αγνοια κινδυνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    3

    αγνοια κινδυνου

    Γεια σε ολους!ειμαι 24 ετων φοιτητης και ειμαι βουλιμικος...πριν 10 χρονια ημουν 130 κιλα καταφερα να χασω 30 κιλα αλλα επρεπε να χασω αλλα 30.Λογω σπουδων και εφησυχασμου παρεμεινα για καιρο στα 95 κιλα-ΔΜΣ 30.τον τελευταιο χρονο παρα τα ανυπερβλητα προβληματα μου(οχι αστεια),εχασα περιπου 20 κιλα και για πρωτη φορα εφτασα τοσο κατω.Απο μικρος λογω υπερκαταναλωσης τροφης ειχα την δυνατοτητα να "ανεβαζω" ακομα και την πιο μικρη ποσοτητα χωρις προσπαθεια δηλ.τεχνητα.Ενιωθα σαν μυρηκαστικο αυτο το "ταλεντο" εγινε συνηθεια και ποτε δεν ακουσα την εννοια "βουλιμια".οταν ομως χανοντας τα κιλα(76Κ) το χρησιμοποιησα ως μεσο ελεγχου και μπηκα στο κυκλο εντονων και συνεχων βουλιμικων επεισοδιων καθως και ανορεξικων εξαρσεων.("αφου τρωω τα βγαζω και δεν παχαινω").τελευταια αντιληφθηκα την εγκληματικη αγνοια μου και τις καταστροφικες συνεπειες της βουλιμιας και με εχει καταλαβει τρομος...απο την μια ειναι το παχος και ο ψυχο-κοινωνικος ολεθρος και απο την αλλη ο σταδιακος αυτοκαταστροφικος θανατος.φοβαμαι οτι δεν το ελεγχω.αν μπορουσε καποιος να μου πει σε ποσο καιρο βγαινουν οι συνεπειες και αν ειναι μη αναστρεψιμες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Din καλώς ήλθες!

    Καταρχήν οτιδήποτε γράφω προέρχεται από την εμπειρία μου και ότι έχω διαβάσει μιας και δεν είμαι γιατρός.

    Οι συνέπειες που έχει η βουλιμία μπορεί να είναι είτε ψυχολογικές,είτε σωματικές - λόγω υπερκατανάλωσης τροφής ή των μετέπειτα ακυρωτικών μεθόδων που χρησιμοποιούνται ( δίαιτα, πρόκληση εμετού κτλ).

    Νομίζω πως δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος εμφάνισης των σωματικών επιπτώσεων.Αυτό εξαρτάται από την ένταση - πρακτική και τη συχνότητα των παρεπόμενων των βουλιμικών επεισοδίων και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.Μπορεί και μετά από ένα χρόνο να έχεις συνεπειες...Σε κάποιους,ίσως και λιγότερο...

    Το όλο ζήτημα έγκειται στο ότι πολλές από τις συνέπειες είναι αναστρέψιμες, ενώ άλλες είναι μόνιμες!Ας πούμε πολλά από τα συμπτώματα που προέρχονται από την πρόκληση εμετού( διαταραχές ηλεκτρολυτών,καταστροφή σμάλτου δοντιών,οισοφαγικές βλάβες κτλ ) αντιμετωπίζονται και εξαλείφονται όταν βελτιώνονται οι διατροφικές συνήθειες, ενώ άλλα που προέρχονται από χρήση καθαρτικών μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και μόνιμη βλάβη στα τοιχώματα του εντέρου.Επίσης μπορεί να παρουσιαστεί και καρδιακή αρρυθμία που δεν ξέρω μέσα σε πόσο χρόνο μπορεί να αντιμετωπιστεί.

    Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κάποιες στατιστικές που σκιαγραφούν το χρονικό διάστημα που περνά μέχρι ο πάσχων να εμφανίσει σωματικές ανωμαλίες.Αν βρω κάποιες, θα επανέλθω να ρίξουμε μια ματιά όλοι.

    Συμπερασματικά, νομίζω ότι θα έπρεπε να το αντιμετωπίσεις όσο πιο σύντομα μπορείς, γιατί από τη δική μου εμπειρία, είναι πολύ ψυχοφθόρο να παλεύεις με τις επιπτώσεις κατάστασης που έχεις δημιουργήσει εσύ ο ίδιος.Είναι άλλο ένα ληθαράκι στον τοίχο της αυτοαμφισβήτησης που στήνεις κάθε μέρα...

    Καλή δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    συμφωνω απολυτα με τον κλεανθη.." γιατί από τη δική μου εμπειρία, είναι πολύ ψυχοφθόρο να παλεύεις με τις επιπτώσεις κατάστασης που έχεις δημιουργήσει εσύ ο ίδιος.Είναι άλλο ένα ληθαράκι στον τοίχο της αυτοαμφισβήτησης που στήνεις κάθε μέρα..."..ταλαιπωρουμε τον εαυτο μας τσαμπα να το πω και ετσι..οι 15 μηνες που εγω ημουν χωρις περιοδο πιστευω οτι θα φανουν μελλοντικα οσον αφορα σωματικα προβληματα..η κολλητη μου που περασε απο 9μηνο σταδιο ανορεξιας με διακοπη περιοδου 9 μηνων επισης, τωρα αντιμετωπιζει προβλημα ογκου στο στηθος ο οποιος προσωρινα τουλαχιστον ελεγχεται..παιδια μην το αφησετε να σας καταστρεψει..δεν αξιζει ολη αυτη η θυσια για κανεναν και για τιποτα!..din παλεψε το οσο ειναι καιρος..εισαι μικρο παιδι και ειναι ανουσιο να αυτομαστιγωνεσαι ετσι..αναζητησε τις πραγματικες χαρες της ζωης και εστιασου αλλου..βρες κατι δημιουργικο να κανεις και να ξεφευγεις..μην μενεις σπιτι..μην σκεφτεσαι οτι για παντα θα εισαι ετσι γιατι τοτε δεν θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις ή οταν θα ανταπεξελθεις θα χεις χασει πολυ πολυτιμο χρονο..δεν ειναι τα κιλα που κανουν τον ανθρωπο..εχεις και τωρα την ιδια ψυχη που ειχες στα 130 κιλα..και οσοι το δουν αυτο αυτοι θα αξιζει να ειναι διπλα σου..ολοι οι αλλοι οχι...διεκδικησε το διακαιωμα να σε σεβονται για αυτο που εισαι πραγματικα και οχι για αυτο που φαινεσαι..δεν σου λεω να ξαναπαχυνεις απλα να μην χρησιμοποιεις μεθοδους που δεν αποβαινουν πουθενα..μπορεις να ελεγχξεις το βαρος σου με ακρως φυσιολογικες μεθοδους!(σωστη διατροφη απλα, φανταζομαι θα ξερεις τα παντα γυρω απο αυτην)..οι συνεπειες της βουλιμιας πολλες φορες ειναι αναστρεψιμες πολλες φορες και βασικα δεν αργουν να εμφανιστουν...μην το βαζεις κατω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    DIN ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!
    Δεν γνωριζω προσωπικα και δεν εχω ζησει αυτο που ζεις εσυ για να εχω απολυτα προσωπικα αποψη αρα και γνωμη.
    Σιγουρα προκειται για κατι το οποιο μπορει να φερει την ''καταστροφη'' .
    Αυτο που θα πω εγω ειναι οτι το πιο σημαντικο βημα απο την μερια σου εγινε.
    Καταλαβες σε τι γολγοθα υπεβαλες το σωμα σου,και αποφασισες να το ψαξεις και θελω να πιστευω να παρεις την αποφασιση να βαλεις ενα τελος.
    Εδω σιγουρα θα βρεις ατομα που γνωριζουν εμπειρικα το πριν και το μετα και θα σε βοηθησουν απιστευτα καλα.
    Απο μενα καλη επιτυχια στην προσπαθεια που θα καταβαλεις για να σωσεις το σωμα σου και ευχομαι εσυ να μην εχεις καμια αξιολογη επιπτωση η ανεπανορθωτη ωστε να σε ταλαιπωρει τα επομενα χρινια της ζωης σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    3
    Ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση.ουσιαστικα ο πολεμος της παχυσαρκιας ειναι ειναι ο πολεμος της ιδιας της υπαρξης,καθε λιποκυτταρο αποτελει δομικο στοιχειο του ειναι μας,αφαιρωντας ή προσθετωντας το,αλλαζουμε τη ιδια την υπαρξη μας...και μια παραινεση ποτε μην ακουτε αυτους που γεννηθηκαν αδυνατοι,δεν εχουν κανει διαιτα ποτε και δεν ξερουν τι θα πει δυσκολια του παχους(υποτιμηση,αποκλεισμ ος,απορριψη.δυσκινησια,χλε� �ασμος).ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΣΚΕΛΕΤΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗΣ ΕΞΗΣ.Σας μιλαει καποιος εχει κανει και 130 κιλα στην εφηβεια με ολα τα παρελκομενα αυτου(σεξ.απορριψη) αλλα εχω δει και την αλλη πλευρα.Δυστυχως η ζωη ειναι ελαχιστη για να την σκορπας αποκλεισμενος σε ενα σπιτι τρωγωντας. Υ.Γ.1Οταν αδυνατισει καποιος τελειως αποκαλυπτεται και το 100% της ομορφιας του γι'αυτο προσοχη στους ζηλοφθονους "φιλους/ες"
    Υ.Γ.2 Η ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΣΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΤΙΜΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΣΟΥ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    "Δυστυχως η ζωη ειναι ελαχιστη για να την σκορπας αποκλεισμενος σε ενα σπιτι τρωγωντας." και συμπληρωνω "ή λομοκτονοντας"..ακριβως din ετσι ειναι!..δεν αξιζει..και αυτο φτανει να το καταλαβουμε οσο ειναι καιρος!..μην αφηνεις ουτε λεπτο να σε παιρνει απο κατω!σιγουρα ολοι εχουμε ασχημες μερες αλλα ας μην τις αφηνουμε αυτες να μας καθοριζουν!...η ζωη ειναι ενα παιχνιδι, ετσι το βλεπω πια..νικητης εισαι οταν δεχεσαι με την ιδια συγκαταβαση τα καλα της και τα κακα της...ειμαστε απλα πιονια..μην παμε κοντρα στον ανεμο γιατι θα μας παει και αυτος...ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω..ειμαστε εδω ολοι για οτιδηποτε θελησεις!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •