Διαγραφή του λογαριασμού μου. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 106
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    εχει στο μυαλο του το πως μπορει να βοηθησει τριτους που τα διαβαζουν και να κρινει καταλληλα...
    .
    εγω παντως αν παρατηρισω καπιον που νομιζει οτι θα καταφερει να με εκνευρισει με οπιοδηποτε τροπο βρει μετα θα πρεπει να περιμενει να τον δουλευω στη καλυτερη περιπτωση

    αν παρατηρω το οπιοδηποτε σπασιμο δε θα λεω λεξη γι αυτο και μετα θα σκεφτομαι τη παρτη μου ως απαντηση

    προσωπικα εγω οσους λογαριασμους και να δω απο καπιον που ειναι αυτος η αλλος η παραλος η καπιος που του μιαζει για μενα ειναι το ιδιο πραγμα ακριβως η θα καταλαβω το τι λεει και θα τον βαλω καπου η θα του πω κανενα ξεκαρφωτο αν με δυσκολευει μιλοντας γενικα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Από ότι ξέρω η σελίδα πληρώνεται με τους χρήστες δηλαδή όταν παίζεις ένα παιχνίδι έχεις κάποιους χρήστες αυτοί που το παίζουν δε βγάζουν τίποτα αυτοί που το φτιάχνουν βγάζουν εκατομμύρια είναι σα να προσφέρεις μια υπηρεσία όποιος θέλει μπορεί να την αγοράσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω να ξεκαθαρισω ρεμεντυ αν αναφερεσαι σε εμενα λεγοντας για ατομα που γκρινιαζουν παρα το οτι εχουν αποδεχτει τους ορους της σελιδας πως δεν γκρινιαζω, ουτε ειμαι αφελης. Γνωριζω πολυ καλα για τους ορους της σελιδας. Αλλα αλλο το νομιμο και αλλο το δεον, δεν συμπιπτουν παντα. Δεν αποποιουμαι την ευθυνη του οτι αυτοβουλα γραφω οτι γραφω εδω και δεν με αναγκαζει κανεις, ουτε αποποιουμαι την ευθυνη της προσωπικης μου προστασιας και των δεδομενων μου. Απλα λεω πως θα μπορουσαν να ηταν διαφορετικοι οι τοσο πολυτιμοι οροι στους οποιους αναφερεσαι. Και εξηγησα θεωρω αρκετα καλα το σκεπτικο μου: ενας ορος-disclaimer σε τετοιες περιπτωσεις σε προστατευει νομικα, και τυπικα εισαι καλυμμενος, αλλα ηθικα μπορει να εισαι λαθος, η να μην ειναι η ιδανικοτερη περιπτωση τελοσπαντων.
    Και προσωπικα δεν εννοησα ποτε οτι ειναι κακο για μια σελιδα να προστατευει τα συμφεροντα της, αλιμονο. Καθε αλλο οτι ειπα το ειπα για να δειξω οτι το βρισκω απολυτα λογικο και οτι καταλαβαινω πως λειτουργουν τετοια πραγματα. Δεν με ενδιαφερουν προσωπικα καθολου τα οποια εσοδα/εξοδα της σελιδας ουτε θεωρω την εμπορικοτητα της κατι το μεμπτό. Ας ειναι τα εσοδα οσα θελουν.
    Απλα μου καθεται ασχημα το οτι δεν υπαρχουν καποιοι οροι υπο τους οποιους μπορει να διαγραφει ενα θεμα λαμβανοντας υποψη την εκαστοτε ευαισθητη κατασταση. Δεν χρειαζεται απαραιτητα να δωσεις ονομα και διευθυνση για να ειναι αναγνωρισιμη μια ιστορια σου, καποιο βιωμα σου, το ποιος εισαι...αυτο μπορει να φανει απο τις λεπτομερειες. Και που ξερεις εσυ τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο για την πραγματικη ζωη του ατομου;
    Και σκοπος ειναι υποτιθεται να βοηθηθει καποιος εδω, οχι να καμαρωνει μετα οποιο μελος απαντησε το γραπτο του (επειδη λες πως καποια μελη γραφουν σαν ιλωτες κλπ)...εκτος και αν ο σκοπος ειναι περα απο το να βοηθηθει καποιος να γινει και PR μεσα απο ολο αυτο το υλικο που γραφεται και παραγεται εδω μεσα απο τα μελη-ιλωτες που λες και απο τον πονο του καθενα που απευθυνεται για βοηθεια. Και αυτο το τονιζω δεν το θεωρω κακο, το θεωρω πρακτικο και λογικο, αλλιως δεν θα μπορουσε να υπαρχει και να λειτουργει η σελιδα.
    Αλλα επιμενω οτι θα επρεπε να υπαρχει η δυνατοτητα διαγραφης θεματων αν το οποιοδηποτε μελος το ηθελε μπορουσε να υποστηριξει τους λογους για τους οποιους το χρειαζεται. Θα επρεπε να προβλεπονται καποιες ειδικες περιπτωσεις, θα επρεπε να υπαρχει καποιου ειδους σχετικη οδηγια.
    Απλα λεω οτι το τσουβαλιασμα με ορους τυπου "disclaimer" η με αναλογη τελοσπαντων λειτουργια μου φαινεται ασχημο...τυπικα ειναι ολα κομπλε, αλλα ειναι ασχημο...μου φαινεται ακομψο, μη ανθρωπινο, και ας μην ειναι τυπικα λαθος, πως το λενε...απλα επισημαινω οτι θα μπορουσε να γινεται καλυτερη διαχειρηση ως προς αυτο το κομματι.
    Επισης αυτο που λεει η ελισαβετ γιατι το αγνοουμε; Το θεωρω πολυ σωστο. Γιατι να μπορει ο καθε επισκεπτης να μπει στο προφιλ μου και να δει τι αλλα θεματα εχω ανοιξει/τι αλλες απαντησεις εχω δωσει; Αμα τον απασχολει κατι βρισκει την απαντηση μου στο συγκεκριμενο θεμα που χρειαζεται μεσω της μηχανης αναζητησης, και παλι θα εχει επισκεψιμοτητα το σαιτ, εμενα γιατι να εχει την ελευθερια να με κανει stalking σε ολα τα γραφομενα μου;
    Ακομα καλυτερα θα ηταν αν γινοταν μονο με μελη που ειναι φιλοι αυτο...γιατι οποιοσδηποτε μπορει να φτιαξει ενα προφιλ της πλακας για τον οποιοδηποτε λογο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Παλιά μπορούσες να το κανεισ να μη φαίνεται ότι είσαι ονλαιν τώρα τι γίνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Επισης αυτο που λεει η ελισαβετ γιατι το αγνοουμε; Το θεωρω πολυ σωστο. Γιατι να μπορει ο καθε επισκεπτης να μπει στο προφιλ μου και να δει τι αλλα θεματα εχω ανοιξει/τι αλλες απαντησεις εχω δωσει; Αμα τον απασχολει κατι βρισκει την απαντηση μου στο συγκεκριμενο θεμα που χρειαζεται μεσω της μηχανης αναζητησης, και παλι θα εχει επισκεψιμοτητα το σαιτ, εμενα γιατι να εχει την ελευθερια να με κανει stalking σε ολα τα γραφομενα μου;
    Ακομα καλυτερα θα ηταν αν γινοταν μονο με μελη που ειναι φιλοι αυτο...γιατι οποιοσδηποτε μπορει να φτιαξει ενα προφιλ της πλακας για τον οποιοδηποτε λογο.
    Προσωπικά αυτό το θεωρώ κάπως παράλειψη γιατί από όσα γνωρίζω είναι εύκολο να γίνει και πολλά φορουμ το εφαρμοζουν. ¨Η τουλαχιστον δινουν την δυνατοτητα στο μελος να εχει ιδιωτικο ή δημόσιο το προφιλ του κατά την δική του βούληση. Βασικά είναι το μοναδικό που βρίσκω κάπως "ενοχλητικό" στη λειτουργία του φόρουμ.

    Στα υπόλοιπα περι προσωπικής ευθύνης για ο, τι γράφει ο καθένας συμφωνώ απόλυτα και όπως ξαναείπα θεωρώ πως αν δινόταν η δυνατότητα να διαγράφονται θέματα, το φόρουμ θα γινόταν μπάχαλο γιατί όλοι θα σβήνανε με το παραμικρό.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Προσωπικά αυτό το θεωρώ κάπως παράλειψη γιατί από όσα γνωρίζω είναι εύκολο να γίνει και πολλά φορουμ το εφαρμοζουν. ¨Η τουλαχιστον δινουν την δυνατοτητα στο μελος να εχει ιδιωτικο ή δημόσιο το προφιλ του κατά την δική του βούληση. Βασικά είναι το μοναδικό που βρίσκω κάπως "ενοχλητικό" στη λειτουργία του φόρουμ.

    Στα υπόλοιπα περι προσωπικής ευθύνης για ο, τι γράφει ο καθένας συμφωνώ απόλυτα και όπως ξαναείπα θεωρώ πως αν δινόταν η δυνατότητα να διαγράφονται θέματα, το φόρουμ θα γινόταν μπάχαλο γιατί όλοι θα σβήνανε με το παραμικρό.
    στο να μην βλεπουν ΚΑΝ το φορουμ, μη μελη, δεν διαφωνω. ειναι θεμα αποφασης.

    στο σβησιμο μνματων
    διαφωνω καθετα.
    το "ειλωτες", προφανως και το ειπα αστειευομενη. ουτε καμαρωνει κανεις ουτε κανει πρ (τι ειδους αλλωστε οταν δεν εχει καμια επαγγελματικη σχεση με τον χωρο της ψ. υγειας; ) προσωπικα κρυβω απο τον κυκλο μου την δραστηριοτητα μου αυτη, ΕΝΤΕΛΩΣ, οπως και την ταυτοτητα μου επιμελως. σιγα μην κανω και πρ. ελεος...
    αυτο στο οποιο δεν απαντησες ομως αγαπητη μου νατ και θα επιμεινω, ειναι το οτι οταν ενα θεμα δημοσιευθει, μοιρασματα κανουν και οσοι απαντουν, οχι μονο οσοι το ξεκινανε.ε πομενως δεν μπορεις μονομερως να αποφασιζεις να σβηστει επειδη μετανιωσες, γιατι δεν αφορα μονο εσενα. ουτ μπορουν να σβηνουν τα δικα σου και να χασκουν απο κατω ασχετες απαντησεις, γιατι συμβαινει ΠΑΡΑ πολυ συχνα αυτο που περιγραφεις, δεν εισαι η πρωτη ουτε η δεκατη που το ζηταει.

    να γραφεις μετα λογου γνωσης οτι θες (ολοι μας, οχι εσυ) και να μετανιωνεις εγκαιρως. καθολου τυπικο δεν το βρισκω,. αντιθετα, πολυ ουσιαστικο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο να μην βλεπουν ΚΑΝ το φορουμ, μη μελη, δεν διαφωνω. ειναι θεμα αποφασης.

    στο σβησιμο μνματων
    διαφωνω καθετα.
    το ειλωτες, προφανως και το ειπα αστειευομενη. ουτε καμαρωνει κανεις ουτε κανει πρ (τι ειδους αλλωστε οταν δεν εχει καμια επαγγελματικη σχεση με τον χωρο της ψ. υγειας; ) προσωπικα κρυβω απο τον κυκλο μου την δραστηριοτητα μου αυτη, ΕΝΤΕΛΩΣ, οπως και την ταυτοτητα μου επιμελως. σιγα μην κανω και πρ. ελεος...
    αυτο στο οποιο δεν απαντησες ομως αγαπητη μου νατ και θα επιμεινω, ειναι το οτι οταν ενα θεμα δημοσιευθει, μοιρασματα κανουν και οσοι απαντουν, οχι μονο οσοι το ξεκινανε.ε πομενως δεν μπορεις μονομερως να αποφασιζεις να σβηστει επειδη μετανιωσες, γιατι δεν αφορα μονο εσενα. ουτ μπορουν να να σβηνουν τα δικα σου και να χασκουν απο κατω ασχετες απαντησεις, γιατι συμβαινει ΠΑΡΑ πολυ συχνα αυτο που περιγραφεις, δεν εισαι η πρωτη υτε η δεκατη που το ζηταει.

    να γραφεις μετα λογου γνωσης οτι θες (ολοι μας, οχι εσυ) και να μετανιωνεις εγκαιρως. καθολου τυπικο δεν το βρισκω,. αντιθετα, πολυ ουσιαστικο.
    Δεν κατάλαβες νομίζω τι είπα. Δεν εννοούσα να μην βλέπουν το φόρουμ μη μέλη. Φυσικά και να το βλέπουν. Και εγώ ως μη μέλος το βρήκα, έψαξα στα θέματα διάβασα και μετά έκανα λογαριασμό εδώ.
    Εννοούσα εγώ ως απλός επισκέπτης να μην μπορώ να μπω στο προφιλ Remedy και να ψάξω όλα τα μνμ που έχει γράψει. Να έχει ίσως το κάθε μέλος την δυνατότητα να έχει το προφίλ του ανοιχτό ή κλειστό ή να επιλέγει ποιοι θα έχουν πρόσβαση σε αυτό ώστε να βλέπουν τις δημοσιεύσεις του. Θα μπορώ να περιηγηθώ στο φόρουμ και στα θέματα αλλά δεν θα μπορώ να "ψάξω" συγκεκριμένα μέλη.
    Δεν βρίσκω σε τι θα εμπόδιζε την καλή λειτουργία του φόρουμ αυτό. Φυσικά δεν είμαι εγώ αυτή που βάζω τους κανόνες, το καταθέτω απλά ως πρόταση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο να μην βλεπουν ΚΑΝ το φορουμ, μη μελη, δεν διαφωνω. ειναι θεμα αποφασης.

    στο σβησιμο μνματων
    διαφωνω καθετα.
    το "ειλωτες", προφανως και το ειπα αστειευομενη. ουτε καμαρωνει κανεις ουτε κανει πρ (τι ειδους αλλωστε οταν δεν εχει καμια επαγγελματικη σχεση με τον χωρο της ψ. υγειας; ) προσωπικα κρυβω απο τον κυκλο μου την δραστηριοτητα μου αυτη, ΕΝΤΕΛΩΣ, οπως και την ταυτοτητα μου επιμελως. σιγα μην κανω και πρ. ελεος...
    αυτο στο οποιο δεν απαντησες ομως αγαπητη μου νατ και θα επιμεινω, ειναι το οτι οταν ενα θεμα δημοσιευθει, μοιρασματα κανουν και οσοι απαντουν, οχι μονο οσοι το ξεκινανε.ε πομενως δεν μπορεις μονομερως να αποφασιζεις να σβηστει επειδη μετανιωσες, γιατι δεν αφορα μονο εσενα. ουτ μπορουν να να σβηνουν τα δικα σου και να χασκουν απο κατω ασχετες απαντησεις, γιατι συμβαινει ΠΑΡΑ πολυ συχνα αυτο που περιγραφεις, δεν εισαι η πρωτη υτε η δεκατη που το ζηταει.

    να γραφεις μετα λογου γνωσης οτι θες (ολοι μας, οχι εσυ) και να μετανιωνεις εγκαιρως. καθολου τυπικο δεν το βρισκω,. αντιθετα, πολυ ουσιαστικο.
    Κι εγώ θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλό να μην μπορούν να βλέπουν μη μέλη τι γράφεται, θα ήταν πολύ πιο ασφαλές για εμάς... Νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό...

    Για τα σβησίματα διαφωνώ εκτός κι αν υπάρχει κάποιος πολύ σοβαρός λόγος... Και σίγουρα είναι πολύ εκνευριστικό όταν κάθεται κάποιος κι απαντάει στο θέμα που έχει ανοίξει κάποιο μέλος και μετά αυτό το μέλος σβήνει κι αφήνει τελίτσες στην θέση όσων έγραψε, αυτό είναι ασέβεια προς το μέλος που κάθισε ν' απαντήσει κι είναι αγένεια στην καλύτερη περίπτωση...

    Μιλάω γενικά, δεν αναφέρομαι ειδικά σ' εσένα Ναταλία, έχετε γράψει πολλά και δεν τα διάβασα όλα ένα ένα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν κατάλαβες νομίζω τι είπα. Δεν εννοούσα να μην βλέπουν το φόρουμ μη μέλη. Φυσικά και να το βλέπουν. Και εγώ ως μη μέλος το βρήκα, έψαξα στα θέματα διάβασα και μετά έκανα λογαριασμό εδώ.
    Εννοούσα εγώ ως απλός επισκέπτης να μην μπορώ να μπω στο προφιλ Remedy και να ψάξω όλα τα μνμ που έχει γράψει. Να έχει ίσως το κάθε μέλος την δυνατότητα να έχει το προφίλ του ανοιχτό ή κλειστό ή να επιλέγει ποιοι θα έχουν πρόσβαση σε αυτό ώστε να βλέπουν τις δημοσιεύσεις του. Θα μπορώ να περιηγηθώ στο φόρουμ και στα θέματα αλλά δεν θα μπορώ να "ψάξω" συγκεκριμένα μέλη.
    Δεν βρίσκω σε τι θα εμπόδιζε την καλή λειτουργία του φόρουμ αυτό. Φυσικά δεν είμαι εγώ αυτή που βάζω τους κανόνες, το καταθέτω απλά ως πρόταση.
    φανταζομαι οτι ειναι απλα τεχνικο και εφικτο, αλλα στην ουσια ειναι σαν να λεμε ανοιχτο η κλειστο φορουμ για μη μελη, γιατι τα μνμτα που λες δεν ειναι του προφιλ σου, ειναι δημοσιευμενα στο φορουμ, οποτε μπορει να τα δει οποιοσδηποτε βλεπει φορουμ.
    πληροφοριες προφιλ ειναι το ποια εισαι, που μενεις, προσωπικες δηλωσεις (ασχετως που κανεις δεν τα γραφει αυτα).
    δλδ, οπως εσυ λες οτι ηρθες στο φορουμ επειδη γκουγκλαρες και διαβασες κατι ενδιαφερον, μπορει το ενδιαφερον αυτο να το διαβασες απο καποιο συγκεκριμενο μελος και να ηθελες να δεις κι αλλες δημοσιευσεις του.
    γιατι ειναι αυτο περισσοτερο η λιγοτερο κακο απο το να διαβαζεις φορουμ γενικα (ως μη μελος)?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φανταζομαι οτι ειναι απλα τεχνικο και εφικτο, αλλα στην ουσια ειναι σαν να λεμε ανοιχτο η κλειστο φορουμ για μη μελη, γιατι τα μνμτα που λες δεν ειναι του προφιλ σου, ειναι δημοσιευμενα στο φορουμ, οποτε μπορει να τα δει οποιοσδηποτε βλεπει φορουμ.
    πληροφοριες προφιλ ειναι το ποια εισαι, που μενεις, προσωπικες δηλωσεις (ασχετως που κανεις δεν τα γραφει αυτα).
    δλδ, οπως εσυ λες οτι ηρθες στο φορουμ επειδη γκουγκλαρες και διαβασες κατι ενδιαφερον, μπορει το ενδιαφερον αυτο να το διαβασες απο καποιο συγκεκριμενο μελος και να ηθελες να δεις κι αλλες δημοσιευσεις του.
    γιατι ειναι αυτο περισσοτερο η λιγοτερο κακο απο το να διαβαζεις φορουμ γενικα (ως μη μελος)?
    Οχι δεν εχει καμια σχέση με ανοιχτό ή κλειστό φόρουμ, κλειστό είναι το φόρουμ στο οποίο δεν έχω πρόσβαση στα θέματα του ως μη μέλος. Δεν προτείνω να γίνει κλειστό το φόρουμ σε καμιά περίπτωση.
    Όταν εγώ πχ ως μη μέλος ακόμα έψαχνα θέματα σχετικά με ψυχώσεις, παραισθήσεις κτλ, δεν με ενδιέφερε τι είχε πει το μέλος τάδε το οποίο μπορεί ταυτόχρονα να έγραφε και στην ενότητα Κατάθλιψη ή στην ενότητα Σχέσεις. Με ενδιέφεραν τα θέματα και οι απαντήσεις , όχι τα συγκεκριμένα μέλη. Δεν είναι καθόλου το ίδιο.

    Θα σου πω το σκεπτικό μου μιας και ρωτάς γιατί είναι λιγότερο ή περισσότερο κακό.
    Εγώ ως μη μέλος μπαίνω και πέφτω τυχαία σε ένα θέμα που έχεις ανοίξει εσύ στο οποίο αναφέρεσαι στον καβγά σου με μια συνάδελφο. Το περιστατικό που περιγράφεις μου φαίνεται οικείο και μιας και έχω την δυνατότητα μπαίνω στο προφίλ σου και ρίχνω ένα ψαχτήρι και βρίσκω κι άλλα "ασήμαντα" στοιχεία που τυχαίνει να αναφέρεις κατά καιρούς και έτσι μπορώ εύκολα να συμπεράνω πως είσαι η Μαρία από το δίπλα γραφείο.

    Αυτό το πολύ απλό δεν θα μπορούσα να το κάνω αν το φόρουμ έδινε την δυνατότητα σε σένα να κρατάς κλειστό το προφίλ σου κι έτσι εγώ αν ήμουν η κουτσομπόλα της γειτονιάς θα πρέπε να χω την υπομονή να ψάξω όοοολα τα θέματα του φόρουμ σε διάφορες κατηγορίες για να ξαναπετύχω δημοσίευση σου.
    Αυτό είναι το σκεπτικό μου κι ίσως φαίνεται ακραίο, αλλά μιλάμε για ένα φόρουμ με τεράστια επισκεψιμότητα και νομίζω από τα ελάχιστα στο είδος του οπότε δεν το βρίσκω καθόλου δύσκολο κάποιος να "αναγνωρίσει" κάποιον άλλον εδώ μέσα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θεωρω πως εγινα κατανοητη....διαφωνω στο "να μη σβηνονται θεματα σε καμια περιπτωση που λετε καποιοι. Αν συντρεχει καποιος καλος λογος (οχι με το παραμικρο) πρεπει να ειναι εφικτο. Θεωρω πως σε αυτη τη περιπτωση δεν εχει καμια σημασια ποσοι απαντησανε και ποσοι ασχοληθηκαν με το θεμα και ποσο ασχοληθηκαν αν ο θεματοθετης διατρεχει κινδυνο να εκτεθει/να βρει τον μπελα του.

    Προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου οταν βλεπω σβησμενα μηνυματα σε θεματα με τα οποια εχω ασχοληθει. Τι να πω ρε παιδια, ισως ειμαι εγω παραλογη που σεβομαι το προσωπικα ορια του καθενα και το δικαιωμα του στην ιδιωτικοτητα. Δεν με πειραζει να γραψω εκθεση σαν απαντηση σε ενα θεμα και καποιος να διαγραψει τα ποστς του μετα...πραγματικα με ενδιαφερει σε 0 βαθμο το ζητημα.
    Και δεν χρειαζεται ουτε ονοματεπωνυμο ουτε διευθυνση ουτε αριθμος ταυτοτητας για να ειναι δυνητικα αναγνωρισιμη μια ιστορια, μπορει απλα να ειναι μια αρκετα κουλη ιδιαιτερη ιστορια και να κολλανε ολες οι λεπτομερειες με καποιο ατομο που ξερει καποιος που θα διαβασει το φορουμ. Και οκ, να προσεξεις τι θα γραψεις, οκ, και να συμβει κατι τετοιο δεν ειναι τοσο τραγικο ισως (η αισθηση ντροπης και η αισθηση οτι εχεις ξεβρακωθει σε τετοια περιπτωση ας θεωρησουμε πως ειναι ασημαντη, δεν θα σε ρωτησω ρεμεντυ πως θα ενιωθες αν μαθαινε ο κυκλος σου για το φορουμ). Αλλα αν υπαρχουν καποιες πραγματικες συνεπειες για τη ζωη του ατομου λογω μιας τετοιας συγκυριας; Που μπορουσε να αποφευχθει με μια γαμημενη επεξεργασια η με μια διαγραφη υπο συγκεκριμενους ορους, για σοβαρους λογους;
    Δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο σε αυτο που λεω. Η απολυτοτητα ως προς το "ποτε σε καμια περιπτωση να μη διαγραφονται μηνυματα" σε τι ωφελει; Ποια θα ειναι η μεγαλη καταστροφη αν δωθει η δυνατοτητα σε εξαιρετικες περιπτωσεις; Να σου πω ποια; Ο πονοκεφαλος του να διαβαζονται μηνυματα και να αρνουνται οι διαχειριστες διαρκως τη διαγραφη για χαζους λογους σε καμποσα ατομα που θα το ζητανε για ψυλου πηδημα για ένα διαστημα. Θα ειναι κουραστικο να εξηγουν τους λογους γιατι οχι στον καθενα για λιγο. Αλλα θεωρω πως μετα απο ενα διαστημα προσαρμογης αφενος μπορει να γινει πιο ξεκαθαρο στα μελη το οτι πρεπει να συντρεχουν σοβαροι λογοι και αφετερου θα διαμορφωθουν σιγα σιγα πιο συγκεκριμενα και οργανωμενα οι οροι υπο τους οποιους θα ειναι δυνατη η διαγραφη θεματων/μηνυματων. Αλλα....αυτο θελει πολλη δουλεια και δεν αξιζει ο κοπος μιας και δουλευει ουτως η αλλως το μαγαζι. Αρα ενα "οχι διαγραφες" γενικα και αοριστα τα καλυπτει ολα. Και για τα ενα, δυο τρια ατομα που θα εχουν σοβαρο λογο να το ζητανε τι α κανς, α κατς α σκαεις;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Οχι δεν εχει καμια σχέση με ανοιχτό ή κλειστό φόρουμ, κλειστό είναι το φόρουμ στο οποίο δεν έχω πρόσβαση στα θέματα του ως μη μέλος. Δεν προτείνω να γίνει κλειστό το φόρουμ σε καμιά περίπτωση.
    Όταν εγώ πχ ως μη μέλος ακόμα έψαχνα θέματα σχετικά με ψυχώσεις, παραισθήσεις κτλ, δεν με ενδιέφερε τι είχε πει το μέλος τάδε το οποίο μπορεί ταυτόχρονα να έγραφε και στην ενότητα Κατάθλιψη ή στην ενότητα Σχέσεις. Με ενδιέφεραν τα θέματα και οι απαντήσεις , όχι τα συγκεκριμένα μέλη. Δεν είναι καθόλου το ίδιο.

    Θα σου πω το σκεπτικό μου μιας και ρωτάς γιατί είναι λιγότερο ή περισσότερο κακό.
    Εγώ ως μη μέλος μπαίνω και πέφτω τυχαία σε ένα θέμα που έχεις ανοίξει εσύ στο οποίο αναφέρεσαι στον καβγά σου με μια συνάδελφο. Το περιστατικό που περιγράφεις μου φαίνεται οικείο και μιας και έχω την δυνατότητα μπαίνω στο προφίλ σου και ρίχνω ένα ψαχτήρι και βρίσκω κι άλλα "ασήμαντα" στοιχεία που τυχαίνει να αναφέρεις κατά καιρούς και έτσι μπορώ εύκολα να συμπεράνω πως είσαι η Μαρία από το δίπλα γραφείο.

    Αυτό το πολύ απλό δεν θα μπορούσα να το κάνω αν το φόρουμ έδινε την δυνατότητα σε σένα να κρατάς κλειστό το προφίλ σου κι έτσι εγώ αν ήμουν η κουτσομπόλα της γειτονιάς θα πρέπε να χω την υπομονή να ψάξω όοοολα τα θέματα του φόρουμ σε διάφορες κατηγορίες για να ξαναπετύχω δημοσίευση σου.
    Αυτό είναι το σκεπτικό μου κι ίσως φαίνεται ακραίο, αλλά μιλάμε για ένα φόρουμ με τεράστια επισκεψιμότητα και νομίζω από τα ελάχιστα στο είδος του οπότε δεν το βρίσκω καθόλου δύσκολο κάποιος να "αναγνωρίσει" κάποιον άλλον εδώ μέσα.
    Α γεια σου, το παραδειγμα σου με τη Μαρια απο το διπλανο γραφειο δειχνει αυτο που προσπαθουσα να πω κι εγω. Τουλαχιστον αυτο με το να μη μπορει να αναζητησει ο οποιοσδηποτε στα προφιλ των χρηστων σε τι αλλα θεματα εχει απαντησει καποιος το θεωρω πραγματικα εφικτο και λογικο, και οντως θα βοηθουσε με το θεμα της ασφαλειας/ανωνυμοτητας. Εστω αυτο.
    Το να εγκειται δε στην ευχερεια του χρηστη το αν μπορουν να βλεπουν το προφιλ του μονο μελη η αν μπορει ο οποιοσδηποτε το θεωρω το καλυτερο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν θεωρω πως εγινα κατανοητη....διαφωνω στο "να μη σβηνονται θεματα σε καμια περιπτωση που λετε καποιοι. Αν συντρεχει καποιος καλος λογος (οχι με το παραμικρο) πρεπει να ειναι εφικτο. Θεωρω πως σε αυτη τη περιπτωση δεν εχει καμια σημασια ποσοι απαντησανε και ποσοι ασχοληθηκαν με το θεμα και ποσο ασχοληθηκαν αν ο θεματοθετης διατρεχει κινδυνο να εκτεθει/να βρει τον μπελα του.

    Προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου οταν βλεπω σβησμενα μηνυματα σε θεματα με τα οποια εχω ασχοληθει. Τι να πω ρε παιδια, ισως ειμαι εγω παραλογη που σεβομαι το προσωπικα ορια του καθενα και το δικαιωμα του στην ιδιωτικοτητα. Δεν με πειραζει να γραψω εκθεση σαν απαντηση σε ενα θεμα και καποιος να διαγραψει τα ποστς του μετα...πραγματικα με ενδιαφερει σε 0 βαθμο το ζητημα.
    Ναταλία, εγώ προσωπικά το είπα ότι αν υπάρχει σοβαρός λόγος τότε ναι, φυσικά και να σβήνονται...
    Αλλά εμένα μου τη δίνει όταν κάθεται ο άλλος και γράφει από μόνος του κάτι, δεν τον αναγκάζει κανείς για να πεις ότι δεν σεβόμαστε την ιδιωτικότητα του και μετά στο καπάκι το μετανιώνει και το σβήνει... Ε, συγγνώμη, δεν "φταίμε" εμείς αν ο άλλος είναι τόσο ασταθής σαν χαρακτήρας... Και το λέω αυτό σε περιπτώσεις που συμβαίνει συχνά από τα ίδια μέλη, δεν μιλάω για το αν τύχει μία φορά π.χ.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για μενα παντως δεν εχει καμια διαφορα ανοιχτο κλειστο η μισανοιχτο αφου συνηθως ξερω το διαλογο που θα ακολουθησει πριν τον δω απλως το οτι βλεπω τι γραφει καπιος μου δινει καπιο πατημα να του πω διαφορα ενω θα μπορουσα να κανω οτι δε καταλαβαινω και να του παριστανω τον ασχετο

    αν θελω καπιον πχ να τον κουτσομπολεψω μπορω να το κανω ακομα και αν δε δω τι γραφει θα σκεφτω απλα πως παει το σεναριο απλα δε θελω να το κανω αλλιως θα το κανα

    το να με προκαταβαλει πχ καπιος αρνητικα το μονο που μπορει να πετυχει ειναι να τον αντιμετωπισω επιπολαια να τον υποτημισω και να σκεφτομαι αυτος ετσι και αλλιως ειαι χαμενη υποθεση ας κατσει να παιρνει χαπακια μεχρι το πρασινο μαη

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναταλία, εγώ προσωπικά το είπα ότι αν υπάρχει σοβαρός λόγος τότε ναι, φυσικά και να σβήνονται...
    Αλλά εμένα μου τη δίνει όταν κάθεται ο άλλος και γράφει από μόνος του κάτι, δεν τον αναγκάζει κανείς για να πεις ότι δεν σεβόμαστε την ιδιωτικότητα του και μετά στο καπάκι το μετανιώνει και το σβήνει... Ε, συγγνώμη, δεν "φταίμε" εμείς αν ο άλλος είναι τόσο ασταθής σαν χαρακτήρας... Και το λέω αυτό σε περιπτώσεις που συμβαίνει συχνά από τα ίδια μέλη, δεν μιλάω για το αν τύχει μία φορά π.χ.
    Ε σε φορουμ ψυχολογιας εισαι ρε κυκνε, τι κι αν ειναι ασταθης χαρακτηρας; Ο σταθερος χαρακτηρας τι δουλεια εχει εδω; Λολ.
    Και που ειναι το κακο να θελει καποιος και βοηθεια αλλα και να προστατευσει και τον εαυτο του;
    Δεν "φταινε" σε κατι τα αλλα μελη αλλα δεν βλεπω τι ακριβως τους κοστιζει...

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαγραφή του λογαριασμού μου.
    By DL010117a in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 04-11-2017, 05:02
  2. διαγραφη λογαριασμου...
    By den_katalavenw... in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 31-08-2016, 21:16
  3. Διαγραφή λογαριασμού
    By deleted-member1511161 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 26-06-2015, 12:30
  4. διαγραφη λογαριασμου
    By cherrybanana in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2015, 00:00
  5. Διαγραφή λογαριασμού
    By Μουχλαλούδα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 24-09-2011, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •