ΝΕΟ ΘΕΜΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 69
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Originally posted by norm
    παιδιά εγώ προσπαθούσα 3 χρόνια να χάσω κιλά και τίποτα! δεν ξέρω, λίγο το πρόγραμμα που μου δωσε ο διαιτολόγος, λίγο το γεγονός οτι η δίαιτα είναι ελαστική και την αντέχω, πχ μου βάζει έξοδο για φαγητό κάθε βδομάδα και μου δείχνει ακριβώς τι θα τρώω την μέρα που θα μαι στην ταβέρνα, με φαγητά ταβέρνας, με ορεκτικό κτλ, ακόμα μου επιτρέπει 6-7 ποτήρια κρασί την εβδομάδα, 3 σοκολατίτσες μικρές λάκτα ή 2 φορές παγωτό ή 2 φορές μηλόπιτα/κέικ ή κάθε μέρα ακόμα ένα σοκολατάκι τζοκόντα η φερερο ροσέ.

    lida είναι η δεν είναι έτσι όπως τα λέω?? εσύ βέβαια μπορεί να πήγες σε άλλο γραφείο και να μην σε πιασαν τόσο κορόιδο
    Όχι παιδί μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απατεώνες μου φάνηκαν και πήγα στους Αμπελόκηπους.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Originally posted by norm
    α!!! και σ αυτόν τον διαιτολόγο πληρώνω 25 ευρώ την επισκεψη, και δνε είναι ανάγκη να πηγαίνω κάθε βδομάδα, μπορώ αν θέλω να πηγαίνω και κάθε 10 μέρες
    μια χαρά μου ακούγεται αυτό!

  3. #48
    Λοιπον.. μετά από 15 μέρες με το διαιτολογο είχα χάσει 2,5 κιλά. Μετα από ένα μήνα έχασα συνολικά 3 κιλά. Πάω ανα 15 μέρες. Τη δευτερη φορά λοιπόν που πήγα και είχα χάσει μισό κιλό μόνο μου έκανε παρατηρηση οταν του ειπα οτι ειναι πολύ λίγο (σημειωτεον κανω τη δίαιτα κατα γραμμα) οτι ειμαι πολύ βιαστική και οτι τα πρωτα κιλά ήταν γλυκογόνο. Να πω οτι εχω να χασω αρκετά κιλά και οτι ειμαι στην αρχη ακόμα! Είπα ¨θα κάνω πάλι τη δίαιτα μήπως έχει δίκιο¨ και έχει περασει μια εβδομάδα εκτοτε. Τίποτα.. ούτε μισό κιλό. Θα τον ξαναδω σε μια εβδομάδα. Αν και δεν ξερω αν πρέπει να παω να σκάσω τα ωραία μου λεφτάκια... Τη δίαιτα την έχω κάνει πατσαβούρι από το "άνοιξε-Κλείσε". Όλοι τρώνε γύρω μου σοκολάτες κτλ και εγω εχω επειδείξει απίστευτη πειθαρχία. Τι άλλο να κάνω ρε γμτ αφού ακόμα και εντάξει που ειμαι δεν γίνεται τιποτα;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    βιβουλα μου εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι... εγω εκανα διατροφη εδω και 4 βδομαδες, τις 3 πρωτες δεν ειχα χασει τιποτα και αυτη τη βδομαδα πηρα μπροστα και μειον 1 κιλο...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Γεια σας και από μένα. Θέλω να πω πόσο λάθος είναι να δίνουνε δίαιτες οι γυμναστές. Είμαι γυμνάστρια και προφανώς ξέρω κάποια πράγματα για τη διατροφή, γιατί είχαμε σχετικά μαθήματα αλλά και γιατί το έχω ψάξει σε μένα. Αλλά ΔΕΝ είμαστε διαιτολόγοι. Το θεωρώ απαράδεκτο στα γυμναστήρια να δίνουνε δίαιτες οι γυμναστές.

    ʼσε που οι περισσότερες είναι η κλασική δίαιτα των μποντιμπιλντεράδων και οι καημένες οι κυριούλες τα παίζουν μόλις βλέπουν ότι πρέπει να τρώνε 7-8 γεύματα τη μέρα και σχεδόν όλα να περιέχουν κοτόπουλο ή ψάρι

    Όσο αφορά τους ίδιους τους διαιτολόγους, δυστυχώς οι περισσότεροι ακολουθούν το πρότυπο του έλληνα επαγγελματία σε όλους τους κλάδους: εύκολο χρήμα, όχι ιδιαίτερη προσπάθεια-βαρεμάρα, αντιεπαγγελματική συμπεριφορά και έλλειψη τρόπων. Όμως όχι όλοι, υπάρχουν και επαγγελματίες οι οποίοι έχουν βοηθήσει εκατοντάδες να επανέλθουν στη ζωή και να φτιάξουν την υγεία τους. Απλά θέλει ψάξιμο και συστάσεις πριν απευθυνθουμε σε κάποιον.

  6. #51
    Αυτή είναι η μαλακία μου, δεν είχα συστάσεις, είπα "του Χαροκοπείου είναι, μεταπτυχιακό έχει, καλός θα είναι" αλλά...
    Είμαι στα πρώτα κιλά και πάω σα χελώνα...
    Και δεν είμαι διατεθημένη να του ξανασκάσω λεφτά αν δε δω αποτέλεσμα.
    Τόσα πολλά ζητάω; Να χάνω 3 κιλά το μήνα θέλω, όχι 10!
    Ζητείται διαιτολόγος που να ΜΠΟΡΕΙ να μου το παρέχει αυτό!
    Με την κρίση τώρα πρέπει να σκέφτομαι που θα δίνω τα λεφτά μου...
    Μου αρέσει που την προηγούμενη φορά που του παραπονέθηκα, μου έβαλε και χέρι λέγοντάς μου "υποτίθεται οτι έρχεσαι εδώ να δεις έναν ειδικό" Το θεώρησα μεγάλο θράσσος για κάποιον που δεν αποφέρει το αποτέλεσμα για το οποίο πληρώνεται! Σε μια εβδομάδα έχω ραντεβού, αν δεν είμαι στα κιλά που πρέπει να είμαι θα του πω χύμα οτι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από τη δουλειά του "ειδικού"

  7. #52
    χάνουμε ανά 20 μέρες ένα κιλό... τι να πω...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by vivianoula
    χάνουμε ανά 20 μέρες ένα κιλό... τι να πω...
    μια χαρα ειναι αν εχει περασει ηδη ενας μηνας απο την ημερα που αρχισες διαιτα γιατι και αυτα που σου εχει δωσει δεν ειναι καθολου λιγα!!
    Originally posted by vivianoula

    τελικά είναι η 5η μέρα δίαιτας και κοντεύω να λιποθυμήσω... στη δουλειά ζαλίζομαι.. το στομάχι μου με τραβάει συνέχεια. Οι ποσότητές του ανύπαρκτες. Μέχρι και για τη σαλάτα μου λέει ένα φλιτζάνι του τσαγιού (ούτε κάν κούπα) ωμά λαχανικά και 2 κ.γ. λάδι... ουτε καν 1 κουταλιά σούπας.
    Για να μην αναφερθώ στα μακαρόνια... 400 γρ βρασμένα. Αυτό είναι ακριβώς 2 πιρουνιες.
    Και από όσπρια σούπα 2 κουτάλες...

    .
    2 κουταλες οσπρια μου φαινεται πολυ,οπως και τα 400 γρ. μακαρονια!και αφου τρως τετοιες ποσοτητες και χανεις 1 κιλο καθε 20 μερες δεν ειναι καθολου ασχημα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    πάντως μην στεναχωριέσαι γιατι κ εμενα μια γνωστή μου που έκανε διαιτα έχανε 2,5-3 κιλά το μήνα κ ας τηρούσε τη διατροφη της κατα γραμμα.!Μην απογοητεύεσαι!!!!!συνέχισε την προσπαθειά σου κ θα τα καταφέρεις!

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    1
    καλημέρα σας! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος-κάποια εμπειρία με τα ****, γνώμες-απόψεις;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    Kαλημέρα zerobust εγώ είχα πάει πριν από χρόνια στον πειραιά ήταν ένας τύπος που παρίστανε τον διαιτολόγο
    μου έδωσαν μία κούπα και ένα πρόγραμμα που έπρεπε ότι τρώω να το μετράω σε κούπες,
    δεν θυμάμαι πολύ καλά το πρόγραμμα ήταν πάντως ίδιο με τις περισσότερες δίαιτες που κυκλοφορούν στην αγορά και επίσης ήταν και πανάκριβο.....πήγα μία φορά και τέλος

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    8
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΜΑΖΙ....
    ΑΡΧΙΚΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ....ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΣΤΑ 25 ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ, ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΘΕΣΗΜΗ ΣΤΟ ΚΙΝ) ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΙΝΑ....ΠΕΤΑΞΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΑΒΟΥΡΕΣ,ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΚΙΛΑ...ΩΡΑΙΑ ΤΕΛΕΙΑ....ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΒΑΡΟΣ.......
    ΟΠΩΣ.......ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ.....ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ......
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ,ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΙΛΑ.....ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ.....ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΛΕΝΟΥΜΕ
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΥΤΟ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ....

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •