πώς να πιστέψω ότι μπορώ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7

    πώς να πιστέψω ότι μπορώ?

    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω προσπαθήσει πολύ αλλά ακόμα δεν τα κατάφερα. Ξέρω ότι η ψυχολογία μου φταίει για αυτή μου την αποτυχία και θέλω κάποιος να μου προτείνει μία λύση. Please....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    5
    welcome to the club agnes123...! Καταρχήν θα θέλαμε να μας πεις λίγα πράγματα για σένα , τι ακριβώς προσπαθείς να καταφέρεις, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε... Περιμένουμε να μας πεις και να θυμάσαι ότι είμαστε εδώ για σένα... Και μη φοβάσαι! θα τα καταΦΈΡΕΙς...! Είμαι σίγουρη... Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο ...!
    φιλιά... !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριαη!
    Λοιπόν, εγώ είμαι 15 χρονών, 71 κιλά και 1,67 ύψος. Ξέρω ότι σε σχέση με άλλα άτομα τα κιλά που πρέπει να χάσω είναι αμελητέα. Όμως πάντα είμουν παχουλή και δεν αντέχω άλλο να βλέπω έτσι τον εαυτό μου. Εννοείται ότι δεν έχω αγόρι και φυσικά το καλοκαίρι ντρέπομαι να βγω στην παραλία. Κάθε μέρα λέω αυτό ήταν από αύριο αλλάζω! Κάθε μέρα την βλέπω σαν μία καινούργια αρχή. Όμως ακόμα δεν τα κατάφερα. Και το κακό είναι πως παρόλο που έχω πολλούς φίλους σε κανέναν δεν έχω εκμυστηρευτεί τη σχέση μου αυτή με το φαγητό. Μου είναι πολύ δύσκολό να αδυνατίσω. Συνειδητοποίεισα μάλιστα πως δεν έχω το κατάλληλο πρότυπο καθώς και η μητέρα μου είναι υπέρβαρη (οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με τη μητέρα μου και τη γιαγιά μου).
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Originally posted by agnes123
    Εννοείται ότι δεν έχω αγόρι και φυσικά το καλοκαίρι ντρέπομαι να βγω στην παραλία.
    Μικρή agnes, γιατί "εννοείται"; Μήπως τελικά δε φταίνε τα κιλά σου για τα παραπάνω, αλλά το αντίθετο; Δηλαδή, μήπως τα κιλά σου πηγάζουν από το ότι έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση;

    Κατ'αρχάς, μην ανησυχείς για το αγόρι, είσαι μικρή ακόμα για να ανησυχείς. Όμως, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι φταίει το βάρος σου; Ξέρω κοπέλες με πραγματικό πρόβλημα βάρους (καμία σχέση με σένα, μιλάμε για πραγματικά παχύσαρκες κοπέλες) που έχουν τόση αυτοπεποίθηση που γίνονται πάντα το επίκεντρο της παρέας και έχουν 5 γκόμενους η καθεμία να τις πολιορκούν!

    ʼρα μήπως πρέπει να κοιτάξεις λίγο μέσα σου και όχι έξω (δηλαδή το σώμα σου); Μήπως αν σχημάτιζες καλύτερη γνώμη για σένα θα έφτιαχνε και το πρόβλημα με το φαγητό;

    Ίσως να σου φαίνεται περίεργο πώς γίνεται η αυτοπεποίθηση να σχετίζεται με τα κιλά που παίρνουμε. Πάντα νομίζουμε ότι αν χάσουμε κιλά θα ανέβει η αυτοπεποίθησή μας και τότε θα πηγαίνουμε με άνεση στην παραλία και θα έχουμε το καλύτερο αγόρι κτλ. Ε, λοιπόν, σου μιλάει μία κοπέλα που έφτασε τα 42 κιλά και ντρεπόταν να βγει στην παραλία μόνο με το μαγιό της και που έμεινε χωρίς αγόρι 1 χρόνο (στα 20-21 της χρόνια) γιατί περίμενε πρώτα να γίνει ακόμα καλύτερη.

    Μην πέσεις κι εσύ στην παγίδα. ʼσε τα κιλά σου για λίγο στην άκρη, δεν είναι πολλά για να σε ανησυχούν. Κοίτα πρώτα τι σε χαλάει στον εαυτό σου και φτιάξ'το. Τα κιλά θα φύγουν αυτόματα όταν θα είσαι καλά μέσα σου, πίστεψέ με!

    Καλή τύχη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7
    Δίκιο έχεις, το ξέρω. Δε φοβάμαι ότι θα φτάσω στα άκρα γι ατα κιλά μου. Για το ότι δεν έχω αγόρι ίσως να φταίει ότι δε βρέθηκε ακόμα κάποιος που να μου αρέσει πολύ ώστε να τον διεκδικήσω. Αυτό που θέλω τώρα είναι να αδυνατίσω. Να αδυνατίσω για μένα και για κανέναν άλλον. Αυτό είναι ένα στοίχημα που έθεσα με τον εαυτό μου και θέλω να τα καταφέρω για να μου αποδείξω πως μπορώ να κάνω τα πάντα. Βλέπετε στο σχολείο βγάζω 19 και βάλε. Ίσως αυτό να με έχει κάνει ανταγωνιστική με τον εαυτό μου. Είμαι σίγουρη πως μπορώ να τα καταφέρω. Το μόνο που χρειάζομαι είναι ένα ισχυρό κίνητρο.
    (Όσο για την αυτοπεπύθησή μου, δεν τόσο χαμηλή όσο φαίνεται! Πράγματι μερικές φόρες νιώθω πολύ καλά με το σώμα μου!)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    κοριτσακι μου γλυκο που μιλας τοσο ωραια για την ηλικια σου κιολας, εχεις το κινητρο..εγω βλεπω ενα κοριτσακι με τοσο ισχυρη θεληση..αυτο και μονο σου δινει το κινητρο που θες..το γεγονος οτι η μαμα σου ειναι παχια δεν προδικαζει κατι...ισα-ισα ενα επιπελον κινητρο να εισαι εσυ λεπτη..ξερω πολλα κοριτσια που εχουν παχουλες μαμαδες και αυτες ειναι κοκκαλα...!..οποτε προχωρα..μπορεις να τα καταφερεις...εισαι και μικρουλα!..ολη η ζωη ειναι μπροστα σου, μην τυραννιεσαι και μετεπειτα με τα βρομοκιλα!..και προπαντων εχε τα καλα με σενα γιατι εισαι μοναδικη οπως ο καθενας μας...φιλακια!!...----εμεις ειμαστε εδω για σενα!----

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!
    Πραγματικά μου δίνει πολλή δύναμη το να νιώθω πως υπάρχουν και άλλοι που περνάνε τα ίδια. O.k. το δέχομαι ότι μπορεί να είναι και χειρότερα, αλλά θα ήθελα να φωνάξω ότι μπορώ να τα καταφέρω και να ξέρω πως αυτοί που θα το ακούσουν θα χαρούν με τη χαρά μου και δε θα πουν: "αφού θες να χάσεις κιλά γιατί συνεχίζεις να τρως;".......
    Τέλοσπάντον, ας μη χαλάω τη διάθεσή μας με τέτοια πικρόχολα σχόλια. ʼλλωστε όποιος κρίνει τον άλλον από το νούμερο του παντελονιού του δεν αξίζει να έχει ούτε καν την καλημέρα μας.
    Το μόνο που θέλω είναι να κλείσω τα μάτια μου και όταν τα ξαναανοίξω να έχω αδυνατίσει. Ξέρω ότι δεν θα είναι τόσο εύκολο αλλά θα προσπαθήσω, έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα να χάνω τον καιρό μου τρώγοντας....

  8. #8
    Αγαπητή agnes123 έχεις δοκιμάσει να πάς σε κάποιο διαιτολόγο;
    Νομίζω οτι αυτό είναι το βασικό για να ξεκινήσεις τη δίαιτα και να δεις που όλα θα πάνε καλά. Μην απογοητεύεσαι και μην παραιτείσαι από τίποτα στη ζωή σου. Ο,τι αξίζει πονάει κι είναι δύσκολο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    agnes123 καλως ηρθες!!!!!!!!!!
    Κουκλα μου γλυκια!!!!!!!!!
    Μην στεναχωριεσαι για τα κιλακια σου ,τα οποια ειναι τοσα λιγα!!!!1
    Και μην αγχωνεσαι γιατι μπορει να σε οδηγησει στο αντιθετο ακρο.Το αγχος ειναι κακος συμβουλος!!
    Φαινεται οτι για την ηλικια σου εισαι ενα παιδι προσγειωμενο.Απο τους βαθμους σου καταλαβαινω οτι εισαι (πολυ σημαντικο)ενα παιδι με στοχους!!!!ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!
    Εισαι σα μια ηλικια που ακομα το σωμα σου δεν εχει τελειωσει με το πως θα σχηματιστει.
    Εισαι στην εφηβεια που σημαινει επισης οτι τα κιλα σου μπορουν λιγο να αναιβοκατεβαινουν.
    Οσο για τα αγορια μην το στεναχωριεσαι καθολου.Εχεις τοσα πολλα χρονια μπροστα σου που θα τους διαλεγεις εσυ ,μεχρι που μπορεις να τους βαρεθεις καποια στιγμη και να μην θελεις να τους βλεπεις.
    Αυτο που χρειαζεσαι ειναι να προσεχεις απλα λιγο την διατροφη σου σε οτι εχει σχεση με γλυκα αναψυκτικα και φαστ φουντ.Και με λιγη στοιχειωδη γυμναστικη θα φτασεις στο ποθητο χωρις να το καταλαβεις και να κουραστεις απο διαιτες.
    Σκεψου ποσο απλα ειναι τα πραγματα.
    Ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις.
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7
    .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    agnes123 καλως μας ηρθες :)
    συμφωνω με ολες τις φιλες που μιλησαν πιο πανω.
    το πιο σημαντικο αυτη τη στιγμη για την ηλικια που εισαι, ειναι να διατηρησεις την ψυχραιμια σου και να μην κανεις κατι ακραιο, καθως, ΟΤΙ και να ακουσεις απο φιλες σου περιοδικα κλπ, ΔΕΝ υπαρχει μαγικη διαιτα για να ξεφορτωθεις κιλα για παντα.. υπαρχει μονο ισορροπημενη διατροφη που μπορει να σε βοηθησει.
    σου μιλαω και στην περιπτωση σου, βλεπω τον εαυτο μου, καθως στην ηλικια σου σχεδον και πιο πριν, στα 13, ειχα τα δικα σου κιλα και αισθανομουν επισης χοντρη... η καταστροφη μου υπηρξε μια διαιτα που μου την εδωσε ΓΙΑΤΡΟΣ παρακαλω κιολας!!! οι δικοι μου ηταν αρκετα υπευθυνοι ωστε να απευθυνθουν σε ειδικο οπου πληρωσαν κι ενα σωρο λεφτα (με το κιλο την πληρωσαν τη διαιτα μου ) κι αυτος ηταν αρκετα ανευθυνος, ωστε να δωσει σε ενα παιδι 13 χρονων μια διαιτα που ειχε (500γρ. γαλα, 1 μικρο φιλετο, 1 αγγουρι, 1 ντοματα, , 2 φρουτα) ΑΥΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΧΩΡΙς ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ..ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!
    εχασα 18 κιλα σε 4 μηνες, τα κρατησα κανενα χρονο,νομισα οτι αν τα χασεις μετα εισαι οκ, αρχισα να βαζω σταδιακα ενω ακομα ψηλωνα, και στα 18 βρεθηκα να ειμαι 105 κιλα....
    αυτη ηταν και η αρχη του κακου...

    το οτι η μαμα σου ειναι υπερβαρη δεν ειναι κατι καθοριστικο για σενα, μην κολλας σε αυτην την ιδεα..η δικη μου ηταν λεπτη αλλα οντως τη θυμαμαι μια ζωη να ειναι με αυστηρη διαιτα...
    σημαινει ομως κατι αλλο..οτι πολυ πιθανα εχει υιοθετησει καποιες διατροφικες συνηθειες παχυντικες κι εχεις ψιλοπαχυνει κι εσυ (γιατι δεν εισαι πραγματικα παχια) χωρις να τρως και τιποτε φοβερο...

    η λυση λοιπον σε αυτο που τοσο σε ταλαιπωρει ειναι να ηρεμησεις , να υοιοθετησεις μια υγειινη και προσεκτικη διατροφη και να μη βιαζεσαι, να μην απελπιζεσαι...ουτε θα κλαταλαβεις ποτε θα ερθεις σε κανονικα κιλα...

    πες μου αν θελεις...τι νομιζεις οτι σε παχαινει κυριως? νομιζεις οτι τρως μεγαλες μεριδες, οτι τρως πολυ ψωμι με το φαγητο σου? οτι τρως πολλες λιπαρες τροφες, εχεις καμια μανια με τα γλυκα? ολα αυτα μαζι η κατι αλλο? τρως λιγακι παραπανω και παχαινεις, η το ριχνεις στο φαγητο σε διαφορες περιστασεις? μιλα μας λιγο γι αυτες σου τις συμπεριφορες σε σχεση με το φαγηητο μηπως σε βοηθησουμε περισσοτερο.

    και προπαντος ψυχραιμια! να ξερεις οτι δεν εισαι μονη σου, ολοι θα ειμαστε κοντα σου να το ξεπερασεις, μη φοβηθεις και μη πανικοβαλλεσαι..εχουμε ολοι περασει απ το σταδιο που εισαι τωρα κι εχουμε κανει ολα τα λαθη πριν απο σενα....δεν χρειαζεται να τα κανεις κι εσυ
    φιλακια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    7
    Έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά αυτά που μου γράψατε και ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
    Η δική μου διατροφή μπορεί να χρακτηριστεί ιδιαίτερα υγειινή καθώς στο σπίτι μου δεν μαγειρεύουμε τηγανιτά, βαριά φαγητά ή με πολύ λάδι κ.τ.λ. Εγώ πάντα ήμουν λίγο πάνω από το όριο των κιλών αλλά ξέφυγα λίγο περισσότερο στο γυμνάσιο, επειδή είχα προβλήματα με τους φίλους μου.
    Φέτος πήγα λύκειο (στεγάζεται σε άλλο κτίριο από το γυμνάσιο και έχω άλλους συμμαθητές) και ήμουν αποφασισμένη από την αρχή της χρονιάς να αλλάξω. Πράγματι οι παρέες μου άλλαξαν και τώρα που τελειώνει η χρονιά είμαι πολύ ευχαριστημένη με τις επιλογές μου και πολύ χαρούμενη με τις καινούργιες μου φιλίες.
    Στην αρχή της χρονιάς ήμουν 75 κιλά. Πήγα σε διαιτολόγο και πήρα μία δίαιτα (για 3 κιλά το μήνα). Την έκανα για ένα μήνα και έφτασα τα 72. Μετά όμως τα παράτησα. Όχι γιατί με δυσκόλευε αλλά γιατί δεν είχα την απαραίτητη υπομονή. Την υπόλοιπη χρονιά διατηρείθηκα στα 72 και δεν ξαναπροσπάθησα την δίαιτα γιατί έθεσα ως προταιρεότητα την παρέα μου. Μετά το πάσχα έχασα άλλο 1 κιλό (κόβοντας το βραδινό για μία βδομάδα) κι έτσι τώρα είμαι στα 71.
    Τώρα νιώθω πως ήρθε η στιγμή να φροντίσω τον εαυτό μου και να χάσω τουλάχιατον 10 κιλά (ύψος: 1,67). Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μέσα στο καλοκαίρι γιατί ταξιδεύω πολύ και το πρόγραμμά μου (άρα και του φαγητού μου) δεν είναι συγκεκριμένο.
    Όμως σίγουρα το σεπτέμβρη θα κάνω μία γερή προσπάθεια και αν δω ότι δεν τα καταφέρνω θα ζητήσω την βοήθεια των φίλων μου!
    Όπως και να έχει περιμένω συμβουλές σας γιατί με βοηθούν πολύ!!!

  13. #13
    Καλώς όρισες...

    agnes123 γιατί αγαπούλα μου στο "δεικτάκι" στην υπογραφή σου, είχε βάλει ότι θες να γίνεις 52 κιλά!!!!????

    Είπες ότι είσαι 1.67, αν γίνει 52 κιλά καρδιά μου θα είσαι κοκαλιάρα! Ή μήπως αυτό είναι σαν "απωθημένο" να είσαι και συ μια φορά στη ζωή σου πετσί και κόκαλο?? (αν μου πεις ναι, το καταλαβαίνω, νομίζω και μένα απωθημένο είναι, αλλά δεν το βάζω ως στόχο!)

    Βάλε στο δεικτάκι σου ένα φυσιολογικό βάρος για τα κιλά σου, γιατί σίγουρα δεν έχεις να χάσεις 19κιλά!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •