ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3

    ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
    ΣΥΓΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΩΡΑΙΟ FORUM πΟΥ ΕΧΕΤΕ .

    ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΙΧΟΥΔΑ, ΟΥΤΕ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΧΕΙΤΟΤΕΡΟ

    ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ , ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΩ Π.Χ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΤΥΡΑΚΙ, ΖΑΜΠΟΝ, ΚΛΠ

    ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ή ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ.

    ΑΥΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3 - 4 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ.

    ΕΤΣΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΛΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΦΟΡΤΩΘΕΙ ΜΕ 10 ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΎ ΜΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ

    Υ.Γ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ. ???

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    110
    καλως ηρθες στην παρεα μας FL_GOR!
    αυτο που περιγραφεις το κανει και μια θεια μου.δεν τρωει πολυ την ημερα αλλα το βραδυ κατεβαζει ολο το ψυγειο . βεβαια δεν εχει δεκα αλλα πολλα παραπανω περιττα κιλα.
    ισως πρεπει να αποκτησεις πιο ισορροπημενη διατροφη.αφου οπως λες ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
    δηλαδη να τρως πρωι μεσημερι βραδυ και κανα σνακ το απογευμα ωστε να μην πεινας τα χαραματα..αυτα απο μενα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    110

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    καλως ηρθες fl-gor
    δηλαδη, αν καταλαβα καλα, τα κιλα αυτα που σε βαραινουν τα εβαλες απο αυτο το νυχτερινο τσιμπολογημα, η γενικα?διοτι δεν βλεπω να ειναι και ιδιαιτερως παχυντικα η πολλα αυτα που τρως οταν σηκωνεσαι.
    περιεγραψε αν θες ενα μεσο καθημερινο σου πλανο διατροφης..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    ναι οντως...αυτο ηθελα να πω και εγω..περιεγραψε μας λιγο μια τυπικη σου μερα!..καλως μας ηρθες!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΥΧΤΕΡ.ΥΠΕΡΦΑΓΙΑΣ

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

    ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΑΝΑΛΥΩ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ 1500 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

    ΛΟΙΠΟΝ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΠΙΝΑ ΚΑΦΕΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙ 1 ΤΟΝ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 1 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ .ΕΠΙΔΕΙΔΗ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 4.30 ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟ (Π.Χ ΣΑΛΑΤΑ ΦΩΜΙ - ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ- ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΓΑΝΗΤΟ ΑΥΓΟ), ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΦΑΓΗΤΟ 1 ΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ- ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ..... ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ.

    ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΕΤΡΩΓΑ ΑΝΕΞΕΓΕΓΚΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΑ ΓΛΥΚΑ + ΑΛΜΥΡΑ

    ΑΥΤΑ, ΤΑ ΟΛΙΓΑ , ΈΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΑ
    ΑΥΤΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ - ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΧΑΡ/ΚΑ ΜΟΥ: ΕΙΜΑΙ 1.64 ΜΕ 78 ΚΙΛΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΩΡΕΥΤΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    FL GOR, αυτά που περιγράφεις μοιάζουν λίγο με μια διατροφική διαταραχή που λέγεται σύνδρομο νυχτερινής υπερφαγίας, αν και νομίζω ότι το δικό σου πρόβλημα δεν είναι και τόσο σοβαρό. Τα άτομα με αυτή τη διαταραχή τρώνε λίγο κατάτη διάρκεια της ημέρας, ενώ το βράδυ κάνουν καταδρομή στο ψυγείο και τρώνε υπερβολικά μεγάλες ποσότητες. Αυτό συνήθως πηγάζει από συναισθήματα στεναχώριας, μοναξιάς και γενικότερα ενός συναισθηματικού κενού, το οποίο προσπαθούν να καλύψουν με το φαγητό.

    Πάντως δε νομίζω αυτά που γράφεις ανταποκρίνονται στο σύνδρομο αυτό, γιατί λες ότι το βράδυ απλώς τσιμπολογάς κάποιο σνακ και δεν καταβροχθίζεις τεράστιες ποσότητες. Μάλλον, όπως λες, φταίει ότι δεν κάνεις σωστή διατροφή κατά τη διάρκεια της μέρας, με αποτέλεσμα τη νύχτα να πεινάς. Δοκίμασε να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό και να τρως γύρω στα 4 με 5 μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Π.χ. ένα καλό πρωινό με γάλα και κορν φλέικς, ένα κανονικό γεύμα το μεσημέρι και ένα μικρότερο το βράδυ και φρούτα ή γιαούρτια ανάμεσα σε κάθε γεύμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    FL_GOR μη μασάς (γενικά αλλά και το βράδυ ).
    Από τη στιγμή που το κατάλαβες, είσαι ήδη σε ένα καλό δρόμο να το πολεμήσεις. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος άλλος λόγος, εκτός από την κακή διατροφή, η αιτία των επιδρομών;
    Όταν ο αδελφός μου έδινε εξετάσεις και είχε σκάσει από το άγχος, έτρωγε κοιμισμένος άπειρες ποσότητες γάλα με δημητριακά. Μέχρι που τα κλείδωσε στο δωμάτιο και έδωσε το κλειδί στη μάνα μου...
    Εγώ πάλι, πέρασα μια παρόμοια φάση όταν φιλοξενούσα την πεθερά μου (που μου σπάει τα νεύρα) και εκτός που δε μπορούσα να τη διαολοστείλω, αναγκαζόμουν να ξαπλώσω με τις κότες για να μην την ενοχλώ που κοιμόταν, χόρταινα ύπνο μέχρι τις 4 το πρωί και μετά έπνιγα τον πόνο μου με φρυγανιές και βούτυρο...
    Τέλος, η μητέρα μου (που έχει παροκολουθήσει μερικές χιλιάδες σεμινάρια πάσης φύσης) λέει ότι όταν κάποια ουσία λείπει από τον οργανισμό, αυτός μας το δείχνει με λιγούρες, μέχρι να μας έρθει φώτιση και να του δώσουμε αυτό που θέλει.

    Μήπως φταίει κάτι από αυτά;

    Πού το πήγα, πώς το έφερα, πάλι για όλο μου το σόι μίλησα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες fl-gor!!
    Βρε μηπως γνωριζομαστε???
    Μηπως με επαιρνε καμερα???
    Μηπως εχω γινει εκπομπη και δεν το εχω καταλαβει???
    Αυτο που αφηγηθηκες ειναι πολλα χρονια απο την ζωη μου!!!
    Μονο που εγω δεν μπαινω καν στην διαδικασια υπνου!!Απλα ξενυχταω σε καθημερινη βαση.Κοιμαμαι γυρω στις 5 - 6 το πρωι οποτε κατιτις τρωω ως ξενυχτησα μονο που δεν ειναι πατσας!!!

    Τωρα που βρεθηκαμε ομως καπως θα τα φερουμε βολτα!!
    Δεν θα σου πω κοψε αποτομα τιποτα ,γιατι αυτο δεν γινεται.
    Θα σου πω σιγα σιγα και μα ρεγουλα ολα θα γινουν ,μαζι με την δικια μας βοηθεια και υποστηριξη.
    Προσπαθησε πια να εχεις γευματα μεσα στην διαρκεια της ημερας μα τελευταιο γευμα 1 ωρα πριν κοιμηθεις για αρχη,και μετα θα το λιγοστευεις ,ωστε να καταφερεις να φτασεις κατα τις 9.00 το πολυ 10.00 το βραδυ τι τελευταιο γευμα.
    Πολυ μα παρα πολυ νερο!!!!
    Και για το βραδυ μια πολυ καλη λυση ειναι τα ποπ κορν στο ελαιολαδο χωρις πολυ αλατι και με πολυ νερο.Θα φουσκωσεις παρα πολυ!!!
    Περιμενουμε νεα!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.
    ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ .....


    ΗΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΞΑΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 1 ΚΙΛΟ.

    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΝΑ ΠΙΩ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ Ή ΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΟΥ.


    ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΝΩ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

    ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΩ ΕΝΗΜΕΡΕΣ/ ΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ.

    ΕΠΙΣΗΣ , ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΤΤΩΝ ΚΙΛΩΝ ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ.

    ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •