Κίνα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61

Thread: Κίνα

  1. #46
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Το κράτος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ελέγχει τα πάντα.

    Οι οικογένειες θα πρέπει να έχουν 1 παιδί. Αν κάνουν 2ο θα έχουν βαρειές κυρώσεις. Ακόμα και ο διευθυντής υπαλλλήλου με δύο παιδιά θα τιμωρηθεί.

    Στις πόλεις ο κανόνας τηρείται. Στις αγροτικές περιοχές δεν είναι εύκολος ο έλεγχος και παραδοσιακά οι οικογένειες ψάχνουν για το αγόρι.

    Συχνά σκοτώνουν τα νεογένητα κορίτσια.

    Πάντως παντού επικρατεί πειθαρχεία που για μας είναι αδιανόητη. Στο Πεκίνο λιγότερο εμφανής αλλά στην επαρχία .....

    Νεαρές γκαρσόνες σε πολυτελές εστιατόριο της νότιας Κίνας την ωρα που παίρνουν τις οδηγίες της ημέρας....



    [Edited on 18/12/02 by Voyager]

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Το briefing τελειώνει με μιά κραυγή....
    Κατι σαν... "θα προσπαθήσουμε να τιμήσουμε την εμπιστοσύνη του διευθυντή και..."

    Μετά από αυτά φανταστήτε το service για τον υψηλό προσκεκλημένο (εμένα)

  3. #48
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Κομμουνισμός= ισότητα

    Οχι ακριβώς


    εδώ μέσα ζούν άνθρωποι. !!!!!

    Πραγματικά...


  4. #49
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Ο κομματικός υπεύθυνος που ήταν μαζί μου (παρουσιάστηκε ως εκπρόσωπος διεθνών σχέσεων κλπ.) μου εξήγησε πως στην Κίνα συνεχίζεται για δεκαετίες ένα τεράστιο πρόγραμμα κατοικίας, πράγμα που είναι αλήθεια. Παντού χτίζονται τεράστια συγκροτήματα κατοικιών.

    Αλλά μερικοί προτιμούν !!! να μένουν σε σπηλίες σαν και αυτή παραπάνω, που είναι πιο δροσερές το καλοκαίρι και πιο ζεστές το χειμώνα !!!!

    Αλλά ας επιστρέψουμε για λίγο στην ισότητα Α' Κατηγορίας.

    Πιάτο με λαχανικά εποχής

  5. #50
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Δεν έχω παράπονο. Η περιποίηση που είχα στην Κίνα είναι καταπληκτική.


    Μόνο που ακόμα δε μπορώ να ξεχωρίσω τις όμορφες απ' τις ασχημες Κινέζες....


  6. #51
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Οι δρόμοι στην Κεντρική και Νότια Κίνα είναι κάπως διαφορετικοί απ' αυτούς που είδα στο βορά.


  7. #52
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Δυστυχώς η Κίνα δε σεβάστηκε την παράδοσή της (χειρότερα από την Ελλάδα).

    Στην Ελλάδα υπήρξε ασυδοσία και άγνοια.
    Στην Κίνα υπήρξε πρόθεση. Η αρχαία φιλοσοφία δε διδάσκεται στα σχολεία. Οι "πολιτιστικές" επαναστάσεις, άρχισαν απ' τις αρχές του αιώνα (πολύ πρίν το Μαο) με σκοπό να "εκπολιτίσουν" την Κίνα.

    Θύμα αυτής της πολιτικής ήταν και ένα υπέροχο μνημείο, το Long Men, στον ποταμό Yi, ένα τμήμα του Κίτρινου ποταμού.

    Ο ποταμός Υι από το Long Men


  8. #53
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Στους βράχους είναι σκαλισμένες 2340 εσοχές με αγάλματα του βούδα και 40 παγόδες ηλικίας 1500 ετών.

    Οι πιστοί ανάλογα με την οικονομική τους δυνατότητα και την κοινωνική θέση παράγγελναν σε ειδικούς γλύπτες την κατασκευή των εσοχών. Κάτι σαν τάμα.


  9. #54
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Ο μεγαλύτερος Βούδας φτιάχτηκε φυσικά για λογαριασμό αυτοκράτορα. Το κεφάλι του είναι 4 μέτρα.


  10. #55
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Στη δεκαετία του 30 μετά το ανοιγμα της Κίνας στη δύση, πολλά αγάλματα κλάπηκαν από Ευρωπαίους ή καταστάφηκαν καθώς προσπαθούσαν να σπάσουν και να πάρουν το κεφάλι....

    Είναι χαρακτηριστικό ότι σ' όλα τα μνημεία δεν υπάρχουν αντικείμενα. Μόνο κτίρια.


  11. #56
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Η Κίνα σήμερα προωθεί τρελά το εμπόριο και τις επενδύσεις. Υπάρχει σημαντικό άνοιγμα οικονομικής φιλελευθεροποίησης αλλά πολύ δειλά βήματα κοινωνικής απελευθέρωσης.

    Εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω αν γίνεται και διαφορετικά. Αυτά που έχω δεί στη Ρωσία ήταν δραματικά. Η απότομη αλλαγή εκεί έφερε τη δυστυχία σε εκατοντάδες εκατομμύρια ανθρώπους. Εδώ τουλάχιστον δεν τους βλέπεις να πεθαίνουν στους δρόμους.

    Καταναλώνουν μετά μανίας κάθε τι το δυτικό (stonebird κι εμείς δυτικοί θεωρούμαστε).

    Διαφήμιση δυτικών προϊοντων. Πλήθος παρακολουθεί.



    [Edited on 18/12/02 by Voyager]

  12. #57
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Είδα πολλά ακόμη.

    Θα κλείσω όμως εδώ την παρουσίαση με φωτογραφίες από μια Κινέζικη ακαδημία που άρχισε να λειτουργεί πρίν από 1000 χρόνια.

    Εδώ σοφοί κινέζοι δίδασκαν επιστήμες

    Εδώ στάθηκα κι εγώ

  13. #58
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Πως να μην αναπτυχθεί το φιλοσοφικό πνεύμα σ' αυτούς τους κήπους της ακαδημίας?


  14. #59
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Σήμερα, η Κινεζούλα διαβάζει το μάθημα των Αγγλικών της (όντως) υπό το βλέμμα του αρχαίου σοφού.


  15. #60
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Ετσι περίπου είδα την Κίνα στο πρώτο μου ταξείδι εκεί.

    Δεν βρήκα ούτε το κινέζικο Ζεν, ούτε το ερωτικό Ταό, ούτε το Ται Τσι, ούτε το Ι Τσίνγκ, ούτε καν τα αρώματα που πουλάει το body shop. Το μόνο που βρήκα ήταν κινέζικο φαγητό.

    Και κινεζούλες με τρείς λέξεις αγγλικά και πολλή όρεξη για υπερωρίες.

    Τι να πείς? Ο Μαο πήρε μια χώρα ντυμένη σε κουρέλια κι ακριβά μεταξωτά. Τάϊσε τα κουρέλια ένα πιάτο ρύζι και έκανε ξεσκονόπανα τα μεταξωτά.

    Κατέστρεψε ανεπιστρεπτί έναν πολιτισμό στο όνομα της αναγκαιότητας. Της αναγκαιότητας της διαστροφής της εξουσίας.

    Καταλαβαίνω τα επιχειρήματα πώς στην Κίνα του 1,3 δισ. κατοίκων, μια μαλακή διοίκηση θα μπορούσε να φέρει το χάος.

    Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί πρέπει να καταστρεψείς έναν πολιτισμό για να αυξήσεις την παραγωγή ρυζιού.

    Είναι φοβερά τα όσα έχω δεί στις χώρες του υπαρκτού σοσιαλισμού.

    Anyway πάμε γι αλλού.



Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •