οι γονεις μου κ εγω....στη μεση???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14

    οι γονεις μου κ εγω....στη μεση???

    geia sas..
    tha bw amesws sto thema, giati den kserw ti eisagwgi tou armozei..
    edw k arkero kairo sto spiti me tous dikous mou epikratei mia katastasi arketa asximi gia ta dedomena mas..
    emeis eimastan panta (panta!) agapimenoi k ola ok..
    teleutaia loipon, i mitera mou exei kapoies upopsies gia ton patera mou oti kati trexei me kapoia alli gunaika..
    o pateras mou vevaia ta arneitai ola..i alitheia einai pws den exoume kapoio apodeiktiko stoixeio, alla 23 xronia pantremeni nomizw oti einai arketo gia na katalaveis diafores ston anthrwpo sou..
    auto pou exoume sigouro einai pws to til xtupaei kathe ligaki me apokripsi, i to sikwnoume k den milane(k to stathero k to kinito tou patera mou)k auto mas exei klonisei to neuriko mas sistima...
    to provlima loipon einai:TI NA KANW gia na voithisw???
    otan milaw me ti mitera mou, me auta pou mou leei vlepw pws ontws kati trexei..
    ta skeftomai k etoimazomai na milisw ston patera mou, o opoios mou leei ta dika tou kai pali skalwnw...
    k an leei alitheia????
    einai k se epikindini ilikia...poso na epimeinw??
    na tonisw pws metaksu tous den to kouventiazoun pia, giati exoun kourastei..o pateras mou na prospathei, leei, na apodeiksei oti den einai elefantas k i mitera mou oti den einai oute stravi, oute koufi....
    voithiste me giati i katastas exei ftasei sto aproxwrito.....

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Originally posted by kristi
    geia sas..
    tha bw amesws sto thema, giati den kserw ti eisagwgi tou armozei..
    edw k arkero kairo sto spiti me tous dikous mou epikratei mia katastasi arketa asximi gia ta dedomena mas..
    emeis eimastan panta (panta!) agapimenoi k ola ok..
    teleutaia loipon, i mitera mou exei kapoies upopsies gia ton patera mou oti kati trexei me kapoia alli gunaika..
    o pateras mou vevaia ta arneitai ola..i alitheia einai pws den exoume kapoio apodeiktiko stoixeio, alla 23 xronia pantremeni nomizw oti einai arketo gia na katalaveis diafores ston anthrwpo sou..
    auto pou exoume sigouro einai pws to til xtupaei kathe ligaki me apokripsi, i to sikwnoume k den milane(k to stathero k to kinito tou patera mou)k auto mas exei klonisei to neuriko mas sistima...
    to provlima loipon einai:TI NA KANW gia na voithisw???
    otan milaw me ti mitera mou, me auta pou mou leei vlepw pws ontws kati trexei..
    ta skeftomai k etoimazomai na milisw ston patera mou, o opoios mou leei ta dika tou kai pali skalwnw...
    k an leei alitheia????
    einai k se epikindini ilikia...poso na epimeinw??
    na tonisw pws metaksu tous den to kouventiazoun pia, giati exoun kourastei..o pateras mou na prospathei, leei, na apodeiksei oti den einai elefantas k i mitera mou oti den einai oute stravi, oute koufi....
    voithiste me giati i katastas exei ftasei sto aproxwrito.....
    Οι ρόλοι σας καλό είναι να παραμείνουν διακριτοί.....Αυτοί είναι γονείς σου και εσύ το παιδί τους,δεν πρόκειται για ένα φιλικό σου ζευγάρι στο οποίο θα έδινες τη συμβουλή σου. Το πρόβλημα πρωταρχικά αφορά την σχέση των γονιών σου αλλά στην ερωτική της διάσταση (και όχι στη σχέση τους μαζί σου).Το μόνο λοιπόν που θα μπορούσες να επικαλεσθείς είναι πόσο σημαντικό για σένα είναι να έχεις κοντά σου και τους δυο γονείς.

    Άν πάντως το ποτήρι δεν \"κολλάει\" και η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο,καλύτερα το ζευγάρι να χωρίσει αλλά σαν γονείς να έχουν κοινό μέτωπο (εσένα) και να βρίσκονται κοντά σου.Δεν αφορά η κρίση εσένα,δεν την προκάλεσες εσύ και λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις (και έτσι είναι και το σωστό).Μπορεί τους γονείς μας να τους βλέπουμε μονοδιάστατα (σαν τους πιο κοντινούς μας συγγενείς και κηδεμόνες) αλλά μην ξεχνάμε ότι μεταξύ τους υπάρχει και ένας άλλος τρόπος συσχέτισης (που δεν μας εμπεριέχει) ,ο ερωτικός/συντροφικός.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14
    PSYCHOANS σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Αλλά θα ήθελε να διευκρινήσω τα εξής:δε νιώθω πως είμαι η αιτία κ σε καμία περίπτωση οι γονείς μου ότι απόφαση και να πάρουν δε θα με αφήσουν εκτεθημμένη!αυτό το ξέρω!δεν έχω μπει σε αυτό το τριπακι!
    Το γεγονός ότι δεν είναι ένα φιλικό ζευγάρι εγώ το γνωρίζω, αλλά μάλλον το ξεχνούν οι ίδιοι κάποιεσ φορές, εφόσον μου ζητούν τη γνώμη μου...κ εκεί είναι που έρχομαι στη μέση...Θεωρούν πως έχουν κ οι δυο δίκιο (κ μακάρι να έχουν) και δεν ξέρουν πως να το αποδείξουν (κυρίως ο πατερας μου,αφού αυτός είναι ο ..\"κατηγορούμενος\")...Πόσα να σκεφτώ και γω προκειμένου να παραμείνω ουδέτερη??
    Σχετικά με το χωρισμό τώρα...η κατάσταση είναι λίγο περίεργη...Κανείς από τους δυο τους δεν τον θέλει..ή μάλλον δε θα τον επιχειρήσει...Ο πατέρας μου έχει κάποια κινητικά προβλήματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια και η μητέρα μου, του έχει σταθεί λαμπάδα αναμμένη, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσει...Τον αγαπάει παααρα πολύ, για αυτό και προσπαθεί να σώσει αυτό το γάμο, κάνοντας υπομονή και καταπίνοντας το θυμό της και όλα όσα νιώθει...
    Πέρα όμως από το πρακτικό κομμάτι, φοβάμαι και για την υγεία τους πάρα πολύ...πιέσεις και τέτοια...Αν έχουν και οι 2 δίκιο, θα σκάσουν για ευνόητους λόγους..Αν η μητέρα μου έχει δίκιο, πάλι θα υπάρξουν συνέπειες, γιατί όλα θα γκρεμιστούν...
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...Συγγνώμη αν σας κούρασα...

  4. #4
    Εγώ πιστεύω πως πρέπει πρώτα απ\' ολα να μάθεις την αλήθεια όσο οδυνηρή και αν είναι.
    Όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη, γιατί όχι και ο πατέρας σου?
    Με προβληματίζει λίγο αυτό με τα κινητηκά προβλήματα, για πρακτικούς λόγους.
    Πως βρήκε δηλαδή μια άλλη γυναίκα όντας σε αυτή την κατάσταση?
    Θέλω να πω, μήπως η μαμά σου είναι λίγο υπερβολική?
    Δεν ξέρω την περίπτωση, γι αυτό σε ρωτάω....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14
    Εννοείται ότι πρέπει να μάθω την αλήθεια, αλλά από που??
    Κοίτα ο πατέρας μου είναι ένας, κατα τ\'άλλα, πολύ δραστήριος άνθρωπος, έξυπνος, κοινωνικός, πάρα πολύ ανεξάρτητος (σε σχέση με παρόμοιες καταστάσεις)και μόνο η εικόνα σε κάνει να δεις τι διαφορά από κάποιον άλλον.. Ευτυχώς, ούτε η μητέρα μου, αλλά ούτε κ εγώ φυσικά, θεωρούμε πως είναι κάτι προχωρημένο.. αλλά κάτι πλατωνικό, το οποίο, όμως, ως αποτελέσμα έχει να ταράζει την ηρεμία μας, είτε έτσι, είτε αλλιώς...Και το οποίο δε δικαιολογείται από την πλευρά του (αν υπάρχει) γιατί η μητέρα μου του έχει αφιερώσει όλη της τη ζώη και ο πατ. δε θα έπρεπε ούτε καν αν σκεφτεί κάτι τέτοιο(αν το έχει σκεφτεί)!Η αλήθεια είναι πως και εγώ βλέπω περίεργες κινήσεις με το κινητό του, αλλά δεν έχω αποδείξεις για τίποτα,όύτε μπορώ να μπω στη διαδικασία να \"κάνω ανακρίσεις\"...
    Η μαμά μου έχει \"φρικάρει\" (συγγνώμη κ για την έκφραση) γιατί κλονίζεται η εμπιστοσύνη της προς το πρώσωπό του, όπως επίσης και η ψυχική της ηρεμία κ άρα υγεία....
    Μπέρδεμα???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    kristi εχω την αίσθηση οτι η μητέρα σου κυρίως σε έχει βάλει στη μέση . Κατα την γνώμη μου δεν θα έπρεπε ..........
    Είναι κατι που πρέπει να το λυσουν μεταξυ τους , αλλα απο οτι μας λες δεν το συζητάνε πλέον ..........
    Ισως το μόνο κατα τη γνώμη μου που έχεις να κάνεις εσύ , είναι να τους πεις αυτό που κάνουν (δηλ. τα παραπάνω) ......... για να γίνει συνειδητό (αν δεν είναι ήδη) και να αναλάβει ο καθένας την ευθύνη του ρόλου του !!
    Απο εκεί και πέρα , είναι οι γονείς σου και καλό είναι να μην πάρεις θέση ......... νοιώθω εξάλλου οτι τους αγαπάς και τους χρειάζεσαι και τους δύο !

    (Ισως να ήταν καλή ιδέα να τους προτείνεις να πάνε και σε σύμβουλο γάμου ......... αν θέλουν ντε και καλά 3ο πρόσωπο για να συζητήσουν μεταξύ τους .........)

  7. #7
    Εγώ πιστεύω πως ο πατέρας σου έκανε ένα πείραμα για να δει αν είναι ακόμη ενεργός.
    Σκέψου πόσα προβλήματα του έχει δημιουργήσει το θέμα της υγείας του και μιλάω πάντα για ψυχολογικό επίπεδο.
    Μόνη σου το λες ότι βασίζεται πάνω στη μαμά σου, η οποία του έχει φερθεί μετον καλύτερο τρόπο.
    Μήπως ο μπαμπάς ήταν πιο \"ζωηρός\" σαν άνθρωπος και η μαμά έχει πιαστεί απ\' το πρόβλημα για να νιώθει ότι εκείνος εξαρτάται από εκείνη και έστι καλύπτει δικές της ανασφάλειες?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14
    Δε διαφωνώ..Αυτό ισχύει ότι πριν το γάμο, ως ελεύθερος, ήταν ζωηρός..Ομως, αυτό δεν έχει να κάνει με τη μητέρα μου, γιατί εκείνη τον ερωτεύτηκε κεραυνοβόλα, τον παντρεύτηκε και το ατύχημα ήρθε αργότερα...
    Σχετικά με την επιβεβαίωση, το έχω σκεφτεί και εγω, και το θεωρώ φυσιολογικό (είναι και κοντά στα 60 πια), αλλά ακόμη και σε αυτό θεωρώ πως υπάρχει ένα όριο!
    Και γενικότερα να το δούμε, όταν έχεις μια οικογένεια την οποία λατρεύεις, και αυτό φαίνεται, θα ρίσκαρες να τη διαλύσεις για κάτι πλατωνικό?? Το βλέπει πως είμαστε στα όρια.. Η τύπισα δε σταματά να μας ενοχλεί..οικογενειακώς!Για� �ί δεν το ξεκόβει??
    Μήπως στην προσπάθειά του να επιβεβαιωθεί ως άντρας, της έδωσε αρκετό θάρρος και έχασε το παιχνίδι??? (γιατί ξέρω ποια είναι και δεν είναι κ η πιο ηθική γυναίκα που υπάρχει.....)
    Ακόμη και αυτό να συμβαίνει, όμως, αν δηλαδή, αυτή τον ενοχλεί κ ο πατέρας μου έχει παγιδευτεί σε ένα λάθος,η μητέρα μου του το έχει πει πως θα το παλέψουν μαζί, και το πιστεύω!
    Οτι και να του πούμε, αρνείται τα πάντα!
    Ξέρεις τι φοβάμαι?Κάποια στιγμη, αν ισχύουν αυτα, θα γίνει κάποιο λάθος και θα αποκαλυφθούν όλα και τότε ειλικρινά, δε θα μείνει τίποτα όρθιο....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14
    Kleiw σίγουρα τους αγαπάω και τους χρειάζομαι και τους 2!
    Ναι η μητέρα μου με έχει βάλει περισσότερο γιατί θέλει σε κάποιον να μιλήσει..Ενώ ο πατέρας μου είναι πιο κλειστός σα χαρακτήρας....Και εγώ απευθύνομαι σε σας, γιατί ούτε εγώ έχω κάπου να τα πω.....
    Σε σύμβουλο γάμου δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε, γιατί θεωρητικά ο πατέρας μου είναι αθώος και η μητέρα μου είναι αυτή που πρέπει να αγνοήσει τα υπόλοιπα και να επαναφέρει την εμπιστοσύνη της προς αυτόν!Είναι κάτι σαν φαύλος κύκλος......
    Προσπαθώ όσο μπορώ να μην λαμβάνω μέρος, αλλά μπαίνω στο \"παιχνίδι\" πριν καλά καλά το καταλάβω, πιστέψτε με!

  10. #10
    Γι αυτό θα ήταν καλύτερα να πείσεις τον πατέρα σου πως αν αποκαλύψει τα πάντα, όσο οδυνηρά και να είναι, θα μπορέσετε να τα αντιμετωπίσετε σαν μια γροθιά όλη η οικογένεια.
    Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο γιατί θα είναι υπόλογος απέναντι σας, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    kristi εγω βλεπω οτι οι γονείς σου δεν επικοινωνούνε . Αυτο είναι απο μονο του ενα πρόβλημα , άσχετα αν υπάρχει τρίτο πρόσωπο .
    Αν ο πατέρας σου δεν θεωρεί οτι υπάρχει πρόβλημα , και είναι κάτι που βλέπει μόνο η μητέρα σου , τότε θα μπορούσε να απευθυνθεί η ίδια σε κάποιον για συμβουλές (ώστε να χειριστεί την κατάσταση και τα συναισθήματα της καλύτερα) .
    Δεν νομίζω οτι μπορείς να λύσεις εσύ το πρόβλημα , όσο και να θέλεις !!! Ισως μάλιστα η εμπλοκή σου , να δημιουργήσει μεγαλύτερη ένταση . (Αλήθεια πόσο χρονών είσαι ?)
    Ξέρω οτι μπαίνεις στο παιχνίδι , πριν καλά το καταλάβεις και δυστυχώς αν συνεχίσεις έτσι , θα φτάσεις , αν αποκαλύφθεί κάτι (που ευχομαι να μην γίνει) , να διαλέξεις και στρατόπεδο .
    Οπότε , στο χειρότερο σενάριο που οι υποψίες της μητέρας σου είναι βάσιμες , θα νιώσεις πικρία , θα νιώσεις απόρριψη απο τον πατέρα σου και την προδωσία του .
    Ομως ο πατέρας σου σε αγαπάει και δεν πρόδωσε την δική σας σχέση !!!!!!!!!!!

    Σκέψεις ................

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    kristi, θα συμφωνήσω με την Kleiw στο να πεις στη μητέρα σου να απευθυνθεί σε κάποιον για να συζητήσει όσα την απασχολούν. Κι επειδή όπως τονίζει ο PSYCHOANS πιο πάνω και όπως λες κι εσύ είναι οι γονείς σου και όχι ένα φιλικό ζευγάρι, κράτα αποστάσεις από τη μεταξύ τους ερωτική/συζυγική/συντροφική σχέση. Το ότι είσαστε οικογένεια δε σημαίνει ότι ο πατέρας σου είναι υπόλογος σε εσένα για τις ερωτικές του επιλογές (πλατωνικές ή όχι). Η επικοινωνία σε τέτοια θέματα είναι υπόθεση του ζευγαριού, εσύ μπορείς να συμμετέχεις σε θέματα που αφορούν στο ρόλο τους ως γονείς. Ξέρω ότι είναι δύσκολη η αποστασιοποίηση όταν ζείτε στο ίδιο σπίτι και όταν και οι ίδιοι σε βάζουν στη μέση, αλλά θα είναι πιο βοηθητικό και για τους ίδιους και για το όλο κλίμα εάν δεν συμμετέχεις στη μεταξύ τους ένταση.

    Το να ρωτάς τον πατέρα σου τι συμβαίνει, το να αναρωτιέσαι για το ποια είναι η άλλη, αν τον \'ενοχλεί\' ή όχι, αν είναι \'πλατωνικό\' ή όχι, βλέπω ότι σε βάζει σε μια διαδικασία ταύτισης με το ρόλο της συζύγου και όχι της κόρης. Και σκέψου πόσο άσχημο μπορεί να είναι το κλίμα όχι μόνο για τη μητέρα σου που υποψιάζεται ότι κάτι συμβαίνει, αλλά και για τον πατέρα σου που μπαίνει στο ρόλο του \'υπόπτου\' και του κατηγορούμενου και θα νιώθει ότι μπαίνει όχι στο σπίτι αλλά σε ανακριτικό γραφείο!

    Οι άνθρωποι kristi ρισκάρουν να \'διαλύσουν\' μια κατάσταση όχι όταν βρεθεί κάποιος που τους δίνει επιβεβαίωση, τους κολακεύει, τους κάνει να νιώθουν ότι μετράνε ακόμα, αλλά όταν βιώνουν γκρίνια, καχυποψία και άλλες αρνητικές καταστάσεις στο σπίτι τους. Λογικό δεν είναι να προτιμούν την ηρεμία (ή αυτό που φαντάζονται ότι θα τους δώσει ηρεμία);

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Originally posted by kristi
    ..o pateras mou vevaia ta arneitai ola..i alitheia einai pws den exoume kapoio apodeiktiko stoixeio, alla 23 xronia pantremeni nomizw oti einai arketo gia na katalaveis diafores ston anthrwpo sou..
    auto pou exoume sigouro einai pws to til xtupaei kathe ligaki me apokripsi, i to sikwnoume k den milane(k to stathero k to kinito tou patera mou)k auto mas exei klonisei to neuriko mas sistima...to provlima loipon einai:TI NA KANW gia na voithisw???
    ...
    να σου πω απο την αρχη απεριφραστα, οτι θεωρω την σταση σου απαραδεκτη...
    μας λες και σιγουρα ετσι ειναι, οτι οι γονεις σε εχουν βαλει στην μεση της ιστοριας αυτης, αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εχεις παρει αυτον τον ρολο για τα καλα, μιλωντας μαλιστα στον πληθυντικο για θεματα των γονιων σου κι ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ (ειμαστε εγγυοι)
    απο αυτα που μας λες για τα χρονια γαμου των γονιων σου, υπολογιζω οτι εισαι μια γυναικα πανω απο 20 χρονων, που κανονικα θα επρεπε να μενεις μονη σου κι οχι να προσπαθεις να ταυτιστεις με τα αισθηματα της μητερας σου σε ενα θεμα που στην πραγματικοτητα δεν γνωριζεις, καθως η ΕΡΩΤΙΚΗ (και οχι συζυγικη) σχεση του ζευγαριου, ειναι κατι που ξερουν μονο οι δυο, και μια μανα κανει πολυ μεγαλο σφαλμα αν σερνει μεσα στην σχεση της τα παιδια της για συμμαχους για να επαναφερει τον μπαγαποντη στην ταξη......
    οτι κι αν συμβαινει αφορα τους δυο τους και πρεπει να το λυσουν η να μη το λυσουν αυτοι....
    ακομα να σου πω οτι με βρισκουν εντελως αντιθετη προσσεγγισεις του τυπου \"του σταθηκε λαμπαδα αναμενη\" που η προεκταση τους ειναι η κλαψα των μαναδων , εκβιαζοντας ψυχολογικα τα παιδια της λεγοντας\"εγω θυσιασα την ζωη μου για σενα\"κανενας δεν κανει καμια θυσια, οι ενηλικες κανουν τις επιλογες που πανω απ ολα καλυπτουν ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.
    αν η μανα σου σταθηκε στον πατερα σου, να εισαι σιγουρη οτι ειχε τις αναλογες απολαβες απο την σχεση τους, ασχετως αν ειχε προβληματα αυτος...δεν ειναι επιχειρημα ουτε θεμα διαπραγματευσης σε περιπτωση πιθανης απιστιας...
    το οτι του σταθηκε ηταν ακριβως αυτο...δεν ειναι κουβερτα για ολες τις ελλειψεις μιας σχεσης...
    αν μια σχεση εχει πεθανει ερωτικα, και δεν υπαρχει επικοινωνια, καμια \"συμπαρασταση\" του παρελθοντος δεν ειναι επιχειρημα για να μενει αταραχη και νεκρη...
    καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα σε μια υγειη ερωτικη ζωη, κι αν δεν την βρισκει στον γαμο του, πολυ καλα κανει να την ψαξει αλλου...
    βεβαια ειναι καλο να ειναι ειλικρινης και καθαρος απεναντι στον μεχρι τοτε συντροφο του, αλλα δεν εχει να δωσει λογαριασμο στα ενηλικα παιδια του...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    14
    Kατ΄αρχας θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον!
    Είμαι 22 ετών, για όσους ρωτούν..Σε καμία περίπτσωση δεν ταυτίζομαι με το ρόλο της συζήγου,αυτό είναι η \"δουλειά\" της μητέρας μου και όσες συζητήσεις έχω κάνει με τον πατέρα μου,είμαστε οι 2 μας, είναι όλες πολύ ήρεμες, δεν κάνω ανάκριση, ούτε φανερώνω τις σκέψεις μου και γενικότερα διατηρώ το ρόλο στον οποίο ανήκω...της κόρης!(Σε σας τα λέω όλα αυτα μόνο, μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε!)Στις συζητήσεις, προσπαθώ να κρατήσω τις ισορροπίες, ανάλογα με τον ποιο μιλάω...Και πιστέψτε με(σχετικά με τους ρόλους) έχω υπερασπιστεί τον πατέρα μου πάρα πολλές φορές!Απλά θα πρέπει να καταλάβετε, πως είναι πολύ δύσκολο να μείνω εντελώς αμέτοχη σε μια κατάσταση η οποία με επηρεάζει..έμμεσα μεν, αλλά με επηρεάζει..
    Είχα συνηθίσει τους δκούς μου να είναι μέσα στα μέλια, να έχουν την ΑΠΟΛΥΤΗ επικοινωνία μεταξύ τους (άλλος ένας λόγος, εκτός από την αγάπη, που αντέχει αυτός ο γάμος-όπως και ο κάθε γάμος, θεωρώ) και τώρα, όσο και αν επιφανειακά προσπαθούν να το κρύψουν, βλέπω τη διαφορά!Και για να διευκρινήσω, δεν έχει φτάσει το σπίτι στο σημείο να είναι στρατόπεδο, αλλά όλη αυτή η αναστάστωση είναι..κάπως...
    Επίσης, θα ήθελα να απαντήσω στη Remedy περί..λαμπάδας.. αυτά είναι απόψεις δικές μου για πράγματα τα οποία έχω δει και βιώσει, όπως επίσης πως το ίδιο έχει κάνει και ο πετάρας μου για τη μητέρα μου αναμφίβολα!Ευτυχώς για μένα η μητέρα μου δεν έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία του \"κοίτα εγώ τι έχω κάνει\" κτλ...
    \'Ηταν και είναι πραγματικά για μένα το ζευγάρι πρότυπο, που δημιούργησαν μια πάρα πολύ ωραία οικογένεια γεμάτη αλληλοσεβασμό και αγάπη!Ακόμη και αν αποδειχθεί κάτι αρνητικό, δε αλλάξουν όλα αυτά, αλλά σίγουρα κάπως θα κλονιστούν...και νομίζω ότι είναι λογικό αυτό..Μακάρι να είναι απλά μια κρίση που περνούν και να επανέλθουν...Απλά εγώ , ως κόρη, δεν ξέρω πως να βοηθήσω, γιατί ειλικρινά θέλω να τους δω πάλι όπως πριν!

  15. #15
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by kristi
    ..o pateras mou vevaia ta arneitai ola..i alitheia einai pws den exoume kapoio apodeiktiko stoixeio, alla 23 xronia pantremeni nomizw oti einai arketo gia na katalaveis diafores ston anthrwpo sou..
    auto pou exoume sigouro einai pws to til xtupaei kathe ligaki me apokripsi, i to sikwnoume k den milane(k to stathero k to kinito tou patera mou)k auto mas exei klonisei to neuriko mas sistima...to provlima loipon einai:TI NA KANW gia na voithisw???
    ...
    να σου πω απο την αρχη απεριφραστα, οτι θεωρω την σταση σου απαραδεκτη...
    μας λες και σιγουρα ετσι ειναι, οτι οι γονεις σε εχουν βαλει στην μεση της ιστοριας αυτης, αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εχεις παρει αυτον τον ρολο για τα καλα, μιλωντας μαλιστα στον πληθυντικο για θεματα των γονιων σου κι ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ (ειμαστε εγγυοι)
    απο αυτα που μας λες για τα χρονια γαμου των γονιων σου, υπολογιζω οτι εισαι μια γυναικα πανω απο 20 χρονων, που κανονικα θα επρεπε να μενεις μονη σου κι οχι να προσπαθεις να ταυτιστεις με τα αισθηματα της μητερας σου σε ενα θεμα που στην πραγματικοτητα δεν γνωριζεις, καθως η ΕΡΩΤΙΚΗ (και οχι συζυγικη) σχεση του ζευγαριου, ειναι κατι που ξερουν μονο οι δυο, και μια μανα κανει πολυ μεγαλο σφαλμα αν σερνει μεσα στην σχεση της τα παιδια της για συμμαχους για να επαναφερει τον μπαγαποντη στην ταξη......
    οτι κι αν συμβαινει αφορα τους δυο τους και πρεπει να το λυσουν η να μη το λυσουν αυτοι....
    ακομα να σου πω οτι με βρισκουν εντελως αντιθετη προσσεγγισεις του τυπου \"του σταθηκε λαμπαδα αναμενη\" που η προεκταση τους ειναι η κλαψα των μαναδων , εκβιαζοντας ψυχολογικα τα παιδια της λεγοντας\"εγω θυσιασα την ζωη μου για σενα\"κανενας δεν κανει καμια θυσια, οι ενηλικες κανουν τις επιλογες που πανω απ ολα καλυπτουν ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.
    αν η μανα σου σταθηκε στον πατερα σου, να εισαι σιγουρη οτι ειχε τις αναλογες απολαβες απο την σχεση τους, ασχετως αν ειχε προβληματα αυτος...δεν ειναι επιχειρημα ουτε θεμα διαπραγματευσης σε περιπτωση πιθανης απιστιας...
    το οτι του σταθηκε ηταν ακριβως αυτο...δεν ειναι κουβερτα για ολες τις ελλειψεις μιας σχεσης...
    αν μια σχεση εχει πεθανει ερωτικα, και δεν υπαρχει επικοινωνια, καμια \"συμπαρασταση\" του παρελθοντος δεν ειναι επιχειρημα για να μενει αταραχη και νεκρη...
    καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα σε μια υγειη ερωτικη ζωη, κι αν δεν την βρισκει στον γαμο του, πολυ καλα κανει να την ψαξει αλλου...
    βεβαια ειναι καλο να ειναι ειλικρινης και καθαρος απεναντι στον μεχρι τοτε συντροφο του, αλλα δεν εχει να δωσει λογαριασμο στα ενηλικα παιδια του...

    remedy.....έχεις αρχίσει να γίνεσαι χειρότερη και από μένα!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •