Ανώνυμοι Υπερφάγοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407

    Ανώνυμοι Υπερφάγοι

    Ακολουθεί e-mail που έφτασε στο www.eatingdisorders.gr σχετικά με τις ομάδες των ανώνυμων υπερφάγων που δραστηριοποιούνται στον Ελλαδικό χώρο και ακολουθούν το διάσημο παγκοσμίως πρόγραμμα των 12 βημάτων των ανώνυμων αλκοολικών.

    Γεια σας,θα προτιμούσα να μην χρησιμοποιήσω το όνομά μου καθώς θα ήθελα να σας μιλήσω για μια ομάδα διαταραχών διατροφής η οποία λειτουργεί και στην Ελλάδα,αλλά στηρίζεται στην ανωνυμία των μελών της.Το όνομα αυτής της ομάδας είναι Ανώνυμοι Υπερφάγοι,ακολουθεί το πρόγραμμα των 12 Βημάτων των Ανώνυμων Αλκοολικών .Δεν υπάρχουν καθόλου συνδρομές ή εγγραφές για τα μέλη,ούτε και καμία άλλη προυπόθεση για να γίνει κάποιος μέλοςΤο πρόγραμμα είναι ανοιχτό σε οποιονδήποτε επιθυμεί να σταματήσει να τρώει ψυχαναγκαστικά και στηρίζεται στις οικειοθελείς εισφορές των μελών της ομάδας.Προσωπικά η ομάδα αυτή ήταν ότι καλύτερο έχει συμβει μέχρι τώρα στη ζώη μου.Βρίσκομαι εκεί εδω και 1,5 χρόνο περίπου και έχω δει τόσα πράγματα να αλλάζουν στη ζωή μου που που μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι στάθηκα τόσο τυχερή που την ανακάλυψα.Γι΄αυτό ακριβώς θα ήθελα να μεταφέρω το μήνυμα και σε άλλους ανθρώπους που υποφέρουν και που θα μπορούσαν να βρούν βοήθεια στην ομάδα αυτή.Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε το site:www.oa.org ή τήλεφωνήστε στο 210 68 93 631

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    38
    Στην Θεσσαλονικη υπαρχει κατι αναλογο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μολις πηγα στο λινκ που αναφερει ο νιντο
    αν κανεις εκει search στις "αλλες χωρες" , 'ελλαδα".πολη "θεσσαλονικη", θα δεις το μερος των συναντησεων και το τηλεφωνο ενος μελους για ινφο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    συναντιουνται στην Παναγια Φανερωμενη σε κάποια αίθουσα που τους παραχωρει ο Δήμος, και υπαρχουν συναντησεις για εξαρτημένους απο ναρκωτικα, απο τσιγάρα, απο τροφή κ.λ.π. Πήγα καποιες φορές και ομολογω οτι ηταν ενα βοηθητικο βήμα στον αγωνα μου.Γνώριζα για τους ΟΑ απο το INTERNET και επικοινωνουσα ηδη πριν τους συναντησω εδω στην Θεσσαλονίκη . Υπήρξαν , βέβαια , κάποια πραγματα που δεν λειτουργησαν για μενα και που ηδη τα ειχα εντοπισει οταν τους ειχα γνωρισει απο το αμερικανικο site.Ειχα θελησει ομως να προσπαθησω και απο κοντά.Δεν πληρωνεις χρήματα απλα σε κάθε συναντηση δινει ο καθενας αν και ο,τι θελει σε ενα κουτι που αντιπροσωπευει τον καφέ που τον κερνανε. Επίσης εχουν κάποια φυλλάδια που καποιος αν θελει μπορει να αγορασει , βιβλια, καθως και ενα περιοδικο (αμερικανικο) που με μια μικρη συνδρομη στο στελνουν σπιτι κ.α. Εμένα η ομάδα δεν μπόρεσε να λειτουργήσει και να γίνει ομάδα μου παρόλο που προσπαθησα (νομ'ιζω). Δέν ξέρω αν οφείλεται σε μένα μόνο ή και στις δυο πλευρές. Προυπόθεση απαραίτητη για να λειτουργήσει το σύστημα είναι να αφήσεις τον ελεγχο των πραγματων σε μια Ανώτερη Δύναμη.Να αποδεχτεις οτι εισαι ανισχυρος απεναντι στο φαγητο και να παρακαλεσεις να λαβεις βοήθεια "ανωθεν"...
    Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες μπορω να σας τις δώσω ευχαρίστως μια και ημουν για 2 χρόνια συνδρομήτρια του περιοδικού τους και εχω αρκετα βιβλια τους.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ.
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΗ ΦΟΡΑ .
    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    συναντιουνται στην Παναγια Φανερωμενη σε κάποια αίθουσα που τους παραχωρει ο Δήμος, και υπαρχουν συναντησεις για εξαρτημένους απο ναρκωτικα, απο τσιγάρα, απο τροφή κ.λ.π. Πήγα καποιες φορές και ομολογω οτι ηταν ενα βοηθητικο βήμα στον αγωνα μου.Γνώριζα για τους ΟΑ απο το INTERNET και επικοινωνουσα ηδη πριν τους συναντησω εδω στην Θεσσαλονίκη . Υπήρξαν , βέβαια , κάποια πραγματα που δεν λειτουργησαν για μενα και που ηδη τα ειχα εντοπισει οταν τους ειχα γνωρισει απο το αμερικανικο site.Ειχα θελησει ομως να προσπαθησω και απο κοντά.Δεν πληρωνεις χρήματα απλα σε κάθε συναντηση δινει ο καθενας αν και ο,τι θελει σε ενα κουτι που αντιπροσωπευει τον καφέ που τον κερνανε. Επίσης εχουν κάποια φυλλάδια που καποιος αν θελει μπορει να αγορασει , βιβλια, καθως και ενα περιοδικο (αμερικανικο) που με μια μικρη συνδρομη στο στελνουν σπιτι κ.α. Εμένα η ομάδα δεν μπόρεσε να λειτουργήσει και να γίνει ομάδα μου παρόλο που προσπαθησα (νομ'ιζω). Δέν ξέρω αν οφείλεται σε μένα μόνο ή και στις δυο πλευρές. Προυπόθεση απαραίτητη για να λειτουργήσει το σύστημα είναι να αφήσεις τον ελεγχο των πραγματων σε μια Ανώτερη Δύναμη.Να αποδεχτεις οτι εισαι ανισχυρος απεναντι στο φαγητο και να παρακαλεσεις να λαβεις βοήθεια "ανωθεν"...
    Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες μπορω να σας τις δώσω ευχαρίστως μια και ημουν για 2 χρόνια συνδρομήτρια του περιοδικού τους και εχω αρκετα βιβλια τους.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ.
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΗ ΦΟΡΑ .
    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by KLEONIKI
    συναντιουνται στην Παναγια Φανερωμενη σε κάποια αίθουσα που τους παραχωρει ο Δήμος, και υπαρχουν συναντησεις για εξαρτημένους απο ναρκωτικα, απο τσιγάρα, απο τροφή κ.λ.π. Πήγα καποιες φορές και ομολογω οτι ηταν ενα βοηθητικο βήμα στον αγωνα μου.Γνώριζα για τους ΟΑ απο το INTERNET και επικοινωνουσα ηδη πριν τους συναντησω εδω στην Θεσσαλονίκη . Υπήρξαν , βέβαια , κάποια πραγματα που δεν λειτουργησαν για μενα και που ηδη τα ειχα εντοπισει οταν τους ειχα γνωρισει απο το αμερικανικο site.Ειχα θελησει ομως να προσπαθησω και απο κοντά.Δεν πληρωνεις χρήματα απλα σε κάθε συναντηση δινει ο καθενας αν και ο,τι θελει σε ενα κουτι που αντιπροσωπευει τον καφέ που τον κερνανε. Επίσης εχουν κάποια φυλλάδια που καποιος αν θελει μπορει να αγορασει , βιβλια, καθως και ενα περιοδικο (αμερικανικο) που με μια μικρη συνδρομη στο στελνουν σπιτι κ.α. Εμένα η ομάδα δεν μπόρεσε να λειτουργήσει και να γίνει ομάδα μου παρόλο που προσπαθησα (νομ'ιζω). Δέν ξέρω αν οφείλεται σε μένα μόνο ή και στις δυο πλευρές. Προυπόθεση απαραίτητη για να λειτουργήσει το σύστημα είναι να αφήσεις τον ελεγχο των πραγματων σε μια Ανώτερη Δύναμη.Να αποδεχτεις οτι εισαι ανισχυρος απεναντι στο φαγητο και να παρακαλεσεις να λαβεις βοήθεια "ανωθεν"...Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες μπορω να σας τις δώσω ευχαρίστως μια και ημουν για 2 χρόνια συνδρομήτρια του περιοδικού τους και εχω αρκετα βιβλια τους.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ.
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΗ ΦΟΡΑ .
    ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.
    hello guru
    και παλι θα συμφωνησω μαζι σου...
    πηγα χθες σε αυτο το λινκ, κι ενω μου φανηκε ΠΟΛΥ ενδιαφερουσα η ολη προσεγγιση, και η παρομοιωση με αλλες εξαρτησεις και το υποστηρικτικο σχημα, και καποιες πρακτικες τους, κολλησα κι εγω ακριβως σε αυτο που λες....
    το αναφερουν στα περισσοτερα απο τα 12 βηματα τους, ειναι σαφες οτι μονο σε αυτο προσδοκουν..
    ειτε πιστευω ειτε οχι σε μια ανωτερη δυναμη, μου ειναι αδυνατο να θεωρησω οτι αυτη ειναι η λυση και να αφεθω στην βοηθεια της....

    κι εγω πιστευω οτι ο τροπος ειναι αυτος που ταιριαζει στον καθενα, και ειναι ο μονος που μπορει να τον βρει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Δε γνωρίζω πλέον πολλά πράγματα, ωστόσο άκουσα πως έχει ατονίσει η "δράση" των ανώνυμων υπερφάγων της Θεσσαλονίκης.
    Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

    Ανάμεσα στα 12 βήματα, αυτό με την ανώτερη δύναμη είναι που εκ πρώτης άποψης, μοιάζει να ενοχλεί πολλούς.
    Ωστόσο, η ανώτερη αυτή δύναμη, δεν έχει απαραίτητα θρησκευτική υπόσταση αλλά μπορεί για τον καθένα να είναι κάτι διαφορετικό.
    Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    με τον τροπο που την αναφερει, ΚΑι διοτι την αναφερει ξεκαθαρα ως Θεο, μιλαει γι αυτην στον πληθυντικο, την θεωρει ανωτερη απο τον εαυτο και εναποθετει τον ευατο στα χερια της, θεωρω οτι μιλαει για δυναμη με θρησκευτικη υποσταση, με την αποδοχη οτι μπορει να ειναι "ο θεος οπως ο καθενας τον καταλαβαινει"....ο Θεος παντως...

    κι εγω συμφωνω, ειμαι σιγουρη μαλιστα οτι πρεπει να γινει μια σημαντικη ΥΠΕΡΒΑΣΗ για να λυθει ενα τοσο σημαντικο θεμα, μονο που πιστευω στην υπερβαση που ξεκιναει μεσα απο τον εαυτο, με την αναγεννηση του, κι οχι απο καποια εξωτερικη δυναμη...

    ισως βεβαια, η πιο προσιτη σε ολους υπερβαση, αυτη που μπορει να απευθυνθει στους περισσοτερους αν πιστεψουν σε αυτην, ειναι αυτη της βοηθειας του θεου...και σαν τεχνικη δηλαδη να το δουμε, σιγουρα θα ειναι αποτελεσματικη για πολλους...
    οχι για μενα, και δυστυχως δηλαδη....



    The Twelve Steps of Overeaters Anonymous

    1.We admitted we were powerless over food ? that our lives had become unmanageable.
    2.Came to believe that a Power greater than ourselves could restore us to sanity.
    3.Made a decision to turn our will and our lives over to the care of God as we understood Him.
    4.Made a searching and fearless moral inventory of ourselves.
    5.Admitted to God, to ourselves and to another human being the exact nature of our wrongs.
    6.Were entirely ready to have God remove all these defects of character.
    7.Humbly asked Him to remove our shortcomings.
    8.Made a list of all persons we had harmed and became willing to make amends to them all.
    9.Made direct amends to such people wherever possible, except when to do so would injure them or others.
    10.Continued to take personal inventory and when we were wrong, promptly admitted it.
    11.Sought through prayer and meditation to improve our conscious contact with God as we understood Him, praying only for knowledge of His will for us and the power to carry that out.
    12.Having had a spiritual awakening as the result of these Steps, we tried to carry this message to compulsive overeaters and to practice these principles in all our affairs.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    hello sweet!+nido!
    εκτος απο το θεμα της εξωθεν βοηθειας που συμφωνω μπορει να μην ειναι απαραιτητα(οπως δηλωνουν τουλαχιστον) θεικη...
    αλλα σε κάθε περιπτωση σε κάνει να στραφεις προς τι εξω απο σένα...και να παραδωσεις τον εαυτο σου σαν κατι παθολογικο σαυτην,
    ειναι και το θεμα του ritual
    εγω συχναζοντας εκεί κλωτσουσα μέσα μου στο ritual που επρεπε να ακολουθουμε.:Παντα να ξεκιναμε με μια συγκεκριμενη δομή κατι σαν προσευχη, να διαβαζουμε "εντος σχεδίου" και να μιλαμε "εντος σχεδιου" για τις εμπειριες μας...
    Μου ηταν χρήσιμο μονο στο βαθμό που δοκιμασα να πειθαρχησω και να τιθασευσω τον εαυτο μου και την αναγκη μου για επικοινωνια απο "υπερφαγικο επικοινωνιακο επεισόδιο" σε δομημενη επικοινωνιακη συνευρεση. Ομως μέσα μου ηξερα και εννοιωθα οτι ειναι μακρια απο την αλήθεια που πιστευω και που εχει να κάνει με ελεύθερη επικοινωνια που δεν αφορίζει συμπεριφορες ουτε ελέγχει τροπους επικοινωνιας, και που δέχεται το απροσμενο και το καινοφανες. Απλα (και δύσκολα) προσπαθει να επιλέγει την πιο συμφέρουσα,αυτή που λειτουργεί σήμερα και προσπαθει να γδυθει αυτην που σταμάτησε να λειτουργεί και απλα συνεχίζει απο συνηθεια...
    Ελπίζω να μπορεσα να εκφραστω κατανοητά
    αν παλι οχι next time
    φιλια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2
    και σκεφτομουνα να παω, τους εψαχνα και δεν μπορουσα να τους βρω!!! αλλα με απογοητευσε η κλεονικη........τοσο χαλια ειναι?
    και γω ελεγα οτι θα βρω μια ακρη.........αλλα μπα τιποτα αλλου ειναι η ακρη, δυναμη που να βρουμε για να την ανακαλυψουμε???????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •