Διαιτολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89

    Διαιτολόγος

    Βαρέθηκα να προσπαθώ μόνη μου... Όσο είμαι στην κατάσταση που θέλω να χάσω κιλά, τόσο θα έχω και βουλιμικά... Ξέρω πλέον ότι αυτό φταίει και νομίζω ότι εδώ μέσα απ' αυτό το forum το κατάλαβα...

    Οπότε λέω να ξεκινήσω ξανά με το διαιτολόγο μου, να χάσω αυτά τα 10 κιλά που θέλω εντείνοντας τις προσπάθειες για το διάστημα που θα χρειαστεί και μετά να μην ξανασχοληθώ ούτε με δίαιτες, ούτε με βουλιμικά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    xoreftarou, ο διαιτολόγος σου σε έχει βοηθήσει καθόλου με τη βουλιμία; Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση πιο κατάλληλη είναι η ψυχολογική υποστήριξη, παρά μια δίαιτα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    κατα την γνωμη μου θα ηταν καλο να σε παρακολουθησει και ψυχολογος και διαιτολογος μαζι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Θα συμφωνησω με την προλαλησασα καπνουλα..Ενας διαιτολογος δεν εχει να σου προσφερει τιποτα στη φαση που βρισκεσαι..Μακαρι να χαναμε τα κιλα και να μην ξαναπληγωναμε τον εαυτο μας με τα βουλιμικα ετσι επειδη το θελουμε..Δεν γινεται ομως ετσι..δυστυχως!!! Κι εγω πιστευω καλυτερα ψυχολογος και να ερθει ο διαιτολογος σε δευτερο χρονο να βοηθησει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Στο διαιτολόγο δεν είχα αναφέρει κάτι περί βουλιμίας... Μπορώ βέβαια, αλλά ντρέπομαι να πω τήν αλήθεια... Τελικά αυτό που έχω βουλιμία λέγεται;; Εμετό δεν προκαλώ στον εαυτό μου... Μήπως υπερφαγία;; Δεν ξέρω... Συνήθιζα να ξεσπάω στο φαγητό κάθε φορά που δεν αισθανόμουν καλά... κάποτε δεν αισθανόμουν καλά για πολύ καιρό και μαζεύτηκαν 20 όλόκληρα κιλά... τώρα είμαι καλύτερα... προσπαθώ να προσέχω, αλλά ξεσπάω σε υπερφαγικό επεισόδιο μια φορά στο τόσο... δεν ξέρω αν χρειάζομαι ψυχολόγο... νομίζω έχω τη δύναμη μέσα μου να το ξεπεράσω και μόνη... απλά φοβάμαι μερικές φορές για τις δύσκολες ώρες που θα έρθουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Χορευταρου και πολυ καλα θα κανεις ,εαν και εφοσον εισαι ειλικρηνης μαζι του,ετσι ωστε και αυτος να μπορεσει να σε βοηθησει πραγματικα!!
    Και δεν υπαρχει λογως να μην εισαι !!Πιστευω οτι οι καλοι επιστημονες καταλαβαινουν και ξερουν τι πραγματικα εχει ο ασθενης η πελατης τους ασχετα με το αν θα το πει η οχι ο ασθενης η πελατης.Οποτε ειναι λυπηρο να προσπαθει καποιος να κοροιδεψει τον διαιτολογο γιατι καταβαθος κοροιδευει τον ιδιο του τον ευατο.

    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Έχεις δίκιο dexa σε αυτά που λες... παρ' όλα αυτά θα μου ήταν πάρα πολύ δύσκολο να το αναφέρω σε κάποιον πρόσωπο με πρόσωπο... ντρέπομαι... και πολύ...

    Αποφάσισα να παώ τελικά ξανά στο διαιτολόγο μου και να κάνω άλλη μια προσπάθεια... ή θα είναι η τελευταία ή θα συμβουλευτώ -αν δεν τα καταφέρω και πάλι- ψυχολόγο... με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα το νικήσω αυτό το πράγμα που με κάνει να χάνω κάτι από μένα...

    τέρμα και τελείωσε... σε 2 βδομάδες... ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά και να νιώθω κάθε μέρα δυνατή όπως σήμερα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα!πολυ καλα!..και να φτασεις εκει που επιθυμεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Ευχαριστώ πολύ free μου!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Originally posted by Xoreytarou
    Έχεις δίκιο dexa σε αυτά που λες... παρ' όλα αυτά θα μου ήταν πάρα πολύ δύσκολο να το αναφέρω σε κάποιον πρόσωπο με πρόσωπο... ντρέπομαι... και πολύ...

    Αποφάσισα να παώ τελικά ξανά στο διαιτολόγο μου και να κάνω άλλη μια προσπάθεια... ή θα είναι η τελευταία ή θα συμβουλευτώ -αν δεν τα καταφέρω και πάλι- ψυχολόγο... με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα το νικήσω αυτό το πράγμα που με κάνει να χάνω κάτι από μένα...

    τέρμα και τελείωσε... σε 2 βδομάδες... ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά και να νιώθω κάθε μέρα δυνατή όπως σήμερα...

    ακούω εμένα ή μου φένεται?

    και γω σε αυτή τη φάση είμαι...εχεις messenger?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Λες να είμαστε της ίδιας "σχολής";

    Έχω messenger, στο στέλνω με u2u, κάνε με add!

  12. #12
    Νομίζω οτι πάσχω από τα ίδια. Βέβαια δεν είναι στανταρ οτα θα ξεσπάσω σε υπερφαγικό επεισόδιο αλλά όταν βλέπω οτι δεν κατεβαίνει γρι η ζυγαριά με τόσο κόπο απογοητεύομαι και τσακίζω μια σοκολάτα και ενα σακουλάκι τσιπς...

  13. #13
    Νομίζω οτι πάσχω από τα ίδια. Βέβαια δεν είναι στανταρ οτα θα ξεσπάσω σε υπερφαγικό επεισόδιο αλλά όταν βλέπω οτι δεν κατεβαίνει γρι η ζυγαριά με τόσο κόπο απογοητεύομαι και τσακίζω μια σοκολάτα και ενα σακουλάκι τσιπς...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην είναι ψυχογενείς αλλά απλά να έχουμε μάθει χρόνια τώρα να ξεσπάμε με λάθος τρόπους. Πολλές φορές δεν το έχουμε πάρει πραγματικά απόφαση να κάνουμε κάτι και άρα οι προσπάθειές μας ναυαγούν.
    Αν είσαι πραγματικά αποφασισμένη και παρ' όλα αυτά τα ξεσπάσματα είναι περισσότερα από όσα δικαιολογούνται στο μέσο άνθρωπο, μόνο ένας ψυχολόγος μπορεί να σου πει τι ακριβώς είναι αυτό που προκαλεί τα υπερφαγικά επεισόδια και αυτός θα σου υποδείξει τη λύση.
    Ο διαιτολόγος σου είναι προσιτός; Μπορείς να του πεις και δυο βλακείες ή είναι στεγνός, επαγγελματίας "πάρε το πρόγραμμα και σε περιμένω την άλλη εβδομάδα"; Αν και τις περισσότερες φορές αμφισβητούμε όταν ένας επιστήμονας κρίνει έναν άλλο (σε άλλο κλάδο) νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση δε μπορεί να βγει χαμένος αν σου προτείνει να δεις έναν ψυχολόγο....

    Σκέψεις κάνω.. μην πέσετε να με φάτε οι γνώστες του είδους....


    Όπως και να έχει, ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ Xoreytarou και gilie. Ας είναι αυτή η τελευταία προσπάθεια και η πιο επιτυχημένη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •