ΦΩΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    23

    ΦΩΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ

    Μου είπε μια φίλη μου ότι διάβασε το εξής: Κάποιος πήγε σε ψυχιάτρους γιατί άκουγε φωνές οι οποίες ήταν του τύπου ενός ραδιοφώνου.
    Ανακάλυψε λοιπόν, ότι οι φωνές αυτές οφειλόταν σε ένα σφράγισμα, το οποίο λάμβανε ηλεκτρομαγνητικά κύματα με αποτέλεσμα ο άνθρωπος να ακούει συνεχώς ραδιόφωνο.

    Μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Εσείς το έχετε ξανακούσει?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αναζητώντας το νέκταρ της ζωής
    Posts
    76
    Έτυχε πριν από κάποια χρόνια να διαβάσω σε μια εφημερίδα για ένα σπίτι στην Γερμανία που το θεωρούσαν στοιχειωμένο γιατί μέσα σε αυτό άκουγες φωνές, ανθρώπους να μιλούν και να γελούν. Μια επιστημονική ομάδα αποφάσισε να διερευνήσει το φαινόμενο.
    Σφράγισαν το σπίτι για να μην δέχεται επιρροή από έξω και κατέγραψαν τους ήχους του σπιτιού. Αυτό που κατέγραψαν ήταν ένα μεγάλο φαγοπότι που συνέβη σε αυτό το σπίτι πριν από πολλά χρόνια.
    Οι επιστημονική εξήγηση που δόθηκε για το φαινόμενο μετά από έρευνα που έκαναν στα τοιχώματα του σπιτιού, ανακάλυψαν ότι την εποχή που κατασκευάστηκε το σπίτι χρησιμοποιούσαν σαν επίχρισμα στους τοίχους ένα μαγνητικό υλικό, δεν θυμάμαι αν είχε κάποιο όνομα αλλά θυμάμαι ότι το άρθρο έλεγε πως αυτό το υλικό χρησιμοποιείται στις κασέτες μουσικής και βίντεο. Η ποσότητα που υπήρχε ήταν ικανή να καταγράψει τους ήχους του σπιτιού σε μια συγκεκριμένη στιγμή. Φοβερό;

    Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει άμεσα με αυτό που ανακάλυψαν οι Γερμανοί.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    23
    ενδιαφέρον αυτό που περιγράφεις. Εγώ με βάση αυτό που άκουσα από τη φίλη μου, προσπαθώ να εξηγήσω μήπως αυτό που μου συνέβη πέρυσι στο σπίτι εκείνο που έμενα, γιατί τώρα έχω αλλάξει σπίτι, μήπως ήταν κάτι φτιαχτό από τρίτους με τους οποίους είχα φοβερά προβλήματα. Κατ αρχήν, στο σπίτι αυτό είχαν μπει μέσα, και αυτό το είχα καταλάβει από το dvdrecorder, το οποίο ειχα βάλει να γράφει όσο έλλειπα, συνδεδεμένο με κάμερα, και όταν γύρισα, ενώ είχε χώρο να γράψει 12 ώρες, έλλειψα για 3 ώρες και έγραψε μόνο ένα τέταρτο. Δεν είχε διακοπεί μόνο του, ούτε διακοπή ρεύματος υπήρχε, γιατί αν υπήρχε διακοπή ρεύματος, θα χανόταν όλο το αρχείο το οποίο έγραφε.

    εν πάση περιπτώσει, μέσα σε αυτό το σπίτι είχα διαπιστώσει ενω έμενα 2 μήνες, και ήταν βαμένο όταν μπήκα, ψηλά πάνω από τα ράφια της κουζίνας ήταν ένα υλικό σαν μπογιά κόκινη όπου έβαλα θυμάμαι σκάλα και το καθάρισα με σφουγγάρι. Οταν έβαζα τα βίντεο να ακούσω τι γινόταν τα διαστήματα που έλειπα, άκουγα φωνές μέσα από το βίντεο μόνο αυτών των ανθρώπων με τους οποίους είχα προβλήματα, να λένε διάφορες ύβρεις στο προσωπό μου, και έπιανα και κάποια πράγματα που λέγανε, όπως (βάλτο στο τοίχο) χωρίς να καταλαβαίνω τι προσπαθούσαν να κάνουν. ή όπως το άλλο(χώστο μέσα στη κλειδαριά) και κάτι τέτοια.

    Σιγά σιγά τις φωνές αυτές τις ίδιες που άκουγα από τα βίντεο άρχισα να τις ακούω και χωρίς βίντεο πλέον, και εκτός σπιτιού. Βέβαια τώρα δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, έχω τελειώσει με αυτά τα ακούσματα. Είμα καλά. Αλλά στην σκέψη μου πάντα θα υπάρχει η απορία μήπως δεν ήταν κάτι παθολογικό, αυτό που μου συνέβη και ήταν κάτι άλλο. Γι αυτό το λόγο και κάθε τι καινούργιο που ακούω πάνω στο φαινόμενο φωνές, το παρατηρώ και προβληματίζομαι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Originally posted by kallia

    Σιγά σιγά τις φωνές αυτές τις ίδιες που άκουγα από τα βίντεο άρχισα να τις ακούω και χωρίς βίντεο πλέον, και εκτός σπιτιού. Βέβαια τώρα δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, έχω τελειώσει με αυτά τα ακούσματα. Είμα καλά. Αλλά στην σκέψη μου πάντα θα υπάρχει η απορία μήπως δεν ήταν κάτι παθολογικό, αυτό που μου συνέβη και ήταν κάτι άλλο. Γι αυτό το λόγο και κάθε τι καινούργιο που ακούω πάνω στο φαινόμενο φωνές, το παρατηρώ και προβληματίζομαι.
    Η σκέψη σου θα πρέπει να ξεκολλήσει τελείως από τέτοιο ενδεχόμενο. Είναι παθολογικό και πρέπει να φύγει κάθε υπόνοια γιατί θα υποτροπιάσεις. Συνιστώ τη συχνή επίσκεψη στο γιατρό. Είχα παρόμοια συμπτώματα, δε πρέπει να προβληματίζεσαι καθόλου θέμα αρρώστιας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    23
    ο προβληματισμός μυστικέ, δεν σημαίνει αρρώστια, ούτε υποτροπιάζει κανείς επειδή θέτει πρβληματισμούς. δεν νομίζω ότι στέκει αυτό που λες συχνή επίσκψη στο γιατρό επειδή θέτω προβληματισμούς. οταν βάζεις τη λογική και ψάχνεις την αιτία για ότι σου συνέβη, και συζητάς με τον εαυτό σου, δεν είναι αρρώστια, είναι υγεία. αυτό που μου συνέβη βέβαια μπορεί να είναι παθολογικό, δεν αντιλέγω σε αυτό. εγώ επειδή ξέρω τον εαυτό μου και την αιτία και πόσο διάστημα διήρκεσε, πιστεύω ότι δεν θα υποτροπιάσω. για μένα ήταν ένα στιγμιαίο επεισόδιο, γιατί υπήρχε αιτία που το έπαθα την οποία γνωρίζω πολύ καλά και φροντίζω αυτή η αιτία να μην επανέλθει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Aν τις φωνές τις ακούν και άλλοι όπως πιθανόν να συνέβαινε με το σφράγισμα δεν τίθεται θέμα ψυχικού προβλήματος.
    Αν όμως δεν τις ακούν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Συμφωνώ ότι πρέπει να ψάχνουμε την αιτία που μας έφερε σε αυτή την κατάσταση αλλά αν ακούμε μόνο εμείς από το βίντεο φωνές δεν νομίζω ότι φταίει το βίντεο.
    Αλήθεια είναι δύσκολο να αναπαραχθούν οι φωνές που ακούει κάποιο άτομο? Με τα μηχανήματα που διαθέτουμε σήμερα δεν μπορούν να αναπαραχθούν οι κινήσεις της ακουστικής μεμβράνης αν γίνονται τέτοιες κινήσεις σε αυτή την περίπτωση?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    23
    τις φωνές του βίντεο τις άκουγαν και άλλοι. όχι μόνο εγώ. Εγώ τις ίδιες αυτές φωνές του βίντεο άρχισα να τις ακούω όταν μου συνέβη αυτό ακόμα και εκτός σπιτιού όταν δεν είχα τα ακουστικά στα αυτιά και να ακούω βίντεο. Καμία άλλη φωνή δεν άκουγα όμως, παρά μόνο αυτές που αικουγόταν στο βίντεο. Με μένα ήταν μία ιδιαίτερη περίπτωση, όπου για να καταλάβεις πρέπει να σου γράψω ολόκληρο ιστορικό για να καταλάβεις τι συνέβαινε. δύσκολο εδώ μέσα. Σαν κινηματογραφική ταινία ήταν όλο αυτό που συνέβη. Ναι μεν πήρα χάποια για ένα διάστημα και εξαφανίστηκαν από τα αυτιά μου, αλλά και πριν πάρω χάποια, ήδη είχα παρατηρήσει ότι εξασθένιζαν σιγά σιγά τα ακούσματα αυτά που περιγράφω. Η διακοπή χαπιών εμένα μου προκάλεσε κάτι συμπτώματα βέβαια περίεργα, όπως ακούσιες κινήσεις ποδιού και περίεργα βουητά στιγμιαία στο κεφάλι, αλλά σιγά σιγά περνάνε αυτές οι παρενέργειες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Σου επιβεβαίωσε δηλαδή άλλο άτομο ότι ακούει τα ίδια πράγματα?
    Κάποιο ιστορικό που μοιάζει με ταινία έχουμε όλοι μας.
    Χάπια την περίοδο της έξαρσης έπαιρνα και εγώ και μπορώ να πω ότι έχασα μεγάλο παραγωγικό διάστημα της ζωής μου. Οι φωνές (βρισιές κυρίως και κριτική με βρισιές) ήταν δυνατές.
    Τώρα έχουν υποχωρήσει και δεν ανέχομαι την φαρμακευτική αγωγή. 1/4 του χαπιού (abilify) κατά διαστήματα παίρνω για να ηρεμήσω κάπως.
    Εκτός από το βίντεο αντιμετώπισες κάποιο μεγάλο στρες σε αυτή την περίοδο της ζωής σου? Τι προβλήματα μπορεί να είχες με άγνωστους ανθρώπους? Εγώ ας πούμε αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω βάρβαρη (υποτιμητική) συμπεριφορά από συγγενείς (γονείς, αδέρφια κλπ.) και συναδέλφους στους διάφορους χώρους εργασίας που βρέθηκα ακόμη και στην Γερμανία. Δεν είναι ιδέα μου (οι φωνές σαν αντίδραση προφανώς, περιέπλεξαν την κατάσταση).
    Ένα άτομο στα 25 του εξάλλου (τότε) προσπαθεί να διασκεδάσει και να φτιάξει την ζωή του και δεν ασχολείται με ιδεοληψίες εκτός και αν αρχίσει να ακούει δυνατές βρισιές στο κεφάλι του. Την περίοδο που συνέβη αυτό αν και σε οικονομική ανέχεια έκανα σχέδια για διακοπές και διασκέδαση.
    Δεν είναι άδικο ένα νεαρό άτομο να αρρωσταίνει με τρίτους όπως συνέβη στην περίπτωσή σου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    23
    Βεβαίως είναι άδικο να αρρωσταίνει κανείς από τρίτους. Οπως λες υποτιμιτική συμπεριφορά ένοιωσα και εγώ και στο χώρο εργασίας και σε διαπροσωπικές σχέσεις και σε πολλούς τομείς. Αυτά τα ξεπερνούσα. Αυτό που συνέβη και μιλάω για ιστορικό, ήταν απειλή κατά της σωματικής μου ακεραιότητας όπου για πρώτη φορά ένοιωσα φόβο. Τις κάμερες τις έβαζα για να έχω στοιχεία, για να μην με περάσουν ότι αυτά που ζούσα, ήταν της φαντασίας μου. Το δικαστήριο γιαυτήν την υπόθεση ασφαλιστικών μέτρων έγινε, με δικαίωσε και η απόφαση βγήκε υπέρ μου. Μάλιστα αυτή η απόφαση βγήκε πριν κάποιες μέρες. Ενα συγκεκριμένο βίντεο έδειχνε την επικινδυνότητα αυτών των ανθρώπων και έτσι βοήθησε η απόφαση των ασφαλιστικών να την κερδίσω. Αυτό που πρέπει να γίνει για να έχουν ισχύ τα ασφαλιστικά μέτρα είναι η αγωγή που είχα καταθέσει εναντίον τους. Ομως; τους κοινοποίησα την απόφαση αυτή μόνη μου, χωρίς δικαστικό κλητήρα, γιατί αν γίνει αυτό θα πρέπει να ακολουθήσει και η αγωγή που είχα καταθέσει. Ομως έχω ακυρώσει αγωγές και άλλες μηνύσεις μήπως βρω την ησυχία μου. Γιατί οι άνθρωποι αυτοί από τους οποίους κινδύνευα είναι απολίτισττοι, απερίγραπτοι με άλλα λόγια. Χρειάζονται πολλά λόγια για νασου εξηγήσω περί τινος πρόκειται. Είναι πολύ επικίνδυνοι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    16
    Πάντως από αυτά που διάβασα εδώ, αυτά τα περιστατικά με τις φωνές είναι αντιμετωπίσιμα, έτσι δεν είναι ; Το λέω γιατί αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα η μητέρα μου, όπως περιγράφω σε ένα ποστ που έκανα.
    Ευχαριστώ και καλή δύναμη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    To πιστεύω ότι μερικοί άνθρωποι μπορούν να αντιμετωπίζουν μια επικίνδυνη και περίεργη κατάσταση που υφίσταται πραγματικά και όταν το περιγράφουν σε άλλους να φαίνονται τρελοί.
    Οτιδήποτε μπορεί να είναι αντιμετωπίσιμο αρκεί να υπάρχει η συμπαράσταση των οικείων προσώπων και φυσικά όταν το μυαλό έχει διαστρεβλώσει την πραγματικότητα και όχι όταν μια πραγματικότητα υφίσταται και απειλεί.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •