ύπουλο πράγμα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    9

    ύπουλο πράγμα...

    θέλω να μεταφέρω μία εμπειρία που είχα με την αδερφή μου, να χτυπήσω καμπανάκια στους ανθρώπους που βρίσκονται δίπλα σε άτομα που αντιμετωπιζουν ψυχολογικά προβλήματα.
    Εμένα λοιπόν ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου οτι αυτή η κοπέλα είχε προβήματα, την θυμόμουν απο παλιά στην εφηβεία της αλλα και αργότερα (εγώ είμαι πιο μικρή) να μην καταλαβαίνει τίποτα, ήταν πολύ δυναμική, έκανε αυτό που ήθελε και γενικά ήταν πολύ θαραλέα!Ξαφνικά μου ανακοίνωσε οτι έχει φτάσει στο σημείο να μην μπορεί να βγεί έξω απο το σπίτι... έπεσα απ τα σύννεφα, δεν το πίστευα,ποιός?η αδερφή μου, η τόσο δυναμική έπαθε τέτοιο πράγμα?
    Όταν κάθισα και σκέφτηκα ανακάλυψα οτι κάποιες φορές , κάποια πράγματα που φαινόντουσαν περίεργα....είναι πολύ ύπουλο όμως δυστυχώς.
    Οι ίδιοι ξέρουν και κρύβουν καλά το πρόβλημά τους!
    Εδώ δεν θέλω να λύσω τα ψυχολογικά της, ευτυχώς έχει απευθυνθεί σε ειδικό ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΙΝΑΙ οτι αν καταλάβουμε την οποιδήποτε,μια περίεργη συμπεριφορά, πρέπει να δραστηριοποιηθούμε!Να προλάβουμε πριν προχωρήσει και γίνει μετά πολύ δύσκολο.
    Σε άλλες εποχές δεν θα καταλαβαινε κανείς -ούτε ο ίδιος- τι συμβαίνει, τωρα όμως πια είναι προβλήματα που όλο και κάποιος τα αντμετωπίζει σε μια οικογένεια, ελιναι συχνό "φαινόμενο"
    Τα μάτια μας ανοιχτά,είναι κρίμα να χάνεται η ζωή μέσα απο τα χέρια μας, είναι κρίμα να χάνουμε τις ωραίες στιγμές στη ζωή. Ας βοηθήσουμε όσο μπορούμε, ας δίνουμε λίγο σημασία παραπάνω στο διπλανό μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Είναι πολύ τυχερή η αδερφή σου... Μακάρι όλοι να έχουν δίπλα τους ανθρώπους σαν κι εσένα...

    Είμαι σίγουρη πως θα επανέλθει γρήγορα και αυτο θα οφείλεται σε μεγάλο μέρος και σε εσάς, την οικογένειά της!

    Μπράβο σου joana!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μπράβο κι από εμένα. Οσο πιό νωρίς τόσο πιό καλά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    9
    σ εύχαριστώ πολύ Κελύ! η αλήθεια είναι οτι αναρωτιόμουν αν έκανα αρκετά πραμάτα γι αυτήν και κατά πόσο φταίω που δεν το κατάλαβα νωρίτερα.
    είμαστε σε πολύ καλό δρόμο όμως, το προσπαθούμε και εγώ και ο άντρας της!

    εχθές με πήρε τηλ. μες την τρελή η χαρά να μου πει οτι μπήκε σε λεωφορείο μετά απο 6 χρόνια!


    Ελπίζω να πάνε όλα καλα για έχει ταλαιπωρήσει πολυ τον εαυτό της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    joana welcome!

    Η αδερφή σου πράγματι είναι \"τυχερή\" που βρίσκεται ανάμεσά σας! Φαντάζομαι θα έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά \"μόνη\" της ..αλλά έστω και τώρα είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι πήρε την \"ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ\" να μιλήσει στους δικούς της ανθρώπους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by joana
    Οι ίδιοι ξέρουν και κρύβουν καλά το πρόβλημά τους!
    Τα μάτια μας ανοιχτά,είναι κρίμα να χάνεται η ζωή μέσα απο τα χέρια μας, είναι κρίμα να χάνουμε τις ωραίες στιγμές στη ζωή. Ας βοηθήσουμε όσο μπορούμε, ας δίνουμε λίγο σημασία παραπάνω στο διπλανό μας.
    ο κόσμος ίσως να γινόταν καλύτερος!
    μπράβο σου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    συμφωνώ τόσο πολύ με το ύπουλο. ΣΕ πλησιάζει σιγά σιγά και από πίσω. Εσύ τραβάς μπροστά, κάνεις όνειρα και αυτό σε ακουθουθεί χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι γιατί εσύ είσαι απορροφημένος από τη ζωή σου, τις σκοτούρες σου , την καθηγμερινότητα σου , τον αγώνα σου να ζήσεις, να φτιάξεις, να , να ,να ......... Και κάποια μέρα , κάποια νύχτα δεν έχει ώρα σε χτυπά πισώπλατα και το χτύπημα είναι τόσο δυνατό που πέφτεις και αργείς πολύ να ξανασηκωθείς. Και να σηκωθείς και όσο σηκωθείς, ζεις υπό την σκιά του πποτέ ξανά δεν είσια ελεύθερος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    9
    Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνυματά σας, ήταν η πρώτη μέρα εχθές που μπήκα και πραγματικά είναι εκπληκτικό αυτό που γίνεται!
    Άγνωστοι άνθρωποι μεταξύ τους προσπαθούν να βοηθήσουν και να συμπαρασταθούν!
    Μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •