το προβαλει στον συντροφο μεχρι να χαλασει η σχεση. Αυτος να δεν ακουσει τα καμπανακια θα επιμεινει και θα γινουν μπαχαλο.
    Αυτος μετα στους φιλους του θα λεει ενταξει αυτη ειχε ψυχολογικα, ηταν τοξικη, καποια στιγμη δεν υποφεροταν κτλ κτλ.
    Αυτη στη γυναικοπαρεα θα λεει οτι ηταν διπροσωπος, οτι στην αρχη το επαιζε καλος και μετα εβγαλε τον πραγματικο κακο εαυτο του. Πιθανως να ηταν και ναρκισσος θα λεει η χομπιστας ψυχολογος φιλη.
    ΟΛΑ αυτα αν συνεχισει να την προβληματιζει και δεν αφεθει να απολαυσει τον συντροφο της και να τον ανταμοιβει γι αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    JohnT Πως να βάλω όρια όταν ξέρεις τι έχει περάσει ο άλλος στη ζωή του; Ξερω τι σημαίνει ανθρώπινος πόνος, και τι άλλο θα μπορούσα να έκανα για έναν άνθρωπο που του είχαν λείψει ακόμη και απλά πράγματα όπως η αγκαλιά και το χάδι; Μακάρι να βρισκόταν καποια που θα κατανοούσε τις ανάγκες μου, και θα ήθελε να μου δώσει με αγάπη ότι μου έχει λείψει στη ζωή! Θα ήμουν ανειλικρινής αν έλεγα πως δεν μου έδωσε τίποτα εκείνη! Αυτό ειναι που με καίει τώρα! Πως ο καθένας έδωσε στον άλλο αυτό που του είχε λείψει! Πως μπορείς να θελεις λοιπόν να παρατήσεις κάποιον που είχες την πρώτη σου ουσιαστική σχέση, με αιτιολογία την ευαισθησία του, ενώ στην πραγματικότητα είχες αλλα συμφέροντα; Και μάλιστα να βάλεις αυτά τα συμφεροντα πάνω απο τη σημαντικότητα των όσων έκανε κάποιος για εσένα για πρώτη φορά στη ζωή σου; Πως μπορείς να παρατήσεις κάποιον με αυτή την αιτιολογία, ενώ στην αρχή σου άρεσε η τρυφεροτητα και η αγαπη που σου έδειχνε, και μαλιστα σε συγκινούσαν οι πράξεις του και το επίπεδο του στη σχεση;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Οπότε αναμένουμε την απάντηση από τη θεματοθέτρια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Και τα δυο ειναι, απλα δε ξερει τι θελει. Αυτο που μας λεει εδω στο φορουμ, το σκεφτεται συνεχως καθε μερα. Αν συνεχισει να τη βασανιζει, γιατι την βασανιζει, θα κουραστει τοσο που θα το προβαλει στον συντροφο μεχρι να χαλασει η σχεση. Αυτος να δεν ακουσει τα καμπανακια θα επιμεινει και θα γινουν μπαχαλο.
    Αυτος μετα στους φιλους του θα λεει ενταξει αυτη ειχε ψυχολογικα, ηταν τοξικη, καποια στιγμη δεν υποφεροταν κτλ κτλ.
    Αυτη στη γυναικοπαρεα θα λεει οτι ηταν διπροσωπος, οτι στην αρχη το επαιζε καλος και μετα εβγαλε τον πραγματικο κακο εαυτο του. Πιθανως να ηταν και ναρκισσος θα λεει η χομπιστας ψυχολογος φιλη.
    ΟΛΑ αυτα αν συνεχισει να την προβληματιζει και δεν αφεθει να απολαυσει τον συντροφο της και να τον ανταμοιβει γι αυτο.
    Λολ το στορυ ειναι σα να περιγραφεις τη φαση του "ποετ" αλλα μπορει ο συντροφος της gingerbeer να μην ειναι ολοιδια περιπτωση και να μην ειναι ολοιδια η εκβαση τελικα
    Παντως οντως φαινεται αρκετα προβληματισμενη, τοσο που προσπαθει να πεισει για το αντιθετο. Καμπανακια πολλα καμπανακια για τη θηλυπρεπη συμπεριφορα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Similar Threads

  1. Το χασμα των φυλων.
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-2015, 00:25
  2. σχεσεις δυο φυλων
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2013, 16:03
  3. Ερευνα σχετιακ με την σεξουαλικοτητα των δυο φυλων
    By λιλιουμ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 18-07-2011, 22:17
  4. οι σχεσεις των δυο φυλων στη νεα εποχη: τι ζητουν οι αντρες απο τις γυναικες και το αντιθετο
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 458
    Last Post: 30-06-2010, 10:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •