exasa ta panta ektos apo ta kila
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387

    exasa ta panta ektos apo ta kila

    καλως ηρθες λινα711...αυτη την ανακουφιση που νιωθεις εσυ οπως λες, ακριβως την ιδια νιωθω και εγω..αλλα αυτο ειναι αρρωστημενο..μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...ειναι προβλημα..ημουν 1, 73 και 55 κιλα...αισθανομουν χοντρη και εγω...ηθελα να παω 50..ξερεις πώς πληρωσα αυτη την εμμονη μου? δεν ειχα περιοδο 15 μηνες, απεκτησα υποθυρεοειδισμο και πηρα 25 κιλα σε 2 μηνες...ειμαι 80...τωρα τι να πω? οτι ημουν ηλιθια που ενω ημουν τοσο αδυνατη και ολοι μου ελεγαν να μην χασω αλλο, εμενα το μυαλο μου ηταν κολλημενο σε μια βλακεια? σε κατι που δεν ισχυε?...πως να ανταπεξελθω εγω τωρα που με ειχα συνηθισει τοσο αδυνατη(το αντιλαμβανομαι κοιταζοντας παλιες φωτογραφιες) και τωρα αντιμετωπιζω ενα αισχος στον καθρεφτη μου...? τι να πω?...ξερεις τι λεω μονο...? αναθεμα την ωρα και την στιγμη που αφηνω τον εαυτο μου εδω και 3 χρονια ερμαιο στην λαθος συνειδηση μου..σαυτην την λανθασμενη εμμονη και εικονα που εχω εγω για τον εαυτο μου...πηρα τα κιλα και κλειστηκα σπιτι μου 6 μηνες..τι καταφερα?? να απομακρυνθω απο ολα τα αγαπημενα μου προσωπα, να παχυνω ακομα περισσοτερο σε παρα πολυ συντομο χρονικο διαστημα, να χασω αγαπημενους μου φιλους και προπαντων να χασω τον εαυτο μου...ξερεις τι σκεφτομαι? οτι ολα αυτα μπορει να σου ακουγονται γελοια...οτι δεν σε καταλαβαινω αλλα δεν ειναι ετσι..μακαρι οταν ημουν 55 κιλακια να αντιμετωπιζα διαφορετικα τον εαυτο μου, την προσωπικοτητα μου...τιποτα απο αυτα δεν θα ειχε συμβει...μακαρι να ξυπνουσα και να ημουν παλι αδυνατη(πολυ) οπως τοτε...οπως τοτε που νομιζα οτι χαιρομουν την ζωη..τιποτα δεν χαιρομουν γιατι το προβλημα δεν ειναι στην εμφανιση..ειναι πολυ πιο βαθυ...με μισουσα παντα..και με κατεστρεψα..μπορει να ακουγεται υπερβολικο αλλα ναι με κατεστρεψα..χανω τα καλυτερα μου χρονια...χρονια που δεν ξαναγυρνανε ποτε πισω...ειμαι 19 χρονων και απο τα 16 παλευω με αυτην την αρρωστια.. ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ...αγαπησε τον εαυτο σου για να μην καταληξεις να παρεις 25 κιλα οπως εγω..οσο δεν τον αγαπας τοσο πιο επωδυνη ειναι η διαδικασια αυτη...βρες τι σου φταει πραγματικα και προσπαθησε να διορθωσεις αυτο ακριβως που σε εμποδιζει να εκτιμησεις τον εαυτο σου....πριν να ειναι αργα...καθε μερα λεω στον εαυτο μου:" μακαρι να μουν σαν αυτο το μανεκεν η το αλλο η την ταδε τραγουδιστρια.."..μπουρδες... ετσι ειχα γινει και το εχασα...μεσα απο τα χερια μου το εχασα..και τωρα φτυνω αιμα για να παρω την κωλοαποφαση να κανω διαιτα...για να φανω παλι ωραια οπως τοτε...ωραια και δυστυχισμενη οπως τοτε..οπως τωρα...ας αγαπησουμε επιτελους εμας..αξιζουμε ανεξαρτητως κιλων..ειμαστε ανθρωποι με προσωπικοτητα μοναδικα και ξεχωριστη..ειμαστε ετεροτητες...ας το σεβαστουμε...και να σας πω και κατι? αν χασουμε ατομα επιδη παχυναμε στην τελικη δεν αξιζαν να ναι διπλα μας...δεν κρινεται τιποτα απο την εξωτερικη εμφανιση..αν ο αλλος σε αγαπαει, σε αγαπαει οπως και αν εισαι...βρες λοιπον τι πραγματικα σε απασχολει και διορθωσε το..συζητα με σενα και θα την βρεις την ακρη..το ιδιο κανω και γω πολυ καιρο τωρα..δεν τα χω καταφερει αλλα ελπιζω..δεν ονειρςυομαι αυτη την ζωη για εμενα...το ιδιο σκεψου και εσυ..υπομονη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Lina711 καλώς ήλθες στην παρέα μας!

    Προσυπογράφω αυτά που ανέφερε η free και προσθέτω τα εξής:

    Λες ότι θες να γίνεις όπως και αυτές που είναι στα περιοδικά.Εσύ, πιστεύεις ,πως ακόμα και να έχεις αυτήν την εμφάνιση, ότι θα είσαι ικανοποιημένη από τον εαυτό σου;Ακόμα και να χάσεις όσα κιλά θες, θα νιώθεις καλά μέσα σου;Νομίζεις ότι ακολουθώντας καθημερινές πρακτικές σαν κι αυτές που γράφεις, θα σε οδηγήσουν στο να είσαι καλά από διάθεση και υγεία;Εγώ δε νομίζω ότι θα είναι έτσι.

    ʼκουσε τον εαυτό σου, πάρε τα μηνύματα που σου δίνει, αφουγκράσου τον κι εκείνος θα σε ανταμείψει.Μην τον τιμωρείς καθημερινά.Βοήθα τον και θα σε βοηθήσει.Το να χάνεις κιλά και ζωή μαζί, δεν είναι επιθυμητό για κανέναν.Το σωστό είναι: Χάνω κιλά και κερδίζω ζωή.Κι αυτή η διαδικασία επιτυγχάνεται μόνο μέσα από τους επιστημονικά ενδεδειγμένους τρόπους που προτείνουν οι ειδικοί.

    Καλή συνέχεια στην κοινότητα...και καλό κουράγιο σε όλους μας...

    Φιλιά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •