τι γίνεται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    τι γίνεται;

    ρε παιδιά εγώ δεν τρώω, αλλά δεν χάνω γραμμάριο;;;
    δεν εχω ορεξη για φαγητο, τσιμπαω με το ζορι για να μην ειναι αδειο το στομάχι κ έχω συνέχεια μια ταση για εμετο.
    έχω τα κιλάκια μου τα παραπάνω, δεν μπορώ να πώ, αλλά παντα ετσι ήμουν. Θα θελα να έχανα 5-10 κιλά, για να λεγομαι αδύνατη, αλλά τρώω δεν τρώω, το ίδιο κ το αυτό!
    είναι πρόβλημα; δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου, ούτε έτσι οπως είμαι, αλλά δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κ κάτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μαρία μου το θέμα όμως είναι να τα χάσεις με σωστό τρόπο,όχι με το να μην τρως τίποτα.
    Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα που δεν χάνεις κιλά αλλά το ότι δεν έχεις όρεξη και δεν τρως αυτό μου φαίνεται πρόβλημα.Το περνάω κι εγώ κάποια διαστήματα λόγω της κατάθλιψης να μην έχω όρεξη για φαγητό και να τρωω με το ζόρι.
    Προσπάθησε όσο μπορείς να τρως.Μην κοιτάς μόνο πώς να χάσεις κιλά.Πρώτα την υγεία σου να κοιτάς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δεν κοιτάω να χάσω κιλά, δεν έχω όρεξη για φαγητό
    με το ζόρι τρώω συνήθως κ όχι γιατί πεινάω
    κ άλλα διαστήματα τρώω από αναισθησία γιατί δεν θελω τιποτα άλλο να κανω
    ούτε όμως πάλι πεινάω, αυτό το αίσθημα μου είναι σπάνιο
    πραγματικά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα
    πάντως δεν αισθάνομαι καλά

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Το οτι δεν πεινας οφειλεται στο οτι πλεον εχει κλείσει το στομάχι σου και τώρα οτι και να βάλεις με το ζορι, αναγουλιάζεις. Πρέπει οπωσδήποτε να πιέσεις τον εαυτό σου να τρώει τουλαχιστον 3 φορές - τα βασικά γευματα- την ημερα. Αλλα ξεκίνα με πρωινό και λίγο μεσημεριανο. Οσο συνεχίζεις ετσι αρχικά θα φουσκώνεις και αργότερα θα σε χτυπήσει καμια νευρική ανορεξια και θα αρχίζεις να χανεις βάρος ανεξέλεκτα και ο δρόμος αυτός σε λιγες περιπτώσεις εχει επιστροφή. Προσεξε το και πηγαινε σε ενα γιατρό. Οταν λες οτι τρως κατί με το ζόρι τι εννοεις και ποσες φορές την ημέρα;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μια φορά την ημέρα, συνήθως το μεσημέρι, προσπαθώ να φάω δηλαδή ένα πιάτο φαγητό
    μετά δεν μπορώ να ξαναφάω, ίσως κανα γλυκό αν μου ερθει όρεξη
    αλλα το πρωί δεν μπορώ με τιποτα να φάω, όποτε εχω προσπαθήσει με πιάνει τέτοια νύστα που κοιμάμαι όρθια κ το αποφεύγω να προσπαθω να φαω το πρωι

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Σιγουρα αυτό με το πρωινο ειναι δυσκολο για πολλούς ανθρώπους. Αν δεν εισαι μαθημένος.Παντως ενα γευμα την μερα θα σε παχύνει καποια στιγμη. Ο μεταβολισμός σου ειναι σε λύθαργο. Να ξέρεις πως κλείνει το στομάχι και δεν θα μπορεις να φας ουτε αυτό. Προσπάθησε για το καλό σου ξανα το απόγεμα με κατι ελαφρύ και οχι γλυκό. ή φάε και το γλυκάκι δεν χαλασε και ο κόσμος. Συμβουλή μου να προσέχεις. Θα νιώθεις συνεχώς κοπωση και μια νυστα και θα φαίνεσαι κουρασμένη. Ο οργανισμός σου χρειάζεται ενέργεια. Για πόσο καιρό το κανεις αυτό;Ασε που δεν παίρνεις ετσι και τα απαραίτητα συστατικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    mmaria να τρως λίγο και 5 φορές τη μέρα. Οκ, δεν μπορείς το πρωί, φάε κάτι μετά απο καμμιά δυό ώρες.
    Σε νοιώθω γιατί έχω περάσει ανορεξία λόγω άγχους και είχα καταντήσει κ\'ατω απο 40 κιλά.. έτσι κρατιόμουνα, λίγο λίγο το φαί , δυό τρείς μπουκιές 4 φορές την ημέρα.

    Και λίγη γυμναστική θα ξυπνήσει το μεταβολισμό σου. :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Έλξη, χρόνια το κάνω αυτό (2-3 τελευταία χρόνια είναι standard), τελείως ασυνείδητα, γιατί περιμένω να πεινάσω για να φάω, αλλά δεν το θεωρούσα πρόβλημα γιατί ούτε χάνω κιλά, ούτε παίρνω. Δεν νομίζω να είναι ανορεξία, αλλά δεν ξέρω κ τι φταίει. Συνέχεια κουρασμένη κ νυσταγμένη είμαι.
    Με την γυμναστική imagine, ενώ παλιότερα έκανα σε καθημερινή βάση, τώρα δεν μπορώ, βαριέμαι κ που το σκέφτομαι

  9. #9
    Το θέμα του φαγητού ειναι καθαρά ψυχολογικό.
    Άλλες φορές τρώμε για να μπουκώσουμε τον πόνο μας, και άλλες είναι εκεί, μας γεμίζει τόσο που δε χωράει τίποτα.
    Το να μη χάνεις κιλά Μαράκι έχει να κάνει με το μπλοκάρισμα του μεταβολισμού σου.
    Κάποια στιγμή βγάζει μούτζα, είναι λογικό.
    Μην πιέζεσαι, έχεις αρκετά στο κεφάλι σου για να σκοτίζεσαι ΚΑΙ γι αυτό!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μπα δεν μπορώ να ασχοληθώ κ με αυτό, πάντως είναι κάτι που δεν με κάνει να αισθάνομαι καλά.
    \"Άλλες φορές τρώμε για να μπουκώσουμε τον πόνο μας, και άλλες είναι εκεί, μας γεμίζει τόσο που δε χωράει τίποτα.\"
    έτσι ακριβώς είναι Θεοφανία.
    δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα καν!

  11. #11
    Να σου...πω...εγώ προτιμώ να με προλαβαίνει και να μη τον προλαβαίνω εγώ.
    Συνήθως γίνεται το αντίθετο.
    Μόνο δυο φορές στη ζωή μου με πρόλαβε και είχα γίνει ...πραγματικά πετσί και κόκκαλο.
    Δεν είναι άδικο όμως?
    Να έχουμε που έχουμε τόσα προβλήματα και στεναχώριες, να έχουμε και τη ζυγαριά να μας καταδιώκει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    να σου πώ την αλήθεια, δεν έχω πολύ ασχοληθεί με διατροφές κ δίαιτες
    όταν έκανε η μητέρα μου αναγκαστικά ακολουθούσα κ εγώ την συγκεκριμένη διατροφή, αλλά πάλι, ούτε έπεφτε ούτε ανέβαινε η ζυγαριά. οι άλλοι χάνανε, εγώ τίποτα.
    τώρα τρώω όταν πεινάσω ή με το ζόρι, ένα μπωλ δημητριακά κ νομίζω ότι θα σκάσω.
    πάλι όμως δεν υπάρχει διαφορά κ όπως είπα τα κιλά μου τα έχω.
    δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο, είμαι με τις μέρες μου κ τις ώρες μου.
    θεωρείται πρόβλημα αυτό;

  13. #13
    Όχι, αλλά σκέψου ότι ακολουθείς και φαρμακευτική αγώγή, οπότε μπορεί να σε επηρεάζει.
    Εγώ έπαιρνα ένα πολύ δυνατό φάρμακο για το άσθμα που είχε πολύ κορτιζόνη και όσο να μην έτρωγα, τα κιλά παρέμεναν.
    Τώρα το έκοψα και παίρνω πιο ελαφρύ.
    Ελπίζω να ξεκινήσει πάλι ο ρημαδομεταβολισμός μου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    άσε με την παλιο κορντιζόνη!!!
    κ εγώ έπαιρνα παλιότερα για το άσθμα κ έχω ξεπεράσει την δύσπνοια.
    τότε πήρα 10 κιλά κ δεν τα ξαναέχασα, θελει πολύ νερό κ καθόλου ζάχαρη, αλάτι, καφέδες.
    δεν είναι τώρα το κακό με την φαρμακευτική αγωγή, ήταν απο πριν, όσο έπαιρνα φάρμακα αναγκαζόμουν κ έτρωγα, τώρα που τα σταματάω χαίρομαι που δεν θα χρειάζεται να τρώω όταν είναι η ώρα για το φάρμακο.
    με τον μεταβολισμό τι παίζει δηλαδή;
    ειμαι πολυ ασχετη

  15. #15
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Τι φάρμακα παίρνεις/έπαιρνες για το άσθμα?

    Ο μεταβολισμός είναι αυτό που δουλεύει για να καίει τις τροφές μας.
    Όταν ο αργανισμός μια τρώει, μια δεν τρώει, αρχίζει και κάνει αποθήκες για να αντιμετώπίσει το ενδεχόμενο να μη μπει τροφή για πολύ καιρό....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •