Γαστρίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9

    Γαστρίτιδα

    Καλησπέρα σας! Αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση.

    Από την αρχή της εβδομάδας ένιωθα πόνους στο στομάχι, δυσπεψία και καούρες. Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε για 3 μέρες χωρίς να υποχωρίσει καθόλου και αναγκάστηκα να πάω στο γιατρό. Η διάγνωση είναι οτι έχω γαστρίτιδα (ελαφρά από οτι είπε), μου έδωσε κάποια χάπια και μου είπε πως σε 2-3 μέρες θα μου περάσει. Γενικά αντιμετώπισε το θέμα σαν κάτι απλό και καθημερινό.

    Η θεία μου ωστόσω είχε γαστρίτιδα για 2 χρόνια και υπέφερε πολύ από αυτή. Και μετά από κάποιες συμβουλές της μάνας μου να αποφεύγω από εδώ και πέρα μερικές τροφές, να μην πίνω αλκοόλ κτλ επειδή το στομάχι μου έγινε πια ευαίσθητο, έφτασα στο σημείο να φοβάμαι πως για την υπόλοιπη ζωή μου θα πέφτω συχνά σε αυτή την κατάσταση. Αυτή η εβδομάδα ήταν εφιαλτική για μένα, δεν θέλω τα να ξαναπεράσω. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι πάνω σε αυτή την ασθένια; Πόσο ευαίσθητο κάνει το στομάχι; Θα μπορέσω ξανά να ζω όπως πρίν; Σημειωτεόν, ο γιατρός είπε οτι η γαστρίτιδα αυτή μάλλον έχει προέλθει από κάποιο ιο. Βοηθείστε με σας παρακαλώ.

    Υ.Γ.: Είμαι 19 χρονών, αν έχει σημασία και ποτέ παλιότερα δεν είχα κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα.

  2. #2

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    15
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΙΤΙΚΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ .ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ .ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μην απελπιζεσαι ντεσπερετ
    ο γιατρος σου το αντιμετωπισε σαν κατι κοινο γιατι ειναι οντως μια πολυ συχνη παθηση με την οποια ζουν φυσιολογικα παρα πολλα ατομα. ειναι μεν χρονια, αλλα με σωστη διατροφη και μεριμνα μπορεις να την ρυθμιζεις σε κατασταση ωστε να μη σου δυσκολευει τη ζωη....θα εχεις μια καλη επικοινωνια με τον γιατρο σου, θα ακολουθεις τις συμβουλες του κι ολα θα πανε καλα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για τα sites, αλλά τα έχω επισκευθεί. Το θέμα είναι οτι οι γαστρίτιδες μπορεί να είναι είτε χρόνιες, είτε παροδικές. Φοβάμαι μήπως η δική μου περίπτωση είναι χρόνια, και έτσι αναγκαστώ μια ζωή να έχω αυτά τα συμπτώματα. Όμως είμαι μόλις 19 χρονών, μπορεί να έχω κιόλας τόσο σοβαρό πρόβλημα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    υποθέτω πως ο χρόνος θα δείξει, άλλα μάλλον δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, είναι
    εντελώς συνηθισμένη κατάσταση που περνάει με μερικών ημερών φαρμακευτική αγωγή.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Ακολουθώ ακόμα τη δίαιτα που μου έχει πει ο γιατρός μου και νιώθω μέρα με τη μέρα όλο και καλύτερα. Φοβάμαι όμως όταν αρχίσω να τρώω όπως πριν όλες τις τροφές, μήπως με βρουν ξανά αυτά τα συμπτώματα. Τον περισσότερο καιρό μου τον περνάω εκτός σπιτιού (σπουδάζω) και θα είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    και εγω ειχα Γαστριτιδα και πηγα σε γιατρο εκανα ακτινες και μετα μου εγραψε φαρμακα για λιγω καιρω και μετα ενταξη..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Originally posted by bera
    και εγω ειχα Γαστριτιδα και πηγα σε γιατρο εκανα ακτινες και μετα μου εγραψε φαρμακα για λιγω καιρω και μετα ενταξη..
    Τι ακτίνες έκανες; Εμένα απλά με άγγιξε σε κάποια σημεία στην κοιλιά και με ρωτούσε να πονάω! Δηλαδή τωρα τρώς κανονικά όπως πρίν, ή σε κάποιες περιπτώσεις σε ενοχλεί ξανά το στομάχι σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    ακτινες να δει αν ηχε κατι το στπμαχι μου και ειδε οτι ειχα μια τρυπα πολυ μικρη και μετα ενταξη μου περασε και δεν ποναω..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Μετά από δυο εβδομάδες από τα αρχικά συμπτώματα, και ενώ για αρκετές μέρες με φαρμακευτική βοήθεια το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί, άρχισα πάλυ χθές το βράδυ να πονάει το στομάχι μου και να νιώθω όπως πρίν. Δεν θα απαλλαγώ ποτέ από αυτό το πράγμα;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    καλημέρα Desperate, Υπάρχει περίπτωση να περνάς μια περίοδο στρες λόγω εξεταστικής ή από κάποιο άλλο
    λόγο?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Έχω εξεταστική σε λίγο καιρό, αλλά δεν έχω καθόλου στρες. Γενικά στη ζωή μου δεν έχω αγχος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    νομίζω τότε πως θα πρέπει να ξαναμιλίσεις με τον γαστρεντερολόγο σου. περαστικά

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Σ' ευχαριστώ πολύ.. Την πρώτη φορά είχα πάει απλώς σε παθολόγο, δεν χρειάστηκε κατι παραπάνω..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •