Κατάθλιψη? Η ζωή μου έχει τελματώσει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    5

    Κατάθλιψη? Η ζωή μου έχει τελματώσει.

    Σπούδαζα για αρκετά χρόνια σε μια σχετικά μικρή πόλη εκτός του τόπου κατοικίας μου. Τα πρώτα χρόνια τα πήγαινα καλά, είχα και λίγες παρέες, αλλά μετά το τρίτο έτος άρχισα να απομονώνομαι και να μην παρακολουθώ μαθήματα. Λόγω υπερβολικής πίεσης από τους γονείς δεν μου επιτράπηκε να τα παρατήσω. Κατά συνέπεια πέρασα άλλα 3-4 χρόνια σε άσχημη κατάθλιψη, όλο και πιο απομονωμένος μέχρι που έφτασα στο σημείο να μην έχω να μην έχω αρθρώσει λέξη για μια εβδομάδα και να μην βγαίνω από το σπίτι παρά μόνον για ψώνια. Αυτός ο εφιάλτης έληξε όταν για διάφορους λόγους οι γονείς μου δέχθηκαν ότι δεν τραβάει άλλο το σχοινί και επέστρεψα σπίτι.

    Οπότε στην τωρινή μου κατάσταση είμαι 25 χρονών, δεν έχω κανένα πτυχίο ή αποδεικτικό για τα 3 χρόνια που σπούδαζα, δεν έχω σχεδόν καμία εργασιακή εμπειρία, και το χειρότερο από όλα είναι ότι δεν έχω καθόλου φίλους. Οι παρέες που έκανα όσο σπούδασα δεν ευδοκίμησαν (προφανώς) και οι παλιοί μου φίλοι από το σχολείο έχουν προχωρήσει με την ζωή τους και είμαστε πια ξένοι. Με κάποιους επικοινώνησα αλλά δεν ταιριάζουμε πια, αν και ομολογουμένως θα έκανα παρέα μαζί τους αν δεν ήταν τόσο αδιάφοροι.
    Αυτή η έλλειψη επικοινωνίας με συνομηλίκους μου είναι σχεδόν καταστρεπτική. Θα μπορούσα να βρω έστω μία ανειδίκευτη δουλειά ή να ξαναγραφτώ σε κάποια σχολή ή και να δώσω πανελλήνιες, αλλά χωρίς κανέναν να μιλήσω για αυτό και μου πει την γνώμη του και να με στηρίξει λίγο κλπ, είναι πολύ δύσκολο το να κάνω ο,τιδήποτε.

    Υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση; Πως το αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα; Τι θα συμβουλεύατε να κάνω; Προσωπικά είμαι πολύ απογοητευμένος διότι δεν βλέπω καμία διέξοδο σε αυτό το πρόβλημα. Πως μπορείς να κοινωνικοποιηθείς όταν είσαι άνεργος και χοντρός, και πως μπορείς να βρεις δουλειά και να δραστηριοποιηθείς όταν δεν έχεις κανέναν να σε υποστηρίξει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    για σου βασιλη εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αυτο που μετραεο ειναι πως εισαι εσυ κ τι κανεις εσυ ασχετος με το ποσους εχεις διπλα σου... ακομα κ κανεναν... κ αν φροντησεις για τα δυο πρωτα που σουπα θα ερθουν κ οι φιλοι αλλα αυτπ δεν πρεπει να σε νιαζει οσο σε νιαζει το τι κ ποιος εισαι εσυ

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη
    By dchatz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2015, 16:31
  2. Η αδερφή μου έχει κατάθλιψη.
    By Kat Bak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 22-03-2013, 07:43
  3. ο φιλος μου εχει καταθλιψη
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 13-04-2010, 23:18
  4. Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ?
    By bana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 24-03-2010, 17:36
  5. Ο γυιος μου εχει καταθλιψη
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 76
    Last Post: 24-04-2009, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •