τι εχω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: τι εχω?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    12

    τι εχω?

    Γεια σας,
    εχω γραψει και στο φορουμ υποδοχης γι' αυτο θα προσπαθησω να μην πω τα ιδια.
    ολα ξεκινησαν πριν απο 2 χρονια περιπου. χωρισα και με επιασε καταθλιψη και εγωισμος. οχι πως η σχεση μας ηταν τιποτα το σοβαρο, παιδια ημασταν, ενα αθωο φλερτ ηταν ομως εμενα με πηρε πολυ απο κατω. του ζητησα εγω να χωρισουμε γιατι καταλαβα πως δεν ενδιαφεροταν στ' αληθεια για μενα αλλα για την φιλη μου. απο τοτε μου μπηκε η ιδεα πως ειμαι παχουλη και πως πρεπει να χασω κιλα, βλεπετε η φιλη μου ειναι παρα πολυ αδυνατη γιατι και αυτη εχει ανορεξια, ετσι πιστεψα πως αυτος ισως δεν με ηθελε για το βαρος μου....
    επισης ο κολητος μου συνεχεια με κοροιδευει παντα σχετικα με το φαι, τα κιλα..

    δεν μπορω να καταλαβω τι εχω.. μερικες μερες δεν θελω να τρωω τιποτα γιατι φοβαμαι πως οτι και να φαω θα παρω βαρος. σε οτι φαω βλεπω πρωτα τις θερμιδες και προσεχω πολυ την ποσοτητα που θα φαω.
    μερικες φορες ομως βγαινω εχτος εαυτου. μπορει να νιωθω φουσκομενη αλλα θα συνεχισω να τρωω και μετα θα τα κανω ολα εμετο... σχεδον καθε μερα κανω εμετο ειτε φαω πολυ ειτε οχι..
    αν και μερικοι μου λενε πως εχω αδυνατισει εγω αυτο δεν το βλεπω και συνεχιζω να πιστευω πως πρεπει να χασω και αλλα κιλα. πιστευω πως ειμαι αρκετα παχουλη και οταν με βλεπω στον καθρεφτη δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω..
    σκεφτηκα ακομα και την χρηση φαρμακων για απωλεια βαρους ομως δεν ξερω απο αυτα και φοβαμαι μην εχουν αλλες επιδρασεις..
    οπως ειπα και στο φορουμ υποδοχης εχω εξετασεις αυτο το διαστημα και δεν θελω να νιωθω κουρασμενη.. πρεπει να τα παω καλα.. αυτος ειναι ο μονος λογος που προσπαθω να τρωω..απλα για να εχω δυναμεις.. αν δεν ηταν οι εξετασεις μου δεν θα με πειραζε καθολου και να μην ετρωγα.. =(
    το θεμα ειναι πως οτι και να εχω τελικα δεν ξερω αν θελω να κανω κατι να το ξεπερασω.. εγω αυτο που θελω ειναι απλα να χασω κιλα..πολλα κιλα...
    ειμαι βουλιμικη? ανορεξια δεν εχω παντος γιατι κοκαλιαρα δεν ειμαι.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Το γεγονος οτι μπηκες σ'αυτην την διαδικασια και μας βρηκες ,ξεροντας οτι κατι συμβαινει με σενα αλλα δεν μπορεις να το προσδιορισεις ακριβως ,ειναι ενα πολυ μεγαλο και σημαντικο βημα.
    Η αιτια που ξεκινησε το προβλημα ειναι απο τα πιο συνηθισμενα πιστεψε με.
    Αλλωστε λογω ηλικιας μπορω να στο επιβεβαιωσω εγω και τα 2/3 των παιδιων εδω μεσα.
    Και σου λεω με συνηδηση οτι δεν ειναι καθολου σοβαρος οπως νομιζεις.
    Ειναι θεμα χρονου για σενα να το ξεπερασεις και να τον αντικαταστησεις με αλλον η αλλους .
    Μην ξεχνας οτι εχεις μια μεγαλη ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ολοδικια σου!!!
    ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!
    Καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ διαφορετικο να ξαναξεκινας κατι στα 20 η στα 30 η στα 40 κτλ.
    ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙς ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ.!!!!!!!!
    Εχεις μπροστα σου πολλα χρονια για να ζησεις πολλες διαφορετικες ζωες .
    Μονο που ολες αυτες πρεπει να εχουν ενα και μοναδικο κοινο στοιχειο.ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!
    Εαν δεν την εχεις δεν εχουν σημασια ποσα κιλα εισαι.
    Πιστεψε μια γυναικα που εφτασε σε αυτα τα κιλα μετα απο πολλα,κανοντας ολα οσα μου αναλογιζονταν μεχρι τωρα ,δεσμους γαμος παιδι,και πηρα την αποφαση να μπω στην διαδικασια του χειρουργειου οχι γιατι τα κιλα ως κιλα ηταν προβλημα για την προσωπικη μου ζωη ,η την οικογενειακη η κοινωνικη,αλλωστε ολες αυτες οι σχεσεις για να υπαρχουν θελουν αλλα πραγματα πιο σοβαρα δεν εξαρτονται αποκλειστικα απο τα κιλα μας,αλλα γιατι καταλαβα οτι για να συνεχισω να χαιρομαι οσα εχω ηδη αποκτησει μεχρι τωρα και οσα προσδοκω να αποκτησω στο μελλων ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!

    Τα κιλα σου ειναι πολυ καλα για το υψος σου.Μην τα αφηνεις να σε αγχωνουν.αντιμετωπισε τα με ψυχραιμια.
    Και το πιο σημαντικο βαλε κριτηρια συμφωνα με τα οποια δεν θα επιτρεπεις σε κανεναν να ασχοληται με τα κιλα σου και να σε αντιμετωπιζει αναλογα .
    Τα κιλα μας ειναι προσωπικη μας υποθεση και δεν ειναι θεμα προς προβληματισμο για κανεναν αλλο,εκτος και εαν τα αντιμετωπιζουμε πρωτα εμεις με χιουμορ και ανεση οποτε μπορεις να επιτρεψεις σε οσους θελεις εσυ να κανουν το ιδιο.
    Οσο για αυτο που νομιζες για τον πρωην φιλο σου ,οτι επελεξε την φιλη σου λογω πολυ λιγων κιλων ,ειναι αστειο .
    Η ζωη μας εχει αποδειξη παμπολλες φορες οτι η επιλογη συντροφου ειναι ενα θεμα τοσο ρευστο που δεν μπορει να θεσει κανεις κανονες ,ουτε υπαρχει μυστικη συνταγη πως επιλεγουμε συντροφο.
    Αλλωστε η ανορεξια και αυτο ειναι κοινα αποδεκτο στο μονο που μπορει να οδηγησει ειναι στην ασχημια.
    Δεν εχω ακουσει αντρα να επιθυμει γυναικα τοσο αδυνατη σε σημειο να εχει χασει την θυληκοτητα της,αντιθετα τα 5 και γιατι οχι και τα 10 κιλα παραπανω τα λεγομενα πιασιματα αποτελουν το ονειρο καθε αντρα για την γυναικα που συνοδευουν!!
    Θα σου προτεινα να παρεις τα πραγματα ενα ενα και να τα αντιμετωπισεις ξεχωριστα.
    Θα σε παρακαλουσα επισης να μην κανεις διαιτα αυτη την τοσο σημαντικη στιγμη για εσενα.Φριντισε απλα να τρεφεσαι με καλα κια υγειηνα πραγματα τοσο ωστε να μην προκαλεις εμετους,και δωσε την προσοχη σου τωρα στον στοχο ζωης που εχεισ τις εξετασεις σου.
    Αφου τελειωσεις να βρεις καποιον ειδικο να σε βοηθησει να ξαναβρεις την eeyore και να αντιμετωπισεις το προβλημα που νομιζεις οτι εχεις με τον σωστο τροπο ωστε να μην διακινδυνευεις την υγεια σου.
    Παρ'ολα αυτα εμεις ειμαστε εδω για σενα για οτι χρειαστεις .Μην δειλιασεις να μας μιλησεις η εαν θελεις ακομη και να φωναξεις η να ξεσπασεις.
    Περιμενω νεα σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΜΠΕΣ ΣΤΟ CHAT ΤΩΡΑ!!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Γεια σου μικρή eeyore! Κατ' αρχάς, καλώς όρισες κι από μένα! Δεν έχω επιστημονικές γνώσεις πάνω στο ζήτημα, αλλά έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με σένα (έτσι βρέθηκα και σ' αυτό το φόρουμ) και μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματά σου.

    Η βουλιμία είναι μια διαταραχή κατά την οποία τα άτομο τρώει πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού και μετά προσπαθεί να τις αποβάλει, είτε με εμετό είτε με άλλους τρόπους (εξαντλητική δίαιτα, γυμναστική, καθαρτικά). Επίσης, σε όλες τις διατροφικές διαταραχές, ο ασθενής έχει διαστρεβλωμένη εικόνα για το σώμα του. Το επισημαίνω γιατί λες ότι οι φίλοι σου λένε ότι έχεις αδυνατίσει αλλά εσύ δεν το βλέπεις. Λοιπόν, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο οι φίλοι σου να έχουν δίκιο, γιατί έχω βρεθει κι εγώ σε αυτή τη θέση και ξέρω πόσο άσχημο είναι. Να μην μπορείς να δεις στον καθρέφτη την ομορφιά που βλέπουν οι άλλοι σε σένα... Έχω βρεθεί σε σημείο να μου λένε "πάρε και κανένα κιλό" ή "δε σε ταϊζουν στο σπίτι σου;" κι εγώ να αισθάνομαι τόσο χοντρή που να ντρέπομαι να εμφανιστώ στην παραλία!

    Μη φτάσεις στο ίδιο σημείο με μένα... Όπως είπε και η dexa, το ότι συνειδητοποίησες ότι κάτι δεν πάει καλά είναι πάρα πολύ σημαντικό. Σκέψου ότι άλλα κορίτσια αφήνουν το πρόβλημά τους να φτάσει σε επικίνδυνο σημείο επειδή δεν μπορούν να το παραδεχτούν.

    Θα σε συμβούλευα να αφοσιωθείς στις εξετάσεις σου και να αφήσεις για λίγο το πρόβλημα στην άκρη. Όταν ξεμπερδέψεις, βρες έναν καλό ψυχολόγο και πες του αυτά που σε απασχολούν. Εγώ αυτό έκανα και τώρα μπορώ να πω ότι ΙΣΩΣ έχω ξεπεράσει κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημά μου. Να ξέρεις πάντως ότι θέλει πολλή προσπάθεια και ότι το πρόβλημα δεν είναι στο φαί και στο σώμα αλλά στη σκέψη...

    Αυτά από μένα! Καλή τύχη με τις εξετάσεις...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    12
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολα οσα μου ειπατε.. ειμαι ανθρωπος που μπορει ευκολα να ακουσει και να λαβει υπ΄οψη τις συμβουλες των αλλων γι΄ αυτο και υποσχομαι να προσπαθησω να κανω οσα μου λετε.
    Αναγνωριζοντας οτι υπαρχει προβλημα αναζητησα να βρω ενα μερος στο οποιο θα μπορουσα να μιλαω για το προβλημα μου ξεροντας οτι θα βρω βοηθεια και υποστιριξη και ισως μπορεσω να βοηθησω και εγω με τη σειρα μου μετα! και δεν επεσα εξω..
    ομως βλεποντας πως υπαρχει προβλημα δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι ειμαι ετοιμη και προετοιμασμενη να το αντιμετωπισω γιατι οπως σας ειπα οσα και να μου λενε, οσα και να ακουω ο στοχος μου ειναι να αδυνατισω.. και οσο λογικα και σωστα μου φαινονται ολα οσα ακουω και βλεπω ερχεται ξανα καποια στιγμη που τα διαγραφω ολα και επιμενω στο να δημιουργω προβλημα...

    smoke08 δεν συνηθιζω να τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες φαγητου, ποτε το φαγητο που ετρωγα δεν ηταν πολυ, αλλα παλι κανω εμετο.. ιδικα οταν για παραδειγμα βγω εξω με φιλους για φαγητο και εκει αναγκαστηκα θα φαμε! ομως οντως πολυ συχνα θελω να φαω κανενα γλυκο για παραδειγμα και δεν φοβαμαι να το φαω μηπως και παρω κανενα κιλο γιατι ξερω οτι μετα θα το κανω εμετο! το εχω σαν backup ενα πραμα... αυτο ομως δεν το κανω συχνα.. προσπαθω να αποφευγω το φαι οσο πιο συχνα γινεται (μενω και με τους γονεις μου και ειναι λιγο δυσκολο ακομα ομως)

    οταν βλεπω πως μερικα ρουχα μου δεν μπορω να τα φορεσω γιατι με βλεπω στο καθρεφτη και δεν μου αρεσω, νιωθω πως το ρουχο δεν καλυπτει τις ατελειες μου, τοτε με πιανει κριση και δεν θελω να βγω εξω ή νιωθω τοσο ασχημα με τον εαυτο μου που παλι αρχιζουν ολα απο την αρχη.. κατηγορω τον εαυτο μου πως εφαγα λιγο περισσοτερο και γι' αυτο τωρα δεν μπορω να φορεσω το Α' ρουχο ή το Β' παντελονι...

    μερικες φορες ομως αναρωτιεμαι.. πραγματικα θελω να το ξεπερασω αυτο?

    οσο για ψυχολογο δεν θελω ουτε να ακουσω...

    σε οποιον και αν πω οτιδηποτε για το σωμα μου, για καμια ατελια που πιστευω πως εχω ή ο,τι αλλο τελοσπαντον η απαντηση τους ειναι η εξης "εχεις μυεις!!!εισαι γυμνασμενη! γι' αυτο νομιζεις πως εισαι γεματη! ετσι ειναι το σωμα σου!!!"
    ειλικρινα σιγχαινομαι αυτη την απαντηση.. καλυτερη δικαιολογια δεν υπαρχει? τι παει να πει ετσι ειναι το σωμα μου?? μεχρι και οτι δεν μπορω να γινω πιο λεπτη εχω ακουσει!! εχω φτασει σε σημειο να θελω να χασω τους μυεις μου! δεν τους θελω..δεν μου αρεσουΝ!!

    Με επιρεαζει πολυ η αντιδραση των γυρω μου.. ειδικα ο κολητος μου συνεχεια με αυτο ασχολειτε.. δηλαδη ειναι φοβερο, οποτε μα οποτε βρεθουμε θα με κοροιδεψει για τα κιλα μου ή θα κανει καποιο σαρκαστικο αστειο.. εκεινος νομιζει πως δεν με ενοχλει..ομως παλι πολλες φορες του εδειξα πως με ενοχλει και εκεινος συνεχιζει τα ιδια! δεν το φερνω εγω το θεμα ποτε εκεινος το φερνει.. δεν γνωριζει για το προβλημα μου ομως...

    Και το πιο σημαντικο βαλε κριτηρια συμφωνα με τα οποια δεν θα επιτρεπεις σε κανεναν να ασχοληται με τα κιλα σου και να σε αντιμετωπιζει αναλογα .
    dexa μου οσες φορες και αν εχω προσπαθησει δεν τα καταφερα.. τη μια σταματησα να του μιλαω και του κρατουσα μουτρα.. την αλλη απλα τον αγνωουσα, μετα προσπαθησα να το αντιμετωπισω με χιουμορ μεχρι και τον εαυτο μου αρχισα να κοροιδευω μπας και σταματησει! αλλα τιποτα..
    το ξερω πως δεν το κανει για κακο.. ομως προκαλει μεγαλο κακο =( και το κυριοτερο δεν γνωριζει τιποτα για ολα οσα μου συμβαινουν..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    12
    επιτελους μετα απο 1 μιση χρονο αποφασισα σημερα και ζυγιστικα...
    52 ειμαι τελικα και οχι 55..
    αντε 7 εμειναν!!!
    καταθλιψη δεν με επιασε οπως την προηγουμενη φορα.. τελικα ειχαν δικαιο οι φιλοι μ..εχασα μερικα κιλα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    καταρχην καλως μας ηρθες!:)...ξερω πολυ καλα ολο αυτο που περιγραφεις..ημουν βουλιμικη 3 χρονια...παιδια δεν ξερω ειλικρινα ποσες φορες τα χω πει ολα αυτα αλλα δεν θα σταματησω να τα λεω ωσπου να συνειδητοποιησε την αυτοκαταστροφη που προκαλειτε...που λες ημουν βουλιμικη για 3 χρονια, σταματημα περιοδου 15 μηνες και το κυριοτερο κοινωνικος αποκλεισμος που τον επεβαλλα μονη μου ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΑ 55 ΚΙΛΑ...με υψος 1,72 σημειωτεον...οσοι με εβλεπαν τοτε μου ελεγαν : ποσα κιλα εισαι?κατω απο 50 ετσι??...αλλα εγω δεν εβλεπα τιποτα..μονο μια χοντρη κοπελα που η αξια της μετριεται μονο στα κιλα της και πουθενα αλλου..δεν τους πιστευα..νομιζα οτι το ελεγαν επιτηδες ειδικα τα κοριτσια για να με εμποδισουν εμεσα να χασω βαρος ωστε να μην γινω πιο αδυνατη απο αυτες(δεν εβλεπα οτι ημουν αισθητα πιο αδυνατη συγκριτικα)..τι δημιουργει το μυαλο μας, ε?..τρελα πραγματα...τρελους συνειρμους...εκανα περα πολυ κοσμο γιατι νομιζα οτι ηθελαν ολοι να με παχυνουν..δεν δεχομουν βοηθεια...μαρεσε να ειμαι κλεισμενη σε αυτο το τρυπακι της βουλιμιας..τα χα ολα στην ζωη μου βλεπεις και απλα επρεπε να δημιουργησω ενα κατασκευασμα του νου μου για να χαλασει ολα οσα ειχα και εχω...μια τελεια ζωη η οποια εγινε μαυρη κυριολεκτικα μετα το πρωτο βουλιμικο..ολα ξεκινησαν απο μια απλη διαιτα αλλα εξελιχθηκαν σε μια τεραστια εμμονη η οποια εκανε την καθημερινοτητα μου ακομα πιο μαυρη..ετρωγα εστω και λιγο παραπανω και επαιρνα καθαρτικα..γιατι το εκανα?..μηπως μου αρεσε να χανω την ζωη μου τελικα, τον εαυτο μου?...ισως..οπως εχω ξαναπει μπορει να ηταν μια αυθορμητη ταση του νου μου για επαναπροσδιορισμο, για να δω που μπορω να φτασω, τα ορια μου, τις δυνατοτητες μου..κοριτσακι μου πατωσα και ξανασηκωθηκα με 25 κιλα παραπανω..και ξερεις γιατι τα πηρα??..γιατι αντιμετωπιζα το φαγητο οπως εσυ, οπως οι περισσοτερες εδω μεσα..με τετοιο φοβο..ακομα και τωρα που ειμαι "καθαρη" 7 μηνες στις μεριδες βλεπω πρωτα τις θερμιδες..καθε φαγητο και θερμιδες..τιποτα αλλο..γινεται πλεον αυτοματα..απλα η διαφορα ειναι οτι πια δεν προκαλω τιποτα κακο σε μενα γιατι δεν αξιζει..απο τα 16- 19 μου χρονια η ζωη μου ηταν μαυρη...εχασα πολυ σημαντικα χρονια, πιστεψε με και μετανιωνω οικτρα για αυτο...μετανιωνω που στα 55 εκλαιγα οτι ημουν παχια, μετανιωνω που ολα τα εβλεπα μαυρα ενω ειχα καταφερει αυτο που τοσο ηθελα..και ξερεις τι καταλαβα?..οτι η ευτυχια βρισκεται αλλου..οχι στα κιλα..δεν λεω οτι μου αρεσουν τα κιλα που εχω τωρα αλλα ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ εφταιγα που τα πηρα...οταν υπερεκτιμαμε κατι, το χανουμε ΠΑΝΤΑ!...αλλαξε τροποο σκεψης, εισαι μικρο κοριτσι και ειναι αμαρτια..πριν 2 χρονια εδινα πανελληνιες και εγω και δεν ετρωγα γιατι θα παχαινα..!!!!...το κλασσικο..συμμαθητριες κου ΑΔΥΝΑΤΕΣ με ταιζαν γιατι το χρωμα μου ηταν ασπρο..καταλαβαινεις λιγο???...ειχα γινει το επικεντρο..αυτο που τοσο ΟΛΕΣ μας θελουμε...και τι καταφερα?..να με χασω τελειως...ηθελα μονο να χασω κιλα, αυτη ηταν η μονη μου εννοια..αυτο ηξερα να κανω τοσο καλα και ημουν περηφανη για αυτο!!...περασα σε μια πολυ καλη σχολη τελικα αλλα τοτε ειδα τα πραγματα αλλιως..κλειστηκα σπιτι επειδη ειχα παρει 5 κιλα...τα 5, εγιναν 25 χωρις καν να το καταλαβω..μεσα σε 2,5 μηνες!!!....ελα τωρα λιγο στην θεση μου...αντιμετωπισε την ζωη διαφορετικα ποριν φτασεις στο σημειο αυτο...και δεν ειναι τα κιλα που πηρα, ειναι τα 4ο κυματα που περασα για να συνειδητοποιησω την αλλαγη που ειχα , ψυχολογικη και σωματικη!..καταλαβαινεις λιγο?..εχασα οτι ειχα αγαπησει περισσοτερο επειδη ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΤΟΣΟ ΠΙΕΣΤΙΚΑ...μην το κανεις..σκεψου τα ολα αυτα...εχω πονεσει πολυ και τα λεω γιατι η ζωη ειναι μπροστα και θα μετανιωσεις για το κακο που σου προκαλεις καποια στιγμη..ειτε αργα ειτε γρηγορα!.παλεψε για σενα!..ανθρωποι στην ζωη μας ερχονται και φευγουν, το μονο που μενει ειμαστε εμεις!..(μιλησε στον φιλο σου αν τον θεωρεις οντως κολλητο, δεν ειναι αναγκη να ζει σε πλανη..τα αγορια δεν καταλαβαινουν τετοια ζητηματα...εξηγησε του πως εχει η κατασταση!..ειμαι σιγοθρη οτι ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ να καταλαβει)..φιλια...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    12
    καταλαβαινω αυτα που λες! πραγματικα ξερω πως αν συνεχισω θα χασω τα παντα, θα χασω εμενα.. ομως δεν ειμαι ετοιμη να αντιμετωπισω τον εαυτο μου ακομα εχοντας υπ΄οψη οτι ισως ειμαι 5, 10 κιλα παραπανω..

    λενε οτι για να σε αγαπισουν οι αλλοι πρεπει πρωτα εσυ να αγαπισεις τον εαυτο σου.. αυτο και προσπαθω να κανω..να αγαπισω εμενα.. οπως ειμαι τωρα ομως δεν μπορω..με σιχαινομαι..

    Μπορει και να εχεις δικαιο.. απο τη σημασια ξεκινανε ολα...ισως τελικα αυτο που χρειαζομαι πραγματικα να ειναι η σημασια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ισως δεν καταλαβες ακριβως τι θελει να σου πει h free.
    Η δεν θελεις να καταλαβεις γιατι νομιζεις οτι κανεις κατι καλο για τον ευατο σου.
    Ας κανω εγω τον δικηγορο του διαβολου και εαν νομιζεις οτι δεν πρεπει να μου ξαναμιλησεις σεβαστο.
    Σε ολο το μυνημα σου λες :νομιζω οτι ειμαι χοντρη,νομιζω οτι δεν μου κανουν τα ρουχα μου ,νομιζω οτι εχω παραπανω κιλα,νομιζω οτι οι φιλοι μου δεν βλεπουν καλα οταν μου λενε οτι αδυνατισα κα πολλα αλλα νομισματα.......!!!!!!!!!
    Και τελειωνεις λεγοντας οτι σηχαινεσαι τον ευατο σου.
    Θα υποθεσω οτι εφοσον συχαινεσαι τον ευατο σου επειδη ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εχεις 5 κιλα παραπανω τοτε φανταζομαι δυσκολα να συμπαθεις ανθρωπους που εχουν σιγουρα 5 η 10 και 30 η 40 η 50 κιλα παραπανω.Δεν θα θελεις να κυκλοφορεις μαζι τους.
    Οποτε η κριση σου για τους συγκεκριμενους ανθρωπους ειναι η προβλεπομενη .

    Ολοι αυτο που σου τονιζουμε ειναι οτι το βασικο σ'αυτο τον κοσμο ειναι η υγεια.
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου για να δωσεις εξετασεις.
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου οταν θα πας να σπουδασεις.
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου για να αγαπησεις .για να κανεις οικογενεια ,παιδια ,καριερα ,για να π...ηχτεις βρε φιλε!!!!!!!!
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου για εχεις φιλους ,για να γελας να κλαις να μαλωνεις,να τσιριζεις!!!!
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου για να φορας αυτα τα ωραια ρουχαλακια και να βγαινεις με φιλους και τον γκομενο να ξενυχτας και να διασκεδασεις.
    Πρεπει να εχεις την υγεια σου για να μπορεις να κανεις και καμια μαλακια να εχεις να θυμασαι στα γεραματα.
    Και για να φτασεις στα γεραματα ΠΡΕΠΕΙ επισης να εχεις την υγεια σου.
    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ καλη μου?????
    Ολα τ'αλλα που αναφερεις δεν εχουν σημασια εαν δεν εχεις την υγεια σου.

    Εσυ λες :καταλαβαινω τι μου λετε αλλα εγω θελω να συνεχισω ετσι.
    Ε!!!!!!Δεν ειναι ετσι!!
    Θα λες :καταλαβαινω τι μου λετε αλλα εγω για 5 κιλα θελω ν'αρρωστησω και εαν παθω και κατι σοβαρο εως και ανεπανορθωτο δεν πειραζει!!!!!Για να μου χωραει η ταδε μπλουζα η να μην με πειραζει ο κομπλεξικος κολλητος μου ,ο οποιος δεν εννοει να καταλαβει οτι με ενοχλει αυτο που κανει ,γιατι προφανως αυτος τραβαει αλλο ζορι μεγαλυτερο απο εμενα και προσπαθει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα!!!!!!!!!Απο πειρα θα σου πω οτι ειναι καλο να μην μιλαμε σε καποιους .Δεν χρειαζεται να ειμαστε με ολους φιλοι.Αλλωστε με τον συγκεκριμενο δεν εισαι κολλητη οπως λες ,διαφορετικα θα ηξερε τα παντα για εσενα ,και για να μην τα ξερει σημαινει οτι πιθανον δεν τον εμπιστευεσαι.
    Δεν ημουν ποτε βουλιμικη η ανορεξικη .Ειμαι απλα χοντρη.
    Δεν δεχομαι ομως οτι κανενας ενηλικος και λογικος ανθρωπος δεν μπορει να κατανοησει καποια στιγμη οτι δεν μπορει να θυσιασει την ζωη για χαρη υποκειμενικων και ανουσιων πραγματων οπως τα κιλα και η εμφανιση με την εννοια που υπαρχει σημερα στον κοσμο.
    Κατσε και σκεψου μονη σου,εαν παλι θελεις μπορει να επιλεξεις καποιων η καποιους απο εμας και να μιλησουμε η να μιλησετε .
    Θα μου πεις γιατι εσυ θελεις να χασεις τα κιλα σου?Γιατ τον ιδιο λογο.Πρεπει να αποκτησω την υγεια μου.
    Αλλα βρε μανα μου ειναι ειρωνεια να χαλας την υγεια σου γιατι δεν θελεις να τρως.
    Λενε αυτος εσκασε απο το φαγητο.
    Να λενε αυτος πηγε απο ασιτια στις μερες μας?
    Δεν ξερω πως διαβαζεις ολα αυτα που σου γραφω.Το κανω απο καλη προθεση να εισαι σιγουρη για αυτο.Στεναχωριεμαι γιατι εισαι μια νεα κοπελα και τωρα ετοιμαζεσαι να μπεις στον κοσμο και να τον ζησεις οπως πραγματι σου αξιζει.Και στο μελλον σσου υποσχομαι οτι θα καταλαβεις οτι τα 5 η τα 7 κιλα ειναι αναξια λογου και θα το διαπιστωσεις και μονη σου.
    Εγω ειμαι εδω για σενα.
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    39
    διαβασα με μεγαλη προσοχη οσα ειπατε , και ειμαι κι εγω υπερ της υγειας , και το εχω δηλωσει ως ευχη πολλες φορές εδω . Εάν κι εχω αδυναμιες το ειπα απο την αρχη πως το ποτο μου ειχε γινει καθημερινή συνηθεια ....2 3 ποτα καθε βραδυ , καταλαβαινω και τις αδυναμιες των αλλων . Εγω είμαι υπερ το πιο δραστικων λυσεων .
    Πολλα χρόνια τωρα φιλους δεν εχω πολλούς και βέβαια δεν εχω κολλητους , ακριβως για τους λόγους που περιγραφει η eeeyore.Εγώ κρίνω εμένα και κανεις άλλος εκτος κι αν του το επιτρεψω .
    Αφού η κοπέλα επειρεάζεται τόσο πολύ απο τον κολλητό γιατί δεν τον κόβει? απλά πράγματα ούτε η πρώτη ουτε η τελευταία .
    dexa είσαι σπουδαίος άνθρωπος και φαίνεται αυτό κι απο αυτά που έχω διαβάσει μάλλον και πιο αδύνατος .......για γύρνα κι απο την άλλη να σε δω ....
    Και κορίτσια συμφωνώ πώς κάνει λάθος με το να παίζει με την υγεία της αλλά το μεγαλείο του ανθρώπου είναι πως όσες συμβουλές και να ακούσει κι ας είναι σωστές θα κάνει το δικό του . Πάντα .
    φιλια πολλά

    χαρα

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    54
    Αγαπητή eeyore,

    Εγώ θα σου γράψω τελείως διαφορετικά πράγματα... διότι διαφωνώ με όλα όσα έχουν λεχθεί...
    Όχι με το περιεχόμενο τους αλλά με τον τρόπο...
    Καταλαβαίνω ότι όλοι οι φίλοι μας εδώ μέσα, κοιτούν το καλό μας και προσπαθόύν με κάθε τρόπο να μας ξυπνίσουν και να μας βοηθήσουν... Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά γίνονται από αγάπη καθώς και από αγανάκτηση από προσωπικές μας εμπειρίες...

    Όμως... κακά τα ψέματα... γνωρίζουμε ότι έχουν δίκιο... ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ??? Τι να κάνουμε τώρα? Να πατήσουμε το κουμπάκι και να αλλάξουμε όλα αυτά που βασανίζουν το μυαλό μας? Μακάρι να γινόταν! Θα ήταν τόσο εύκολο... Όμως αυτη η ρημάδα η ψυχολογία... !!! Πόσο δύσκολο να την αλλάξεις! Καταλαβαινεις τι συμβαίνει αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό έτσι απλά... Διότι εξίσου απλά δεν λειτουργεί με μαθηματικό-λογικό τρόπο... Έχει άλλες αρχές λειτουργίας και εδώ βρίσκεται η δυσκολία....
    Πρέπει να γίνει ένα κλικ που θα μας ωθήσει στην συνειδητοποίση όλων αυτών που καταλαβαίνουμε... Κι αυτό το κλικ... γίνεται μόνο του... με ένα τρόπο μαγικό!

    Έχω καταλάβει από παλιά ότι το προβλημα μου είναι ότι δεν αγαπώ τον εαυτό μου... Και έχω προσπαθήσει τόσες φορές να το κάνω... Μου φαινόταν τόσο δύσκολο! Και μου φαινόταν πιο εύκολο να αδυνάτιζα επιτέλους, να εξαφανιζόταν το πρόβλημα του βάρους μου και έτσι θα απέφευγα να αντιμετωπίσω το θέμα αυτοεκτίμησης... Ναι! Δεν είναι έτσι... το ξέρω! Αλλά έτσι το φανταζόμουν... Σε πληροφορώ ότι κοντεύω τα 40 και μόλις τώρα άρχισα να συνειδητοποιώ τι σημαίνει να αγαπάς τον εαυτό σου... Κρατώ με νυχια και με δόντια αυτή τη συνειδητοποίηση που με τον χρόνο κέρδισα και προσπαθώ να την δουλέψω...

    Πιστεύω πως μια βοήθεια (λίγη, πολύ... δεν ξέρω) είναι να μας μιλάς! Ελεύθερα, για ότι σκεφτεσαι, ότι αισθάνεσαι, όσο βλακεία κι αν είναι... κι εμείς να σε ακούμε, να σε καταλαβαίνουμε και να σου συμπαραστεκόμαστε... Κάποια στιγμή, όταν αποφορτιστείς, ίσως σου κάνει κάποιο κλικ....

    Έχω περάσει κι εγώ από το στάδιο σκέψης σου... και όλα τα ΠΡΕΠΕΙ περί υγείας, περί ζωής, περί αυτοεκτίμησης τα ήξερα... και ΟΧΙ δεν απεύφευγα ούτε αισθανόμουν ρατσιστικά για τα παχύσαρκα άτομα...
    Όμως όλα αυτα δεν μου έλεγαν τίποτα... το μυαλό μου ήταν κολλημένο στα 5 κιλάκια που νόμιζα πως έπρεπε να χάσω... και ΝΑΙ ΝΟΜΙΖΑ... νόμιζα πολλά πράγματα, και την ζωή μου έχανα και τα κοπλιμέντα που άκουγα με άφηναν αδίάφορη... και τους γκόμενους που με προσέβαλαν δεν μπορούσα να τους διώξω... και.. και... και... πολλά και....

    Όμως, θα ξαναπώ, δυστυχώς, δεν αλλάζουν όλα με ένα κουμπάκι!
    Τι έχεις? Χαμηλή αυτοεκτίμηση και δεν αγαπάς τον εαυτό σου
    Τι να κάνεις? Προς το παρόν μίλα μας... πες τα... βγάλτα... γράψτα για να τα ακούσουν και τα δικά σου αυτιά
    Τι να κάνουμε εμείς? Να σε ακούσουμε, να είμαστε πάντα εδώ για σένα και να σου συμπαρασταθούμε...
    Να δούμε το πρόβλημα σου μέσα από τα δικά σου μάτια... ΟΧΙ μέσα από τα δικά μας... Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε!!! Με το να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση σου... Και πίστεψέ με... είναι πολλοί από δω μέσα που μπορούν να δουν το πρόβλημα από τα δικά σου μάτια... απλά και μόνο επειδή έχουν βρεθεί στη θέση σου...

    Πολλά πολλά φιλάκια για απόψε!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    12
    dexa μου δεν βλεπω με κακια αυτα που λες, ουτε παρεξηγω.. μπηκα εδω ετοιμη να ακουσω ολα οσα εχουν να μου πουν ανθρωποι που γνωριζουν για αυτα τα θεματα, πιο ωριμοι απο μενα και με παρομοια προβληματα οπως το δικο μου...
    το θεμα ειναι οτι στα λογια ολα ειναι ευκολα και απλα, οταν το ζεις ειναι πολυ δυσκολο να το αντιμετωπισεις...
    εχω φιλους που ειναι παχουλοι και πιστεψε με δεν τους κρινω αναλογα με την εμφανιση τους ουτε ρατσιστρια ειμαι απεναντι σε αυτα τα ατομα.. το προβλημα δεν το εχω με τους γυρω μου..αλλα με τον εαυτο μου!
    ο λογος που ειμαι εδω ειναι γιατι δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω ολο αυτο που σημβαινει..γιατι θελω οταν νιωσω την αναγκη να μιλησω να μπορεσω να το κανω και να βρω κατανοηση, ανθρωπους που ξερουν τι περνω και δεν θα μου που ενα απλο "πρεπει να φας" ή "προσπαθα να φας" ή "μην κανεις εμετο"
    το να εχεις να αντιμετωπισεις τον ιδιο σου τον εαυτο ειναι ενα απο τα δυσκολοτερα πραγματα.. οταν καταφερεις να νικησεις αυτα που σε κυνηγουν μεσα σου τοτε μπορεις να πεις πως εχεις ξεπερασει καθε φοβο και καθε ανασφαλεια που νιωθεις.. οταν νιωσεις καλα με αυτο που εισαι... πιστεψε με αυτα που μου λες ειτε συμφωνεις μαζι μου, ειτε διαφωνεις, ειτε ερθεις και με βρισεις, ειτε μου μιλησεις γλυκα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που εχω να αντιμετωπισω, τον ιδιο μου τον εαυτο!
    ο λογος που ο κολλητος μου δεν γνωριζει τιποτα για αυτο το προβλημα δεν ειναι γιατι δεν τον εμπιστευομαι αλλα γιατι εγω επελεξα να τον κρατησω μακρια απο αυτο.. τον εχω πληγωσει πολλες φορες με πραγματα που κανω, εχω βλαψει τον εαυτο μου πολλες φορες και ειδα ποσο πολυ πονεσε οταν εμαθε για αυτα.. δεν θελω να τον ξαναπληγωσω.. αυτο το ενδεχομενο δεν το εχεις σκεφτει? οι ανθρωποι που με αγαπουν τι φταινε να υποφερουν με αυτα που κανω?? μονη μου πρεπει να βρω τη λυση.. εγω το προκαλεσα εγω και πρεπει να βρω τη λυση... αλλα μερικες φορες ειναι τοσο δυσκολο........
    ολο αυτο το κακο που μπορει να σου προκαλεσει κατι τετοιο φαινεται πολυ μακρια απο εμενα.. το μυαλο μου ειναι θολωμενο με αλλες σκεψεις.........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    REDCIRGLE συμφωνο απολυτα μαζι σου ακομα και αν δεν φανηκε αυτο απο την προηγουμενη απαντηση μου.
    Αλλωστε εχω πει οτι δεν εχω ιδια πειρα απο βουλιμια η ανορεξια.
    Οτι εχω διαβασει εδω και αλλου απο μαρτυριες αλλων παιδιων.
    Ισως γι'αυτο εγω μιλαω λιγο πιο αυστηρα απο εσας που γνωριζεται ,γιατι εσεις πονατε περισοτερο τα παιδια με το ιδιο προβλημα.
    Αλλα ισως γι'αυτο μπορει εγω να ειμαι πιο αντικειμενικη ακριβως γιατι ειμαι ο τριτος που απλα το παρακολουθει απο εξω,και μπορω πιο ευκολα να αναφερθω στην λογικη.
    Λιγο πολυ ολοι εχουμε το ιδιο προβλημα.
    Ολοι κινδυνευουμε ,αλλοι γιατι τρωνε πολυ ,αλλοι καθολου και αλλοι γιατι οτι τρωνε το βγαζουν.Η ιδια συνησταμενη για ολους:ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!!!!
    EEYORE ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ!!!!!
    Σε διαβεβαιω γι'αυτο.Ακριβως γιατι στα 34 μου χρονια καταλαβα οτι ζουσα μια ζωη 50αρας με μια διαθεση 50αρας και κοντεψα να αποκτησω και την υγεια 50αρας γνωριζω τι σημαινει να χανεις χρονια απο την ζωη σου για ενα φαι.
    Γιάυτο και σου ειπα οτι σου ειπα χωρις να βγαζω την ουρα μου απ'εξω.
    Περιμενω νεα σου .
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!1

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    eeyore με 5,10 κιλα δεν εχεις το θαρος να αντιμετωπισεις τον εαυτο σου, ε?..κι ομως...σε διαβεβαιω πως μπορεις να το κανεις..γιατι τα 5 κιλα ειναι απλα μια προφαση για να νιωθεις ευτυχια...και οταν θα χασεις ολα τα κιλα και θα φτασεις τον στοχο σου παλι θα εισαι χαλια και θα τρεμεις την παραμικρη μπουκια που τυχον φας.
    .παντα θα χεις το αγχος να μην παχυνεις..
    παντα θα θες να πας λιγοτερα κιλα...
    παντα θα σε βλεπεις παχια..
    παντα θα νομιζεις οτι οι αλλοι σχολιαζουν το σωμα σου
    παντα θα κοιτας τις κοπελες στο σωμα και το πρωτο πραγμα που θα σκεφτεσαι θα ναι τα κιλα τους
    παντα θα χεις κομπλεξ να εμφανιστεις γυμνη στο αγορι σου
    παντα θα χεις κομπλεξ να πας με μαγιο στην παραλια(τοτε θα σου φταιει η τυχον κυτταριτιδα!!!)
    παντα θα σε μισεις επειδη δεν μπορεις να πας απο 45, 40
    παντα θα πιστευεις οτι με το να γινεις πιο αδυνατη, θα γινεις και πιο ευτυχισμενη αυτοματα
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ
    σου μιλαει καποια που πραγματικα εχει χασει πολλα...που πραγματικα ηταν αδυνατη αλλα νομιζε οτι ηταν χοντρη..που εχασε την ζωη της για μια ουτοπια η οποια νομιζε οτι ηταν το παν γιαυτην...που μισουσε τον εαυτο της επειδη "και καλα" δεν ηταν κοκκαλο...
    και αδυνατισα πολυ..αλλα ηθελα κι αλλο...για να επιβαλλω την ευτυχια και στους αλλους...ποσο απατηλο...ποια ευτυχια????....ΤΙΠΟΤΑ δεν εκανα!..η ζωη μου ηταν μαυρη οσο εχανα!..και ξερεις γιατι?οχι επειδη εχανα αλλα επειδη θεωρουσ καταστροφικο το να μην χανω ή το να παιρνω εστω και 100γρ....και εφτασε η στιγμη που ειπα...:"τωρα που αδυνατισα, με τι θα ασχολουμαι?..τι θα ελεγχω τοσο αμεσα?"...και ομως, το ειπα!...αλλα συνεχισα να το βλεπω σαν καταναγκαστικο εργο..και πηρα 25...και εγινα παχια...και εχασα και μενα..αυτο καταφερα..παλεψα 3 χρονια..μην μου λες λοιπον οτι δεν μπορεις να αντιμετωπισεις τον εαυτο σου...καντο οσο ειναι νωρις..κανενας δεν πιστευε οτι θα παχυνω ποτε στην ζωη μου με την εμμονη που ειχα αλλα τελικα παχυνα...λοιπον, προλαβε το οσο ειναι καιρος..γιατι δεν θα σε φοβισει τοσο η παραμεληση του εαυτου σου που θα ακολουθησει οσο το χασιμο σου..φιλια..---ειμαι εδω---

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •