ΗΟΒΒΥS ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΤΑΙ Η ΠΡΟΣΟΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    ΗΟΒΒΥS ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΤΑΙ Η ΠΡΟΣΟΧΗ

    Εγώ αν και δεν κάνω βουλιμικά (ή τουλάχιστον αυτό που έχω καταλάβει από περιγραφές εδώ οτι είναι ένα βουλιμικό επεισοδιο) όταν θέλω να φάω βλακείες και δεν πρέπει Συνήθως ζωγραφίζω. Είτε πράματα για τη σχολή είτε για μένα απλώς . Με κάνει πραγματικά να ξεχνιέμαι. Μετά μπορεί να διαβάσω κανα βιβλίο. Πίνω νερό και τρώω κανα φρούτο (να ξεγελάσει λίγο τον οργανισμό μου ως γλυκό) ή παίρνω το ποδήλατο και πάω βόλτα. Μουσική ακούω (rock περισσοτερο) αλλά δεν είναι κάτι που με αποσπάει απ το να φάω. Μουσική ακούω πάντα ζωγραφίζοντας και κάνοντας γενικώς τέτοια πράματα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Εγω ασχολουμε παααααρα πολύ με τις κατασκευες.
    Εχει σχεση και με το επαγγελμα μου φυσικα αλλα απο παιδι θυμαμαι αυτο που με χαλαρωνε ειναι οι κατασκευες...
    Δηλαδη...να δτιαξω καδρακια, να φτιαξω κοσμηματα με υγρο γυαλι, να ραψω κατι στην ραπτομηχανη, να φτιαξω μαλακη στεκα για τα μαλλια με υφασματινα λουλουδια, να ντυσω και να ανανεωσω παλια παπουτσιαΑΛΛΑ και να μπω στην κουζινα να δοκιμασω κατι νεο που ειδα συνηθως στην ζαχαροπλαστικη...Αυτο τωρα το κοβουμε και κραταμε ΜΟΝΟ τις κατασκευες!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εγω οταν βαριεμαι και δεν κανω κατι η αληθεια ειναι οτι τοτε θελω να τρωω και κανω συνήθως τα βουλιμικά!! εγω προσπαθώ να διαβάζω ή να βλεπω τηλεοραση ή να παιζω κανα παιχνίδι στον υπολογιστή ή να βγαινω βολτα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Για να μη ξεσπάσω σε λάθος πράγματα παίρνω τους δρόμους. Επειδή είμαι και τεμπέλα και κρυουλιάρα, ενώ ιδρωκοπάω καταχείμωνο δεν ξέρω πως γίνεται και κρυώνω, όταν είναι χάλια ο καιρό παίρνω το αμάξι και κάνω βόλτα ή κάθομαι απλά στο αμάξι, ή αν είναι καλύτερος, βγαίνω στο μπαλκόνι και παίρνω ανάσες. Μου θυμίζει και τη συνήθεια που είχα μέχρι πρόσφατα να καπνίζω και χαλαρώνω. Στην καλυτερη περιπτωση βγαίνω και περπατάω ή πάω γυμναστήριο.

    Οταν είμαι πολύ χάλια και την επόμενη μέρα η κακή διάθεση παραμένει, με βοηθά πολύ η γυμναστική. Νομίζω ότι αν η ζωή μου επέτρεπε όλο το χρόνο γυμναστική δε θα ξαναέκανα ποτέ βουλιμικό. Μια χρονιά έκανα το μέγιστο δυνατό γυμναστική, 6 μέρες τη βδομάδα επί 10 μήνες. Τότε ήμουν ελέυθερη....κι ωραία! Θυμάμαι δεν έκανα βουλιμικά καθόλου. Στεναχώρια καμμιά δεν είχα όταν παραέτρωγα. Μείωνα το επόμενο γεύμα ή την επόμενη μέρα. Ολα γίνονταν τόσο φυσικά, ο οργανισμός μου είχε μπει στον αυτόματο πιλότο. Οταν σταμάτησα για 2 μήνες, λόγω απιστευτου φόρτου εργασίας και μιας υπερκοπωσούλας, είχα πάθει τραλαλα.
    Τώρα πια ξέρω ότι και ελεύθερη δεν είμαι, και δεν μπορώ να τραβάω τον εαυτό μου σαν το λάστιχο ανάμεσα στα θέλω και τα πρέπει. Και προσπαθώ να βολευτώ με άλλους τρόπους. Συχνά ανεπιτυχώς προφανώς.

  5. #5
    -σε καθημερινή βάση με βοηθάει να κάνω γυμναστική σίγουρα, όπως επίσης και το να μαγειρεύω για την επόμενη. ξοδεύω το χρόνο μου κ από τις μυρωδιές μπουχτίζω.
    -ο ύπνος.

    -η τηλεόραση κ τα βιβλία μου ανοίγουν την όρεξη. ειδικά όταν έχει γλαφυρές περιγραφές γιατί συνήθως τέτοια διαβάζω,πρέπει να το ρίξω στα αστυνομικά. τα κλασσικά δν βοηθάνε.

    -να περιφέρομαι σε αυτό το φόρουμ.όπως κ γραφική εργασία στην δουλειά.
    -να βάζω κρέμες ,μάσκες να ασχολούμε με τρίχες κ νύχια
    -δυστυχώς ο καφές κ το τσιγάρο
    -τα ψώνια στην αγορά.
    -το να οργανώνω τι θα φάω αύριο. λίγο άρρωστο αλλά πιάνει
    -το περπάτημα στην φύση
    -κάποιο ομαδικό σπορ ή τα επιτραπέζια

  6. #6
    Το να έχει κάποιος φυτά και να ασχολείται μ' αυτά, βοηθάει πολύ!
    Έχω αρκετά φυτά που τα έχω αγοράσει λίγα λίγα τα τελευταία χρόνια, έχω πάρει μεγάλες γλάστρες, χώμα και χαλίκι και σιγά σιγά τα μεταφύτευα στις μεγαλύτερες γλάστρες και γινόντουσαν θηρία!
    Το καλοκαίρι τα ποτίζω κάθε 1-2 μέρες, τα κλαδεύω, τους βάζω φάρμακο όταν παθαίνουν κάποια ασθένεια και μερικά τα πολλαπλασιάζω κιόλας!

    Η κηπουρική είναι μια ασχολία που είναι και αεροβική (πάνω κάτω να τρέχεις να κάνεις διάφορα) και αναερόβια (με τα βάρη που σηκώνεις, γλάστρες, χώματα, χαλίκια).

    Και παίρνεις και χαρές (με τα λουλούδια που ανθίζουν κάθε εποχή) και έχεις και φρέσκα μυρωδικά που μπορείς να βάζεις στο φαγητό σου και να γίνεται ακόμη πιο νόστιμο! Αν είσαι και μερακλής, μπορείς να βάλεις και τα δικά σου ζαρζαβατικά που θα 'ναι και βιολογικά!

    Βέβαια θα πρέπει να αρέσουν σε κάποιον τα φυτά για να τα κάνει όλα αυτά...

    Πάντως εμένα με βοηθάνε να έχω κάτι επιπλέον μέσα στη μέρα μου ν' ασχολούμαι.

    Και το καλό με την κηπουρική είναι ότι δεν χρειάζεται να βγείς από το σπίτι σου (το λέω για τις μέρες που περνάμε καμιά φορά που δεν θέλουμε να βγούμε έξω καθόλου).

  7. #7
    σίδερο και τακτοποίηση μετά μουσικής.
    πολλά τα οφέλη αυτού το χόμπυ
    όσες είστε ακατάστατες σαν κ μένα μια δοκιμή θα σας πείσει για τα οφέλη της τάξεως.

    θα σας αλλάξει την ζωή.
    νιώθω οτι αναπνέω καλύτερα ένα πράμα, τώρα που δν περιβάλλομαι από στίβες ρούχα και πράματα φίρδιν μίγδιν πεταμένα από εδώ κ από εκεί.επίσης διατηρείται το σπίτι περισσότερες μέρες καθαρό.

  8. #8
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    θα σας αλλάξει την ζωή.
    νιώθω οτι αναπνέω καλύτερα ένα πράμα, τώρα που δν περιβάλλομαι από στίβες ρούχα και πράματα φίρδιν μίγδιν πεταμένα από εδώ κ από εκεί.επίσης διατηρείται το σπίτι περισσότερες μέρες καθαρό.
    Συμφωνώ απόλυτα!!
    Η τάξη και η οργάνωση μου φτιάχνει την ψυχολογία.
    Παλιότερα ήμουν πολύ τσαπατσούλα, όμως από τότε που ανακάλυψα πόσο πιο ωραία νιώθω, τακτοποιώ συχνά!

    (και μένα το καλύτερό μου είναι να κάνω δουλειές στο σπίτι μετά μουσικής!) :wink1:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Ισχύει αυτό με την καθαριότητα! Δεν υπάρχει πιο όμορφη αίσθηση να είναι όλα τακτοποιημένα! :starhit:

    Εγώ πλέον δυστηχώς λόγο έλλειψης χρόνου με βοηθάει πολύ να ξεχνιέμαι τα μαθήματα στην σχολή. Συγκεντρώνομαι σε αυτά θέλω- δεν θέλω και αφού τελειώσει το μάθημα μου περνάνε όλα! Ακόμα και κάτι αστείο να ακούσεις από τους συμμαθητές σου βοηθάει.
    Παλιότερα όταν είχα περισσότερο χρόνο,με βοηθούσε πάρα πολύ η ζωγραφική,το να γράφω ποιήματα,να παίζω μουσική και να πηγαίνω σε θεατρική ομάδα. Επίσης ζωγράφιζα τοίχους στο σπίτι.. μου έφτιαχναν την διάθεση, ή έφτιαχνα κατασακευές.

    Γενικά το να ασχολείσαι με πράγματα που σε γεμίζουν ή να εξερευνείς καινούρια μόνο καλό σου κάνουν!

  10. #10
    well said αίλουρος!

    πρέπει να ξεκολλάμε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο από τα όρια του καναπέ-pc/τηλεόραση ακόμα και αν είναι να κυκλοφορούμε μέσα στο σπίτι. τελευταίως σκέφτομαι οτι είναι ωραία να αρωματίσω τον χώρο ώστε να χορταίνω με μυρωδιές. σκέφτομαι να αγοράσω από αυτά τα μπαμπού ξυλάκια και να τα βάλω σε βαζάκια με αιθέρια έλαια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •