ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    7

    ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

    Χαιρετώ όλο το φόρουμ,
    αν θυμάστε είχα ζητήσει πληροφορίες για πλαστικούς τον τελευταίο καιρό, δεν γνωρζε κάποιος όμως κι έτσι αρκέστηκα στο να ψάξω μόνη μου. Εχω νέα λοιπόν!
    Πρώτον έχω κουραστεί κι εγώ με τις δίαιτες κι έτσι αυτό τον καιρό δεν ακολουθώ κάποια διατροφή, τρώω απ'όλα-ευτυχώς λόγω της εγχείρησης που είχα κάνει δεν παίρνω βάρος, απλά διατηρούμαι στα ίδια κιλά. Είπα καιρός είναι να κάνω την πλαστική, γιατί δεν αντέχω ειλικρινά να ζω σε αυτό το σώμα, που από τότε που το θυμάμαι ή πολυ χοντρό ήταν, ή μετά εγχειρήσεως σαν ένας άδειος σάκος... Τον αγαπάω όμως τον εαυτό μου όπως είναι-προσπαθώ να τον βελτιώσω μόνο όσο μου επιτρέπεται κατά καιρούς, πιστέψτε με δεν έχω περάσει και λίγα!
    Ο κύριος λόγος που γράφω είναι γιατί κανόνισα ραντεβού για εισαγωγή στις αρχές Ιανουαρίου... μετά από την επίσκεψη στον γιατρό που μου είχε κάνει την πρώτη εγχείρηση και το ποσό που ζήτησε... 2500 ευρώ μόνο για την κοιλιά..., με οδήγησε παρά τις αμφιβολίες μου στο θεραπευτήριο του ΙΚΑ, όπου έκλεισα και το ραντεβού και απλά τώρα προσεύχομαι για ένα καλό αποτέλεσμα... και το κυριότερο για ομαλή έκβαση των 2 ή 3 εγχειρήσεων που έχω να κάνω.
    ΤΙ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ? Δεν σας γνωρίζω, όμως έχουμε περπατήσει παρόμοια μονοπάτια, έχουμε παραπλήσιες αδυναμίες, οράματα και προσπαθούμε πάντα για κάτι καλύτερο για τους εαυτούς μας... θέλω να πιστεύω! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΟΤΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ, 4 τον αριθμό οι οποίοι θα πάνε σε ένα τοπικό νοσοκομείο και θα δηλώσουν ότι δίνουν αίμα για εμένα, ώστε να μπορέσω κι εγώ να κάνω εγχείρηση... διαφορετικά δεν θα εισαχθώ μου είπε ο διευθυντής...
    Οπότε αν δεν έχετε σκεφτεί ακόμη μια καλή πράξη να κάνετε για τα φετινά Χριστούγεννα, σας δίνεται η ευκαιρία... Ελπίζω να υπάρξει θετική ανταπόκριση. Οσοι πραγματικά ενδιαφέρεστε να δώσετε αίμα(η ομάδα σας δεν είναι απαραίτητο να είναι συμβατή) επικοινωνήστε μαζί μου στο 699-2252588 για να σας δώσω τα υπόλοιπα στοιχεία.
    ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!

    φιλικά, Νικολέτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Μπραβο Νικολετα!
    χαιρομαι που βρηκες την ακρη και με αυτο και θα δεις επιτελους τον εαυτο σου οπως θελεις...
    ολα να πανε καλα και το συντομοτερο να τελειωσεις και με τις επεμβασεις και να χαρεις το κορμι σου.

    αιμα δυστυχως εγω δεν μπορω να δωσω γιατι εχω υποταση και δεν επιτρεπεται.
    4 φιαλες ομως δεν ειναι πολλες, και μονο απο συγγενεις και φιλους μπορεις ευκολα να τις βρεις. ισως καποιος κι απο δω να μπορεσει να βοηθησει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    Καλή τύχη Νικολέτα!
    Δυστυχώς και γω λόγω προβλημάτων υγείας δεν μπορώ να δώσω αίμα.Θεωρώ και γώ ομως οτι θα βρεις οπωσδηποτε.Κράτα μας ενημερους...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    7
    Ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας και για τις καλες σας κουβέντες... Να είμαι ειλικρινής, μέσα σε όλα αυτά που έχω αντιμετωπίσει ή αντιμετωπίζω, πάντα βρίσκω ένα τρόπο και ένα λόγο να χαμογελώ... το σημαντικό που έμαθα από την όλη ιστορία μου-όπως ίσως κι εσείς-είναι όχι απλά να αποδέχομαι αλλά να αγαπώ τον εαυτό μου όπως είναι και να τον σέβομαι... τουλάχιστον όσο αγαπώ και σέβομαι τους άλλους. Οπότε ας είναι το μύνημα για τα φετινά Χριστούγεννα... να αγαπήσουμε λίγο περισσότερο τους εαυτούς μας-όχι εγωιστικά βέβαια(οι εγωιστές δεν χρειάζεται να αγαπήσουν περισσότερο τους εαυτούς τους, αλλά δεν θέλω να πιστεύω πως το site απαρτίζεται από τέτοια άτομα), γιατί τους αξίζει πραγματικά και να απολαύσουμε την χαλάρωση που προσφέρει και μόνο η ιδέα αυτή!!
    Ατομα για αίμα έχω βρει 2 μέχρι τώρα αλλά και πάλι πρέπει να ελεγχθεί αν θα τους πάρουν τελικά αίμα, γιατί αυτοί μπορεί να θέλουν να δώσουν αν και πάλι όλα είναι σχετικά όπως γνωρίζετε!! Οπότε θα γνωρίζω περισσότερα από εβδομάδα...
    Να είναι καλά τα αφεντικά μου στη δουλειά, γιατί εργάζομαι μόνο δύο μήνες και είμαι και φοιτήτρια... μου έχουν κάνει τόσες αλλαγές στο πρόγραμμα μέχρι τώρα, και συμφώνησαν να μείνω εκτός δουλειάς 2 εβδομάδες λόγω εγχείρησης... Οπότε γύρω στις 20 του μήνα επιστρέφω δριμύτερη και σε νέο κατάστημα! Χρόνια ψώνιζα ρούχα από γερμανικούς καταλόγους γιατί δεν έβρισκα το μέγεθος μου εδώ και ποτέ δεν περίμενα πως κάποτε θα εργαζόμουν σε έναν από αυτούς και μάλιστα ως πωλήτρια ρούχων (που τα προσόντα...?). Ελπίζω μετά εγχειρήσεως να εξακολουθήσω να εξυπηρετώ και να ντύνω πολλές κυρίες και κυρίους που δεν θα έπρεπε να αισθάνονται άσχημα αλλά να αγαπούν τους εαυτούς τους όπως είναι γιατί είναι μοναδικοί!!
    Και γιατί είναι πια γνωστό πως και τέλειος να είσαι... αν ο άλλος έχει την κακία μέσα του όλο και κάτι στραβό θα βρει να σου πει για να σου χαλάσει την διάθεση και να έχει ένα λόγο να χαίρεται... Οπότε be cool guys and girls...

    And think positive ;-)
    Φιλάκια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    9
    Αγαπητό φόρουμ,
    έχω ταράξει τα γλυκά αυτές τις μέρες, νομίζω ότι σε λίγο θα πάθω υπερχείλιση από τα αυτιά ίσως υπό μορφή ζαχαρωτών, πλάκα θα είχε!
    Μας μαθαίνει πολλά η ζωή τελικά. Στην έκκληση μου για αίμα, καμία ανταπόκριση από το site, και σχεδόν καμία από συγγενικό και φιλικό περιβάλλον. Τότε είναι που γκρεμίζεται αναγκαστικά το βάθρο στο οποίο είχες ανεβάσει ορισμένους ανθρώπους... Ενιωθα πραγματικά τεράστιο άγχος γιατί στην αναζήτησή μου αυτή, όχι μόνο δεν είχα θετική ανταπόκριση παρά μόνο από ένα παλιό μου φίλο (να είναι καλά) και από μία καινούργια συνεργάτιδα στη δουλειά, αλλά οι υπόλοιπες φίλες μου εξαφανίστηκαν σχεδόν με τρόπο αγενή... χωρίς ούτε μια ευγενική εξήγηση. Φίλες που γνώριζαν για όλα όσα αντιμετώπιζα εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον. Κρίμα, τι άλλο να πω...
    Το δώρο των Χριστουγέννων ήρθε από μια κυρία την οποία γνώρισα καθώς το αγχος μου για το αν θα καταφέρω τελικά να βρω δότες και να κάνω την εγχείρηση, με πίεσε να αποτανθώ σε υψηλότερα κλιμάκια... Αφού πέρασα από το δήμο της αθήνας και το ευγενικό τους "όχι" (κι έτσι αποφάσισα να μην ξανασυμμετάσχω σε κανένα εθελοντικό τους πρόγραμμα ξανά), βρήκα μέσω ιντερνετ την στήριξη που χρειαζόμουν στο υπουργείο υγείας. Δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα γιατί μου έχει ζητηθεί, αλλά οφείλω να ευχαριστήσω την κυρία που ενδιαφέρθηκε για το πρόβλημά μου, όπως δεν έπραξαν οι υποτιθέμενες φίλες μου.
    Και ναι, της υποσχέθηκα ότι θα αλλάξω κύκλο ανθρώπων και θα κάνω μία νέα αρχή. Εκεί πια πορεύομαι... κι όσοι μη πιστοί, ας μου κάνουν την χάρη να παρέλθουν.
    Οπότε για ότι νεότερο περί επεμβάσεως από Ιανουάριο! Dreams come true (eventually..).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αγαπητη Νικολετα...

    κατ αρχας να σου ευχηθω να σου περασει πολυ συντομα η διαθεση για γλυκα

    κατα δευτερον,εχω να παρατηρησω οτι ειχες την μοναδικη ευκαιρια, χωρις να θελεις να κανεις γυμνασια σε κανεναν, αλλα λογω των καταστασεων, να δοκιμασεις τις φιλιες και τις σχεσεις σου και να ξερεις πλεον που βρισκεσαι.... δεν ειναι καθολου κακο...

    επισης ειχες την ευκαιρια , παρα την απογοητευση σου, να διαπιστωσεις οτι ανθρωποι ΥΠΑΡΧΟΥΝ, απλα ισως να μην ειναι αυτοι που νομιζουμε η ελπιζουμε, αλλα καποιοι αλλοι που ουτε καν τους ξεραμε....
    κι οτι τελικα , οταν ειμαστε ανοιχτοι στους αλλους ανθρωπους, δεν χανουμε οπως ισως φοβομαστε, αλλα κερδιζουμε φιλους και πιστη στην ανθρωπια και την αλληλεγγυη...
    κι ακομα, οτι δεν ειναι κακο να "ζηταμε" οταν εχουμε αναγκη απο κατι, ειτε υλικο ειτε ψυχικο...δεν ειναι μαντεις οι αλλοι να ξερουν ποιος εχει αναγκη και απο τι...

    η κινητοποιηση σου για το προβλημα σου, σου εδωσε την ευκαιρια να γνωρισεις μερικους απο αυτους και ισως να τους κανεις φιλους σου ...

    μια χαρα τα βρισκω ολα αυτα

    τελικα μια περιπετεια της υγειας μπορει να οδηγησει σε πολυ πιο ουσιαστικες ανακαλυψεις απο το πως τσιτωνει το χαλαρωμενο δερμα, δεν νομιζεις ?

    καλη επιτυχια και ευκολια και για την επεμβαση επι τη ευκαιρια

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    9
    Ανακαλύπτω, λοιπόν ανακαλύπτω συνεχώς
    είμαι μια μικρή εξερευνήτρια... Μόλις γύρισα από τον τυπικό προεγχειρητικό έλεγχο... οπότε μάλλον την Δευτέρα όντως μπαίνω μέσα.. Δεν είμαι πανικοβλημένη, απλά ανησυχώ λίγο για το αποτέλεσμα της εγχείρησης και αν αυτό θα με ικανοποιήσει. Πιστεύω πως όλα τα υπόλοιπα είναι στο χέρι μου και άντε και στου Θεού το πολύ! Ελπίζω να πετύχω σε καλό γιατρό... και να έχει έμπνευση εκείνη την ημέρα
    Κατα τα άλλα γύρισα σπίτι από τις εξετάσεις και ο πατέρας μου στον κόσμο του... με ρώτησε μήπως δεν πήγα στην δουλειά, ενώ ξέρει ότι δεν δουλεύω πρωί.... μάλλον κανείς δεν έχει ιδέα για το που ήμουν εκτός από εμένα και εσάς τώρα...
    Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι Κυριακή βράδυ πρέπει να τους θυμίσω ότι μπαίνω μέσα την Δευτέρα. Η αδερφή μου είπε ότι δεν θα μπορέσει να έρθει τις δύο πρώτες μέρες γιατί έχει εξεταστική στο ΤΕΙ και πρέπει να διαβασει.
    Η διευθύντρια του ΙΚΑ γκρίνιαζε μισή ώρα για εμένα πριν με βάλει μέσα στο γραφείο της... την ακουγα να λέει ότι τι θέλω να κάνω πλαστική στο ΙΚΑ και αν θέλω να πάω σε ιδιώτη... μέχρι που μπήκα μέσα, της έκανα ένα στριπτίζ και ηρέμησε.

    ΟΥΑΟ>και μετά από όλα αυτά είμαι ακόμη ψύχραιμη και πιο δυνατή από ποτέ. Μπράβο μου.

    Υ.Γ. Για να είμαστε δίκαιοι, μόλις με πήρε η μητέρα μου. Να που κάποιος θυμόταν ότι είχα να κάνω εξέταση. Thanks GOD! Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    9
    Ευχαριστώ 2sweet-έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •