Masampouka Non Stop
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341

    Masampouka Non Stop

    geia sas. eimai 23 xronwn eimai 80kg kai exw ypsos 1.70. opws katalamvenetai... opws lene kai oi filoi mou... eimai ntarntana i alliws mpampatsiki! den to lew me idiaiteri xara alla me ikanopoiei pou to lene me omorfo tropo kai to ennooun.
    to provlima to diko mou einai idio me pollwn paidiwn ap'oti diavasa prin apofasisw ki egw na grapsw se ayto to forum.
    den niwthw na exw voulimia... alla niwthw oti agapw poly to fagito kai to mageirema. den trww astamatita alla mou aresei poly na mageirevw kai na trww me filous mou. mou aresei na peiramatizomai synexeia stin kouzina kai na ftiaxnw nostimies. den mou aresoun ta poly varia fagita ta ladera alla mou aresei to fagito san ennoia. san arwmata san geyseis san poiotita san xrwma san yfi! mou erxontai diafores treles idees gia syndyasmo trofwn kai thelw amesws na mpw stin kouzina kai meta na kalesw filous gia na dokimasoume ta peiramata mou! otan omws ayto sou ginetai tropos zwis estw ki an den katanalwneis megales posotites se lipara... i thermidiki a3ia twn trofwn ypervainei ta opia giati eimai synexws se ayto to plano. kata kairous exw prose3ei tin diatrofi mou. mou aresei to perpatima kai to kolympi. paliotera imoun 87 kg kai twra katafera na statheropoiithw sta 80. to 80 einai pleon to simeio anaforas mou... synithws trexw apo ta 75 exw pesei kai sta 70.... arketes fores... alla kai pali pros tin do3a :P travw.
    exw apofasisei loipon na souloupwthw ligaki gia na vgw ki egw stin paralia! den ntrepomai na vgw ki etsi alla 3erw pws tha eniwtha poly kalytera an 3efouskwna ligo.
    exete na mou proteinete kanena programma diatrofis ... diaita... tropo na akolouthisw?
    me tin tragiki leptomereia oti mera para mera tha ithela ena pagwto i mia granita? hehehe
    mou thymizei tin diafimisi tou "mporw na exw osa....." "tsou"
    voithiste parakalw... ta fwta sas kai tin symparastasi sas! den ntrepomai na zitw... giati pistevw pws mono osoi antimetwpizoun ena paromoio provlima mporoun pragmatika na katalavoun! oi alloi exoun ena diamesolavimeno tropo antimetwpisis!
    eyxaristw poly!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Γεια σου Νεφέλη και καλώς ήρθες!!

    Πολύ μ'άρεσαν αυτά που είπες, για το φαγητό σαν έννοια. Είναι ωραίο το άτιμο, ειδικά όταν είναι προσεγμένο και καλομαγειρεμένο..αχχχχ Όσο για τη δίαιτα, υπάρχουν άπειρες, αλλά αν τελικά δεν αλλάξουμε γενικά συνήθειες δεν πρόκειται να διατηρήσουμε τα κιλά που χάνουμε. Η άποψή μου είναι να επισκεφτείς ένα διαιτολόγο, που μπορεί να φτιάξει ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου. Πέρα απ'αυτό, θα γράψω τη δική μου διατροφή και ίσως μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες:

    Γύρω στις 1.800 θερμίδες ημερησίως, 6 γεύματα, κάθε 3-4 ώρες (ενεργοποιείται και ο μεταβολισμός έτσι), αρκετό νερό, αλκοόλ 1-2 ποτήρια κρασί τη βδομάδα, καφές και τσάι επιτρέπονται, με σύνεση όμως χεχε

    Πρωινό: 1 φρούτο ή ποτήρι φρέσκο χυμό ή γάλα με δημητριακά ή τοστ (1 φέτα γαλοπούλα + 1 φέτα τυρί, χωρίς βούτυρο)

    Σνακ: 1 φρούτο ή 2 μπισκότα ή γιαούρτι (κατά προτίμηση το 2%)

    Μεσημεριανό/Βραδυνό: 1 μερίδα κρέας/ψάρι/πουλερικό/όσπρια + σαλάτα (με λάδι) + 1 φέτα ψωμί ή 90 γρ ρύζι ή 90 γρ μακαρόνια (περίπου μια κούπα είναι) + 1 φρούτο

    Σνακ-απόγευμα: το ίδιο με το προηγούμενο σνακ

    Πριν τον ύπνο (30-60 λεπτά): 1 ποτήρι γάλα ή 1-2 μπισκότα

    Αυτό είναι το γενικό μου πλάνο αλλά δεν τρώω πάντοτε όλα τα παραπάνω, αν δεν πεινάω δεν τρώω κάτι. Μπορείς είτε να κόψεις κάτι από τα παραπάνω (πχ το γάλα το βράδυ ή να μικρύνεις τα σνακ ή το φρούτο στο μεσημεριανό/βραδυνό, αλλά 1-2 φρούτα την ημέρα είναι νομίζω απαραίτητα). Εγώ έχω κόψει το ψωμί απ'το βραδυνό (άρα, τρώω κάτι σε πρωτείνη και σαλάτα).

    Όσο για τη γρανίτα, θα σου πρότεινα να την τρως όσο πιο νωρίς γίνεται μέσα στη μέρα.
    Επίσης, κάνε και μια δραστηριότητα που σου αρέσει 2-3 φορές τη βδομάδα, το οποίο θα σε βοηθήσει πολύ.

    Καλή επιτυχία!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    s'eyxaristw poly... panw katw oloi 3eroume ti prepei na kanoume. otan akous omws gia ena programma pou kapoios efarmozei tote to pio simantiko gia mena pou perneis einai i dynami, h prospatheia kai i alliloypostiri3i estw ki apo ena tapeino post. s'eyxaristw poly pou mpikes ston kopo na mou grapseis dyo logia... ta krataw gia tin ekkinisi!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    νομιζω οτι αν υπαρχουν πολλοι αντρες αναμεσα μας και διαβαζουν τα μηνυματα, αρκετοι απο αυτους θα αναρωτηθηκαν αν σε παντρευει η μαμα σου

    για τα δικα μου τα μυαλα (και δεν ορκιζομαι οτι ειναι τα καταλληλοτερα για να σου δωσουν μια γνωμη στο συγκεκριμενο θεμα) εισαι ενα υγειεστατο κοριτσι γεματο ορεξη για ζωη οποτε και για καλο φαγητο!!!!!!

    δυστυχως το φαγητο παχαινει....

    νομιζω κι εγω οτι εισαι μια χαρα οπως εισαι αλλα κι οτι θα μπορουσες να εισαι ακομα καλυτερα με μερικα κιλακια λιγοτερα.

    οπως λες και μονη σου, οι περισσοτεροι ξερουμε τι μας παχαινει και τι μας αδυνατιζει οποτε περισσοτερο περμενουμε την ωθηση που θα μας βοηθησει να παρουμε μπρος παρα συμβουλες διατροφης....οποτε ας μη σου δωσω συμβουλες διατροφης
    να σου πω μονο τι σκεφτηκα για την περιπτωση σου μιας και ασχολεισαι με την μαγειρικη.
    θα μπορουσες να προσανατολιστεις σε παραγωγη αποκλειστικα υγειινων και ελαφριων εδεσματων στα πειραματα σου με τους φιλους σου, και να μας κοινοποιεις τα αποτελεσματα μαλιστα οποτε εχεις μια καλη συλληψη, καθως οι περισσοτεροι εδω που ακολουθουν καποια λιγων θερμιδων διατροφη, καταληγουν στα ιδια και γνωστα απλα ψητα με λιγη σαλατα και ολιγο φρουτο...

    θα εχεις συμβαλλει ετσι και στην αναπτερωση του ηθικου και αλλων παθοντων και δεν θα χασεις και το αγαπημενο σου χομπι...

    εαν ομως θεωρεις απαραιτητο να συνεχισεις να μαγειρευεις με ολα τα διαθεσιμα υλικα τις αγαπημενες σου δημιουργιες, τοτε η μονη λυση που βλεπω ειναι η γνωστη: ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ!

    κοψε οτι τρως η ετρωγες στο μισο σχεδον και κανε υπομονη μεχρι να δεις αποτελεσματα...

    οτι κι αν αποφασισεις , εμεις ειμαστε εδω
    καλη επιτυχια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    epeidi mou to zitisan kapoioi filoi... epele3a ena eykolo tropo na parousiazw kapoia kouzinopeiramata... oles oi syntages exoun ton tropo tous na elafrainoun! na eiste sigouroi... epeidi to eixa lavei ypopsin mou kapoies parentheseis einai ligo voithitikes... na ena blog loipon me tis pio prosfates. otan vrw xrono sigoura tha dimosieysw ki alles pou perimenoun. http://kouzinolixoudies.blog.com
    tha mporousate akomi na symmetexete ki eseis me dikes sas syntages.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    ΚΑΛΑ ΝΕΦΕΛΗ,ΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!ΜΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ!!!!!!!!!!SOUPER ΟΙ ΚΟΥΖΙΝΟΛΙΧΟΥΔΙΕΣ(ΚΑΙ LIGHT) ΚΑΙ ΠΙΟ SOUPER O ΤΡΟΠΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ!!!!!!!!!!!ΕΣΑΙ ΘΕΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    hey Sofi.. eimai sigouri pws xrisimopoiontas proionta xamila se lipara kai meiwnontas tin posotita katanalwsis den tha pathoume tpt! arkei na min ta trwme kai synexeia... ena dialeimma kathe toso to dikaioumaste!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες Νεφελι!!
    Εισαι το ονειρο των περισσοτερων αντρων και προκαλεις την ζηλεις των περισσοτερων γυναικων!!!
    Μ'αρεσει παρα πολυ ο τροπος που αντιμετωπιζεις το φαγητο η την μαγειρικη.
    Δεν ξερω εαν σπουδαζεις η δουλευεις ,αλλα σιγουρα εισαι η καταλληλη για να γινεις σεφ!!!
    Σκεψου το!!!

    Ευχομαι να παει καλα η προσπαθεια σου ,και εμεις ολοι ειμαστε εδω και εσυ μαζι μας για να τα λεμε!!
    Εγω θα πω πολυ παρα πολυ νερο!!

    ΦΙΛΙΑ!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •