Εχει κανεις ακουσει για το τεστ δυσανεξιας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773

    Εχει κανεις ακουσει για το τεστ δυσανεξιας?

    Γεια σας!

    Εχεις κανεις ακουσει για ενα τεστ δυασανεξιας τροφων που γινεται ειτε με ηλεκτροδια ειτε με εξεταση αιματος?

    Διαβαζα κατι στο ιντερνετ και φαινεται ενδιαφερον. Ξερω ισως να ακουγεται ευκολη λυση, να σου πουν ας πουμε οτι εχεις δυσανεξια σε 10 τροφες και αν δεν τις φας θα αδυνατισεις. Και ισως και να μην συμβαινει...

    Για αυτο ηθελα αν καποιος/α εχει μια τετοια εμπειρια να την μοιραστει μαζι μας.

    Ευχαριστω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    καπου ειχα διαβασει καποιες πληροφορίες σχετικα με αυτο το τεστ... αλλα απο σχολια ειδα πως με την επαναληψη κολλας.. δε ξερω λεπτομερειες και καλο θα ηταν αν το εχει περασει καποιος να μας μεταφερει την εμπειρια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ξερω οτι κανουν στα διαφορα ινστιτουτα αδυνατισματος.βασικα μ εχουν παρει αρκετες φορες να παω αλλα ψιλοντρεπομαι γιατι μετα πως θα τους αποφυγω οταν θα μου λενε για προγραμματα κλπ.παντως απο περιεργεια θα θελα να το κανω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    Το έχουν κάνει πολλοί γνωστοί μου με 400ευρω είχαν αδυνατισει αλλά μετά τα ξαναπηραν πάντως κ με γιατρούς που το συζητησα δεν είναι αξιόπιστο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    δεν εχω κανει αλλα δεν τα εμπιστευομαι!ειχε κανει ενας γνωστος μου και του ειχαν απαγορευσει πραγματα οπως το κοτοπουλο!!!ελεος!!οκ του ειπα,φαε χοιρινο που σε αδυνατιζει!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Είναι ένα από τα πολλά που είχα δοκιμάσει για να αδυνατίσω!!... Το έκανα με μια φίλη μου κάπου Γλυφάδα με εξέταση αίματος...Το αποτέλεσμα ήταν μια λίστα με ομάδες τροφίμων (λαχανικά, όσπρια, κρέατα, υδατάνθρακες) και από αυτές σε κάποιες τροφές έδειχνε δυσανεξία (με διαβάθμιση 1,2,3 και σε κάποιες έδειχνε προώθηση (ότι βοηθούν το μεταβολισμό)
    Σαν παράδειγμα και απόσο θυμάμαι είχα ας πούμε δυσανεξία στη ζάχαρη(κλασικά!), στο κόκκινο λάχανο, στο κουνουπίδι, στα καλαμαράκια και προώθηση στο πορτοκάλι, στο μπρόκολο, στις φακές κλπ
    Για κανα τριμήνο ακολούθησα δίαιτα βασισμένη σε αυτό το τεστ. Πήγε πολύ καλά, είχα πολύ καλή απώλεια σε κιλά, λίπος και πόντους.
    Βέβαια η διατροφή δεν ήταν κάτι το εξειδικευμένο. Σε γενικές γραμμές ήταν μια σχετικά ισορροπημένη διατροφή με την οποία πιστεύω ότι ο καθένας θα έχανε. Η φίλη με την οποία πήγα έχασε γύρω στα 15 κιλά και ακόμα διατηρείται και ξέρω και άλλη μια περίπτωση που τα κατάφερε και διατηρεί απώλεια 20 κιλών με αυτή τη μέθοδο. Εγώ δυστυχώς έφτασα κλασικά στη μέση και μέτα πίσω πάλι τα κιλά!
    Θυμάμαι πλήρωσα 550 ευρώ για τεστ και δίαιτα, αλλά δε θυμάμαι πόσο διάστημα ήταν η δίαιτα (3 μήνες ή παραπάνω) δε θυμάμαι καλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω το σκεφτομαι να παω?μου ειπαν οτι θα ναι δωρεαν σε ινστιτουτο κ αν θελω να φερω κ μια φιλη.προβληματιζομαι!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    Δωρεάν; Δεν το νομίζω. Εγώ πήγα σε έναν ειδικό παθολογο κ μου έδωσε διατροφή με βάση τις κληρονομικες ασθένειες. Μια φίλη μου έχασε 20 κιλά σε τρεις μήνες. Νερό της έφυγαν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ναι μου ειπαν δωρεαν αλλα σε κεντρο αδυνατισματος.ισχυει η προσφορα για λιγες μερες και με διαβεβαιωσε οτι θα το κανω δωρεαν.για αυτο κ το σκεφτομαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    Μη σε πρηξουν στα τηλέφωνα μετά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλα αυτο δε με νοιαζει!απλα λες να κανουν οντως τετοιο τεστ η να παω κ να μου πουν καμια βλακεια?θα θελα πολυ να παω αλλα ντρεπομαι μονη μου!ουφ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Κοριτσια, επειδη πραγματικα θελω να το ψαξω αυτο το θεμα, ας μας πουνε οσες ξερουν οτιδηποτε ξερουν, θα βοηθησει πααααρα πολυ!!!

    Τωρα οσον αφορα, τα κεντρα αδυνατισματος... δεν θα τα εμπιστευομουν...

    Εγω σκεφτομαι αν το κανω να ειναι καποιος γιατρος ή διατροφολογος ή αλλεργιολογος που το κανει και οχι η καθε κοπελιτσα που δουλευει σε ενα τετοιο κεντρο (χωρις παρεξηγηση)

    Οτι ξερετε πειτε μου, συλλεγω πληροφοριες και απο το ιντερνετ!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εχεις δικιο απλα δεν εχω λεφτα να δωσω για αυτο το σκεφτηκα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Κάπου διάβασα ότι ένας δημοσιογράφος πήγε και έκανε το τεστ σε πολλά και διαφορετικά ινστιτούτα κλπ και ότι όλοι του βγάλανε διαφορετικά αποτελέσματα.
    Γενικά η ιατρική δέχεται μόνο τις διατροφικές αλλεργίες, οι οποίες όμως καμιά σχέση δεν έχουν με το βάρος, αλλά μόνο με θέματα υγείας και αν τις έχεις το ξέρεις ήδη. Ένας φίλος μου ας πούμε αν φάει λακτόζη, πέφτει και βάζει αφρούς από το στόμα. Ε είναι σίγουρο ότι κάποιο πρόβλημα παίζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Ναι Δαναη κατι τετοιο διαβαζω κι εγω...

    Ας πουμε με τα ηλεκτροδια... εισαγει λεει το "σημα" της καθε τροφης και βλεπει την αποκριση του οργανισμου. Τι θα πει το "σημα" της καθε τροφης?? Δεν μου φαινεται λογικο.

    Με τις εξετασεις αιματος... εξεταζουν απο οτι ειδα τα λευκα αιμοσφαιρια (κυτταρα της φλεγμονης). Καπως πιο αξιοπιστο μου ακουγεται αυτο.

    Οποιος ξερει κατι ας το μοιραστει μαζι μας!!

    Ευχαριστω πολυ!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •