Δακτύλιος και δυσκολίες. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Σου ειπα τα χρήματα και οι πονοι μετα την εγχειρηση δεν με πολυαπασχολουν (παρόλο που στην αρχή κοτεψα λίγο για τους πόνους που διαβαζα εδω μεσα) αυτό που με απασχολει πολυ ειναι οι εμετοι και αυτή η συνεχής προσοχη στην καταπωση του φαγητου, δηλαδη εκανα ενα τεστ και ειδα οτι οντως τρωω τις τροφες λιγο αμασητες τώρα που ειμαι χωρις δακτυλιο, αλλα παει απο μονο του το φαγητο στο λαρυγι δεν μπορεις να το ελγξεις, φοβαμαι μη πνιγομαι συνεχεια, επαιρνα και τον γιατρο σημερα να τον ρωτησω αλλα δεν το σηκωνε, να εκλεινα ενα ραντεβου να μιλουσα μαζι του... θα το κανω αυριο μαλλον

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΩΣ ΜΑΣΑΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ
    ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ 4-5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Να σε ρωτησω Λακη, πιστευεις οτι θα απολαμβανεις το φαγητο το ιδιο και μετα το δακτυλιο η οχι;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    Originally posted by sad
    Να σε ρωτησω Λακη, πιστευεις οτι θα απολαμβανεις το φαγητο το ιδιο και μετα το δακτυλιο η οχι;

    το ιδιο ειναι δεν εχω δει διαφορα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Εννοω τωρα που μασας σιγα και προσεχεις, το απολαμβανεις το ιδιο με πριν που ετρωγες τις μεγαλες μπουκιες, η θες ρε παιδι μου να κανεις μεγαλες μπουκιες και τωρα αλλα δεν μπορεις λογω δακτυλιου;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    Originally posted by sad
    Εννοω τωρα που μασας σιγα και προσεχεις, το απολαμβανεις το ιδιο με πριν που ετρωγες τις μεγαλες μπουκιες, η θες ρε παιδι μου να κανεις μεγαλες μπουκιες και τωρα αλλα δεν μπορεις λογω δακτυλιου;

    ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΠΟΥΚΙΕΣ ΠΙΑ...
    ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2003
    Location
    Larnaca - Cyprus
    Posts
    33
    Αναρωτιεμαι, αν το γεγονος πως ειναι τοσο κλειστος ο δακτυλιος τελικα μου κανει περισσοτερο κακο απο καλο.
    Ο λόγος που το αφησα ετσι για λίγο είναι για να συνηθησω να μην καταπινω, ιδιαιτερα όταν δεν εχω φαει ολη μερα τίποτα και πέφτω με τα μούτρα στο φαγητο.

    Χτες δεν σας κρυβω πως περασα μια άσκημη μέρα, ψυχολογικά ήμουν ράκος και σκεφτομουν τι διάολο έδωσα τόσα λεφτά, πέρασα από τέτοια ταλαιπωρία, για να μην έχω χάσει τίποτα.

    Σήμερα είμαι πιο ήρεμη και αποφασισμένη να αξιοποιήσω όσο καλύτερα μπορώ το δακτύλιο.
    Αποφάσισα να ξαναρχίσω το περπάτημα.

    Λάκη θα ήθελες να μου περιγράψεις σε παρακαλώ, ένα περίπου τι τρως σε μια μέρα και πως το τρως?

    Επίσης, βασανίζεστε κι εσείς από απίστευτα αέρια? Ρεύομαι απίστευτα ακόμη κι όταν κάνω μια γουλιά νερό!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by Oriana35
    Ρεύομαι απίστευτα ακόμη κι όταν κάνω μια γουλιά νερό!
    άσε κι εγώ .. σαν λιμενεργάτης!
    χαίρομαι Οριάννα που δεν το βάζεις κάτω παρ' όλες τις αναποδιές που είχες. Ναι νομίζω πως το καλύτερο είναι
    το ξεσφίξεις. μια Αμερικάνα είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα
    με σένα και για να αντέχει έτρωγε φαγητά υψηλά σε θερμίδες.
    Πρέπει να το ξεσφίξεις και να τρως κανονικά φαγητά,
    μπριζόλες, μπιφτέκια, κοτόπουλα, σαλάτες και φυσικά ΝΕΡΟ!
    καλή επιτυχία στην καινούργια σου αρχή!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    Oriana35:Αναρωτιεμαι, αν το γεγονος πως ειναι τοσο κλειστος ο δακτυλιος τελικα μου κανει περισσοτερο κακο απο καλο.


    ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ


    Ο λόγος που το αφησα ετσι για λίγο είναι για να συνηθησω να μην καταπινω, ιδιαιτερα όταν δεν εχω φαει ολη μερα τίποτα και πέφτω με τα μούτρα στο φαγητο.

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΥΤΟ
    ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ ΑΔΕΙΟ
    ΦΑΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΛΥΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΡΩΣ
    ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ

    Χτες δεν σας κρυβω πως περασα μια άσκημη μέρα, ψυχολογικά ήμουν ράκος και σκεφτομουν τι διάολο έδωσα τόσα λεφτά, πέρασα από τέτοια ταλαιπωρία, για να μην έχω χάσει τίποτα.

    ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
    ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΓΛΥΚΑ ΤΡΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟ?
    ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΡΩΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ!


    Σήμερα είμαι πιο ήρεμη και αποφασισμένη να αξιοποιήσω όσο καλύτερα μπορώ το δακτύλιο.
    Αποφάσισα να ξαναρχίσω το περπάτημα.
    ΠΑΡΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ!

    Λάκη θα ήθελες να μου περιγράψεις σε παρακαλώ, ένα περίπου τι τρως σε μια μέρα και πως το τρως?

    08:00 ΠΡΩΙ 1 ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΑΙ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΣΚΕΤΟ ΚΑΙ 0,5 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11:55
    ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ

    12:00 2 ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΚΑΦΕ ΣΚΕΤΟ ΚΑΙ 0,5 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15:55

    16:00 230 ΓΡ ΚΑΘΑΡΟ ΦΑΓΗΤΟ
    Π.Χ. ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΕΣ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΡΑΓΓΙΖΩ 230 ΓΡ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΖΟΥΜΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ
    ΚΑΦΕ ΣΚΕΤΟ ΚΑΙ 0,5 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 19:55

    18:30 1 ΠΟΤΗΡΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ

    20:00 230 ΓΡ ΦΑΓΗΤΟ
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12:00

    00:00 2 ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ

    ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ 30 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΤΩΡΑ


    Επίσης, βασανίζεστε κι εσείς από απίστευτα αέρια? Ρεύομαι απίστευτα ακόμη κι όταν κάνω μια γουλιά νερό!

    ΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ


    ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΠΛΑΣΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

    --ΛΑΚΗΣ--

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2003
    Location
    Larnaca - Cyprus
    Posts
    33
    Originally posted by lakis
    Oriana35:Αναρωτιεμαι, αν το γεγονος πως ειναι τοσο κλειστος ο δακτυλιος τελικα μου κανει περισσοτερο κακο απο καλο.


    ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ

    Επίσης, βασανίζεστε κι εσείς από απίστευτα αέρια? Ρεύομαι απίστευτα ακόμη κι όταν κάνω μια γουλιά νερό!

    ΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

    ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΠΛΑΣΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

    --ΛΑΚΗΣ--
    Γέλασα με την καρδιά μου για το ολόκληρο τραγούδι Λάκη.
    Σ΄ ευχαριστώ για το παράδειγμα διατροφής.

    Λοιπόν.
    Πήγα και μου αφαίρεσε 1,5 cc, είμαι δηλαδή τώρα στα 4,5.
    Θα είμαι ειλικρινής, σχεδόν δεν νιώθω το δακτύλιο, πέρα από τις φορές που ξεχνιέμαι και τρώω βουλιμικά, όπου πονάει και με θυμίζει για την παρουσία του.
    Αλλά τρώω κανονικά.

    Πίνω πολύ νερό, μπορεί να μην το κατορθώνω καθημερινά να πίνω 2 λίτρα, αλλά προς τα κει κατευθύνομαι.

    Ο γιατρός είδε τα σπασμένα μου νεύρα και μου είπε ένα μήνα να ηρεμήσω λίγο, και το έκανα.
    Έτρωγα, και σε εστιατόρια και σπίτι.

    Πήρα ένα δυο κιλά, αλλά δεν μ ένοιαξε.

    Τώρα, εδώ και καμιά βδομαδα είμαι καλά.

    Χτές έφαγα μόνο φρούτα, το ίδιο και σήμερα, για αποτοξίνωση.

    Εκείνο που με κάνει κι αναρωτιέμαι, είναι το εξής.

    Με ποιό τρόπο βοηθά ο δακτύλιος, αφού και πάλι αν δεν κάνεις δίαιτα δεν χάνεις?
    ʼμα είναι πολύ ανοιχτός πάλι τρώς πολύ, άμα είναι κλειστός δεν μπορεί να περάσει τίποτα και παθαίνεις λιγούρες.

    Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν ήταν λάθος επιλογή να τον βάλω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Αν και ασχετη με τον δακτυλιο, θα σου πω την γνωμη που εχω διαμορφωσει γιαυτο που ρωτας Οριανα..
    Ο δακτυλιος λειτουργει με το να σου υπενθυμιζει οτι θα σε...ζορισει αν το παρακανεις....τι να κανουμε τωρα? ολες οι επιλογες στο θεμα εχουν καποιο κοστος..
    το κολπο ειναι νομιζω, να πετυχεις με τον γιατρο σου και την εμπειρια σου, τετοια ρυθμισητου, ωστε οταν τρως λιγο να μην εχεις ενοχλησεις, αλλα να εχεις οταν το παρακανεις...γιατι αν δεν ειχες ποτε ενοχλησεις, οπως λες κι εσυ, δεν θα ειχε και νοημα να μπει... δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να τρως σαν ανθρωπος και να υποφερεις, καποια ρυθμιση θα θελει μεχρι να το κοντρολαρεις...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by Oriana35
    Με ποιό τρόπο βοηθά ο δακτύλιος, αφού και πάλι αν δεν κάνεις δίαιτα δεν χάνεις?
    ʼμα είναι πολύ ανοιχτός πάλι τρώς πολύ, άμα είναι κλειστός δεν μπορεί να περάσει τίποτα και παθαίνεις λιγούρες.

    Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν ήταν λάθος επιλογή να τον βάλω.
    το θέμα είναι ΤΙ είναι δίαιτα?
    αν δεις τι έφαγα σήμερα θα πεις - Καλά φαγητό είναι αυτό?
    αυτό είναι για...δίαιτα αλλά τι να κάνω αφού δεν πεινάω??
    υπάρχουν μέρες που έχω την πείνα του μυαλού..
    αλλά είναι ελάχιστες μέσα στο μήνα .. συνήθως πριν την
    περίοδο ή σε αγχώδης καταστάσεις.. αν εσύ έχεις περισσότερες από 2-3 μέρες το μήνα αυτά τα φαινόμενα..
    τότε θα χάσεις πιο αργά από μένα.. άρα το ζητούμενο σου
    είναι να μην υποκύπτεις τόσο συχνά στην πείνα του μυαλού..
    ο δακτύλιος για να δουλέψει σωστά χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις.. αυτές τις αναφέρω στο θέμα "ο 10λογος¨" του
    δακτύλιου.. είσαι βέβαιη πως τις ακολουθείς και τις 10?

    ο δακτύλιος δεν λειτουργεί εντελώς από μόνος του
    σαν να είναι στον αυτόματο πιλότο χρειάζετε και την δική σου
    συμβολή και προσπάθεια..

    ωστόσο πιστεύω ΑΚΟΜΑ κι έτσι και πάλι θα τα χάσεις τα κιλά σου απλώς πιο αργά από άλλους.. και στην τελική καλύτερα
    γιατί δεν θα χεις χαλάρωση όπως εγώ που το ένα μου στήθος
    συναγωνίζετε το άλλο πιο θα φτάσει πρώτο τους αστραγάλους..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Πάντως εγώ έχω την άποψη πως σου κόβει εγκεφαλικά την πείνα. Εϊναι ακόμα αρχή για μένα γιατί δεν έχω ούτε 20 μέρες που τον έβαλα (τον δακτύλιο... πονηροί) αλλά εκμεταλευόμενη το γεγονός ότι χορταίνω πολύ εύκολα και μπορώ να βγάλω τη μέρα μου με δύο μπιφτέκια, νομίζω λειτουργεί σαν εναυσμα στο να προσέχουμε και τι τρώμε ωστε να βοηθήσουμε την κατακόρυφη πτώση. Βέβαια άνθρωποι είμαστε κάποια στιγμή θα φάμε και κάτι junk, όμως ακόμα και αυτό θα είναι λίγο αναγκαστικά... οπότε τί πιο τέλειο!?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    Καλησπέρα! Είμαι η marion και είμαι νέο μέλος. Διάβασα με ενδαφέρον απόψεις που αφορούν κυρίως δακτύλιο και μπαλονάκι. Όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στη σελίδα www.paxysarkia.net εκτός από το paxysarkia.gr.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    όχι να μας λείπει η "ιατρική" βοήθεια του Σκρέκα ..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •