Κέντρα Αντιμετώπισης Διατροφικών Διαταραχών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253

    Κέντρα Αντιμετώπισης Διατροφικών Διαταραχών

    Σκέφτομαι να επισκεφτώ κάποιο κέντρο αντιμετώπισης διατροφικών διαταραχών, γιατί, παρόλο που κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 8 μήνες, πιστεύω ότι κάποιος πιο εξειδικευμένος στο συγκεκριμένο πρόβλημα θα με βοηθούσε περισσότερο. Έχουμε κάνει ήδη μια μικρή έρευνα με το αγόρι μου για να βρούμε το κατάλληλο μέρος. Στείλαμε e-mail ή τηλεφωνήσαμε σε πολλά κέντρα για να δούμε τι ακριβώς προσφέρουν, τι ειδικούς διαθέτουν και πόσο χρεώνουν τη θεραπεία.

    Αυτό που μας απογοήτευσε είναι ότι οι περισσότεροι ζητούν υπερβολικά ποσά. Δε λέω, ευτυχώς έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώσω μια πιο ακριβή θεραπεία, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν μπορώ να επισκεφτώ κάποιον άνθρωπο που χρεώνει 70 ευρώ την επίσκεψη. Τα περισσότερα άτομα που απευθύνονται σε τέτοια κέντρα είναι ηλικίας 16-17χρονών. Με ποιο σκεπτικό ο άλλος έχει το θράσος να ζητά τόσα πολλά χρήματα;

    Ένα από αυτά τα κέντρα με τα οποία επικοινωνήσαμε είναι το Αυτογνωσία, το οποίο μάλιστα διαφημίζεται και στο eating disorders. Δε θυμάμαι ακριβώς πόσα μας απάντησε ο εν λόγω ψυχολόγος ότι χρεώνει, αλλά εμένα μου φάνηκε παράλογο. Εντάξει, τη δουλειά του κάνει ο άνθρωπος, φυσικό είναι να ζητάει λεφτά, αλλά πρέπει να λάβει υπόψη του και τι έργο έχει αναλάβει. Δεν ξέρω, εμένα δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη κάποιος που υποτίθεται ότι θέλει να σε βοηθήσει αλλά σου ζητάει τόσα χρήματα. Μου δημιουργεί την εντύπωση ότι στις συνεδρίες σας θα κοιτάει το ρολόι του μέχρι να έρθει η στιγμή να εισπράξει τα χρήματα.

    Ένα κέντρο που ομολογώ ότι κέρδισε την εμπιστοσύνη μου είναι το Ελληνικό Κέντρο Διατροφικών Διαταραχών (hcfed). Η ιστοσελίδα του μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα, ενώ όταν επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά με κάποια υπεύθυνη, φάνηκε πολύ πρόθυμη να βοηθήσει. Να φανταστείτε, μιλούσαμε σχεδόν μισή ώρα, στην οποία έκανε διάφορες ερωτήσεις για να καταλάβει ακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζω.

    Τέλος, στείλαμε και στην Ανάσα της Ζέτας Δούκα, αλλά κάποια βλακεία έγινε με το e-mail και δεν μπορέσαμε να λάβουμε την απάντηση, οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω σχετικά...

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιοι από εσάς έχουν επισκεφτεί ανάλογα κέντρα; Τι ακριβώς παρέχουν αυτά, εκτός από ατομική ψυχοθεραπεία, δηλαδή τι παραπάνω προσφέρουν από αυτό που μπορει να προσφέρει ένας οποιοσδήποτε ψυχολόγος; Τέλος, ποιοι από εσάς έχουν μείνει ευχαριστημένοι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    o admin gnorizei nomizw...an dei to mynima sou tha sou apantisei

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    smoke,
    παρόλο που πολύ συνειδητά γνωρίζω ότι η αμοιβή που παίρνω ανά συνεδρία, συγκαταλέγεται ανάμεσα στις ποιο χαμηλές της πολης μου,
    παρόλο που τον καιρό της μετάβασης από τη δραχμή στο ευρώ, θυμάμαι πως ενώ όλοι, σε διάφορα επαγγέλματα, βρήκαν ευκαιρία να ανεβάσουν τιμές, εγώ τότε έκανα στοργγυλοποίηση προς τα κάτω, διαφωνώ με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα.
    Δεν είναι θράσσος μια αμοιβή της τάξεως των 70 ευρώ.
    Σε πολλούς χώρους συμπεριλαμβανομένου και της ψυχικής υγείας, υπάρχει η λογική ότι γι αν κάνεις απροσκοπτα και σωστά τη δουλειά σου, πρέπει να αμοίβεσαι τόσο όσο θα είσαι ικανοποιημένος σε σχέση με αυτό που παρέχεις. Εάν κάποιος ειδικός της υγείας δεν αμοίβεται ικανοποητικά, τότε ενδεχομένως να αντιμετωπίσει θέμα, μικρό ή μεγάλο, επιβίωσης.
    Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει ο κίνδυνος, συνειδητά ή ασυνείδητα, να συντηρεί ασθενείς-πελάτες για να τα βγάλει πέρα οικονομικά.

    Σχετικά-άσχετα παραδειγματα είναι οι εφοριακοί, οι διατητές αθλημάτων κτλ Αν δεν αμοίβονται καλά, αν αντιμετωπίζουν θέμα επιβίωσης, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να "δωροδοκηθούν. Αν όμως αμοίβονται ικανοποιητικά, θεωρητικά πάντα, μπορούν να κάνουν απρόσκοπτα τη δουλειά τους, χωρίς το άγχος της επιβίωσης, χωρίς διαβολάκια να τριβιλίζουν το μυαλό τους.

    Ένα άλλο επιχείρημα υπέρ μιας ικανοποιητικής αμοιβής είναι το πόσο έχει επενδύσει κάποιος στην εκπαίδευση του. Μπορεί για παράδειγμα ένας ψυχολόγος να τελειώσεις τα 4 χρόνια βασικών σπουδών στην ψυχολογία και αμέσως να ανοίξει γραφείο και ας πούμε ότι αυτός εισπράτει 30 ευρώ ανά συνεδρία.
    Ένας άλλος ψυχολόγος, μετά τα 4 χρόνια βασικών σπουδών, επιλέγει να κάνει μεταπτυχιακό στην συμβουλευτική διαταραχών πρόσληψης τροφής, συν 3 χρόνια εκπαίδευσης σε μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση. Αν αυτός παίρνει 70 ευρώ ανά συνεδρία, πιστεύεις ότι δεν τα αξίζει? Πιστεύεις ότι αν ήσουν ασθενής, θα επέλεγες τον πρώτο?

    Παρεμπιπτόντως, ο ιδιοκτήτης του κέντρου "αυτογνωσία", ανήκει στην δεύτερη περίπτωση. Ειλικρινά, δεν ξέρω πόσα χρήματα ζητά ανά συνεδρία. Ειλικρινά στο λέω. Επίσης δεν ξέρω πόσο καλά κάνει την δουλειά του. Τον ξέρω ωστόσο προσωπικά, γνωρίζω το βιογραφικό του, την εκπαίδευση του, γνωρίζω ότι παρόλο που ασκεί πολλά χρόνια το επάγγελμα, έχοντας εργαστεί σε νοσοκομεία, πανεπιστήμιο, ελεύθερο επάγγελμα, εξακολουθεί να εκπαιδεύεται ακόμη και σήμερα.

    Δεν ειναι η πρόθεση μου να τον υπερασπιστώ. Ξέρω όμως ότι το βιογραφικό του, αποτελεί για μένα μια δικλείδα ασφαλείας, εάν θέλω να παραπέμψω κάποιον εκεί, σε αντίθεση με το βιογραφικό του πρώτου ψυχολόγου του παραδείγματος που ανέφερα.

    Επί της ευκαιρίας, να αναφέρω σε εσένα και σε όλους ότι δεν υπάρχουν διαφημίσεις στο eatingdisorders.gr. Κατά καιρούς, προστίθενται σύνδεσμοι προς σελίδες ψυχικής υγείας, κατόπιν σχετικής αίτησης του ιδιόκτητη της εκάστοτε σελίδας. Το eatingdisorders.gr δεν μπορεί παρά να κάνει μόνο έναν αρχικό επιφανειακό έλεγχο της ποιότητας της σελίδας. Δεν μπορεί ωστόσο να εκτιμήσει την δουλειά που γίνεται εκεί. Αυτό, είναι ευθύνη του κάθε ατόμου που επιλεγει να απευθυνθεί. Το eatingdisorders, απλώς παρέχει ένα εύρος πληροφοριών, τίποτα παραπάνω.


    Τέλος, ας θυμόμαστε πως η ψυχοθεραπεία είναι ένα επάγγελμα που σε μεγάλο βαθμό, λειτουργεί με χρονοχρέωση, αρα περίπου γνωρίζεις τι θα πληρώσεις. Η συνεδρία διαρκεί 50 λεπτά και πολλές φορές 1 ώρα. Στο σπίτι μου, όποτε χρειάστηκα υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κ.ο.κ, έδωσα πολύ περισσότερα χρήματα για μικρότερης χρονικής διάρκειας δουλειά.
    Μόλις προχθές έδωσα για κάποια υγρασία που εντοπίστηκε, 200 ευρώ για μισής ώρας δουλειά.

    Επιπλέον, συχνά, για είδη πολυτελείας, δαπανούμε πολλά χρήματα. Δαπανούμε επίσης συχνά χρήματα για την σωματική μας υγείας. Στην Ελλάδα του σήμερα όμως, αρνούμαστε πολύ συχνά να δαπανήσουμε χρήματα για την ψυχική μας υγεία.

    Smoke, ειλικρινά, δεν αναφέρομαι σε σένα ,πήρα μόνο αφορμή από μερικά σημεία του μηνύματος σου, στα οποία διαφωνώ 100%. Δεν έγραψα με πρόθεση να αντιπαρατεθώ
    μαζί σου αλλά με πρόθεση να ανοίξουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση.

    Φιλικά,
    Νίκος Δ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    Νομιζω οτι η smoke εννοούσε οτι τη στιγμη που ο βασικος μισθος δεν ειναι ουτε 1000 ευρω,μια αμοιβη της ταξεως των 70 ευρω την ωρα ειναι πολυ δυσκολο να δοθει και ισως προκαλει καμια φορα!
    ("Στο σπίτι μου, όποτε χρειάστηκα υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κ.ο.κ, έδωσα πολύ περισσότερα χρήματα για μικρότερης χρονικής διάρκειας δουλειά.
    Μόλις προχθές έδωσα για κάποια υγρασία που εντοπίστηκε, 200 ευρώ για μισής ώρας δουλειά").
    Όποτε χρειαστηκες..................οχι μια φορα την εβδομαδα που χρειαζεται πολλες φορες για μια
    σωστη αγωγη .Εδω ειναι η ενστανση που εχουμε η περισσοτεροι ,εφοσον ειναι κατι που θα εχει διαρκεια ,ισως την αμοιβη σας θα μπορουσατε να την κοστολογησετε αλλιως και οχι με χρονοχρεωση !!!!!!
    ("Ένα άλλο επιχείρημα υπέρ μιας ικανοποιητικής αμοιβής είναι το πόσο έχει επενδύσει κάποιος στην εκπαίδευση του. Μπορεί για παράδειγμα ένας ψυχολόγος να τελειώσεις τα 4 χρόνια βασικών σπουδών στην ψυχολογία και αμέσως να ανοίξει γραφείο και ας πούμε ότι αυτός εισπράτει 30 ευρώ ανά συνεδρία.
    Ένας άλλος ψυχολόγος, μετά τα 4 χρόνια βασικών σπουδών, επιλέγει να κάνει μεταπτυχιακό στην συμβουλευτική διαταραχών πρόσληψης τροφής, συν 3 χρόνια εκπαίδευσης σε μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση. Αν αυτός παίρνει 70 ευρώ ανά συνεδρία, πιστεύεις ότι δεν τα αξίζει? Πιστεύεις ότι αν ήσουν ασθενής, θα επέλεγες τον πρώτο?)

    Σιγουρα η "δουλεια " ενος ψυχολογου και μαλιστα καλου δεν κοστολογειται .Κατα την γνωμη μου αξιζει τα διπλα και πολυ περισσοτερα,ομως ζουμε στην Ελλαδα οπου λιγοι αμοιβονται γι΄αυτο που πραγματικα αξιζουν ,γιατι λοιπον οι ψυχολογοι να αποτελουν εξαιρεση τη στιγμη που η "δουλεια"τους δεν ειναι μια απλη δουλεια σαν του υδραυλικου αλλά εχουν να κανουν με ανθρωπινες ψυχές;
    Νido,ειλικρινα δεν ειχα προθεση ουτε εγω να αντιπαραταθω ,μαλιστα σε εναν dr ψυχολογιας που ειχα παει και πηρε ως αμοιβη 160 ευρω για μια ωρα ,τα αξιζε τοσο πολυ που και τα διπλα να ζηταγε παλι λιγα θα ηταν,απλα ζουμε στην Ελλαδα ,αυτο ειναι το θεμα!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Σε ευχαριστώ nido για τη διευκρίνιση. Ούτε εγώ, είναι η αλήθεια, θεωρώ πολλά τα 70 ευρώ, απλά θα κέρδιζε περισσότερο την εμπιστοσύνη μου κάποιος άνθρωπος ο οποίος έχει τόση θέληση να βοηθήσει κάποιον που βρίσκεται σε ένα τέτοιο αδιέξοδο ώστε να μη ζητάει λεφτά. Δε λέω, επαγγελματίες είναι κι αυτοί, φυσικό είναι να πληρώνονται, αλλά καλό δε θα 'ταν να υπάρχει και κανένα κέντρο που να είναι τελείως δωρεάν, για ανθρώπους που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Πραγματικά χαίρομαι τέτοιες συζητήσεις!

    Smoke, υπάρχουν κέντρα με δωράν παροχή συμβυλευτικών υπηρεσιών. Δυστυχώς όμως, όντας κέντρα του δημοσίου, παρουσιάζουν τις κλασσικές δυσλειτουργίες που έχει όλος ο δημόσιος τομέας.
    ΑΠό κει και πέρα, η αμοιβή, συμβολική ή μεγάλη, πίστεψε με, είναι μέρος της θεραπείας. Η ηθική εσωτερική δέσμευση/ψυχική επένδυση ενός ατόμου, είναι διαφορετική αν πληρώσει για μια υπηρεσία και διαφορετική αν δεν πληρώσει. Θα μπορούσα να σας περιγράψω μερικά πολύ ενδιαφέροντα έως ευτράπελα περιστατικά σχετικά με το θέμα της αμοιβής που έχω κατά καιρούς συναντήσει στο γραφείο μου.
    Ισως κάποια άλλη φορά ομως διότι τώρα, αφενός είναι αργά και πρέπει να κλείσω, αφετέρου ετοιμάζομαι για μίνι διακοπές, οπότε θα συνεχίσω όταν με το καλό επιστρέψω.

    Σόφη, νομίζω ότι η ουσία είναι οι τελευταίες σειρές στο κείμενο σου. Και γω, και συ και ο καθένας, όταν αισθανόμαστε ότι γίνεται πραγματική δουλειά σε κάποιον τομέα, είτε αυτός είναι η ψυχολογία, είτε τα ηλεκτρολογικά, είτε η υγεία, είτε οτιδήποτε, πραγματικά δεν στεναχωριόμαστε για τα χρήματα που δαπανούμε. Το δυστύχημα είναι ότι σε όλα τα επαγγέλματα, πολύ δύσκολα βρίσκουμε επαγγελματίες με εσωτερική ηθική, εντιμότητα και σωστή αξιολόγηση κόστους υπηρεσίας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Kαι μια που συζηταμε ας πω και εγω την γνωμη μου.

    Πρωτα να ξεκαθαρισουμε οτι τοποσο που κοστολογει ο καθε ενας τις υπηρεσιες του ειναι πρωσοπικη του υποθεση.
    Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολους τους αλλους γυρω δεν τους ''κοβει'' εαν ειναι υπερβολικη η οχι η αμοιβη που δινουν στον καθε ενα επαγγελματια για την δουλεια που προσφερει.

    Το να σπουδασει καποιος γιατρος /οποιαδηποτε ειδικοτητας ειναι επιλογη του.
    Οπως και να σπουδασει καποιος ηλεκτρολογος η υδραυλικος η κρεοπωλης .
    Ξερουν απο την αρχη τι χρειαζεται να επενδυσουν για να τελειωσουν αυτες τις σπουδες και στην συνεχεια να εργαστουν.

    Η διαφωνια μου ειναι με τον τροπο που κοστολογουμε την ποιοτητα ζωης.
    Δηλ.εαν η συνεδρια στον ψυχολογο κοστοζει 70 ευρω η 160 που πληρωσε η Σοφη(καλη της ωρα στην μυκονο που γυριζει)και εαν εχεις 7 συνεδριες την ημερα ,για να υπολογισουμε οτι πρεπει να συμπληρωσεις ενα 8ωρο οπως ο περισσοτερος κοσμος εχουμε:

    70 ευρω *7 συνεδριες=490 ευρω και 160 ευρω * 7 συνεδριες =1120 ευρω την ημερα

    και εαν θεωρησουμε οτι εργαζονται πενθημερο οπως ολοι οι ευνοουμενοι (γιατι το πενθημερο εκει εχει καταληξη )ειναι:

    490 ευρω *5=2450 ευρω η 1120ευρω *5=5600ευρω

    Και ρωτησω εγω τωρα η κοπελια απο το χωριο που η εργασια που συντηρει την οικογενεια της ειναι το κρεωπολειο.
    Ποσο κοστολογουμε μια καλη αξιοπρεπεις ζωη????

    2450ευρω *4 εβδομαδες=9800 ευρω τον μηνα?????????/ η

    5600ευρω*4 εβδομαδες=22400 ευρω ον μηνα????????

    Και επειδη τωρα εχω ολιγον ξεφυγει....σας πληροφορω οτι στις μερες μας οσο σημαντικος ειναι ενας γιατρος(ενας οποιοσδηποτε γιατρος)αλλο τοσο ειναι ο υδραυλικος η ο ηλεκτρολογος η ο μαναβης η ο αρτοποιος!!!!

    Και εαν εχει επιλεξει καποιος να σπουδασει γιατρος ,πρεπει οι αμοιβες του μετα να ειναι τετοιες που θα φαινεται σαν να βγαζει τα απωθημενα ετων σπουδων πανω στους εκαστοτε ασθενεις???

    Γιατι οπως και να τοκανουμε ειτε 10000 ευρω αποδοχες τον μηνα ειτε 20000 ευρω αποδοχες τον μηνα ειναι παρα πολυ προκλητικο!!!!!!!!!

    Εγω που πουλαω το κρεατακι το οποιο ειναι βασικο για την διατροφη μας οπως και για την υγεια μας,θα επρεπε να χτυπαω το κιλο 20 ευρω 30 ευρω η 40 ευρω ετσι για να φτασω μεσα στον μηνα να βγαζω 10000 ευρω με την δικαιολογεια οτι το κρεας ειναι πολυ σημαντικο για την υγεια μας και την διατροφη μας,και για να μπει στον πειρασμο να με δωροδωκησει πελατης και αντι για φιλετακι του δωσω πα΄ι΄δακι????

    Αυτα για μενα ειναι ολα δικαιολογιες.Οπως ταλαιπωρηθηκε να διαβαζει 10 χρονια ενα παιδι για να γινει ψυχολογος ετσι ταλαιπωρηθηκα και ταλαιπωρουμε ακομα εγω και θα ταλαιπωρουμε για τι οι συνθηκες τις δικης μου εργασιες ειναιπολυ σκληροτερες και δεν συγκρινονται με τις συνθηκες εργασιας ενος ψυχολογου.
    Και τονιζω ξανα οτι ειναι δικαιωμα του καθενος να ζηταει οποια αμοιβη θεωρει αυτος καλυτερη για τον ευατο του,αυτο δεν ειναι σημαινει οτι ειναι και ετσι σωστο.
    Αλλωστε οπως σε ολα τα πραγματα σε αυτον τον κοσμο ο χρονος θα δειξει ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι,και ποιος αξιζει αυτο που ζηταει ως αμοιβη και ποιος οχι!!!

    Και για να προλαβω τους τυχον κακεντρεχης ,μην σκεφτεις κανεις οτι προσπαθω να κανω διαφημιση την δουλεια μου η ζηταω παραγγελιες ,παραδειγμα φερνω .
    Και αυτο που λεω το λεω υπευθυνα και απολυτα ,και δεν θα δεχτω το παραμικρο σχολιο.εκτος και εαν προκειται για αστειακι!!

    ΦΙΛΙΑ!!!1

  8. #8
    Συμφωνώ με όλα οσα εχετε πει, αν και εκφραζουν στην ουσία 2 διαφορετικες απόψεις.....ειναι ομως ενα αρκετα διφορουμενο θεμα....
    Εγώ, παρόλο που εδω και ενα χρόνο πηγαίνω καθε εβδομαδα σε ενα ινστιτουτο (το οποιο αναφερεται στο site αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να το αναφερω εγω), ειμαι πολύ ευχαριστημενη, ομως, αν και εχω δει ηδη τα ευεργετικά αποτελεσματα σε μενα και την καλυτερευση της οπτικής γωνίας οσον αφορα την ζωή μου, ομολογώ οτι δεν θα έδινα τοσα λεφτα για να το κανω....γιατι ο μισθός που παιρνω σε σχεση με τις υποχρεώσεις μου, δεν θα μου επετρεπε τετοια "πολυτελεια"....
    Θα μου πει τωρα ο nido και θα εχει δικιο εν μερει, πολυτελεια η θεραπεια της ψυχης? Οχι, αναγκαιοτητα ειναι στην ουσία, αλλα δυστυχώς το ρευμα, το τηλεφωνο, η βενζίνη, το νερο και το φαγητο (σε λογικη χρηση όλων) και η στεγη, ειναι πολυ μεγαλυτερες αναγκαιότητες, τοσο μεγαλύτερες όμως που δυστυχώς βαζουν στην θεραπεία της ψυχής την ταμπελα "πολυτελεια".....
    Η γνώμη μου λοιπόν smoke08 ειναι να βρεις ενα κεντρο που λογω πρακτικής των παιδιών που σπουδαζουν, δεν παιρνουν χρηματα....αυτα, με όλο τον σεβασμό στον nido και σε οοοοολους οσους εχουν φαει τα ματακια τους να σπουδασουν το πως να μας βοηθήσουν να βρουμε τον δρομο για την ψυχή μας......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Εβελυν, εάν συγκρίνουμε την ψυχική υγεία με την επιβίωση, τότε πράγματι η ψυχική υγεία φαντάζει ως πολυτέλεια. Εάν την συγκρίνουμε με ένα... σπορ αυτοκίνητο, τότε φαντάζει ως σημαντική ανάγκη.

    Επί της ουσίας, δε νομίζω ότι μιλούμε για δύο διαφορετικές απόψεις. Έσπευσα άλλωστε από την αρχή του πρώτου μηνύματος μου να το ξεκαθαρίσω αυτό. Θέλησα όμως να αναγνωρίσω και το σκεπτικό της άλλης πλευράς, το οποίο κατά τη γνώμη μου, έχει επίσης σημαντικά επιχειρήματα.
    Ταυτόχρονα, θέλω να αναγνωρίσω ότι στο ευρυτερο συνάφι της υγείας, ψυχικής και μη, υπάρχει πράγματι μεγάλη εκμετάλευση. Γνωρίζω δημοφιλή ψυχολόγος της Θεσσαλονίκης (που στην πραγματικότητα δεν έχει πτυχίο ψυχολογίας) ο οποίος την παγκοσμίως σταθερή ώρα των 50 λεπτών την μετέτρεψε σε 20 λεπτά και την αμοιβή του για το 20λεπτο την εκτιμά σε περισσότερα από 150-200 ευρώ!

    Η ουσία είναι μία (που λέει και το τραγούδι). Είναι η ιδιοσυγκρασία του ανθρώπου επαγγελματία. Είναι ο εσωτερικός κώδικας ηθικής που κουβαλάει. Έαν τον κουβαλάει, θα κάνει σωστά και όσο καλύτερα μπορει τη δουλειά του. Σε αυτή την περίπτωση, η αμοιβή μπαίνει σε δευτερεουσα μοίρα.

    Υπάρχει μια ενδιαφέρουσα έρευνα της εργασιακής/οργανωτικής ψυχολογίας. Τέθηκε το ερώτημα τι κάνει έναν πελάτη να παραμένει πελάτης μια εταιρείας ή τι τον κάνει να φεύγει και να αναζητά άλλη εταιρεία. Η απάντηση που εξέπληξε και πήρε το μεγαλύτερο ποσοστό, ήταν ότι κάποιος επιλέγει και παραμένει κάπου, εάν καλύπτεται συναισθηματικά. Η παρεχόμενη υπηρεσία, αναμενόταν να είναι πρώτη στην κατάταξη, όμως δεν ήταν. Ακόμη, άλλες απαντήσεις όπως το περιβάλλον, η ταχύτητα εξυπηρέτησης κτλ ήρθαν στην ερευνα σε δεύτερη μοίρα και τρίτη μοίρα. Αυτός που πηγαίνει το αυτοκίνητο του σε συνεργείο, δεν τον ενδιαφέρει να τσεκάρει αν δίνει λίγα ή πολλά χρήματα. Θέλει μόνο να αισθναθεί ασφαλής ότι δεν θα τον εξαπατήσουν με άχρηστα ανταλλακτικά και εργασία, θέλει να αισθανθεί εμπιστοσύνη ότι θα του κάνουν καλή δουλειά. Αλλά κι αν κάποια φορά, κάτι δε γίνει σωστά, αν νοιώθει εμπιστοσύνη, δε θα αλλάξει συνεργείο. Θα εξακολουθήσει να πηγαίνει σε αυτό, εφόσον συνεχίσει να καλύπτεται συναισθηματικά.
    Αυτός που πηγαίνει σε ένα γιατρό, θέλει πάνω από όλα ο γιατρός να τον ακούσει, να συναισθανθεί την κατάσταση και όχι να αντιμετωπισθεί ως "ένα ακόμη περιστατικό".
    (Ενδεικτικά τα παραπάνω παραδείγματα, η λίστα είναι ατελείωτη και ταιριάζει σε κάθε επάγγελμα).

    Σας χαιρετώ. Θα λείψω για 3-4 μέρες. Καλό καλοκαίρι σε όλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Καλές διακοπές nido!

    Και ας επιστρέψουμε στο θεματάκι μας... Τελικά ξέρει κανένας κάποιο κέντρο για διατροφικές διατραχές στο οποίο να γίνεται καλή δουλειά; Αν δε θέλετε να αναφέρετε ονόματα και διευθύνσεις, στείλτε u2u.

    Kαι 1 διευκρίνιση: δε μιλάω για ψυχολόγο με δικό του γραφείο. Σε τέτοιο πάω κι εγώ εδω και πολύ καιρό. Αλλά θέλω ένα κέντρο στο οποίο να γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά, με ψυχολόγους, διατροφολόγους και ίσως ομαδική θεραπεία ή κανένα σεμινάριο (ζητάω πολλά, ε)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τωρα ξεθάβω ένα πανάρχαιο θέμα, αλλά επειδή κι εμένα μου τράβηξε το ενδιαφέρον το συγκεκριμένο κέντο (Ελληνικό κέντρο Διατροφικών Διαταραχών) αναρωτιόμουν αν σου ειχαν πει κάποιο κόστος, και αν τελικά τους επισκέφτηκες και πως σου φάνηκαν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1
    Ισως κάποια άλλη φορά ομως διότι τώρα, αφενός είναι αργά και πρέπει να κλείσω, αφετέρου ετοιμάζομαι για μίνι διακοπές, οπότε θα συνεχίσω όταν με το καλό επιστρέψω. Θα μου πει τωρα ο nido και θα εχει δικιο εν μερει, πολυτελεια η θεραπεια της ψυχης? Οχι, αναγκαιοτητα ειναι στην ουσία, αλλα δυστυχώς το ρευμα, το τηλεφωνο, η βενζίνη, το νερο και το φαγητο (σε λογικη χρηση όλων) και η στεγη, ειναι πολυ μεγαλυτερες αναγκαιότητες, τοσο μεγαλύτερες όμως που δυστυχώς βαζουν στην θεραπεία της ψυχής την ταμπελα "πολυτελεια".....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •