ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ - ΚΙΝΔΥΝΟΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ - ΚΙΝΔΥΝΟΙ

    Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που καταθέτουν καθημερινά τις εμπειρίες τους και βοηθούν όλους εμάς που προσπαθούμε να βρούμε λύση στο πρόβλημα κιλών. Επίσης κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ σημαντικό, πριν αποφασίσουμε να βάλουμε αυτό το περιβόητο και πολύτιμο "σιλικονούχο φιογκάκι'' να διαβάσουμε προσεκτικά όλα τα θέματα που παρουσιάζονται σχετικά με το δακτύλιο. Και πάνω απ' όλα να αποφασίσουμε με σύνεση το νοσοκομείο και το γιατρό που θα μας αναλάβει. Όλα τα νοσοκομεία δημόσια και ιδιωτικά που παρουσιάζονται σ' αυτό το φόρουμ αλλά και οι χειρουργοί δεν είναι για λόγους κάποιας διαφήμησης αλλά κατάθεση ψυχής κάθε ενός που βρήκε θεραπεία σ' αυτά.
    Παρακάτω σας καταθέτω την εμπειρία που είχα την Παρασκευή που μας πέρασε σε κάποια ιδιωτική κλινική που πηγαίνω κάθε δύο μήνες για κάποια θεραπεία (bionic ξέρεις).
    Εκεί γνώρισα μια γυναίκα από την Κύπρο που νοσηλευόταν κι εκείνη εκεί. Όταν την ρώτησα τι είχε εκείνη μου είπε τα εξής τρομερά:
    Πριν από οχτώ περίπου μήνες έβαλε δακτύλιο στη Λεμεσό της Κύπρου. Όμως ο γιατρός δεν της τον έσφιγγε γιατί κάθε φορά που το έκανε εκείνη άρχιζε να έχει ενοχλήσεις και πόνους στο στήθος. (Παρεπιπτόντως στην Κύπρο τα γεμίσματα πληρώνονται...) Η γυναίκα αποφάσισε να έρθει στην Αθήνα που σπούδαζε η κόρη της για να πάρει και μια δεύτερη ιατρική γνώμη. Ο χειρούργος εδώ στην Αθήνα προσπάθησε να σφίξει το δακτύλιο με αποτέλεσμα η γυναίκα να πάθει συμπτώματα εμφράγματος... Η προσπάθεια επαναλήφθηκε κανά δύο φορές ακόμη και ο χειρούργος ζήτησε από τη γυναίκα να κάνει άμεσα εξετάσεις. Στις εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι ο δακτύλιος είχε τοποθετηθεί ψηλότερα απ' ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να πιέζει κάποιο νεύρο που δημιουργούσε αυτούς τους΄πόνους στην καρδιά.
    Πριν τρεις εβδομάδες αναγκάστηκε να υποστεί 4 ώρες χειρουργείο για αφαίρεση του δακτυλίου και τοποθέτηση καινούριου.
    Τώρα θα με ρωτήσετε τι έκανε πάλι στο νοσοκομείο; Θα σας πω... Κατά τη διάρκεια της επέμβασης πήρε κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη που της δημιούργησαν υψηλό πυρετό και μόλυνση της τομής με πύον στην κοιλιακή χώρα... Όσο για τα έξοδα... Στην Κύπρο ο δακτύλιος της κόστισε 6.000 λίρες δηλαδή περίπου 11.000 ευρώ... Εδώ 6.000 ευρώ για τον καινούριο δακτύλιο και συν τα έξοδα νοσηλείας 1 εβδομάδας για τη λοίμωξη.... και ποιος ξέρει τι άλλο την περιμένει τη γυναίκα... Μακάρι η περιπέτειά της να τελειώσει εδώ...
    Γιαυτό σας θερμοπαρακαλώ... μην ακούτε τους επιτίδειους. Εμπιστευθειτε μόνο αξιόπιστους επιστήμονες και νοσοκομεία. Και τι πιο σίγουρο από αυτά που συστήνουν άτομα που τους έχουν εμπιστευθεί στο παρελθόν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    πολυ σωστα και χρησιμα αυτα που γραφεις Δωρα.
    Να προσθεσω ομως, οτι εκτος απ τους κακους γιατρους, υπαρχει και η κακια η ωρα...που σημαινει οτι και με τον πιο καλο γιατρο, υπαρχει παντα ενα ποσοστο κινδυνων σε μια χειρουργικη επεμβαση...γιαυτο πολυ καλη ειναι η αισιοδοξια και η χαρα οταν ολα πανε καλα, απο ατομα που ειναι ευχαριστημενα για την κατασταση τους, αλλα πρεπει να παρουσιαζονται και οι πιθανοι κινδυνοι σε ολη (την πραγματικη) εκταση τους, χωρις υπερβολες αλλα και χωρις υποβιβασμο τους...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Mου φαινεται περιεργο που πληρωσε στην Κυπρο. Εχω 2 φιλους οι οποιοι εκαναν εγχειρηση εκει. Ο ενας εβαλε δαχτυλιο πριν 2μιση χρονια και ο αλλος εκανε γαστρικο bypass & καθετη γαστρεκτομη (ετσι λεγεται μου φαινεται...). Και οι 2 δωρεαν σε δημοσιο Νοσοκομειο.

    Δεν αμφισβητω αυτα που λες, αλλα μαλλον η φιλη σου δεν το εψαξε καλα το θεμα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ισως δεν δικαιουνταν ασφαλισης..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    198
    Εχω σοκαριστεί.... Εγώ πάντως στην θέση της δεν ξέρω αν θα ξανανέβαζα δακτύλιο... Πάντως συμφωνώ με την 2sweet2b4go10. Κακιά στιγμή, γκαντεμιά, και ποιος ξέρει τι άλλο. Θα μπορούσε ο καθένας να ήταν στην θέση της... Όσο μπορούμε όμως να αποκλεισουμε μια τέτοια περίπτωση τόσο το καλύτερο.
    Ευτυχώς όλοι όσοι έχουμε κάνει δακτύλιο στο φορουμ χαίρουμε άκρας υγείας σωστά??? Η να βάλω τις φωνές???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    ο εγχείρηση τοποθέτησης δακτύλιου παχυσαρκίας περιλαμβάνει ΟΛΟ το ρίσκο
    και τους κινδύνους ενός οποιουδήποτε λαπαροσκοπικού χειρουργείου.
    το χουμε πει πάρα πολλές φορές αυτό. Γι' αυτό άλλωστε γίνετε και σε ενήλικες
    που έχουν γνώση πως έχει ένα ελάχιστο αλλά υπαρκτό ποσοστό αιφνιδιων θανάτων.
    κάπου 0.1 % παγκοσμίως. γι' αυτό πολύ σωστά λες Δώρα πως η τοποθέτηση του
    δακτύλιου πρέπει να γίνετε από ΠΟΛΥ έμπειρους χειρουργούς που ασχολούνται
    ειδικά με τα χειρουργεία παχυσαρκίας.
    το 1ο λάθος το εντοπίζω στον 1ο γιατρό που της έκανε κακή τοποθέτηση
    και το 2ο στον 2ο γιατρό που επιχείρησε χωρίς να της βγάλει ακτινογραφία,
    για να είναι σίγουρος πως όλα είναι εντάξει, να της κάνει την ρύθμιση.
    όσο για την μόλυνση η γυναίκα ήταν πολύ άτυχη θα μπορούσε να συμβεί
    στον οποιονδήποτε είτε έμπειρο είτε όχι γιατρό.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    89
    απο τοτε που εχω κανει αυτην την επεμβαση εχω ακουσει παρα πολλες ιστοριες απο γυναικες που ειχανε προβληματα λογω λαθος των γιατρων που αν βρω χρονο και στοιχεια να σας τα γραψω θα τρομαξετε!!
    και προσοχη οχι απο γιατρους και καλα ασχετους με την εν λογω επεμβαση. Υποτιθεται οτι ειναι ειδικοι γιαα αυτην. Ευχομαι καποια στιγμη να βγουν ολα αυτα στην φορα και να πληρωσουν οι υπευθυνοι.

    Ειναι μεγαλο κριμα!!!!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    89
    Εγω απλα ευχαριστω τον θεο που τοτε που πηρα την αποφαση αυτη δεν ηταν γνωστη η επεμβαση αυτη!!! και ετιχε και βρηκα τον καλο γιατρο!!!!

    Μολις ο δακτυλιος εγινε γνωστος το κανανε επιχειρηση και το βαζουνε και διαφημιση στα περιοδικα ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ κ.α. Αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!

    Ευχομαι σε ολους να ειναι καλα και να μην πεσουν στα χερια αυτων!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    συμφωνώ με την sugar, η ιατρική και η λέξη εταιρεία είναι λέξεις
    ασύμβατες και το να διαφημίζεις ιατρικές υπηρεσίες είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ,
    αλλά τι να κάνουμε σε όλα τα χειρουργεία και στον καλύτερο
    γιατρό κάτι μπορεί να στραβώσει..ακόμα και στον δικό σου sugar!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •