φοβάμαι τον θάνατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    φοβάμαι τον θάνατο

    εδώ και πολύ καιρό πάσχω απο καταθλιψη και φοβίες. Κάνω συννεχώς άσχημες σκέψεις. Πως κάτι θα συμβεί σε εμένα ή τους δικούς μου ανθρώπους. Πως οι γονείς μου θα αρρωστήσουν και θα πεθάνουν ή πως θα πάθει κάτι ο αδερφός μου ή ακόμα κι εγώ πως κάτι θα παθω. Παίρνω εδώ και 7 μήνες ladose, xanax και solian που είναι αντιψυχωσικό και έχω βελτιωθεί αρκετά. Πάντα όμως οι σκέψεις παραμένουν. Και συγκεκριμένα πως όλα αυτά που σκέφτομαι είναι πολύ ευκολο να γίνουν δηλαδή να πάθουν κάτι οι γονείς μου και ο αδερφός μου. Θέλω να γυρίσω το χρόνο πίσω. Ενα χρόνο πριν που ήμουν καλά και ζούσα έντονα! Θα μου περάσει άραγε ή θα βγουν αληθινά όλα αυτα που σκέφτομαι;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    12
    Δεν αρκουν τα φαρμακα πρεπει να βοηθησεις και εσύ τον εαυτο σου ,τετοιες φοβιες εχουμε ολοι μας αλλα το αντιμετωπιζουμε με ψυχραιμια, ουτος ή αλλως δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως, οτι είναι να συμβει θα συμβει.
    Εγω ωεχω χάσει τον πατερα μου και αλλα κοντινα μου προσωπα , βρήκα το κουράγιο και στάθηκα στα ποδια μου το ιδιο και η αδερφή μου που έχασε τον αντρα της σε νεαρή ηλικία με δυο ανήλικα παιδιά, εκανε κουράγιο και συνεχιζει για τα παιδια της.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εμένα μου πέρασαν αυτές οι σκέψεις όταν άρχισα να δουλεύω, δεν είχα χρόνο να ασχολούμαι με τέτοιες ανησυχίες, άσε που απέκτησα περισσότερη αυτοπεποίθηση για το ότι μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου και όσο να\' ναι αυτές οι ανησυχίες υποδηλώνουν μια ανασφάλεια για το πως θα αντεπεξέλθεις στο χαμό ενός δικού σου ανθρώπου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    prasiniklosti μου και ποιος δεν τον φοβάται το θάνατο; Μόνο τα ζώα, τα καλοκάγαθα αυτά πλάσματα, που δεν έχουν επίγνωση του θανάτου τους.

    Έχω χάσει κι εγώ αγαπημένα μου πρόσωπα. Κι εγώ τον φοβόμουνα και τον φοβάμαι, περισσότερο για τους άλλους όπως λες κι εσύ κι όχι τόσο για μένα.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να φοβόμαστε τον πιθανό χαμό των δικών μας ανθρώπων. Όταν φτάνει όμως στα όρια του υπερβολικού άγχους - φτάνω κι εγώ ενίοτε στο άκρο αυτό - μας κάνει δυσλειτουργικούς και δυστυχισμένους...
    Σκέψου, θα κερδίσεις τίποτα με το να σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι κακό θα συμβεί στους δικούς σου ανθρώπους; Υπάρχει περίπτωση με αυτή σου τη σκέψη να ξορκίσεις το θάνατο, να τον απομακρύνεις; Απολαμβάνεις τις στιγμές με τα αγαπημένα σου πρόσωπα ή με το συνεχές άγχος για αυτούς δεν μπορείς καν να χαρείς τις στιγμές μαζί τους; Αν είναι το δεύτερο ποιο είναι τελικά το νόημα να τους βλέπεις ζωντανούς αν δεν τους \"ζεις\";

    Στο τελευταίο επεισόδιο του παρά πέντε η γιαγιά του Σπύρου του είπε:
    Το θάνατο δεν τον νίκησε κανείς. Σημασία έχει να νικήσεις τη ζωή...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •