Ποιά είναι η γνώμη σας για τα συμπληρώματα διατροφής?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τα συμπληρώματα διατροφής?

    Ηθελα την αποψή σας για τα συμπληρώματα διατροφής σε σκόνη που διαλύονται σε γάλα και αντικαθιστούν γεύματα. (πχ Prevent-Precon)
    Τα έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ? Με παράλληλη παρακολούθηση από γιατρό? Για πόσο καιρό? Είδατε αποτελέσματα?
    Και το βασικότερο: Διατηρήθηκαν τα αποτελέσματα που είχατε ή ξαναπήρατε τα κιλά όταν σταματήσατε να τα χρησιμοποιείτε?

    Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής:
    Το καλοκαίρι του 2003 πήγα σε διαιτολόγο εδω στη Θεσσαλονίκη και ακολούθησα πρόγραμμα αντικαθιστώντας 2 γευματα με το συμπλήρωμα Prevent και τρώγοντας και ενα ισορροπημένο κανονικό γευμα. Σε 3 μήνες έχασα 11 κιλά (από 83 έφτασα 72 που ήταν και ο στόχος μου για το γάμο μου). Μετά το γάμο μου σταμάτησα και δεν ακολούθησα καποιο πρόγραμμα προσαρμογής-συντήρησης. Αποτέλεσμα ήταν στους επόμενους 3 μήνες να βάλω σχεδόν 5 από αυτά που έχασα...
    Τότε έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι οπότε δεν ξέρω αν θα συνέχιζα να βάζω κιλά ή ήταν απλά τα κιλά της εγκυμοσύνης που πήρα.

    Τώρα που θέλω να ξαναδυνατήσω σκέφτομαι μήπως να ξαναδοκιμάσω να χάσω με τη βοήθεια τέτοιου συμπληρώματος αλλα φοβάμαι μην ξαναπάρω τα κιλά όταν σταματήσω..
    Εσείς τι λέτε να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Όπως ανέφερα και σε άλλο topic, η μαμά μου δουλεύει σε εταιρία με καλλυντικά-συμπληρώματα διατροφής και είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω αρκετά από αυτά (και επίσης να μάθω πολλά από τα ψέμματα που λένε αυτές οι εταιρίες). Δοκίμασα και το ρόφημα, καλό ήταν, έχασα κιλά, αλλά το βρήκα μονότονο.

    Την καλύτερη δουλειά και τα πιο σωστά αποτελέσματα -για να μην πω και τα πιο μακροχρόνια- τα έχει η σωστή υγιεινή διατροφή. Και ποια καλύτερη από τη δική μας, τη μεσογειακή. Με το λαδάκι, το τυράκι και τα τόσα φρούτα. Θα τρως κάθε μέρα νόστιμα φαγητά, θα ξαφνιαστείς πόσο νόστιμα είναι αν τα μαγειρέψεις παραδοσιακά, θα πάρεις όλες σου τις βιταμίνες με φυσικό τρόπο, θα έχεις μεγάλη ποικιλία και πριν το καταλάβεις θα χάσεις και τα περιττά κιλάκια

    Αν πάλι το βρίσκεις δύσκολο να κρατήσεις το οποιοδήποτε πρόγραμμα, ένα πράγμα σου προτείνω να προσέξεις: αν το συγκεκριμένο σκεύασμα ή όποιο άλλο αναζητήσεις, έχει άδεια από τον ΕΟΦ. Δε χρειάζεται να είναι φάρμακο για να πάρει άδειο, οποιοδήποτε σκεύασμα, ακόμα και τα σαμπουάν πρέπει να παίρνουν. Μην κάνεις μακροχρόνια κάποιο κακό στον οργανισμό σου και μετά χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    92
    Μου γεννάται η απορία, γιατί να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα διατροφής για 2-3 μήνες, αν δεν είμαι διατεθειμένη/ος, να τα χρησιμοποιώ για όλη την υπόλοιπη ζωή μου;

    Και εξηγώ.
    Το να αντικαθιστούμε 2 γεύματα με κάποια σκόνη μέσα σε γάλα, νερό ή χυμό δεν μας βοηθά να μάθουμε να τρώμε σωστά, ούτε να μάθουμε να ελέγχουμε τι τρώμε, πότε το τρώμε και πόσο τρώμε.

    Ποιός άνθρωπος θέλει να τρέφεται με ένα γεύμα και αντι των υπόλοιπων βασικών 2 (γευμάτων) να πίνει υγρά; Και για πόσο καιρό;

    Και άντε και τα πήραμε, μπορούμε να τρεφόμαστε έτσι μέχρι να πεθάνουμε ( βέβαια, κοντά θα είναι ο θάνατος, αλλά κουβέντα να γίνεται) ; όχι φυσικά (ρωτάω και απαντάω μόνη μου).

    Αργά ή γρήγορα θα επιστρέψουμε στο φαγητό και άντε να μαζέψεις τον αμάζευτο.

    Δεν αμφισβητώ τα αποτελέσματα. Αμφισβητώ, όμως, το μάθημα που παίρνουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    σουγκαρ συμφωνω απολυτα και συμπληρωνω οτι το ιδιο σκεπτικο ακριβως ισχυει και για καθε υπερβολικη στερηση...
    ουτε μπορουμε να την εχουμε εφ ορου ζωης, ουτε ξερουμε πως θα συγκρατηθουμε απο ακομα χειροτερη διατροφη μολις σταματησει.. ολο το (δυυυυυσκολο) θεμα ειναι οτι διατροφη επιλεξει κανεις να την προσαρμοσει σε μια φυσιολογικη ζωη, να την υιοθετησει μονιμα λιγο εως πολυ..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Εχετε δίκιο σε όσα γράφετε... και για αυτό το λόγο ξεκίνησα κι εγώ εδώ και δύο εβδομάδες να ακολουθώ μια υγιεινή διατροφή χωρίς ακρότητες..

    Σκέφτομαι όμως τα εξής.. αν σε κάποια φάση που μπορεί να κολλήσει η ζυγαριά κάνω μια διατροφή με συμπληρώματα, ωστε να πετύχω πιο ευκολα τον στόχο μου (αντι να απογοητευτώ και τα παρατήσω) και όταν φτάσω στα κιλά που θέλω σταματήσω τα συμπληρώματα και συνεχίσω με υγιεινή διατροφή... αυτό δεν είναι μια καλή λύση?

    Ή σαν ένα αλλο σενάριο σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να ξεκινήσω με τα συμπληρώματα.. να χάσω τα 30 κιλά που θέλω και μετά να κάνω υγιεινή διατροφή-διαιτα για να τα διατηρήσω.
    Για μένα είναι κίνητρο το να διατηρήσω το ιδανικό μου βάρος. Ενώ τώρα καμια φορά λέω "ε, ενταξει τι είχαμε τι χάσαμε.. και να βάλω και μισό κιλό δεν τρέχει τίποτα... τι 100,5 τι 101", στα 72 όμως αν ζυγιστώ και εχω βάλει έστω και 200 γραμ. νομίζω ότι θα με τσούξει και θα ζοριστώ να τα χάσω..

    έχω άδικο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Μαγκυ
    και βεβαια δεν εχεις αδικο...
    κυριως γιατι ετσι το σκεφτεσαι ΕΣΥ....
    και σημασια εχει τι ΕΣΥ θα πιστεψεις οτι μπορει να σε βοηθησει...
    μπορει να ειναι ενα παιχνιδι για να μη βαριεσαι, το να κανεις προγραμματα που θα ακολουθεις, το να παρεις συμπληρωματα για ενα διαστημα, η και να εχεις μια συγκεκριμενη διατροφη συνεχως εστω και ξεφευγοντας...
    σημασια εχει να σου γινει συνειδηση οτι πρεπει να βρεις τους τροπους που σε βοηθανε και να ζησεις μαζι τους, κι οχι να παρεις μια βαθια ανασα και να κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι να χασεις τα κιλα με στερηση και υπερβολες και μετα "ο θεος βοηθος"...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    2sweet2b4go10
    έτσι ακριβώς όπως τα λές ειναι... τελικά ο καθένας πρέπει να βρει τι δουλευει για αυτόν, τι τον βοηθάει γιατί πάνω απ'όλα είναι θέμα ψυχολογίας.. Και το βασικότερο ειναι αυτό που εγραψες στο τέλος..
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    σημασια εχει να σου γινει συνειδηση οτι πρεπει να βρεις τους τροπους που σε βοηθανε και να ζησεις μαζι τους, κι οχι να παρεις μια βαθια ανασα και να κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι να χασεις τα κιλα με στερηση και υπερβολες και μετα "ο θεος βοηθος"...
    Πάντως με βοηθάει πολύ το να τα συζητάω μαζί σας και γιατι νιώθω συμπαράσταση αλλά και γιατί μαθαίνοντας γνώμες, εντυπωσεις και εμπειρίες σχηματίζω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για κάθε θέμα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    110
    εγω παλι θα σου προτεινα να συνεχισεις την υγεινη διατροφη που κανεις. βεβαια ειναι ενας δυσκολος δρομος πρεπει να χεις υπομονη και επιμονη στον στοχο σου. Μην ψαχνεις <αλλες> λυσεις. πρεπει να αντιμετωπισεις το προβλημα γιατι αλλιως παρατεινεις τα ασχημα συναισθηματα που νιωθεις.
    εμενα τουλαχιστον ετσι μου εγινε το κλικ.

    συμπληρωματα επαιρνε ενας συγγενης μου και ξαναπηρε τα κιλα αμεσως μολις σταματησε..το ιδιο αρχισε να συμβαινει με σενα πριν την εγκυμοσυνη σου..
    η επιλογη ειναι δικια σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Οτι τα χρισιμοποιουμε μονο και εφοσον ανακαλυψουμε μετα απο εξετασεις ,οτι μας ''λειπουν ''πραγματα απο τον οργανισμο μας και με τις οδηγιες γιατρου!!
    Δεν ειναι απαραιτητα,εαν δεν συντρεχει σοβαρος λογος.Απλα ειναι πλεονασμος που μπορουν καλλιστα να μην υπαρχουν.

    ΦΙΛΙΑ!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •