Newbi
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Newbi

  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athens
    Posts
    74

    Newbi

    Γεια σας,

    Είμαι καινούρια στο forum, αποφάσισα να εγγραφώ διαβάζοντας πολλές από τις συζητήσεις σας και ανακαλύπτοντας πως όλα ελαφραίνουν (κυριολεκτικά και μεταφορικά) αν τα μοιράζεσαι με ανθρώπους που έχουν την ίδια ανάγκη ή διάθεση.

    Λίγα λόγια για μένα όμως είναι απαραίτητα για να γνωριστούμε.
    Με λένε Χριστίνα και ζω στην Αθήνα, αν και μεγάλωσα σε νησί.
    Είμαι 25 ετών, πριν 2 μήνες έχασα την δουλειά μου και ζω με τον σύντροφό μου και τον σκύλο μου (και την ελπίδα να βρώ σύντομα δουλειά αλλιώς θα γίνω διπλή).
    Δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να πέρασε τα 47 - 49 κιλά. Αυτό όμως μεχρι πριν 2 χρονια στα οποία, μεχρι σήμερα, καταφερα να αποκτήσω, με δόξα και τιμή, 18 παραπανίσια κιλά τα οποία φαίνονται ΠΟΛΥ γιατί είμαι μόλις 1,56.
    Δεν μου κάνουν τα ρούχα μου, δεν με αναγνωρίζουν παλιοί γνωστοί,αισθάνομαι δυσκίνητη και ο "καλός" μου έπαψε να με πηγαίνει για φαγητό. Μια πρόσφατη "τρυφεράδα" ήταν "ιπποποταμίτσα μου".
    Ως εδώ είπα και από τώρα, όχι από αύριο, αρχιζω προσπάθεια για την υγεία μου, για την ψυχολογία μου και γιατι αν με ξανααποκαλέσει με όνομα καλοφαγάδικου ζώου θα φάω τον ίδιο (σαν τελευταία παρασπονδία στην δίαιτά μου).
    Η προσπάθεια περιλαμβάνει δίαιτα και γυμναστική, αυτά όμως τα έχω ξανακάνει και κάτι έλειπε...η ψυχολογική υποστήριξη, μια παρέα που να τραβάει παρόμοια ζόρια και να καταλαβαίνει χωρις να κρίνει, χωρίς να απλοποιεί ισοπεδωτικά. Σκέφτομαι πως καμιά φορά οι δικοί μας άνθρωποι όσο και αν μας αγαπούν ίσως να μην είναι οι κατάλληλοι να σταθουν διπλα μας, δεν είναι κακό, είναι φυσικό... και τότε πρέπει να ψάχνεις αυτό που χρειαζεσαι εκεί που έχουν να στο δώσουν. Ελπίζω να το βρω στην παρέα σας...μας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    christina2311.........ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ!!!!!!!!!
    χριστινα καλως ορισες και ευχομαι και εκ μερους ολων των παιδιων καλη επιτυχια αν και ειμαι σιγουρη οτι την εχει δεδομενη .............
    με την προσπαθεια που αρχισες ειμαι σιγουρη οτι ο οργανισμος σου θα ανταποκριθει γρηγορα και θα ξαανβρεις την παλια σου φορμα !
    περασες μια ασχημη περιοδο .........σε ολους συμβαινει............καποια προβληματα ισως συνεχιζονται ακομα αλλα με την αποφαση που πηρες θα δεις οτι θα βγεις πιο ευκολααπο το τελμα που επεσες θα αναζωογωνηθεις και ολα θα γινουν πιο ευκολα΄.........
    εξαλλου εχεις ενα πλεονεκτημα ........ο οργανισμος σου ειναι παρθενος σε διαιτες και μαζι με το νεαρο της ηλικιας σου θα χασεις πολυ πιο ευκολα τα κιλα .......απο καποιον σαν και μενα........που ειμαι συνεχεια σε διατροφη!.............λεω να καταργησουμε τη λεξη διαιτα και να την αντικαταστησουμε με σωστη διατροφη ...........
    καλη επιτυχια ............και το κυριοτερο ...........οταν νοιωσεις πιεση αντι να ανοιξεις το ψυγειο γραψε !
    γραψε οτι θες ...........βγαλε αυτο που σε αγχωνει ..........εδω και οχι στο ψυγειο ..........
    δεν ειναι αναγκη να εχει σχεση με το φαγητο ..........ας ειναι οτιδηποτε ............
    ..............α!και κλεισε τα αυτια σου σ ε αυτους που ειναι εξω απο το χορο!
    τι θελω να πω ?
    αν η διατροφη σου εχει και ενα γλυκο .............φατο ! μην πτοηθεις απο καποιους .........που θα πουν καλα δεν κανεις διαιτα?
    διαιτα δεν σημαινει στερηση !
    και οσοι δεν εχουν κανει ποτε τους εχουν την εντυπωση οτι πρεπει να λιμοκτονησουμε !
    καλως ορισες και παλι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    329
    καλημέρα Χριστίνα!!και εγώ το τελευταίο καιρό πήρα πολλά κιλά..
    και σε καταλαβαίνω!!!με τη προσπάθεια που κάνεις θα διορθωθεί
    η ψυχολογία σου και όλα θα γίνουν...όποτε θες εμείς είμαστε εδώ.
    φιλάκια και να είσαι καλά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ορισες Χριστινα!!!!
    Και μην τον αποπαιρνεις μωρε τον καλο σου!!!Ο καημενος ηθελε με λαθος ονομα να δειξει τρυφερα οτι και ετσι του αρεσεις!!!!
    Βεβαια να μην το ξανακανει η να μην χρισιμοποιησει ονομα μεγαλυτερο του ιπποποταμου γιατι τοτε οταν το παρεις αποφαση να τον φας φωναξε και κοσμο να κανουμε ολοι μαζι φαγοποτι!!!

    Ευχομαι η παρεα μας να ειναι οντως αυτο που σου ελειπε ,και να σε βοηθησουμε να ξεκινησεις αλλα και να τελειωσεις την προσπαθεια σου να ''...γυρισεις στα παλια''' οπως λεει και ενα ωραιο τραγουδι!!!
    Και αντιστοιχα και εσυ με την σειρα σου να βοηθησεις εμας !!!
    ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΣΑΙ!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Γεια,
    Χαρηκα πολύ που είπαμε(γράψαμε) 2 κουβεντούλες. Με εμψυχώσατε γιατί είμαι τεμπέλα και καλοφαγού και έτσι, χωρίς συμπαράσταση θα ήταν δύσκολο να τα καταφέρω. Μου δώσατε πολύ θάρρος.Είδα και τα ticker σας και αναπτερωθηκε το ηθικο μου. Το δικο μου ειναι ακομα στην αρχη αλλα την αλλη εβδομαδα πυ θα ξαναζυγιστω ελπιζω να εχει κινηθει λιγακι. Λεω να ζυγιζομαι μια φορα την εβδομαδα ή μηπως ειναι καλυτερα καθημερινα; Αισθανομαι οτι παιζει ρολο. Εσεις τι λετε;
    Παντως το χειροτερο σαμποταζ για μενα αυτη την περιοδο ειναι οτι μαγειρευω τουλαχιστον μια φορα την ημερα κατι παχυντικο για τον φιλο μου, ο οποιος ειναι πολυ αδυνατος παρα πολυ και αν φαει αυτα που τρωω θα εξαφανιστει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Χαχα, γέλασα με το post σου! Καλώς όρισες και από μένα Χριστίνα!

    Εύχομαι καλή δύναμη και αρχή στην προσπάθειά σου και εμείς είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς. Όσο για το ζύγισμα, εννοείται όχι πάνω από μια φορά τη βδομάδα! Δεν έχει νόημα, μια φορά είναι αντιπροσωπευτικότερη!

    Φιλάκια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •