θελω την γνωμη του ΕΙΔΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    θελω την γνωμη του ΕΙΔΙΚΟΥ

    εννοειται οτι το συζηταμε και ολοι μαζι ευχαριστως,αλλα θα θελα να πει κι ο ΝΙΝΤΟ τη γνωμη του.

    προκειται για το τικερ που εχουμε βαλει πολλοι στην υπογραφη μας...
    εγω ειχα πολυ καιρο να ζυγιστω και πριν απο αυτο, επισης πολυ καιρο...ζυγιζομουν περιπου καθε 1-2 χρονια...
    το ξερω οτι ειναι σημαντικο οταν πραγματικα αποφασισεις να κανεις κατι για το βαρος σου, να ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι γινεται με αυτο, και για λογους πρακτικους αλλα και για να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι εισαι γνωστης της καταστασης σου ως εχει και δεν εθελοτυφλεις...
    το εκανα λοιπον οπως σας ειπα, πριν μερικες μερες, και το εγραψα κιολας εδω.
    αλλα οσο το βλεπω στην υπογραφη μου κατι δεν μου καθεται καλα... δηλαδη, για καποιον λογο εχω την αισθηση οτι το εχω γραμμενο στο κουτελο. και κανω μια σκεψη του τυπου"αυτο ειμαι εγω και τοχω εκει φαρδια-πλατια αυτο το πραμα? ειμαι τοσα κιλα και τελεία?" νοιωθω δηλαδη οτι με αυτο εκει, περιγραφω τον εαυτο μου, ενω δεν ειμαι μονο αυτο, ειμαι πολλα αλλα πραγματα...
    θα μου πειτε βεβαια οτι εδω ειμαστε γιατι μας προβληματιζει ΑΥΤΟ απ τα πολλα αλλα πραγματα και γιαυτο και το συζητω, αλλιως θα το χα βγαλει...

    ο προβληματισμος μου λοιπον ειναι: καλως η κακως το εχω εκει???? αυτο που νοιωθω ισχυει, η με ενοχλει γιατι δεν θελω να δεχτω αυτη την αβολη πραγματικοτητα? 102,μανταμ, να τ αφηκω?????
    ενας ακομα λογος που με προβληματιζει αυτο, ειναι οτι εγω εχω κανει μια επιλογη που θελει ΠΟΛΥ χρονο για να αποδωσει...εχω επιλεξει να αλλαξω συνηθειες και να τρωω και να ζω πιο σωστα...δεν εχω σκοπο να πεινασω, οχι για να μη ξεβολευτω, αλλα γιατι αυτη η προσπαθεια εχει νοημα μονο αν συνεχιστει και μετα, αλλιως ξερω καλα οτι θα τα ξαναπαρω ολα..
    γιαυτον τον λογο το τικερ θα αλλαζει αργα...ελπιζω σε 2-4 κιλα το μηνα και οχι παραπανω...ειναι καλο να βλεπω μια τοσο αργη αλλαγη καθε μερα μπροστα μου για να εχω συνεχεια την κατασταση μπροστα μου, η θα με απογοητευει περισσοτερο???ε??????

    σας ακουω

  2. #2
    Ωραίο το θέμα και παίρνει πολύ συζήτηση.... Θα σου πω κάτι που μου έγινε πρόσφατα...
    Εδώ και αρκετά χρόνια κάνω ψυχανάλυση.... Όταν ήμουν πιο μικρή πήγαινα σε μια κυρία τελείωσα κάποια στιγμή από κει και εδώ και κανα χρόνο πήγα σε μια άλλη που με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ.
    Και στην πρώτη περίπτωση αλλά και τώρα ενώ μίλαγα πολύ και για τα συναισθήματά μου και για τα κιλά μου και ότι περιέχει αυτό, ερχόντουσαν στιγμές που έλεγα πολύ δύσκολα πράγματα δεν μπορούσα να πω πόσα κιλά είμαι. Πάντα αναφερόμουν στα κιλά +1 -2 γενικά χωρίς να αναφέρω πόσα είμαι και πόσα πήγα.
    Κάποια στιγμή μπήκα στην διαδικασία ότι για ένα διάστημα δεν θα πηγαίνω γιατί η κοπελιά έμεινε έγκυος.
    ΣΤις τελευταίες συναντήσεις σκεφτόμουν πολύ αυτό το θέμα...Πάω λοιπόν στην τελευταία μας συνάντηση με ένα χαρτί που είχα σκεφτεί να της το δώσω να το διαβάσει όταν θα έφευγα... Τελικά βρήκα το κουράγιο και της το έδωσα πριν φύγω.
    Ότι νομίζω ότι το χρωστάω στην ψυχανάλυση και στον εαυτό μου αν θέλω να λέω ότι είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου να πω ότι όταν ξεκίνησα την προσπάθεια ήμουν 148 τώρα είμαι 141 και διάφορα άλλα πράγματα που είχαν να κάνουν με την βοήθεια που μου έδωσε.
    Αυτό που θέλω να πω λοιπόν με αυτό είναι το εξής... Θεωρώ ότι όταν είσαι ειλικρινής κερδίζεις περισσότερα πράγματα.... Είσαι πιο κοντά στο πρόβλημα άρα και η λύση του είναι πιο εύκολη!!! Τώρα τα 2-4 κιλά που αναφέρεις τον μήνα αν μπορούσες να το κάνεις είναι σούπερ!! ΑΠό κει και πέρα και 2 μόνο να είναι το μήνα αυτός είναι ο ρυθμός σου αυτόν θα κρατήσεις!!! Εσύ είναι το θέμα πως αισθάνεσαι καλά!!! Εννοείται ότι δεν είσαι μόνο τα κιλά και τίποτα άλλο!!
    Από την άλλη και τα tickers είναι πολύ χαριτωμένα!! Νομίζω ότι πρώτη φορά μου βλέπω τα κιλά μου να απεικονίζονται τόσο χαριτωμένα... γιατί και εγώ είμαι χαριτωμένη αλλά όχι τόσο!!! χαχαχα

  3. #3
    Πράγματι πολύ ωραίο θέμα...

    Πιστεύω πως αν σε κάποιον κάνει καλό να το έχει, καλά κάνει και το έχει και φυσικά εννοείται πως δεν υπάρχει καμιά ταύτιση κιλών/ανθρώπου.
    Αντιθέτως θα έλεγα πως υπάρχει μια ταύτιση προσπάθειας/ανθρώπου και πως αυτός είναι ουσιαστικά και ο σκοπός ενός ticker.
    Από την άλλη είναι κάποιο είδος δέσμευσης έναντι του εαυτού σου, αλλά και έναντι των άλλων στο να ανταποκριθείς επαρκώς στο στόχο που έχεις θέσει.

    Προσωπικά, δε νομίζω να μου άρεσε να έχω ένα ticker στην υπογραφή μου, όχι επειδή θα ταυτιζόμουν με τα κιλά μου, αλλά επειδή θα με κούραζε να έβλεπα την αργή πορεία μου και θα με άγχωνε. Είμαι κάπως αντιδραστικός άνθρωπος από την φύση μου και δεν μου αρέσει αυτή η αίσθηση του «ελέγχου» από τους άλλους.
    Ίσως πάλι να μην είναι καν αυτό, αλλά κάτι άλλο που δεν έχω ακόμα συνειδητοποιήσει. Μπορεί, ας πούμε, να μην πιστεύω πως εγώ θα φτάσω ποτέ στο στόχο που έχω θέσει.

    Πάντως, νομίζω πως σε όποιον κάνει καλό να το έχει στην υπογραφή του, καλώς κάνει! Αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε πράγματα που θα μας βοηθάνε ώστε να καταφέρουμε να είμααστε καλά και να έχουμε ακμαίο ηθικό για να αντέξουμε. Ο δρόμος είναι δύσκολος, ειδικά για όσους προσπαθούν μόνοι τους, χωρίς δακτυλίους, διαμερισματοποίησεις και by pass...

  4. #4
    Originally posted by WeepingMoon

    Πάντως, νομίζω πως σε όποιον κάνει καλό να το έχει στην υπογραφή του, καλώς κάνει! Αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε πράγματα που θα μας βοηθάνε ώστε να καταφέρουμε να είμααστε καλά και να έχουμε ακμαίο ηθικό για να αντέξουμε. Ο δρόμος είναι δύσκολος, ειδικά για όσους προσπαθούν μόνοι τους, χωρίς δακτυλίους, διαμερισματοποίησεις και by pass...
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου γλυκιά μου weepingmoon και να σου ότι χαίρομαι πράγματικά που έχουμε αυτό τον διάλογο....

  5. #5
    Παρεπιπτόντως....Nido are you listening?????

  6. #6
    Originally posted by sonia
    Originally posted by WeepingMoon

    Πάντως, νομίζω πως σε όποιον κάνει καλό να το έχει στην υπογραφή του, καλώς κάνει! Αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε πράγματα που θα μας βοηθάνε ώστε να καταφέρουμε να είμααστε καλά και να έχουμε ακμαίο ηθικό για να αντέξουμε. Ο δρόμος είναι δύσκολος, ειδικά για όσους προσπαθούν μόνοι τους, χωρίς δακτυλίους, διαμερισματοποίησεις και by pass...
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου γλυκιά μου weepingmoon και να σου ότι χαίρομαι πράγματικά που έχουμε αυτό τον διάλογο....
    Εγώ να δεις πόσο πολύ χαίρομαι...
    Είναι τόσο όμορφο να μπορείς να συζητάς με Ανθρώπους που νιώθεις να σε σέβονται. Που νιώθεις να σέβονται όλον τον κόσμο χωρίς διακρίσεις ακόμα και αν δεν συμφωνούν με όσα λέγονται...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by WeepingMoon
    Originally posted by sonia
    Originally posted by WeepingMoon

    Πάντως, νομίζω πως σε όποιον κάνει καλό να το έχει στην υπογραφή του, καλώς κάνει! Αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε πράγματα που θα μας βοηθάνε ώστε να καταφέρουμε να είμααστε καλά και να έχουμε ακμαίο ηθικό για να αντέξουμε. Ο δρόμος είναι δύσκολος, ειδικά για όσους προσπαθούν μόνοι τους, χωρίς δακτυλίους, διαμερισματοποίησεις και by pass...
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου γλυκιά μου weepingmoon και να σου ότι χαίρομαι πράγματικά που έχουμε αυτό τον διάλογο....
    Εγώ να δεις πόσο πολύ χαίρομαι...
    Είναι τόσο όμορφο να μπορείς να συζητάς με Ανθρώπους που νιώθεις να σε σέβονται. Που νιώθεις να σέβονται όλον τον κόσμο χωρίς διακρίσεις ακόμα και αν δεν συμφωνούν με όσα λέγονται...


    κι εγω χαιρομαι
    ωραια, ολοι χαιρομαστε

    εχετε δικιο καλα μου κοριτσα, απλα εγω βρισκομαι σε συγχιση και δεν μπορω να καταλαβω αν μου κανει καλο η οχι....θα δειξει υποθετω...

  9. #9
    Καλημέραααα!

    Sweetie, αν βρίσκεσαι σε σύγχιση, τότε βγάλε το και δες πως νιώθεις μετά. Αν νιώθεις καλύτερα, μην το ξαναβάζεις.
    ʼλλωστε μπορείς να βρεις τόσες άλλες ωραίες υπογραφούλες ώστε να στολίσεις το profile σου, και να μην αισθάνεσαι πως ταυτίζεσαι με έναν αριθμό!
    Πάντως, 7 και 8 κιλά με μια προσπάθεια έχω να χάσω πολλά χρόνια... Μου φαίνεται τρομερό νούμερο!
    Μπράβο σας κορίτσια!

  10. #10
    Το θέμα κορίτσια είναι με τι ματιά βλέπεις ένα πράγμα. Είναι σαν αυτό με το ποτήρι που λένε. Αν σκεφτώ ότι έχω να χάσω 70 ανοίγω το ψυγείο και τρώω και σας μαζί...Μπουυυυυ
    Αν σκεφτώ ότι εδώ και 3 μήνες μόνη μου χωρίς διαιτολόγο έχω καταφέρει να μην πάρω κιλά!!! και επίσης να χάσω και 7!!! τότε κάπως καλύτερα πάει το πράγμα!! Ούτε το ψυγείο ανοίγω και πάω και για κανα διάδρομο!!! Θετική σκέψη λοιπόν!!!
    Το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί από την μια μέρα στην άλλη αν και είμαι σίγουρη ότι όλοι θα το θέλαμε αυτό! Το θέμα είναι να είσαι στον σωστό δρόμο προς την λύση του!!

  11. #11
    Θετική σκέψη... Τρομερό πράγμα αυτό. Το μυστικό κάθε προσπάθειας, ρε παιδί μου... Αν σου λείπει αυτή από τη ζωή σου, νομίζω πως είναι αδύνατο να κάνεις ο,τιδήποτε.
    Θυμάμαι παλιά που έκανα για 1.5 χρόνο δίαιτα. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω από που αντλούσα τόση δύναμη και θετική σκέψη. Ήταν πολύ μεγάλο διάστημα και αν σκεφτείς πως τους τελευταίους 6 μήνες δεν έχανα δράμι, μου φαίνεται άθλος.
    Έχω παρατηρήσει πάντως ότι η κίνηση βοηθάει αρκετά για να έχουμε καλή διάθεση και αυξάνει τις πιθανότητες να διατηρούμε τις θετικές σκέψεις στη ζωή μας...
    Το θέμα είναι να μπορείς να βρεις ένα κίνητρο ώστε να καταφέρεις να βάλεις λίγη κίνηση στη ζωή σου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by sonia
    Το θέμα κορίτσια είναι με τι ματιά βλέπεις ένα πράγμα. Είναι σαν αυτό με το ποτήρι που λένε. Αν σκεφτώ ότι έχω να χάσω 70 ανοίγω το ψυγείο και τρώω και σας μαζί...Μπουυυυυ
    Αν σκεφτώ ότι εδώ και 3 μήνες μόνη μου χωρίς διαιτολόγο έχω καταφέρει να μην πάρω κιλά!!! και επίσης να χάσω και 7!!! τότε κάπως καλύτερα πάει το πράγμα!! Ούτε το ψυγείο ανοίγω και πάω και για κανα διάδρομο!!! Θετική σκέψη λοιπόν!!!
    Το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί από την μια μέρα στην άλλη αν και είμαι σίγουρη ότι όλοι θα το θέλαμε αυτό! Το θέμα είναι να είσαι στον σωστό δρόμο προς την λύση του!!
    ετσι ακριβως Σονια.
    το θεμα ειναι να επικεντρωνεσαι στον βραχυπροθεσμο στοχο σου και στην μερα που ζεις και να μη σκεφτεσαι το συνολο της προσπαθειας γιατι αλλιως απελπιζεσαι..εγω ετσι την εχω δει αυτη τη φορα, ενω ολες τις αλλες, αυτο που μ εκανε να τα παρατω ηταν ακριβως η σκεψη"μα τι παλευω τωρα 1 κιλο συν, 2 κιλα πλην;;;; και τα υπολοιπα 30 ποτε θα τα χασω;;;;"
    εξαλλου αν το καλοσκεφτεις οι περισσοτεροι ετσι τα πηραμε τα κιλα...σιγα σιγα...δεν πηρε κανεις 30 κιλα σε εναν μηνα...με μια ελαφρως παχυντικη διατροφη , χωρις καν κρισεις βουλιμιας,βαζεις ανετα 1 κιλο το μηνα και σε 2 χρονια εισαι 25 συν...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by WeepingMoon
    Θετική σκέψη... Τρομερό πράγμα αυτό. Το μυστικό κάθε προσπάθειας, ρε παιδί μου... Αν σου λείπει αυτή από τη ζωή σου, νομίζω πως είναι αδύνατο να κάνεις ο,τιδήποτε.
    Θυμάμαι παλιά που έκανα για 1.5 χρόνο δίαιτα. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω από που αντλούσα τόση δύναμη και θετική σκέψη. Ήταν πολύ μεγάλο διάστημα και αν σκεφτείς πως τους τελευταίους 6 μήνες δεν έχανα δράμι, μου φαίνεται άθλος.
    Έχω παρατηρήσει πάντως ότι η κίνηση βοηθάει αρκετά για να έχουμε καλή διάθεση και αυξάνει τις πιθανότητες να διατηρούμε τις θετικές σκέψεις στη ζωή μας...
    Το θέμα είναι να μπορείς να βρεις ένα κίνητρο ώστε να καταφέρεις να βάλεις λίγη κίνηση στη ζωή σου...
    κι αν σου λειπει γουιπιν μουν, αλλα εχεις την θεληση να το αλλαξεις αυτο, ψαχνεις τους μηχανισμους για να την καλλιεργησεις εσυ...ΓΙΝΕΤΑΙ!
    (στο λεω, γιατι εμενα μου λειπει....εχω μια εντονη αισθηση ματαιοτητας και γενικως και ειδικως και κανω κοπο για να την δω αλλιως, και νομιζω οτι αποδιδει)

    το κινητρο για την κινηση ωστε ν αρχισει κανεις, για μενα ειναι η ευχαριστηση...
    να βρει δλδ κανεις την δραστηριοτητα που του αρεσει κιολας...αθλημα, απλο περπατημα, ποδηλατο,κατι...
    γιαυτο κι εγω θα την ψαξω για πιλατες φετος... κι αν δεν βρω ακρη θα κανω γιογκα...
    αφου ξεκινησεις τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα γιατι κινητρο γινεται η βελτιωση σου και η ευεξια που δινει η κινηση..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Ειλικρινά, συγκινούμαι όποτε διαβάζω συζητήσεις στο φόρουμ με τόσο σεβασμό και υποστηρικτική διάθεση, όπως η παρούσα συζήτηση!

    Σουίτ, δε θα πω κάτι περισσότερο από τα υπόλοιπα παιδιά. Ο κάθε άνθρωπος είναι μια μοναδική ανθρώπινη ύπαρξη και βιώνει τα πράγματα με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο.
    Αν θέλεις, με άλλα λόγια, ο μοναδικός χρυσός κανόνας είναι ότι "δεν υπάρχει χρυσός κανόνας".
    Εάν εσένα σε ενοχλεί η ύπαρξη του τίκερ, δε σημαίνει κατά ανάγκη ότι αμύνεσαι, ότι εθελοτυφλείς, ότι δε θέλεις να αντιμετωπίσεις την κατάσταση.
    Στην ανθρώπινη ψυχολογία, πολύ σπάνια τα πράγματα ακολουθούν γραμμική πορεία. Αν διαφορετικοί άνθρωποι ακολουθήσουν την ίδια μεθοδολογία (πχ, ζύγισμα κάθε εβδομάδα, ύπαρξη τίκερ στο φόρουμ, μισή ώρα διάδρομο κάθε μέρα κοκ) καθόλου βέβαιο δεν είναι ότι θα έχουν όλοι το ίδιο αποτέλεσμα. Κι ακόμη περισσότερο, ο ένας μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα, ο άλλος πολύ θετικό και ο τρίτος... αρνητικό. Προηγούμενες εμπειρίες, διαφορετικός τρόπος με οτν οποίο βιώνουμε το εδώ και τώρα, διαφορετικό ζευγάρι γυαλιών του καθενός μπορούν να διαφοροποιήσουν σημαντικά το αποτέλεσμα.

    Εν κατακλείδι: το σημαντικότερο βήμα προς το αποτέλεσμα που επιθυμείς, είναι να αγκαλιάζεις τον εαυτό σου και να μην τον μαστιγώνεις.
    Το τίκερ, για άλλον είναι αγκαλιά, για άλλον αυτομαστίγωμα.
    Ακου την εσωτερική σου φωνή, δες τι σημαίνει για σένα το τίκερ και ανάλογα πράξε.
    ότι κι αν επιλέξεις, έχεις κάθε δικαίωμα και υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου, αν σε μια εβδομάδα ή σε ένα χρόνο αλλάξεις ματιά, να ακούσεις τη νέα εσωτερική φωνή.
    Τα συναισθήματα δεν είναι άκαμπτα/σταθερά αλλά ακόμη και στην πιο σταθερή τους μορφή, έχουν μια ρευστότητα. Αυτή είναη μαγεία της ζωής, το ότι αισθανόμαστε και ότι τα συναισθήματα μεταβάλλονται.
    Αν βιώναμε τα ίδια/σταθερά συναισθήματα σε όλη μας τη ζωή προς οτιδήποτε υπάρχει γύρω μας, τότε η ζωή μας θα ήταν το πιο βαρετό/ανούσιο πράγμα σε αυτό το σύμπαν.

    Σταματώ εδώ, γιατί αισθάνομαι ότι αυτο-παρασέρνομαι σε φιλοσοφική συζήτηση.

  15. #15
    Και εγώ νομίζω ότι πραγματικά κάνουμε έναν ουσιαστικό διάλογο τον τελευταίο καιρό και ας λιγοστέψαμε..... Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να σφαζόμαστε όταν διαφωνούμε σε κάτι... ακόμα κι από την ουσιαστική διαφωνία μπορείς να βγάλεις πράγματα αν μπορείς να ακούς....
    Nido σου έχω ξαναπεί αρχικά ότι γράφεις πολύ ωραία και θα το ξαναπώ!
    Αυτό επίσης με την εσωτερική φωνή νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό! Μια γνωστή που είχα το έλεγε ως εξής:πρέπει να μάθεις να ακούς την μικρή Σόνια! Την πρώτη φορά που μου το χε πει είπα πάει αυτή το χασε!! Όμως είναι πολύ σημαντικό να μάθεις να αφουγράζεσαι τις πραγματικές σου ανάγκες!!
    Αχ πολύ μου αρέσει αυτό που γίνεται... Μπράβο μας παιδιά!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •