ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ΣΤΟΜΑΧΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    8

    ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ΣΤΟΜΑΧΟΥ

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΣΤΟΜΑΧΟΥ. ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ . ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ? ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΧΕ?

  2. #2
    Καλησπέρα Σοφία και καλώς ήρθες στο eatingdisorders.gr!

    Ο δακτύλιος μπορεί να γίνει σε δημόσιο/ιδιωτικό νοσοκομείο. Ανάλογα με το που χειρουργεί ο γιατρός που θα επιλέξεις.
    Ας πούμε, ο Νικόλαος Σύκας χειρουργεί στο Διαβαλκανικό, στην Θεσσαλονίκη. Είναι από τους καλύτερους γιατρούς στην Ελλάδα, εκπαιδευμένος από τον Κο. Γαβριήλ ο οποίος χειρουργεί στην Αθήνα και είναι επίσης από τους καλύτερους.
    Ο Ιωάννης Μελισσάς, στο Πανεπιστημιακό Ηρακλείου και ο Κος Καλφαρέτζος στο Πανεπιστημιακό Πάτρας.

    Υπάρχουν κι άλλοι γιατροί που κάνουν λαπαροσκοπική τοποθέτηση δακτυλίου. Αυτοί είναι που θυμάμαι τώρα για να σου πω.

    Το κόστος μιας τέτοιας επέμβασης ανέρχεται από 0? έως 8.000?, ανάλογα με το ταμείο και τον γιατρό.
    Τα αποτελέσματα και αυτά εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, όπως το αρχικό βάρος, την τήρηση της διατροφής, την άσκηση και τον οργανισμό γενικότερα.
    Η προβλεπώμενη απώλεια μετά τον 1ο μήνα (όπου σε αυτό το διάστημα χάνεις εύκολα βάρος), είναι περίπου 1κιλό/εβδομάδα.



    Τί άλλο θα ήθελες να ρωτήσεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    8
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΩ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ?

  4. #4
    Τί ταμείο έχεις;
    Α! Και σε ποιά πόλη είσαι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    8
    ΕΧΩ ΙΚΑ. ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ. ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΑΤΡΑΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΣΑΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

  6. #6
    Καλημέρα Σοφία!

    Που λες... Η διαμερισματοποίηση στομάχου είναι μια επέμβαση που δεν είναι αναστρέψιμη και επεμβαίνει ριζικά στο στομάχι, αφαιρώντας ένα μέρος του, με σκοπό να μικρύνει τόσο ώστε να μειωθεί η χωρητικότητά του.

    Προσωπικά, δεν θα στο συνιστούσα. Μου φαίνεται πολύ βάρβαρη επέμβαση αφού υπάρχει η επιλογή δακτυλίου που ουσιαστικά κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά με πιο φιλικό τρόπο προς το στομάχι.

    Επίσης, το καλό με τον δακτύλιο έναντι της διαμερισματοποίησης είναι οι τομές. Στον μεν δακτύλιο έχεις 5 μικρούλικες τρυπούλες που σε κανένα χρόνο ίσα που θα ξεχωρίζουν, στη δε διαμερισματοποίηση έχεις μια μεγάλη τομή (νομίζω από τον αφαλό μέχρι ψηλά στο κέντρο του στήθους περίπου) που θα φαίνεται για πολύ πολύ καιρό...
    Από πλευράς απώλειας κιλών, νομίζω πως ο δακτύλιος δεν υστερεί πουθενά, ίσως μόνο να πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στον τρόπο που τρώει ο φέρων δακτύλιο (καλό μάσημα για παράδειγμα).

    Τώρα, όσον αφορά το ταμείο σου, από όσο μπορώ να θυμάμαι, μπορείς να την κάνεις ακόμα και δωρεάν την επέμβαση μιας και έχεις ΙΚΑ και είσαι στην Αθήνα.
    Νομίζω πως ο Κος Μενενάκος στο Ιπποκράτειο χειρουργεί δωρεάν με ΙΚΑ.

    Δεν μας έχεις πει το βάρος και το ύψος σου όμως.

    Και κάτι άλλο άσχετο...
    Θα ήταν καλό να γραφείς με πεζούς χαρακτήρες γιατί στην γλώσσα του Internet όταν γράφουμε με κεφαλαία σημαίνει πως φωνάζουμε και είναι κάπως δυσανάγνωστο ένα κείμενο γραμμένο μόνο με κεφαλαία.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1
    καλημερα Σοφια. ο δακτυλιος σε βοη8αει μεν να χασεις πολλα κιλα απο 30 κ παραπανω ομως αν το καλοσκεφτεις σε βοηθα να τρως μικρες μεριδες.κατι που αν το παρεις αποφαση μπορεις με βοηθια διαιτολογου να καταφερεις και μονη σου. Υπαρχει και το μπαλονι .με μια απλη γαστροσκοπιση τοποθετειται στο στομαχι και γεμιζει με φυσιολογικο ορο και μελανι,δεν μενει μονιμα στο στομαχι 3εως 6μηνες
    ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΜΝΗ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ .

  8. #8
    Originally posted by ori
    καλημερα Σοφια. ο δακτυλιος σε βοη8αει μεν να χασεις πολλα κιλα απο 30 κ παραπανω ομως αν το καλοσκεφτεις σε βοηθα να τρως μικρες μεριδες.κατι που αν το παρεις αποφαση μπορεις με βοηθια διαιτολογου να καταφερεις και μονη σου. Υπαρχει και το μπαλονι .με μια απλη γαστροσκοπιση τοποθετειται στο στομαχι και γεμιζει με φυσιολογικο ορο και μελανι,δεν μενει μονιμα στο στομαχι 3εως 6μηνες
    ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΜΝΗ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ .
    Καλημέρα ori και καλώς ήρθες στο eatingdisorders.gr!

    Σχετικά με το μπαλονάκι, βάσει προσωπικών εμπειριών από άτομα του forum που το έχουν δοκιμάσει, η άποψή τους είναι μία και μοναδική. ΜΑΚΡΙΑ!!!

    Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τόσα άτομα που έχουν μοιραστεί εδώ μαζί μας την εμπειρία που είχαν με το μπαλονάκι. Συνεπώς κι εγώ αυτό θα συμβούλευα και ας μην το έχω δοκιμάσει.


    ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΜΝΗ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ .
    Κι εγώ δεν θα έκανα καμιά επέμβαση, αν δεν είχα να χάσω 100 κιλά, αν δεν έκανα για μια ολόκληρη ζωή δίαιτες και αν δεν είχα τραυματήσει την ψυχή μου τόσο πολύ με τόσες απογοητεύσεις.
    Κάποιες φορές είναι μονόδρομος.
    Δεν θα διαφωνήσω στο ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό μας, αλλά ακριβώς επειδή είναι ΟΛΑ μέσα εκεί κι εμείς δεν έχουμε τις γνώσεις και τα εφόδια να τα διαχειριστούμε όπως θα έπρεπε και επειδή ο χρόνος περνάει και δεν γυρνάει κι επειδή το κακό δεν ξέρεις πότε θα σου χτυπήσει την πόρτα κι επειδή ακόμα και να τα χάσεις όλα σου τα κιλά, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα καταφέρεις να διατηρήσεις το κανονικό σου βάρος για την υπόλοιπή σου ζωή, αποφασίζεις να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έκανες μεχρι τώρα... Μια ύστατη προσπάθεια...

    Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν έχουν τις ίδιες εμπειρίες και τις ίδιες αντοχές. ʼλλοι καταφέρνουν και χάνουν το βάρος τους με την ψυχική τους δύναμη... Τους θαυμάζω τόσο μα τόσο πολύ... Κάποτε το έκανα κι εγώ αυτό.
    Έρχεται μια στιγμή στη ζωή σου όμως που βλέπεις πως προσπαθείς χωρίς αποτέλεσμα. Που έχεις πέσει σε τέλμα και τα ψυχικά σου αποθέματα είναι ελάχιστα και συνειδητοποιείς πως ο χρόνος που έχεις χάσει και ο χρόνος που θα χάσεις αν δεν κάνεις κάτι άλλο από αυτό που κάνεις, είναι πάρα πολύ σημαντικός και τελικά δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρεις κάτι...

    Και φυσικά δεν μιλάμε για 10-20 κιλά... Που θα μπορούσες να ζήσεις μια φυσιολογική ζωή ακόμη και με αυτά...
    Υπάρχουν άνθρωποι που πρέπει να χάσουν το μισό βάρος από αυτό που έχουν, ίσως και ακόμα περισσότερο...
    Εκεί καμιά δίαιτα δεν μπορεί να τους βοηθήσει μόνιμα. Δεν μπορείς να κάνεις δίαιτα για 2-3-4 χρόνια... Όχι όλοι τουλάχιστον...
    Κι επειδή φλερτάρεις με τον θάνατο όταν έχεις 100 κιλά πάνω από το κανονικό σου βάρος, δεν σε παίρνει να μάθεις ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ το ίδιο μάθημα που έμαθες όλες τις προηγούμενες...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5
    Γεια σας και από μένα. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να διαλέξω γιατρό; Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό το θέμα του δακτυλίου και θα ήθελα να μάθω ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος. Ευχαριστώ.

  10. #10
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει εδώ κανείς που να μπορεί να σου πει ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός. Κανείς δεν μπορεί να πάρει τέτοιο ρίσκο ακόμα και αν θεωρεί ότι ο δικός του είναι ο καλύτερος. Μπορείς να δεις παλιά post που αναφέρονται ονόματα γιατρών που έχουν εγχειρηστεί άτομα από το φόρουμ.
    Καλή επιτυχία anyway!

  11. #11
    Originally posted by reddie
    Γεια σας και από μένα. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να διαλέξω γιατρό; Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό το θέμα του δακτυλίου και θα ήθελα να μάθω ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος. Ευχαριστώ.
    Ο καλύτερος γιατρός, υποθέτω πως κρίνεται από το αποτέλεσμα της δουλειάς του και από το πόσο άνθρωπος είναι.
    Ευτυχώς, σε αυτόν τον τομέα, από όσο έχω καταλάβει και από τα άλλα παιδιά που έχουν κάνει παρόμοιες επεμβάσεις, υπάρχουν αρκετοί.

    Αν ενδιαφέρεσαι για Αθήνα, αυτοί που θυμάμαι να σου πω, πως έχουν αναφερθεί σε αυτούς με τα καλύτερα λόγια, βάσει προσωπικών εμπειριών των χειρουργημένων είναι οι:


    1. Σ. Γαβριήλ
    2. Χ. Σαχπατζίδης
    3. Ε. Μενενάκος



    Και για Θεσσαλονίκη:

    1. Ν. Σύκας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1

    Γιατρος Γαβριηλ Σ

    Σας παρακαλω ενημερωστε με σε ποια νοσοκομεια τησ ΑΘΗΝΑΣ χειρουργουν οι γιατροι Γαβριηλ Σ. ,Σαχπατζισης ,
    Μενενακος και πως μπορω να επικοινωνησω μαζι τους
    (τα τηλεφωνα τους ) Ενδιαφερομαο πολυ για τον δακτυλιο
    στομαχου .Τις αλλες χειρουργικες επεμβασεις τις φοβαμαι .
    Για τον δακτυλιο ποσες μερες μενει κανεις στο νοσοκομειο;
    Ειμαι 160 κιλα και υψος 1,75μ πρεπει να χασω 90 κιλα
    θα με βοηθηση ο δακτυλιος;Μενει μονιμα στο στομαχι ;
    Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας; please someone help me

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    NANTIN
    Καλωσορισες
    κατ αρχας μην πανικοβαλλεσαι. ειναι βεβαιο οτι αντιμετωπιζεις το προβλημα αρκετο καιρο, ωστε να μπορεσεις να σπαταλησεις ακομα λιγο για να παρεις την σωστη αποφαση γι αυτο που αποφασισες να κανεις.
    για τους γιατρους που αναφερθηκαν, υπαρχουν στοιχεια μεσα στο φορουμ αν ψαξεις, οπως που χειρουργουν, και τηλεφωνα, αλλα αν δεν τα βρεις, θα ειναι πανευκολο να τα βρεις απο τηλεφωνικο καταλογο μιας και ξερεις τα ονοματα τους

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα-Λονδίνο
    Posts
    34
    Θα πρότεινα να μην δίνετε ονόματα γιατρών γιατί η επιλογή του χειρουργού είναι αποκλειστικά προσωπική υπόθεση. Εγώ άκουσα μια κοπέλα που έλεγε τα καλλίτερα λόγια για έναν από τους γιατρούς που αναφέρθησαν εδώ και τον άφησα να μου βάλει δακτύλιο αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι κακή και δεν θα τον συνιστούσα με τίποτα. 'Η μάλλον, δώστε μερικά ονόματα αλλά τονίστε στους ενδιαφερομένους ότι η απόφαση είναι δική τους και δεν πρέπει να επηρεάζονται από τους άλλους. (Λυπάμαι αφάνταστα που δεν άκουσα τη φωνούλα μέσα μου που με προειδοποιούσε για το συγκεκριμένο γιατρό.)

    Ενας τρόπος να βρείτε γιατρό είναι να καλέσετε διάφορα νοσοκομεία, να μιλήσετε με το τμήμα ασθενών και να ρωτήσετε ποιοι από τους χειρουργούς τους ασχολούνται με το δακτύλιο ή όποια άλλη μέθοδο σας ενδιαφέρει. Εν συνεχεία καλέστε τους γιατρούς στο γραφείο τους, κλείστε ένα ραντεβού για πληροφόρηση, κάντε τις σημειώσεις σας και με την ησυχία σας αποφασίστε ποιον να εμπιστευθείτε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    το θεμα που αναφερεις ειναι λιγο περιπλοκο τανια...
    νομικα δεν γνωριζω με λεπτομερειες τι ισχυει, ισως να το εχει ψαξει ο νιντο..
    εχεις απολυτο δικιο, απο την αλλη ομως , καποιος που πηγε σε καποιον γιατρο και οφεληθηκε, το λεει μονο και μονο για να βοηθηθει και καποιος αλλος....αν τον αναφερει, υπαρχει ο κινδυνος που μας περιεγραψες ομως....αν απλα τονισει οτι ειναι στην ευχερεια του καθενα σε ποιον γιατρο θα παει οπως προτεινεις, το βρισκω απλα περιττο γιατι ειναι αυτονοητο..κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν να παει σε καποιον συγκεκριμενο γιατρο, απο την αλλη αυτες οι αναφορες οπωσδηποτε λειτουργουν διαφημιστικα...

    να βαλω και μια αλλη παραμετρο μιας και το συζηταμε...
    κι αν καποιος εχει αντιληφθει αυτην την κοινοτητα και δημιουργησει ενα προφιλ μονο και μονο για να διαφημισει καποιον γιατρο χωρις πραγματικα να εχει χειρουργηθει????

    μια λυση που προτεινω εγω ειναι να δηλωνει ο καθενας που νοιωθει οτι ειναι καλα οτι μπορει να δωσει πριβε πληροφοριες μεσω ΠΜ αλλα κι αυτο ακομα δεν ξερω ποσο σωστο ειναι...

    ας μας πει και ο αντμιν τη γνωμη του...

    παντως υπαρχει θεμα...

    η μια διασταση ειναι αν πραγματικα κανουν καλο στους υπολοιπους αυτες οι αναφορες(εσενα π.χ. σε εβλαψαν..)
    η αλλη διασταση ειναι η νομικη...

    ειναι λιγακι μυλος η υποθεση....

    κατι αλλο καπως σχετικο που με εχει προβληματισει εμενα ειναι η αναφορα φαρμακων εδω μεσα..η προθεση ειναι παντα καλη, οπως και στο θεμα των γιατρων, αλλα τι γινεται αν καποιο νεαρο ατομο δεν εχει πεισθει για την ολεθρια πορεια μιας ανορεξιας η μιας βουλιμιας, δεν διαβαζει τπτ αποσα δραματικα λεγονται η μαλλον δεν τον αγγιζουν, αλλα παιρνει ιδεες για καθαρκτικα η διαιτητικα χαπια?
    απο την αλλη βρισκω πολυ χρησιμη ολη τη συζητηση που εχει γινει για το ρεντουκτιλ ας πουμε εδω μεσα....ισως γλυτωσαν πολλα ατομα απο την ταλαιπωρια μαυτην ...αν δεν ειχε τοσο ασχημη δραση ομως, αδυνατιζε αλλα ειχα καποια σοβαρη παρενεργεια, μηπως καποιοι το δοκιμαζαν?
    ειλικρινα δεν ξερω, πειτε κι εσεις τη γνωμη σας...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •