Μαρμελάδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    27

    Μαρμελάδα

    επειδή διαβάζω και σε ένα άλλο σάιτ που είναι κάτι κοπέλες τεσ.πα. γενικά βλέπω να τρώνε φρυγανιά με μαρμελάδα
    κάνει η μαρμελάδα για δίαιτα ή παχαίνει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ως γλυκό παχαίνει.
    Παχαίνει πάντως λιγότερο από άλλα γλυκά πχ προφιτερόλ, γιατί δεν περιέχει βούτυρο, μόνο ζάχαρη.
    Αν επιμείνεις στη μαρμελάδα, προτίμησε μία με πορτοκάλι ή άλλο υπόξινο φρούτο, που δεν έχει τόση ζάχαρη όση η μαρμελάδα φράουλα ή ροδάκινο. Ή φτιάξε τη δική σου με λίγη ζάχαρη.
    Κάτι όμως μου λέει πως δεν θα σου αρέσει, οπότε, bye bye μαρμελάδα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    παιδια υπαρχουν με φρουκτοζη στα σουπερμαρκετ που ειναι εκπληκτικες. οι μαρμελαδες ζωγραφος ειναι φοβερες...

  4. #4
    2-3 κουταλακια μαρμελαδα ζωγραφος για σνακ με 2-3 φρυγανιες η ψωμι δεν κανει κακο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by Ava
    Ως γλυκό παχαίνει.
    Παχαίνει πάντως λιγότερο από άλλα γλυκά πχ προφιτερόλ, γιατί δεν περιέχει βούτυρο, μόνο ζάχαρη.
    Αν επιμείνεις στη μαρμελάδα, προτίμησε μία με πορτοκάλι ή άλλο υπόξινο φρούτο, που δεν έχει τόση ζάχαρη όση η μαρμελάδα φράουλα ή ροδάκινο. Ή φτιάξε τη δική σου με λίγη ζάχαρη.
    Κάτι όμως μου λέει πως δεν θα σου αρέσει, οπότε, bye bye μαρμελάδα!
    Εγώ φιάχνω δική μου μαρμελάδα φράουλα με τη μισή ποσότητα ζάχαρης και γίνεται ανάρπαστη.
    Χρησιμοποιώ φρουκτόζη που είναι πιο γλυκιά, τέλεια είναι.
    Απεναντίας το πορτοκάλι που είναι πιο ξυνό, χρειάζεται περισσότερη ζάχαρη γι αυτό δεν ισχύει αυτό που λες Ava.

    Πάντως 1-2 κουταλάκια την ημέρα μπορείς να τα τρώς άφοβα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    27
    ok ευχαριστώ =)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by penelope1985
    παιδια υπαρχουν με φρουκτοζη στα σουπερμαρκετ που ειναι εκπληκτικες. οι μαρμελαδες ζωγραφος ειναι φοβερες...
    ευχαριστω!
    σημερα φερμαρα τις μαρμελαδες στο σουπερμαρκετ...
    αλλα τις τσακιζω ρε γαμωτο, δεν ειμαι ανθρωπος να φαω μια φορα στο τοσο απο κατι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    Εγώ πήρα κάτι γαλλικές φραγκοσταφυλλο πολύ ωραίες χωρίς ζάχαρη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    μηπως λες την saint dalfour ή καπως ετσι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    και εγω κανω μαρμελαδα φραουλα.. με συνταγη του παρλιαρου δλδ με μιση ποσοητα ζαχαρη απο οτι οι φραουλες..

    αλλα μια διαιτολογος μου ειχε πει μια αλλη συνταγη και λεω να την δοκιμασω γιατι εχει ελαχιστες θερμιδες...

    καθαριζουμε ενα κεσεδακι φραουλες, τις βαζουμε στην κατσαρολα με 2 -3 κ.σ. μαυρη ζαχαρη και ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι και τα αφηνουμε να βρασουν ... γινεται λεει καταπληκτικη και με ελαχιστες θερμιδες. μολις την δοκιμασω θα σας πω!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by zwhtsa
    και εγω κανω μαρμελαδα φραουλα.. με συνταγη του παρλιαρου δλδ με μιση ποσοητα ζαχαρη απο οτι οι φραουλες..

    αλλα μια διαιτολογος μου ειχε πει μια αλλη συνταγη και λεω να την δοκιμασω γιατι εχει ελαχιστες θερμιδες...

    καθαριζουμε ενα κεσεδακι φραουλες, τις βαζουμε στην κατσαρολα με 2 -3 κ.σ. μαυρη ζαχαρη και ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι και τα αφηνουμε να βρασουν ... γινεται λεει καταπληκτικη και με ελαχιστες θερμιδες. μολις την δοκιμασω θα σας πω!!
    σε λατρευω! πηρα πολλες φραολες εχθες κ σκεφτομουν κριμα ρε γμτ που δε θα τις φαω...
    τωρα θα το κανω ετσι κ με σωζεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    δε πειραζει να βαλω λευκη ζαχαρη ετσι?
    δεν τρωω ζαχαρη κ εχω μονο ασπρη...
    η μαυρη εχει λιγοτερες θερμιδες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Η μαρμελάδα είναι από τα καλύτερα γλυκά δεδομένου ότι έχει κυριολεκτικά 0% λίπος.
    Επίσης τίποτα δεν παχαίνει και όλα παχαίνουν, ανάλογα με την ποσότητα. Εμένα αυτή η συνειδητοποίηση με έσωσε όταν προσπαθούσα να χάσω κιλά, γιατί για πολλά χρόνια ενοχοποιούσα ολόκληρες ομάδες τροφίμων.

    Πάρε καλύτερα χωρίς ζάχαρη, γιατί η ζάχαρη κάνει κακό στο δέρμα και τα δόντια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    εγω ξερω οτι 1 κουταλακι του γλυκου εχει γυρω στις 50 θερμιδες,και 1 κουταλακι του γλυκου ειναι λιγο(για μενα) πολυ λιγο!

    δεν αγοραζω πλεον γιατι ειμαι ικανη να φαω και το μισο κουτι σε μια μερα!το ιδιο και η μερεντα(και ακομη χειροτερα)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    εννοειται φυσικα οτι εαν με 1 φρυγανια σικαλεως και 1 κουταλακι μαρμελαδα βολευεσαι τοτε εννοειται μπορεις να την τρως!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •