Δυσμορφοφοβια!βοηθεια!!!δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!! - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast
Results 256 to 270 of 284
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τελικα ολο η αρρωστεια μου ειναι γυρω απο τπ προσωπο.Εγω οταν λεω καποια ομορφη εννοω το προσωπο και ασχημο -η παλι το προσωπο.Και πιστευω οι περισσοτεροι η οχι?Οταν λετε καποιο ομορφο η ασχημο τι εννοειτε?

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Εγώ σίγουρα δεν εννοώ μόνο το πρόσωπο. Μπορεί κάποιος/α να έχει τέλειο πρόσωπο και να μου φαίνεται άσχημος γιατί είναι πλαδαρός, χοντός, καμπούρης, κλπ. Αλλά και πάλι δεν θα με πείραζε αν είχε αυτά που εγώ θεωρώ άσχημα χαρακτηριστικά. Θα είχε και άλλα καλά ίσως.

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι nature αλλα μιλαμε μεσα σε φυσιολογικα πλαισια.Οταν ο αλλος εχει ωραιο προσωπο και ειναι λιγο χοντρουλης τι λες?Οτι ειναι ωραιο παιδι απο την αλλη καποια θα ελεγε δεν ειναι ωραιος γιατι μαλλον θα κοιταζε τα κιλα του και οχι το προσωπο.Αρα μισοι βλεπουν προσωπο και αλλοι σωμα .Μπερδευτηκα παλι.....

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Afroula σε εχουν ρωτήσει πολλοί εδω και εγώ αν ακούσεις κάποια αρνητική κριτική για σένα σε άλλο θέμα πχ για τον χαρακτήρα σου ή για τα ρούχα σου ή για τη διακόσμηση του σπιτιού σου θα σε πειράξει επίσης?

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    οχι βεβαια ειλικρινα.Ουτε για το σωμα μου γιατι μπορω να το βελτιωσω ποτε θελω και το βλεπω .Το προσωπο μου ομως δε το βλεπω μονο οταν παω στο καθρεπτη.Και να ειμαι σιγουρη ακομα οτι ειμαι μια χαα ομορφη οταν ακουω σχολια μπερδευομαι στα αλλα μετρια δεν ειναι ωραια οκ τα δεχομαι ο καθενας τι γουστα εχει δε ξερω.Αλλα στο ασχημη μου αναβουν τα λαμπακια και γινεται χαμος!!!!Απο που κι ως που να μει καποιος αφου δοξα τω Θεω δεν εχω κατι ασχημο εκτος απο το μυαλο και με τι δικαιωμα να με προσβαλλει.Αν το ακουσω ποτε ξανα θα τον δειρω ασχημα !!!!!!!

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Όταν ακούς αυτή την ανακρίβεια (οτι είσαι άσχημη) σου ανάβουν τα λαμπάκια, γιατί απλά ξέρεις ότι δεν είσαι. Όταν ακούσεις άλλες ανακρίβειες πχ ότι είσαι κακιά, χαζή, ανεύθυνη, κλπ. δεν σε πειράζει τόσο. Ξέρεις καλά τον εαυτό σου και γνωρίζεις ότι δεν είναι αλήθεια. Μπορείς και το αντιμετωπίζεις. Με ποιό μηχανισμό το επιτυγχάνεις? Πως αντιμετωπίζεις τις άλλες κακές κριτικές που θεωρητικά μπορεί να ακούσεις?

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    οχι βεβαια ειλικρινα.Ουτε για το σωμα μου γιατι μπορω να το βελτιωσω ποτε θελω και το βλεπω .Το προσωπο μου ομως δε το βλεπω μονο οταν παω στο καθρεπτη.Και να ειμαι σιγουρη ακομα οτι ειμαι μια χαα ομορφη οταν ακουω σχολια μπερδευομαι στα αλλα μετρια δεν ειναι ωραια οκ τα δεχομαι ο καθενας τι γουστα εχει δε ξερω.Αλλα στο ασχημη μου αναβουν τα λαμπακια και γινεται χαμος!!!!Απο που κι ως που να μει καποιος αφου δοξα τω Θεω δεν εχω κατι ασχημο εκτος απο το μυαλο και με τι δικαιωμα να με προσβαλλει.Αν το ακουσω ποτε ξανα θα τον δειρω ασχημα !!!!!!!
    Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε προσβάλλει.
    Πότε το έκανε? Πότε γύρισε κάποιος και σε είπε άσχημη? Κι εσυ πως αντέδρασες??
    Φυσικά δεν θέλω να σε πιέσω, αν θέλεις μου απαντάς.
    Οσο για το θέμα του γιατρού, είναι όντως ένα δύσκολο ζήτημα να βρεις τον κατάλληλο.
    Σκέφτεσαι να αφήσεις αυτήν την ψυχολόγο που πήγαινες δυο χρόνια? Τι πιστευεις οτι πηγε στραβα και δεν έκανες πρόοδο?

    Επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω.
    Θυμάμαι πως παλιότερα μου είχες αναφέρει κατι για μια επέμβαση που έκανες στο πρόσωπο, ισχύει αυτό ή θυμάμαι λάθος?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    weird ισχυει ναι αλλα εκανα μεγαλο λαθος που μιλαω γιαυτα τωρα μετα απο καιρο πρεπει.Εδω και μια εβδομαδα εχω μονιμη ταχυκρδια τα μαλλια εχουν πεσει τα μισα γεμισα σπυρακια .Προσπαθω με τον πατερα μου να βρουμε το γιατρο και δεν απανταει.Δεν μπορω αλλο.Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω.Η θα παρω μονη μου 2 ταβορ η θα με πανε στο ψυχιατρικο νοσοκομειο.Θα τα σπασω ολα δε μπορω να εχω και στο κεφαλι μου πως με βλεπουν οι αλλοι.Το σταματαω .Το θεμα ειναι τι να κανω τωρα παιδια?Πως θα ηρεμησω?Απο προχθες εχω και σπασμους και ολοι μου λενε ετσι πρεπει δεν ειναι τιποτα .Τι να κανω??????? μονη μου ειμαι.ΟΙ γονεις μου ειναι γεροι δεν καταλαβαινουν ,ο αδερφος μου ειναι ψυχωσικος και εγω ειμαι μονη μου με τους τοιχους παρεα και εσας μονο.Ουτε φιλοι υπαρχουν .Που ειναι στις δυσκολες στιγμες?Ολοι σε παρατανε .Η φιλη μου εξαφανιστηκε γιαυτο τους μισω ολους δε θελω κανεναν.Ολοι ειναι ο εαυτουλης τους γιαυτο εγω κατεληξα ετσι.Δε πειραζει τωρα τι κανω γαμωτο??

  9. #264
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    3
    Αφρουλα μου απο την μια σε καταλαβαινω απολυτα απο την αλλη καθολου. Αφου βλεπεις στον καθρεφτη οτι εισαι ομορφη γιατι να παιρνεις στα σοβαρα την καθε βλακεια που ακουσες απο καποιον που στο κατω κατω δεν ξερεις γιατι στο ειπε?
    Δεν ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχουν ασχημοι ανθρωποι, μπορει καποιος εμφανισιακα να ειναι οντως χαλια αλλα πρωτον δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην το βλεπει στον καθρεφτη οτι ειναι ασχημος και δευτερον δεν πιστευω οτι εχει σημασια... δηλαδη σκεψου ποσους εχουμε ολοι ερωτευτει στη ζωη μας που ειναι ασχημοι γιατι με τον χαρακτηρα τους σε γοητευουν και μετα τους βλεπεις κουκλους... και σκεψου κιολας ποσοι ομορφοι γινονται ασχημοι οταν δεν εχουν χαρακτηρα.
    Και σκεψου και ποσοι λενε καποιον ασχημο επειδη μπορει να εκανε κατι που τους την εσπασε (δεν σου τυχαινει αν κανει καποιος κατι στον δρομο και σου την σπασει να τον θεωρεις κακασχημο ενω δεν ειναι, απλα επειδη εκεινη την στιγμη σε θυμωσε και τον αντιπαθησες?)
    ή επειδη μπορει να ανοικεις στο στυλ που αυτοι μισουν ή και στην τελικη μπορει να ειναι η λεξη που του εχει κολλησει του αλλου, η κολλητη μου ολο μπαζο με φωναζει επειδη εχει καταλαβει οτι αυτο ειναι που με τσαντιζει... αλλα κι εσυ τι τσιμπας..μην τους δειχνεις και εσυ το αδυνατο σημειο σου.
    Αν προχωρας και κοιτιεσαι σε καθε καθρεφτη που υπαρχει σε ακτινα ενος χιλιομετρου φυσικα ο αλλος θα καταλαβει τι παιζει και θα σε χτυπησει εκει που ποναει..για να κοψει αντιδραση και μονο, γιατι τους το επιτρεπεις αυτο?
    Για να σε παρηγορησω παντως εγω ειμαι ακριβως στο αντιθετο ακρο, ενω καμια φορα με βλεπω ομορφη και χαιρομαι, τις περισσοτερες φορες νοιωθω οτι ειμαι κακασχημη. Και ενω δεν με πολυνοιαζει αυτο γιατι ξερω οτι αυτοι που με αγαπανε με βρισκουν ομορφη μου εχει τυχει να μην αφηνω τον φιλο μου να ερθει στη σχολη μου μονο και μονο γιατι με πιανουν κατι τρελες ιδεες οτι θα με βλεπουν πχ οι συμφοιτητες μου με τον φιλο μου και θα τον κοροιδευουν αυτον που ειναι και καλα με \"το μπαζο\". \'Η οταν καποιος μου πει οτι ειμαι ομορφη νομιζω οτι το λεει ψεμματα και με πιανει καταθλιψη. Αλλα μετα σκεφτεσαι ποσο επιφανειακα ειναι αυτα και λες αντε απο εκει ηλιθιοι, ομορφη ασχημη τι σημασια εχει ουτε καν με νοιαζει να μαθω τι ειμαι... αν ο αλλος ειναι τοσο χαζος ωστε να σε κρινει μονο απο αυτο, τι να τον κανεις, δεν αξιζει. Παψε να το σκεφτεσαι γιατι υποβιβαζεις και εσυ τον εαυτο σου που ασχολεισαι τοσο με την εμφανιση.... στην τελικη τα χαρακτηριστικα του προσωπου δεν ειναι κατι που τα κερδιζεις ωστε να μπορεις να κρινεις τον κοσμο απο αυτα, τυχαια πεφτουν στον καθενα και μετα αναλογα με το τι ανθρωπος ειναι δουλευει τις εκφρασεις του και αυτες ειναι που κανουν την ομορφια πιστευω, οι εκφρασεις και το βλεμμα, ε αυτα και να μην ειναι καλα τα δουλευεις...
    και χωρις να πληρωσεις κιολας... αυτα τα λιγα παλι... φιλακια

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by afrula
    weird ισχυει ναι αλλα εκανα μεγαλο λαθος που μιλαω γιαυτα τωρα μετα απο καιρο πρεπει.Εδω και μια εβδομαδα εχω μονιμη ταχυκρδια τα μαλλια εχουν πεσει τα μισα γεμισα σπυρακια .Προσπαθω με τον πατερα μου να βρουμε το γιατρο και δεν απανταει.Δεν μπορω αλλο.Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω.Η θα παρω μονη μου 2 ταβορ η θα με πανε στο ψυχιατρικο νοσοκομειο.Θα τα σπασω ολα δε μπορω να εχω και στο κεφαλι μου πως με βλεπουν οι αλλοι.Το σταματαω .Το θεμα ειναι τι να κανω τωρα παιδια?Πως θα ηρεμησω?Απο προχθες εχω και σπασμους και ολοι μου λενε ετσι πρεπει δεν ειναι τιποτα .Τι να κανω??????? μονη μου ειμαι.ΟΙ γονεις μου ειναι γεροι δεν καταλαβαινουν ,ο αδερφος μου ειναι ψυχωσικος και εγω ειμαι μονη μου με τους τοιχους παρεα και εσας μονο.Ουτε φιλοι υπαρχουν .Που ειναι στις δυσκολες στιγμες?Ολοι σε παρατανε .Η φιλη μου εξαφανιστηκε γιαυτο τους μισω ολους δε θελω κανεναν.Ολοι ειναι ο εαυτουλης τους γιαυτο εγω κατεληξα ετσι.Δε πειραζει τωρα τι κανω γαμωτο??
    Αφρούλα θα σε μαλώσω..Γιατί δεν προσπαθείς να ηρεμήσεις ? Γιατί όταν όλα μα όλα μηδενός εξαιρουμένου τα παιδιά από το φόρουμ, σου έχουν κατά καιρούς πει ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να χαλάς τη ζωή σου για μια κωλοιδέα , σου έχουν αναφέρει πως βλέπουν ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ τους το θέμα της ασχήμιας και της ομορφιάς και πως τελικά δεν έχει σημασία να χαλάς τη ζαχαρένια σου για το τι θα σκεφτεί ο κάθε μαλάκας, εσύ γιατί μας περνάς στο ντούκου ? Δεν είμαστε φίλοι σου εμείς ? Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια, αν όχι για τον εαυτό σου, για χάρη μας τουλάχιστον, να προσανατολιστείς εκεί που σου λέμε όλοι μας, παράτα αυτή την χαζή ιδέα, σε παρακαλώ..

    Πίστεψε με :
    - Ομορφιά είναι το γέλιο ενός παιδιού έστω κι αν έχει στραβά θεόστραβα δόντια
    - Ομορφιά είναι να έχει κάποιος θεόστραβη μύτη και να περπατά περήφανος κι αγέρωχος στο δρόμο γιατί έχει γοητεία ο \"αέρας\" του
    - Ομορφιά είναι ό,τι μπορεί να μας κάνει να χαμογελάσουμε
    - Ομορφιά είναι το τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για να νοιώθουν άνετα κι ευχάριστα οι άλλοι

    Η ασχήμια δεν υπάρχει στο πρόσωπο και στο σώμα κανενός, όποιος έχει την ιδέα πως ο συνάνθρωπος του είναι άσχημος, είναι κάφρος και δεν αξίζει να του δώσει την παραμικρή σημασία κανείς...

    Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε πείσω, αλλά φαντάσου πόσο με στενοχωρείς όταν απειλείς πως θα τα \"σπάσεις\" όλα !!

    Θέλω να υποσχεθείς στον εαυτό σου πως θα ηρεμήσεις και θέλω την υπόσχεση αυτή να την κρατήσεις.. ΟΚ ???

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ok δεν εγινε τιποτα σας ευχαριστω παιδια.Απλως μια εβδομαδα ειχα μονιμη ταχυκαδια ,μονιμο αγχος και σπασμους και τρομαξα.Πηρα το γιατρο και μου να παρω ενα ταβορ και ηρεμησα λιγο.ΠΡΕΠΕΙ δυστυχως να αυξησω το tavor οκ και ανακουφιζομαι αλλα μετα σε 2 χρονακια αν θελησω να το κοψω που θα βρεθω?Τελος παντων θα μιλησω με το γιατρο μου για τα χαπια.Και weird καταλαβα οτι σε αυτη τη περιοδο δε πρεπει να συζητω τις ιδεες μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση και ηρεμησω με τα χαπια.Πολυ θελω να μιλησω να ξερες αλλα τωρα φοβαμαι .ΜΑΚΑΡΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΝΑ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ.ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΟ ΕΣΑΣ ΕΧΩ.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    dalia και anonimi οταν σας λενε ειστε πολυ ασπρες πως νιωθετε?Εμενα μου το λενε λεω οκ σα βαμβακι δεν ειμαι και μετα λεω μηπως ξεχωριζω απο ολο το πλανητη?ΩΣ κατασπρη?Αφου δεν εχω ασπρη επιδερμιδα ανοιχτοχρωμη ειναι νο2 !Δε μπορω αλλο μου σπανε τα νευρα .Απο δε και περα θα τους ρωταω σα βαμβακι?Να το κανω?

  13. #268
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αχ βρε Αφρούλα μου,αδικα βασανίζεσαι μ\'αυτά.Αλλά ξέρω ότι παρόλο που σου το λέμε αυτό όλοι εδώ μέσα δεν είναι εύκολο να σου το βγάλουμε από το μυαλό.
    Εγώ παλιότερα όταν ήμουν μικρή με ενοχλούσε.Οχι επειδή μου το έλεγαν οι άλλοι αλλά επειδή το έβλεπα εγώ και δεν μου άρεσε.Το καλοκαίρι όμως μόνο,το χειμώνα δεν με πείραζε.Οπως επίσης είχα και πολλά άλλα κομπλεξ για την εμφάνιση μου.Αλλά όταν άρχισα να έχω άλλα προβλήματα σοβαρότερα,πανικούς,κατάθλ ιψη,ψυχοσωματικά κλπ τότε σταμάτησα να ασχολούμε με αυτά.
    Να μην τους ρωτάς τίποτα.Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι,δεν θα ησυχάσεις έτσι.Εσύ θα ταλαιπωρείσαι περισσότερο αν αρχίσεις και τους ρωτάς.

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αφρούλα δεν είσαι μόνη
    Κι εγώ είμαι πολύ άσπρη Κι ούτε μαυρίζω πολύ το καλοκαίρι
    Κι εμένα δε μου αρέσει, εντάξει θα ήθελα να είμαι πιο σκούρη, πιο ψηλή (σαν κι εσένα ), πιο αδύνατη και και και ...χίλια δυο άλλα αλλά δε γίνεται...
    Έχω κι άλλα χαρίσματα, εξωτερικά αλλά και εσωτερικά. Όπως κι εσύ, είμαι σίγουρη!

    Άσε τους άλλους, μην τους ρωτάς τίποτα. Μη παίζεις άλλες σκηνές στο μυαλό σου του τι ΜΠΟΡΕΙ να σκέφτονται ή λένε. Εϊναι δικές σου σκέψεις, προβολές, φόβοι. Όπως κι εσύ δεν ξέρεις ή δε θεωρείς καταστρεπτικό αν ένας άνθρωπος πχ αισθάνεται άσχημα που είναι 1,60 και όχι 1,70 έτσι και οι άλλοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν θεωρούν καταστρεπτικό να έχω εγώ πχ μια ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα.
    Σημασία έχει εσύ να αισθάνεσαι καλά με εσένα. Αγάπησε τον εαυτό σου Αφρούλα μου, όπως ακριβώς είναι. Αυτό είναι το κλειδί. Πάνε μπροστά στο καθρέπτη και πες \"Μ\'αγαπώ όπως είμαι\".
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #270
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτε.Και εγώ θα ήθελα να ήμουν ανοιχτόχρωμη και ας με έλεγαν χιόνι.Αφρούλα βλέπεις τι δυστυχία υπάρχει στον κόσμο;Ανάπηροι άνθρωποι που δεν μπορούν να αυτοεξηπηρετηθούν και όμως προσπαθούν

Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •