ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13

    ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ

    Καλησπέρα σε όλους.
    Παλεύω με τη βουλιμία εδώ και 9 χρόνια...ο τελευταίος χρόνος ήταν δύσκολος...πάθαινα κρίσεις συνέχεια. Φορτώθηκα 5 κιλά και τώρα προσπαθώ να τα χάσω. Δεν έχω πάθει κρίση εδώ και 10 μέρες. Η οικογένειά μου κι ο άντρας μου βοηθάνε όσο γίνεται. Όμως με βασανίζουν στη δουλειά...όλοι ασχολούνται μαζί μου, με τα κιλά μου, με το τι τρώω τι όχι...δεν αντέχω πια...ίσως κάποιοι απο σας να το έχετε ζήσει...τι να κάνω...φοβάμαι πως θα κυλήσω πάλι. Τρώω νορμάλ τώρα, κάνω δίαιτα με 1200 θερμίδες αλλά όλα αυτά τα αρνητικά σχόλια με τρελαίνουν...γιατί δε με αφήνουν ήσυχη; Εκτός αυτού με έχει πιάσει φοβία ότι έχω χαλάσει το μεταβολισμό μου και δεν πρόκειται να συνέλθω ποτέ. Δε θέλω να μιλήσω στον άντρα μου ή στους γονείς μου γιατί στεναχωριούνται. Νιώθω φρικτά μόνη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Καλησπερα Τεζορινα
    απ οτι μας λες ταλαιπωρεισαι με αυτο το προβλημα για παρα πολυ καιρο κι ενω θες να βρεις βοηθεια δεν θες να μπλεξεις περισσοτερο τους δικους για να μην ανησυχουν....
    σκεφτηκες καθολου να ζητησεις την βοηθεια καποιου επαγγελματια ειδικευμενου σε τετοια προβληματα , να σε καθοδηγησει να βγεις απ αυτο?

    ακομα, δεν καταλαβα αν τα 5 κιλα που μας λες ειναι τα περιττα σου κιλα, η εχεις αρκετα ακομα στα οποια προστεθηκαν τα 5...αν τα 5 ειναι τα κιλα που σε απασχολουν, το βρισκω απιθανο να ασχολουνται ολοι στην δουλεια με τα κιλα σου και το φαγητο σου γιατι τους φαινεσαι παχια...μηπως το εχεις ξεκινησει εσυ δηλωνοντας τους την ανησυχια σου για τα κιλα που πηρες κι εχετε μπλεξει σ εναν φαυλο κυκλο σχολιων σχετικα με τα κιλα και το φαγητο, που εσυ ερμηνευεις σαν απορριψη?

    το λεω ολο αυτο, γιατι εγω εχω πολλα περισσοτερα παραπανησια κιλα απο σενα αλλα κανεις δεν εχει διανοηθει στην δουλεια μου ποτε να σχολιασει τα κιλα μου η το φαγητο μου αν δεν ανοιξω εγω σχετικη κουβεντα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.
    Πήγαινα σε ψυχολόγο και σε διαιτολόγο, αλλά δε με βοήθησε καθόλου. Ίσως δεν ήμουν εγώ έτοιμη να δεχτώ βοήθεια. Όσο γι'αυτό που λες για τη δουλειά, έχεις δίκιο, εγώ προφανώς δίνω δικαιώματα. ʼσε που είμαστε και όλο γυναίκες εδώ μέσα και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο. Και κάποιες έχουν πει πολύ χειρότερα πράγματα για άλλες σοβαρές περιπτώσεις. Σαν ύαινες, όπου μυρίζονται ευαισθησία ορμάνε.
    Τώρα είμαι 52 κιλά με ύψος 163...πέρισυ ήμουν 47. Σίγουρα θα ακούγομαι αχάριστη...και τώρα θυμάμαι ότι ούτε και πέρισυ ήμουν ευχαριστημένη. Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω σταματήσει να κάνω εμετό και να παίρνω διάφορα σκευάσματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by tesorina
    Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.
    Πήγαινα σε ψυχολόγο και σε διαιτολόγο, αλλά δε με βοήθησε καθόλου. Ίσως δεν ήμουν εγώ έτοιμη να δεχτώ βοήθεια. Όσο γι'αυτό που λες για τη δουλειά, έχεις δίκιο, εγώ προφανώς δίνω δικαιώματα. ʼσε που είμαστε και όλο γυναίκες εδώ μέσα και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο. Και κάποιες έχουν πει πολύ χειρότερα πράγματα για άλλες σοβαρές περιπτώσεις. Σαν ύαινες, όπου μυρίζονται ευαισθησία ορμάνε.
    Τώρα είμαι 52 κιλά με ύψος 163...πέρισυ ήμουν 47. Σίγουρα θα ακούγομαι αχάριστη...και τώρα θυμάμαι ότι ούτε και πέρισυ ήμουν ευχαριστημένη. Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω σταματήσει να κάνω εμετό και να παίρνω διάφορα σκευάσματα.
    η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν τετοια ατομα σαν αυτα που περιγραφεις....αλλες φορες παλι ειμαστε τοσο προβληματισμενοι με τις δικες μας σκεψεις που παρερμηνευουμε την σταση των αλλων...

    ισως οπως λες να μην ησουν ετοιμη να δεχτεις βοηθεια, ισως ομως να μην βρηκες και το καταλληλο ατομο, ισχυει ΚΑΙ αυτο, δεν ειναι παντα ενας ψυχολογος εξ ορισμου καταλληλος για να μας βοηθησει...μηπως να το εψαχνες λιγο περισσοτερο με καποιον αλλον?

    για τα κιλα που μου αναφερεις, εχω να σου πω οτι οχι, δεν μου φαινεσαι καθολου αχαριστη, μου φαινεσαι ομως πολυ μπερδεμενη, γιατι δεν εχεις προβλημα βαρους κοριτσι μου, το προβλημα σου ειναι σε αυτη τη βασανιστικη σχεση με το φαγητο και τα κιλα και σε οτι μπορει να κρυβεται πισω απο αυτην..... προβλημα βαρους ομως δεν εχεις...οπως ειπες και μονη σου, ουτε περισυ που ησουν μολις 47 κιλα ησουν ευχαριστημενη....δεν σου λεει κατι αυτο?

    αναφερεις οτι εχεις σταματησει τους εμετους και χαιρομαι. Στο προηγουμενο ποστ μας ειχες πει οτι εχεις 10 μερες να εχεις καποιο επεισοδιο. Μιλουσες για επεισοδιο υπερφαγιας χωρις εμετο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Εννοούσα και τα δύο. Καμιά φορά έκανα εμετούς χωρίς να έχω φάει πολύ, έτσι για να πω ότι κάτι έκανα. Σταμάτησα γιατί μπήκα σε ένα site υπέρ των ανορεξικών/βουλιμικών και ειλικρινά έπαθα φρίκη μ'αυτά που είδα και διάβασα...σφίχτηκε η καρδιά μου και για πρώτη φορά στη ζωή μου φοβήθηκα.
    Να ζητήσω κι αλλού βοήθεια; Φοβάμαι θα μπερδευτώ περισσότερο. Η αφορμή δόθηκε λόγω μιας προηγούμενης σχέσης, αυτό το ξέρω. Η αιτία ...τι να σου πω; Παρόλο που μεγάλωσα με πολύ αγάπη δεν είχα ποτέ μου αυτοπεποίθηση. Ίσως φταίει το αυστηρό σχολείο. Ίσως φταίει το ότι η μία από τις φίλες μου ήταν πολύ αδύνατη και καταπιεστική. Ίσως...τι να σου πω...
    Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σου. Με βοηθάει να μιλάω γι'αυτό και δε θέλω πια να το κρύβω...είναι πολύ μοναχικό σπορ η βουλιμία και αυτή η μοναξία με έχει κουράσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Σιγουρα ολα αυτα που λες ηταν αιτιες και αφορμες...το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε ολα να τα λυσουμε μονοι μας οταν ειμαστε μεσα σε ενα προβλημα...
    Οταν βλεπουμε οτι με τις δικες μας προσπαθειες βρισκομαστε σε μονιμο αδιεξοδο, καλο ειναι να ζηταμε βοηθεια απ οπου μπορουμε να βρουμε...
    Αν νομιζεις οτι η κουβεντα εδω βοηθαει, συνεχισε το (κι εγω το νομιζω)
    ευχομαι να βρεις κι αλλες βοηθειες και ν αρχισεις να βλεπεις φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    tesorina καλησπερα!
    Ειναι πολυ - πολυ σημαντικο οτι ανακαλυψες το προβλημα,το κυτταξες οσο μπορουσες στα ματια και αρχισες να το ψαχνεις, νομιζω οτι ειναι το πρωτο βημα αν αναλογιστεις οτι πολλοι αλλοι που τα κιλά τους δεν ειναι κραυγαλεα πολλα κρυβονται πισω απο την εικονα και παλευουν στα σιωπηλα με τον ψυχαναγκασμό τους.
    Και γω συμφωνω με τη φιλη μας την sweet οτι ενας ειδικος θα ειναι σιγουρα χρησιμος. Ακόμα και αν δεν βρεθηκε ο καταλληλος ειδικος ή αυτος που ταιριαζουν απολυτως τα χνωτα σας για να σε βοηθησει ,σιγουρα καποια βηματα θα σε βοηθησει να κανεις.Εγώ μπορω μονο να σου προτεινω μικρες σκεψεις μου ή δανεισμενες απο δω και απο κει οπως:
    1) να κοψεις το προβλημα σε μια μερα τη φορα.Δηλαδή να μην κυττας περα απο το σημερα και να προσπαθεις μονο για σημερα π.χ. να μην κανεις εμετο.και αυριο ειναι μια αλλη μερα...
    2) να υιοθετησεις ενα προτεινομενο απο ειδικο παθολογο πλανο διατροφής, γιατι φοβαμαι οτι οταν θεωρεις οτι εφαγες πολυ , μπορει και να μην εχεις φαει πολυ μια και η βουλιμια πολλες φορες μας στραβωνει....
    3) να αρχισεις να καταγραφεις σενα χαρτι (κανοντας εκει μεταφορικα εμετο) τα παραπανισια σου συναισθηματα και οχι μονο...
    παντως ξανα συντασσομαι με την SWEET. ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΣ...
    Ελπιζω να τα ξαναπουμε και ολο και καλυτερα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Καλημέρα!
    Κλεονίκη, ανακάλυψες δύο πολύ ευαίσθητα σημεία..πρώτον αυτό που λες να κοιτάω μόνο το σήμερα, είναι κάτι που το προσπαθώ πολύ σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Όπως μου είχε πει και κάποιος σκέφτομαι πάρα πολύ για πράγματα που δεν μπορώ να ελέγξω με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και συχνά να νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω.
    Από την άλλη...μόλις χθες νόμισα ότι είχα γουρουνιάσει...όμως ο άντρας μου κάθησε μαζί μου, κατέγραψε τι είχα φάει και τελικά όλη τη μέρα ζήτημα αν πήρα 1.000 θερμίδες...εμένα μου φαινόταν ότι είχα φάει ένα σκασμό φαί...αμέσως η ψυχολογία μου άλλαξε και οι σκέψεις να πάω να φάω κι άλλο φύγανε...είμαι γενικά τελειομανής κι αυτό βγαίνει και στη σχέση μου με το φαγητό. Όμως καταλαβαίνω ότι αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ ως τέλειο είναι εντελώς λάθος.
    Πάντως σήμερα φόρεσα μία άσπρη εφαρμοστή φούστα...εδώ και δύο μήνες κρύβομαι μέσα στα μαύρα. Ωραία είναι πάνω μου...δεν είμαι όσο αδύνατη θέλω, αλλά ποτέ δεν είδα τον εαυτό μου αδύνατο. Ακομα κι όταν είχα φτάσει 38 κιλά, το σκεφτόμουν πριν βάλω το μπικίνι μου...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Καλημέρα Τεσορίνα!
    Είμαι ακριβώς στο ίδιο στάδιο με σένα και καταλαβαίνω απόλυτα όλα αυτά που λές και που νιώθεις. Κι' εγώ προσπαθώ να ξεπεράσω την βουλιμία και έχω να κάνω εμετούς αρκετούς μήνες (3-4 νομίζω), όμως είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ σε μια πραγματικότητα που είχα να ζήσω εγώ 5 χρόνια που ήμουν βουλιμική. Κακά τα ψέματα δεν γίνεται αμέσως να αρχίσουμε να τρώμε κανονικά, να μην μας απασχολούν τα κίλα μας και νιώθουμε γενικότερα τέλεια με όλα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αντιθέτως το ότι πήραμε αυτή την απόφαση πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό πράγμα που έχουμε κάνει στην ζωή μας. Μπορούμε όμως να το καταπολεμήσουμε απλά χρειαζόμαστε χρόνο και καθόλου πίεση, αυτό πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό για εμάς. Όταν μας πιέζουν στο θέμα του φαγητού αντιδρούμε αρνητικά έτσι δεν είναι; Η αλήθεια είναι ότι ίσως θα έπρεπε να ψάξεις κάποιον ειδικό αλλά πριν το κάνεις πρέπει να πείσεις μόνη σου τον εαυτόν σου ότι είσαι δυνατή και ότι θα καταφέρεις τώρα να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου που δεν έκανες 9 χρόνια τώρα. Κι' εγώ προσπαθούσα να το κρύβω απ' την οικογένεια μου και απ' τον άντρα μου γιατί απλά στεναχωριόντουσαν και δεν ήθελα να προσφέρω στεναχώρια. Ξέρεις όμως τι συνηδιτοποίησα; ότι καλύτερα είναι να ανοίγομαι και να λέω όλα αυτά που νιώθω και που με απασχολούν γιατί αλλιώς τα πράγματα ήταν χειρότερα. Απ' την στιγμή που όλοι οι δικοί σου ξέρουν το πρόβλημά σου πιστεύεις ότι έστω και για μια στιγμή δεν το σκέφτονται άσχετα εάν εσύ δεν λές τίποτε, ότι δεν ανησυχούν για σένα; Δεν νομίζω. Εγώ προσπαθούσα να δείξω ότι όλα είναι εντάξει και ότι είμαι καλύτερα αλλά καταλάβαινα ότι κοροϊδεύω τον εαυτόν μου και όχι του άλλους κυρίως την ώρα του φαγητού όταν με έβλεπαν να κοιτάζω με τρόμο το φαγητό μου. Οι μόνοι που πραγματικά μπορούν να σε βοηθήσουν είναι αυτοί που σε αγαπούν, όσο για την δουλειά σου μην δίνεις σημασία, ξέρω ότι είναι δύσκολο γιατί κι' εγώ κάθε μέρα ακούω να μου λένε ότι είμαι πολύ αδύνατη και ότι πρέπει να πάρω κάποια κιλά για να είμαι ωραία. Δεν με νοιάζει πλέον, γιατί κανένας πέρα απο εμένα δεν μπορεί να καταλάβει τι έχω περάσει εγώ στο στάδιο του προβλήματος. Είμαι 1,70 ύψος και 52,5 κιλά. Όταν σταμάτησα τους εμετούς ήμουν 57,5 και από τότε με το λίγο φαγητό που τρώω έχω χάσει και 5 κιλά. 'Εχω περάσει κι' εγώ όλα τα στάδια που αναφέρεις, τα λιγότερα κιλά που έχω φτάσει είναι τα 37, αλλά η ζωή μας είναι όμορφη έτσι δεν είναι; πρέπει να την ζήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά πρέπει να παλέψουμε γι' αυτό, πρέπει να αγωνιστούμε σκληρά και να τα καταφέρουμε. Το αποτέλεσμα κάθε ημέρας είναι ικανοποίηση απ' την οποία παίρνουμε δύναμη για την επόμενη μέρα μας. Ξέρω πόσο άσχημα νιώθεις, ξέρω τα συναισθήματά σου και ξέρω τι σκέφτεσαι κάθε πρωί που ξυπνάς και κάθε βράδυ που κοιμάσαι. Εσύ να ξέρεις όμως ότι έχεις μια ολόκληρη ζωή μπροστά σου που πρέπει να δώσεις και να πάρεις. Το να ασχολήσε με τις θερμίδες που παίρνεις κάθε μέρα δεν είναι απαραίτητα κακό, είναι πολύ καλύτερο να τρώς λίγο έστω 1.000 θερμίδες την μέρα και ο οργανισμό σου να λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο σωστά παρά να τρώς υπερβολικά και να καταλοίγεις στα επεισόδια έτσι δεν είναι; Απλά ηρέμησε, χαλάρωσε και προσπάθησε να το σκέφτεσαι όσο το δυνατόν λιγότερο μπορείς, κάνε πράγματα άλλα, ασχολήσου με το σπίτι σου ας πούμε. Όλα αυτά που γράφω δεν είναι απαραίτητα σωστά, είναι πράγματα τα οποία έχω ιυοθετήσει εγώ και πιστεύω εγώ. Απλά να ξέρεις ότι υπάρχουν κι' άλλοι άνθρωποι που δεν τους βλέπεις μεν αλλά που σε καταλαβαίνουν δε. Εύχομαι να πάνε όλα κάλα σε σένα και να καταφέρεις να το ξεπεράσεις, στο λέω ξανά όμως ότι θέλει χρόνο, τόσο χρόνο που δεν μπορείς να φανταστείς.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Καλημέρα kxristina και καλή εβδομάδα.
    Έχω παρατηρήσει κι εγώ πάντως, ότι από τότε που έκοψα τους εμετούς και τα φοβερά βουλιμικά επεισόδια έχω ξεπρηστεί.
    Ξέρω ότι είναι δύσκολο...και έχω συνειδητοποιήσει ότι ποτέ δεν θα ξαναφάω "ανέμελα"...πάντα το μυαλό μου θα προγραμματίζει και θα μετράει θερμίδες. Ευτυχώς με στηρίζει πολύ ο άντρας μου, και μόνο η σκέψη του με ηρεμεί. Δεν θυμώνει με τις εμμονές μου και πάντα όταν με πιάνουν οι κρίσεις με παίρνει αγκαλιά. ʼσε που συνηθώς τρώει κι αυτός μαζί μου για συμπαράσταση όπως λέει.
    Όμως είναι διαφορετικά να ξέρεις πως είναι...διαβάζω αυτά που λες και είναι σα να μου μιλάει ο εαυτός μου μέσα από τον υπολογιστή. Τώρα που δεν έχω φάει τόσες μέρες νιώθω δυνατή. Τι γίνεται όμως όταν πιάνουν οι κρίσεις; Το θέμα είναι ότι ξέρω πως με μία σοκολάτα δεν πάχυνε κανείς. Όταν όμως την τρώω με πιάνουν τύψεις και καταλήγω να φάω 5 συν άλλα τόσα. Καμία συμβουλή;
    Σε μία εβδομάδα αναμένω το λεγόμενο προεμμήνορυσιακό σύνδρομο...εκεί να δεις κρίσεις...φοβάμαι τόσο μα τόσο πολύ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by tesorina
    Καλημέρα!
    Κλεονίκη, ανακάλυψες δύο πολύ ευαίσθητα σημεία..πρώτον αυτό που λες να κοιτάω μόνο το σήμερα, είναι κάτι που το προσπαθώ πολύ σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Όπως μου είχε πει και κάποιος σκέφτομαι πάρα πολύ για πράγματα που δεν μπορώ να ελέγξω με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και συχνά να νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω.
    Από την άλλη...μόλις χθες νόμισα ότι είχα γουρουνιάσει...όμως ο άντρας μου κάθησε μαζί μου, κατέγραψε τι είχα φάει και τελικά όλη τη μέρα ζήτημα αν πήρα 1.000 θερμίδες...εμένα μου φαινόταν ότι είχα φάει ένα σκασμό φαί...αμέσως η ψυχολογία μου άλλαξε και οι σκέψεις να πάω να φάω κι άλλο φύγανε...είμαι γενικά τελειομανής κι αυτό βγαίνει και στη σχέση μου με το φαγητό. Όμως καταλαβαίνω ότι αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ ως τέλειο είναι εντελώς λάθος.
    Πάντως σήμερα φόρεσα μία άσπρη εφαρμοστή φούστα...εδώ και δύο μήνες κρύβομαι μέσα στα μαύρα. Ωραία είναι πάνω μου...δεν είμαι όσο αδύνατη θέλω, αλλά ποτέ δεν είδα τον εαυτό μου αδύνατο. Ακομα κι όταν είχα φτάσει 38 κιλά, το σκεφτόμουν πριν βάλω το μπικίνι μου...
    πολυ σωστα τα 2 σημεια που επισημανε η Κλεονικη και χαιρομαι που συμφωνεις κι εσυ...
    χαιρομαι πολυ που εχεις βοηθεια απο τον αντρα σου, οπως χαιρομαι που εισαι σε θεση οταν τα βαζετε κατω να αναγνωριζεις αν εχεις φαει πολυ η οχι και οτι ΔΕΝ ΤΤΡΩΣ ΠΟΛΥ, απλα εισαι μπερδεμενη με το θεμα του φαγητου...

    θα ειχα να προτεινω κατ επεκταση αυτου που συζητατε με την Κλεονικη,να κανεις για ενα διαστημα μεχρι να ισορροπησεις μεσα σου ενα διαιτολογιο με εναν διατροφολογο, απο το οποιο θα προσπαθεις να μην αποκλινεις και με το οποιο θα αισθανεσαι ασφαλης οτι τρως σωστα αλλα οχι υπερβολικα...
    το αλλο το οποιο θα προτεινα να συμφωνησετε με το ατομο αυτο, ειναι τα κιλα που ειναι ιδανικα για σενα...
    εχω την αισθηση οτι εκτος απο τις θερμιδες σε μπερδευουν και τα κιλα σου οταν μας λες οτι και με τα 47 κιλα δεν ησουν ευχαριστημενη κι οτι και με τα 37 κιλα δισταζες να βαλεις μπικινι...

    καθοριστε λοιπον τα κιλα που πρεπει να εισαι, κι αν εισαι εκει ακομα και τωρα, προσπαθησε να μην υποσιτιζεσαι για να χασεις περισσοτερα εστω κι αν αισθανεσαι παχια....δεν εισαι...αν δεν το βλεπεις στον καθρεφτη σου, δεξου το με την λογικη σου...ακριβως οπως δεχτηκες οτι 1000 θερμιδες ειναι λιγες οταν τα εβαλες κατω με τον αντρα σου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Καλημέρα!
    Προσπαθώ να εφαρμόζω το διαιτολόγιο που είχα πάρει από μια πολύ καλή διαιτολόγο πριν 2 χρόνια. Το πρόβλημα με τους διαιτολόγους είναι ότι με πιάνει μανία να το ακολουθώ κατά γράμμα κι έτσι και ξεφύγω στο ελάχιστο, μπερδεύομαι, πανικοβάλλομαι και καταλήγω σε βουλιμικό επεισόδιο. Δε με πιάνεις πουθενά με άλλα λόγια. Όλα πάντως τα κάνει ο φόβος μου...αν πάμε σε γάμο και έχει μπουφέ όλα βαίνουν καλώς...εάν το γεύμα όμως είναι σερβιρισμένο με πιάνει ο φόβος και χάνω τον έλεγχο...λες και μπαίνει το φαί μόνο του στο στόμα μου, σα να μη μπορώ να πω, αυτό δεν το τρώω... σαν να μην εγώ, αλλά κάποια άλλη...σαν να παίρνει το φαγητό ζωή και να με εκδικείται...
    Και τώρα άρχισα πάλι να φοβάμαι τι θα γίνει όταν θα αδιαθετήσω...και με τρομάζει αυτό γιατί ξέρω που οδηγεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Τεζορινα,
    πολλοι απο εμας , που εχουν με το φαγητο μια περιεργη-ιδιαιτερη σχεση,ειτε αυτο σημαινει υπερφαγια, ειτε σημαινει φοβος και καταναγκασμος, εχουν παραλληλα και την ταση να ασχολουνται πολλες ωρες τη μερα με αυτο...
    ειτε τρωγοντας πολυ, ειτε μετρωντας τρομοκρατημενοι τις θερμιδες ειτε πολλες αλλες διαβαθμισεις αναμεσα σε αυτα...
    το φαγητο ομως δεν ειναι ενασχοληση...ουτε διασκεδαση, ουτε μπαμπουλας...

    εχει εναν ΠΟΛΥ συγκεκριμενο ρολο, και αυτος ειναι να μας συντηρει στην ζωη υγειεις...
    ολη μας η προσπαθεια ΟΠΟΙΟ κι αν ειναι το θεμα μας με το φαγητο, πρεπει κατα τη γνωμη μου να ειναι , να καταφερουμε να το βαλουμε στον μονο πραγματικο του ρολο, που ειναι αυτος που σου ειπα....

    πρεπει λοιπον να ανακαλυψουμε η να επινοησουμε τους τροπους που θα μας βοηθησουν να το κανουμε αυτο...

    τι σημαινει αυτο?
    οτι αν το φαγητο ειναι για μας διασκεδαση θα πρεπει να βρουμε τα πραγματα που πραγματικα μας διασκεδαζουν και να το βγαλουμε απο εκει...
    αν ειναι ηρεμιστικο, πρεπει να βρουμε τροπους να διαχειριζομαστε αλλιως το αγχος μας και οχι τρωγοντας...αλλα εκφραζοντας το για παραδειγμα ...
    αν ειναι τροπος να περναμε την ωρα μας , θα πρεπει να βρουμε γιατι αδειασαμε τοσο πολυ τη ζωη μας ωστε να απομεινουμε με το φαγητο για παρεα και να προσπαθησουμε σιγα σιγα να την ξαναγεμισουμε με αυτα που πραγματικα θα μας αρεσε να κανουμε...

    κι αν ειναι φοβος, θα πρεπει να βρουμε τι ειναι αυτο που πραγματικα φοβομαστε, ειτε αυτο ειναι ο θανατος, ειτε ειναι η γνωμη των αλλων, ειτε ειναι η απορριψη,ειτε ειναι οι ευθυνες μας, ειτε ειναι η χαρα, ειτε ειναι η λυπη και να αντιμετωπισουμε αυτα.....γιατι το φαγητο δεν ειναι φοβος, ειναι ανεμομυλος....οι φοβοι μας ειναι αλλοι..και οσο δεν τους αντιμετωπιζουμε μπορει να φοβομαστε ειτε το φαγητο , ειτε την σκια μας...

    κι αν ειναι ΟΛΑ τα παραπανω η αρκετα απο αυτα, πρεπει να κατσουμε(κατα προτιμηση με παρεα γιατι δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα του κοσμου) και να ξεμπλεξουμε σιγα σιγα σιγα σιγα αυτο το πολυ μπερδεμενο κουβαρι, βημα-βημα, μεχρι να νοιωσουμε οτι βαζουμε τα πραγματα στην πραγματικη τους θεση....

    καπως ετσι το βλεπω το προβλημα σου...και το δικο μου επισης...
    και μετα απο ολα αυτα, να σου εκφρασω και μια απορια...καταλαβαινω βεβαιως τι σου συμβαινει και γιατι, αλλα παρατηρω οτι ολο αυτο που σου συμβαινει με το φαγητο ειναι και πολυ χρονοβορο....εχεις χρονο για να ασχοληθεις με οσα αγαπας? ποια ειναι αυτα? δεν περνας καλυτερα τις μερες που καταφερνεις να τρως τον χρονο σου με τις αγαπημενες σου ασχολιες απο τις μερες που περνας κοιτωντας με τρομο το πιατο σου?
    μηπως ειναι καιρος να αγνοησεις λιγο αυτον τον φοβο και να ζησεις περισσοτερο?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    13
    Όχι, ιδιαίτερο χρόνο δεν έχω...ούτε και μυαλό. Το φαγητό μπλέκεται με όλα και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Ό,τι και να κάνω με ό,τι κι αν ασχοληθώ το μυαλό μου εκεί γυρίζει. ʼσε δε, εκδρομές και διακοπές, από τη μία είναι χαρά από την άλλη εφιάλτης. Προσπαθώ να προγραμματίσω τι θα φάω, δεν μπορώ και υποφέρω. Βγαίνουμε με φίλους για φαγητό και είτε φάω είτε δε φάω το ίδιο είναι...ή θα νιώσω φοβερές τύψεις επειδή δεν πήρα ψητό και σαλάτα ή θα νιώσω ότι δεν έγινε και τίποτα γιατί έφαγα ότι τρώω. Οι άλλοι μιλάνε και διασκεδάζουνε κι εγώ μετράω θερμίδες και σκαρφίζομαι αποτοξινώσεις για την επόμενη μέρα. Ένα μαρτύριο δηλαδή. Πάμε με τον άντρα μου σούπερ μάρκετ...βλέπω τις σοκολάτες και τα μπισκότα....πολλές φορές θα ήθελα να φάω ένα...μετά όμως έρχεται ο φόβος...θα σταματήσω στο ένα; και μετά βέβαια ξυπνάει η φωνούλα μέσα μου που λέει ότι αν το φάω, θα γίνω χοντρή γιατί οι αδύνατοι δεν τρώνε. Το αποτέλεσμα είναι να βασανίζομαι. Ξέρεις, ζηλεύω λίγο τώρα πια τους ανθρώπους που τρώνε φυσιολογικά. Παλιά, ειδικά όταν μου γύριζε σε ανορεξία, θαύμαζα τον εαυτό μου. Όμως τώρα πια θα ήθελα κι εγώ έστω για 5 λεπτά να νιώσω καλά...να μη σκέφτομαι το βάρος μου, το τι θα φάω...θα ήθελα πολύ να είχα τη φιλοσοφία "πήρα 2 κιλά..και τι έγινε θα τα χάσω" Εγώ μισό γραμμάριο να δω παθαίνω ήττα...
    Χθες πάντως έκανα ένα μικρό βηματάκι...έφαγα ένα μικρό παγωτό. Όχι ότι δεν μετάνοιωσα, αλλά έκανα προσπάθεια κι έφαγα κανονικά το βραδινό μου. Σκέφτηκα να καταφύγω στις γνωστές σε όλους λύσεις, αλλά το πάλεψα και τα κατάφερα! Σήμερα νιώθω καλύτερα και δεν πρόκειται να κάνω ούτε νηστείες ούτε αποτοξινώσεις. Κάτι είναι κι αυτό, σωστά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ναι, και βεβαια ειναι "κατι" που σημερα δεν σκεφτεσαι να τιμωρησεις τον εαυτο σου που εφαγε ενα παγωτο...

    αλλα δεν μου ειπες τελικα ποιες ειναι οι ασχολιες που σου δινουν χαρα...

    με ολα αυτα που διαβαζω για το ποσο σε βασανιζει αυτη η ιστορια βρε τεζορινα κανω και μια αλλη σκεψη...
    ολα αυτα τα ζεις γιατι ο τρομος σου ειναι μηπως παρεις μερικα κιλα... νομιζεις, οτι αν (ο μη γενοιτο) τα ΕΠΑΙΡΝΕΣ αυτα τα ρημαδιασμενα τα κιλα, θα μπορουσες να εισαι πιο δυστυχισμενη ακομα κι απ οτι εισαι τωρα με την δοκιμασια αυτη που περνας?

    δεν κανω πνευμα, αν καπως ετσι φαινεται αυτο που λεω....
    απλα σου λεω οτι οταν ο φοβος μας φτανει σε αυτο το σημειο που εχει φτασει ο δικος σου, συνηθως αυτο που φοβομαστε ειναι πολυ μικροτερης σημασιας απο τον ιδιο τον φοβο.....(βγαζεις νοημα?)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •