Ειδα φως και μπηκα.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    36
    VANGELIS kai ΛΕΤΑ :
    Στην Κρήτη και στο ΠAΓΝΗ (Αν κατάλαβα καλά) βάζουν Δακτύλιους?
    Εχω την εντύπωση πως μονο διαμερισματοποίηση κάνουν.
    Αν ναι ,την επέμβαση ποιος θα την κάνει και πόσο κοστίζει συνολικά αν επιτρέπεται ?
    Σε πόσο χρονικό διάστημα μπαίνεις στη λίστα για χειρουργείο? αμέσως ή μετά απο αξιολόγηση της σοβαρότητας του περιστατικού ?
    Απο ότι άκουσα δεν κάνουν πολλές επεμβάσεις γιατί χειρουργούν μόνομιά φορά τη βδομάδα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση σας
    φιλικά
    GASPE

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Gaspe ηθελα να σε ρωτησω για ποιο λογο αποφασισες να πας Αθηνα και δεν εκατσες εδω να κανεις την επεμβαση, αλλα απο οτι καταλαβα απλα δεν το ηξερες, ετσι δεν ειναι;


    Λοιπον, ο Μελισσας κανει ολες τις επεμβασεις παχυσαρκιας, ειτε μπαλονι, ειτε δακτυλιο, ειτε by pass κτλ.
    Χειρουργει στο Πανεπιστημιακο αλλα μονο Δευτερες, γιατι χρησιμοποιει το χειρουργειο της ογκολογικης και προφανως εκει δεν περισσευουν μερες. Επισης χειρουργει και στο Creta Interclinic.

    Το θεμα ποιο ειναι. Αν εισαι στο ΠΕΠΑΓΝΗ, το ασφαλιστικο ταμειο καλυπτει σχεδον ολα τα εξοδα της επεμβασης και διαμονης, αλλα η λιστα αναμονης ειναι πραγματικα μεγαλη (ειδικα εδω και λιγο καιρο λογω ελλειψης δακτυλιων ειχαν συσσωρευτει πολλα ατομα)
    Στο Interclinic καταλαβα οτι δεν υπαρχει και τοσο θεμα αναμονης, αλλα απο τη μια πρεπει να καλυψεις ολα τα εξοδα μονος σου, απο την αλλη -εγω τουλαχιστον- δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες απο τις ιδιωτικες κλινικες...

    Ετσι λοιπον αποφασισα να περιμενω αρκετο καιρο, να καλυψω εγω ολα τα εξοδα (μιας και δεν ειμαι ασφαλισμενος αυτη την εποχη) και να την κανω στο ΠΕΠΑΓΝΗ.

    Το ειπα και αλλου, ο Μελισσας φαινεται καλος ανθρωπος, τον εχω συμπαθησει και του μιλαω πολυ ανετα. Φραγκοφονιας δεν ειναι με τιποτα, αφου σχεδον με παρακαλεσε να ασφαλιστω καπου για να μην τα πληρωσω ολα απο την τσεπη μου, ενω απο την συμπεριφορα μου του εδειξα οτι τα λεφτα δεν ειναι προβλημα, αυτος ουτε καν εριξε την παραμικρη σποντα για φακελακι η κατι τετοιο...
    Απο οτι καταλαβα, η επεμβαση κοστιζει γυρω στις 7.000 - 8.000 ?, και το ποσο αυτο περιλαμβανει τα παντα, δηλαδη δακτυλιο, αμοιβη γιατρων-αναισθησιολογων, και παραμονη στο νοσοκομειο 1 βραδυ. Δεν εχω ρωτησει ομως αν τα γεμισματα κοστιζουν κατι.


    Ετσι εχουν τα πραγματα μεχρι τωρα. Μεγαλη Πεμπτη μιλησαμε, και μου ειπε οποτε θελω 1-2 βδομαδες μετα το Πασχα να παω να με περασει ενα γαζι... Μιας και περιμενω τον τελικο του κυπελλου στις 10 του μηνα για να παω γηπεδο, την επομενη Δευτερα 15 Μαιου λεω να κανω την επεμβαση.

    Οτι αλλο θελετε, ειμαι εδω. Ελπιζω να ειστε και εσεις εδω για μενα...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Εχεις δικιο, απο το δικο μου ποστ το εσβησα.
    Κανε και εσυ το ιδιο αν δεν σου ειναι κοπος...

    Βλακεια μου, το ανεφερα ως καλο χωρις να σκεφτω αυτο που ειπες...

  4. #19
    gaspe Στο ΠΑΓΝΗ τοποθετουν δακτιλιους εμενα ο μελισσας μου προτινε δακτιλιο.
    δεν ξερω ποσω κοστιζη και διστιχως δεν ξερω ποσο θα περιμενω.

  5. #20
    vangelis δες το u2u σου εστιλα μηνιμα

  6. #21
    γεια σου Βαγγελη


    σε καλωσοριζω και εγω εστω και καθυστερημενα

    απλα τισ τελευταιες μερες δεν ειχα χρονο να μπω....


    χαιρομαι που εισαι κοντα μας και σου ευχομαι καλη επιτυχια


    εγω προσ το παρον ακολουθω το δρομαο τισ διαιτασ κ ελπιζω να τα καταφερω αυτη τη φορα!


    φιλια

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Παιδια μου γεια σας και παλι...

    Τελικα μετα απο διαβουλευσεις επι διαβουλευσεων, πηρα μια διαφορετικη αποφαση.
    Ειπα να μην κατσω στην Κρητη για να βαλω τον δαχτυλιο, αλλα να πεταχτω μεχρι την Αθηνα.
    Ισως και να ειναι λαθος αυτη η νοοτροπια, αλλα εγω τουλαχιστον (και η οικογενεια μου) θα νοιωσω καλυτερα και ισως πιο ασφαλης. Δεν ξερω γιατι, αλλα ετσι νομιζω...

    Και ρωταω τωρα ο πτωχος...

    Ποιοι ειναι οι καλυτεροι γιατροι στην Αθηνα για το εν λογω εγχειρημα;
    Ποιοι απο εσας εχουν εμπειριες απο γιατρους; (καλες η κακες)
    Θα μπορουσα να εχω τηλεφωνα επικοινωνιας με τον καθε γιατρο;
    Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο νοσοκομειο/κλινικη για να παω;
    Θα ειναι ασφαλες για μενα να μπω μετα στο αεροπλανο;
    Ποσο συχνα θα πρεπει να κανω Ηρακλειο-Αθηνα-Ηρακλειο για γεμισμα δακτυλιου;
    Ποιους τσαρλατανους θα ηταν καλο να αποφυγω; (ειδικα εδω θα ηθελα καλη τεκμηριωση. Απαντησεις τυπου "μην πας στον Μπιτζιμπιτζιδη γιατι οταν πηγα εγω το πουκαμισο που φορουσε δεν ταιριαζε με το σακακι του" δεν χρειαζονται. Οχι τιποτα αλλο, απλα μην χαρακτηριζουμε ανθρωπους χωρις λογο)
    Ποσο μεγαλες ειναι οι λιστες αναμονης στην Αθηνα;
    Το κρητικο λαδι κανει δουλεια στην Αθηνα; (φανταζομαι οτι ναι...)

    Και το τελευταιο ερωτημα:
    Ποσα απιδια βαζει ο σακος;




    Ευχαριστω πολυ καλοι μου ανθρωποι.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1

    Γιατροί - διαδικασία δακτυλίου

    Σύντεκνε Βαγγέλη,

    Ένας γιατρός με πολύχρονη εμπειρία σε τοποθέτηση δακτυλίου είναι ο Σωτήρης Γαβριήλ που χειρουργεί στο Ιατρικό Αθηνών στο Ψυχικό. (Κηφισίας και Κατεχάκη). Έχω βάλει σε αυτόν δακτύλιο και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα. ! (τηλ. 210-6974076, 6932406019). Βάζει 4-5 δακτυλίους καθημερινά. ʼναμονή περίπου 2 εβδομάδες. Πρώτα ραντεβού για ενημέρωση. Μετά η διαιδκασία είναι η εξής:
    Μπαίνεις το πρωί νηστικός. Κάνεις προεγχειρητικές εξετάσεις. Το μεσημέρι χειρουργείσαι. (Σύνολο διαδικασίας χειρουργείου 2 ώρες). Το βράδυ μένεις στο νοσοσκομείο. Έχεις ράμματα σε 5 τρύπες στην κοιλιά και στην αρχή ζαλάδα από την νάρκωση. Την άλλη μέρα βγαίνεις και καλό κουράγιο.
    Εκτιμώ ότι μπορείς να γυρίσεις Κρήτη 2 ημέρες μετά. Ακολουθεί μια εβδομάδα με υγρά και μιά βδομάδα με αλεσμένα. Υπάρχουν λίγοι πόνοι στην αρχή στην κοιλιά και κυρίως στον ώμο από το αέριο της εγχείρησης. Κόστος 3.500 έως 7.000 ? ανάλογα με το ταμείο σου. Η διαδικασία πρέπει να γίνει μόνο αν έχεις απαγοητευτεί τελείως και οριστικά από τις προσπάθειες με τις κλασσικές δίατες.

    Καλή η επιλογή σου για Αθήνα. Καλή επιτυχία.!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Και εγω στους Γαβριηλ πηγα για την εγχειρηση. Μονο καλες εμπειριες ειχα. Το νοσοκομειο και η εξυπηρετηση του Ιατρικου Ψυχικου φοβερη.

    Γεμισματα θελει 1 μετα απο κανα 4-5 εβδομαδες κ μετα απ'οτι εχω διαβασει ανα 4-5 μηνες εναν ελεγχο μονο.

  10. #25
    Γιατι αποφασισες να την κανεις στην Αθηνα? ειπαρχη καποιο προβλιμα με τον γιατρο στη Κρητη?
    δεν ειχε προγραματιστη να κανης την επεμβαση στης 15/5/06 στη Κρητη?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    198
    Originally posted by Vangelis
    Παιδια μου γεια σας και παλι...

    Τελικα μετα απο διαβουλευσεις επι διαβουλευσεων, πηρα μια διαφορετικη αποφαση.
    Ειπα να μην κατσω στην Κρητη για να βαλω τον δαχτυλιο, αλλα να πεταχτω μεχρι την Αθηνα.
    Ισως και να ειναι λαθος αυτη η νοοτροπια, αλλα εγω τουλαχιστον (και η οικογενεια μου) θα νοιωσω καλυτερα και ισως πιο ασφαλης. Δεν ξερω γιατι, αλλα ετσι νομιζω...

    Και ρωταω τωρα ο πτωχος...

    Ποιοι ειναι οι καλυτεροι γιατροι στην Αθηνα για το εν λογω εγχειρημα;
    Ποιοι απο εσας εχουν εμπειριες απο γιατρους; (καλες η κακες)
    Θα μπορουσα να εχω τηλεφωνα επικοινωνιας με τον καθε γιατρο;
    Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο νοσοκομειο/κλινικη για να παω;
    Θα ειναι ασφαλες για μενα να μπω μετα στο αεροπλανο;
    Ποσο συχνα θα πρεπει να κανω Ηρακλειο-Αθηνα-Ηρακλειο για γεμισμα δακτυλιου;
    Ποιους τσαρλατανους θα ηταν καλο να αποφυγω; (ειδικα εδω θα ηθελα καλη τεκμηριωση. Απαντησεις τυπου "μην πας στον Μπιτζιμπιτζιδη γιατι οταν πηγα εγω το πουκαμισο που φορουσε δεν ταιριαζε με το σακακι του" δεν χρειαζονται. Οχι τιποτα αλλο, απλα μην χαρακτηριζουμε ανθρωπους χωρις λογο)
    Ποσο μεγαλες ειναι οι λιστες αναμονης στην Αθηνα;
    Το κρητικο λαδι κανει δουλεια στην Αθηνα; (φανταζομαι οτι ναι...)

    Και το τελευταιο ερωτημα:
    Ποσα απιδια βαζει ο σακος;




    Ευχαριστω πολυ καλοι μου ανθρωποι.
    Vangelis, καλημέρα. Κι εγώ στον Γαβριήλ την έκανα αλλα έχω ακούσει και πάρα μα πάρα πολλά καλά λόγια για τον Σαχπατζίδη. Για τον συγκεκριμένο γιατρό μπορεί να σου δώσει πληροφορίες η bionic. Εγω που πήγα για ρύθμιση σε αυτόν ενθουσιάστικα. Στο Ιατρικο του Ψυχικού θα βρείς και τους δύο γιατρούς με πολύ πείρα, πολλες εγχειρήσεις στο ενεργητικό τους και κορυφή λέμε...
    όσο για το αεροπλάνο... το είχα κι εγώ απορία αλλα δεν παθαίνεις τίποτα... Δίπλα μου, την ήμερα που έκανα την επέμβαση, μια κοπέλα είχε έρθει από Ρόδο και θα έφευγε την επόμενη.... Κάποιος στο φόρουμ έκανε βόλτα στα μαγαζιά το ίδιο απόγευμα....
    Αυτά... κι ότι άλλο χρειαστείς... στην διάθεσή σου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athens
    Posts
    115
    Βαγγέλη,

    εγώ την έκανα με τον κύριο Χρήστο Σαχπαζίδη (τηλ. 210 6915007 το κινητό του αν θέλεις στείλε μου u2u για να στο στείλω) στο Ιατρικό Ψυχικού, με τον οποίο έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη. Μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και ως γιατρός γιατί έχει απίστευτα πολύ μεγάλη εμπειρία αλλά και ως άνθρωπος όντας ευγενικός και προσιτός. Τον συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ !!!!!!!!!!!

    Οσο για τις λεπτομέρειες πάνω κάτω είναι όπως σου τα έγραψε Αντώνης και όπως αναφέρονται και σε άλλα posts. Καλή επιτυχία

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by Vangelis
    Και ρωταω τωρα ο πτωχος...

    Ποιοι ειναι οι καλυτεροι γιατροι στην Αθηνα για το εν λογω εγχειρημα;
    Πολλούς καλούς γιατρούς έχω εντωπίσει σε αυτό το φόρουμ
    από τα λεγόμενα των ασθενών τους.
    αλλά τι σημαίνει "καλός γιατρός" για τον καθένα είναι διαφορερικό.. Όταν έψαχνα εγώ γιατρό ήθελα:
    1ον Να χει μεγάλη εμπειρία πάνω 1500 δακτύλιους να χει βάλει πριν από τον δικό μου.
    2ον Να είναι προσιτός και να μην έχει καβαλήσει το καλάμι
    3ον Να μη μιλά πολύ για τα διδακτορικά του, διατριβές του κτλ.
    4ον Να μην μου ζητήσει κανένα τρελλό ποσό.
    5ον Να με προσέχει μετά το χειρουργείο
    6ον Να χειρουργεί σε δημόσιο νοσοκομείο

    Μόνο το 6ο δεν κατάφερα να βρω αλλά κατ' άλλα τον ιδανικό
    βρήκα στο πρόσωπο του Χρήστου Σαχπατζίδη και δεν έχω μέχρι σήμερα κανένα παράπονο.

    Μόνο για τον δικό μου γιατρό θέλω να μιλήσω και δεν θέλω
    να αναφέρω δημόσια σ' ένα φόρουμ τα παράπονα που χω ακούσει γι άλλους. για τον Γαβριήλ ας ρωτήσεις τα παιδιά του φόρουμ που ήταν ασθενείς του.

    Ποιοι απο εσας εχουν εμπειριες απο γιατρους; (καλες η κακες)
    Θα μπορουσα να εχω τηλεφωνα επικοινωνιας με τον καθε γιατρο;
    Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο νοσοκομειο/κλινικη για να παω;
    κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα νοσοκομεία είναι τα δημόσια
    αλλά οι γιατροί αυτοί είναι ιδιώτες και χειρουργούν σε ιδιωτικά νοσοκομεία. ο δικός μου χειρουργεί στο Ιατρικό Ψυχικού (πρώην Απολλώνιο) και δεν είχα κανένα παράπονο από την κλινική. άλλωστε έμεινα μέσα μόνο λίγες ώρες.

    Θα ειναι ασφαλες για μενα να μπω μετα στο αεροπλανο;
    Ποσο συχνα θα πρεπει να κανω Ηρακλειο-Αθηνα-Ηρακλειο για γεμισμα δακτυλιου;
    Ποιους τσαρλατανους θα ηταν καλο να αποφυγω; (ειδικα εδω θα ηθελα καλη τεκμηριωση. Απαντησεις τυπου "μην πας στον Μπιτζιμπιτζιδη γιατι οταν πηγα εγω το πουκαμισο που φορουσε δεν ταιριαζε με το σακακι του" δεν χρειαζονται. Οχι τιποτα αλλο, απλα μην χαρακτηριζουμε ανθρωπους χωρις λογο)
    Κανένα πρόβλημα με το αεροπλάνο, κι ο Gaspe με αεροπλάνο γύρισε την ίδια μέρα στην Κρήτη.
    όσο για το ποιοι είναι τσαρλατάνοι δεν θα θελα να γράψω πάλι ονόματα. "τσαρλατάνος" είναι ένας που υπόσχετε φύκια για μεταξωτές κορδέλες στον ασθενή προκειμένου να μη χάσει το χειρουργείο και δεν εξηγεί στον ασθενή ποια θα πρέπει να είναι η στάση του μετά το χειρουργείο στο φαγητό,
    που δεν του δίνει καταλάβει πως θα πρέπει κι αυτός να συνεργαστεί για να έχει επιτυχία αυτή η επέμβαση. που αν και δημόσιος λειτουργός κάνει περιοδείες στην 'Ελλάδα βάζοντας μπαλονάκια και δακτύλιους λες και είναι extentions για τα μαλλιά σε ανυποψίαστους ασθενείς. Επίσης "παραδόπιστος"
    και φαταούλας (όχι τσαρλατάνος) είναι αυτός που χρεώνει την ενημέρωση δηλαδή το 1ο και 2ο ραντεβού πριν το χειρουργείο, που χρεώνει τα γεμίσματα, ή που σε "εκβιάζει"
    για τον τενεκέ το λάδι για να σου βρει θέση πιο νωρίς για χειρουργείο..

    Ποσο μεγαλες ειναι οι λιστες αναμονης στην Αθηνα;
    Το κρητικο λαδι κανει δουλεια στην Αθηνα; (φανταζομαι οτι ναι...)
    αν πας σε ιδιώτη θα χειρουργηθείς την ίδια βδομάδα.
    αν πας σε γιατρό του ΕΣΥ θα χειρουργηθείς αναλόγως τον τενεκέ..

    Και το τελευταιο ερωτημα:
    Ποσα απιδια βαζει ο σακος;
    αναλόγως τα απίδια και το μέγεθος του σάκου χαχαχαχχαχα

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Εχουμε και λεμε λοιπον...

    Οι 2 καλυτερες επιλογες μεχρι τωρα:

    Σωτηρης Γαβριηλ, που χειρουργει στο Ιατρικο Αθηνων
    6932406019
    2106974076

    Χρηστος Σαχπαζιδης που χειρουργει στο Ιατρικο Ψυχικου
    2106915007
    (Κινητο μπορουμε να βρουμε; )


    Κατα την γνωμη σας ποια ειναι η καλυτερη κλινικη οσον αφορα νοσηλεια, ανεση, προσβασιμοτητα κτλ ανεξαρτητως κοστους;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Ιατρικό Ψυχικού και Αθηνών είναι η ίδια κλινική νομίζω..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •