καλησπερα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33

    καλησπερα!

    καλησπερα σας
    σημερα βρηκα αυτη τη σελιδα και χαιρομαι πολυ
    εχει 4 μερες που μπηκα σε προγραμμα διατροφης
    ειμαι μαμα δυο αγοριων 5χρ και 11μιση μηνων και παλευω με τα κιλα -τα πολλα κιλα της εγκυμοσυνης
    ελπιζω να τα καταφερω

  2. #2
    Καλημέρα Ela!
    Καλώς μας ήρθες!

    Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Η εγκυμοσύνη είναι ο πιο ευλογημένος λόγος για τον οποίο παίρνουμε κιλά!
    Συγχαρητήρια που ξεκίνησες πρόγραμμα διατροφής! :thumbup: Εύχομαι πολύ σύντομα να φτάσεις στο φυσιολογικό σου βάρος!
    Ήθελα να σε ρωτήσω, πηγαίνεις σε κάποιον διαιτολόγο ή προσπαθείς μόνη σου; Την διατροφή αυτή που κάνεις, πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να την κάνεις για πάντα;
    Να είσαι καλά και ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε εμείς!

    :wink1:

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    σευχαριστω πολυ μαντζουρανα!
    βεβαια τα κιλα προυπηρχαν απο τις εγκυμοσυνες,στις οποιες δεν εβαλα πολλα,τα πολλα τα εβαλα μετα δυστυχως
    δε πηγαινω σε διαιτολογο το οικονομικο δε μου το επιτρεπει κ ο χρονος βεβαια γιατι δεν εχω βοηθεια απο πουθενα για να αφηνω τα παιδια,οποτε κανω μονη μου
    τη διατροφη που κανω
    και τη κανω μεσω του dietup.gr
    με ειχε βοηθησει πολυ κ στο παρελθον εχασα περιπου 20 κιλα,αλλα μετα εμεινα εγκυος στο δευτερο κ τη σταματησα
    τωρα μετα απο 11μιση μηνες μπηκα παλι στο τρυπακι να τα χασω επιτελους κ κανω παλι μεσω αυτου του σαιτ
    νομιζω οτι η διατροφη αυτη που μου δινει ειναι στα μετρα μου γιατι κ βαζω εγω το τι θα φαω,αναλογα του τι εχω στο σπιτι κ αναλογα τις οικονομικες μου δυνατοτητες κ γιατι με τη διατροφη αυτη τρωω,εννοω οτι για πρωινο εφαγα τωρα 5 φρυγανιες με 5 κουταλακια του γλυκου μερεντα
    για βραδινο μπορει να σου εχει ενα κομματι πιτσα,ή γυρο κ αυτο εμενα μαρεσει.δηλαδη να τρωω τα αγαπημενα μου γλυκα κ φαγητα για να μπορεσω να κρατησω μια διαιτα,αλλιως με στερησεις προσωπικα δε μπορω να κανω τπτ
    κ εφοσον ειναι δοκιμασμενη,απο μενα δηλαδη που ειχα χασει με αυτο το τροπο 20 κιλα,ξερω οτι θα τα καταφερω και παλι!

    ευχαριαστω πολυ!ο,τι χρειαστω θα σε ρωτησω

    μολις τωρα προσεξα ποσα κιλα εχεις χασει μαντζουρανα ουαου!!!
    εσυ με διαιτολογο κανεις προγραμμα;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    δεν εχει καθολου κινηση το φορουμ ε;
    κριμα
    οχι δηλαδη κριμα,αν ειναι να αδυνατισαν οι ανθρωποι οκ χαιρομαι,αλλα αν καποιοι που προσπαθουν ή δε προσπαθουν αλλα σκεφτονται να το κανουν κ ξερουν οτι υπαρχει τετοιο φορουμ κριμα να μη μπαινουν,γιατι μαλλον βοηθαει
    τελος παντων εγω μια χαρα συνεχιζω παρολο που κανω ατασθαλιτσες
    προσπαθω να τρωω λιγο παραπανω γιατι φοβαμαι μη μου κοπει κ το γαλα αφου θηλαζω
    κανονικα θα επρεπε να κανω διαιτα με ειδικο διατροφολογο αλλα οπως ειπα δε με παιρνει με τπτ οποτε προσπαθω μονη μου
    ομως ξερω πως οταν θηλαζεις πρεπει να κανεις καποιο ειδικο προγραμμα,αλλα πανω κατω προσπαθω κ να τηρω το προγραμμα μου αλλα κ να μη νιωθω πεινα -οχι εκεινη τη συναισθηματικη πεινα που θες απλα να περιδρομιασεις-,αλλα εκεινη που οντως πεινας κ γουργουριζει η κοιλια σου
    σημερα ειμαι σταθερη στα 115,5,καθε σαββατο εχω ζυγισμα γιατι σαββατο ξεκινησα και αυριο κλεινω μια βδομαδα και πολυ χαιρομαι
    βεβαια δεν εχω χασει κ αμαν πολλα αλλα δεν ειναι κ λιγα νομιζω 1.5 κιλο
    εχω μπερδευτει κ με το τικερακι οσον αφορα πως να αλλαζω τα κιλα....θα βρω την ακρη!

    σημερα ειχα πρωινο 1 τοστ με γαλοπουλα κασερι αλλα το εφαγα με 2 γαλοπουλες κ χωρις κασερι
    δεκατιανο εχω τωρα 1 φετα ψωμι του τοστ κ 1 κουταλακι του γλυκου φυστικοβουτυρο που λατρευω μιαμ μιαμ
    μεσημεριανο 1μιση κομματι πιτσα -που κανω εγω βεβαια-και 2 φλ σαλατα
    σνακ εχω φρουτοσαλατα
    βραδινο εχω 1 φλ μακαρονια καρμποναρα -αλλα καρμποναρα με γαλα κ γαλοπουλα που κανω εγω διαιτης χεχε-και 2 φλ σαλατα

    αυτα τα λιγα :crazy:

    καλημεραααααα

  5. #5
    Καλησπέρα Ela μου!

    Όταν σε ρώτησα αν πηγαίνεις σε διαιτολόγο, το έκανα από απλή περιέργεια!
    Προσωπικά, δεν θεωρώ καλό το ν' ακολουθούμε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής που μας καθορίζει κάποιος άλλος, ακόμα κι αν αυτός ο άλλος είναι ειδικός. (Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ ότι το επάγγελμα του διαιτολόγου είναι πολύ χρήσιμο αν θέλουμε πληροφορίες για την σωστή διατροφή ή αν χρειάζεται ν' ακολουθήσουμε ειδικό διαιτολόγιο για συγκεκριμένες παθήσεις ή επειδή κάνουμε προπονήσεις κλπ. Απλά δεν πιστεύω ότι το ν' ακολουθεί ένας παχύσαρκος άνθρωπος ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής, θα τον οδηγήσει σε μόνιμη απώλεια των παραπανίσιων κιλών του.)
    Τα κιλά τα έχασα μόνη μου. Χωρίς να πάω σε διαιτολόγο, χωρίς να κάνω κάποια συγκεκριμένη δίαιτα, χωρίς να μετρώ θερμίδες, χωρίς ν' ακολουθώ οποιοδήποτε πρόγραμμα! Όλα αυτά τα θεωρώ πολύ καταπιεστικά και ποτέ δεν λειτούργησαν καλά σε μένα!

    Μπράβο σου που αποφάσισες να προσπαθήσεις να χάσεις τα κιλά σου! Είναι πολύ σημαντικό αυτό!
    Θα ήθελα μόνο να σου προτείνω να ψάξεις κάτι. Να αναζητήσεις πληροφορίες για τον γλυκαιμικό δείκτη των τροφών και των γευμάτων. Για να χάσουμε κιλά, και ειδικά για να χάσουμε το παραπανίσιο λίπος μας (γιατί άλλο είναι χάνω κιλά, και άλλο είναι χάνω λίπος!), δεν αρκεί να μην ξεφεύγουμε σε θερμίδες. Είναι πολύ σημαντικό να διατηρούμε τα επίπεδα της γλυκόζης (ζάχαρο) στο αίμα μας σε ισορροπημένα επίπεδα. Όταν το κάνουμε αυτό, όχι μόνο χάνουμε λίπος, αλλά και δεν πεινάμε κατά την διάρκεια της ημέρας, κάτι που μας βοηθάει πολύ να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας!
    Με δυο λόγια, δεν έχει σημασία τόσο το πόσες θερμίδες παίρνεις μέσα στην μέρα, όσο από ποιά τρόφιμα τις παίρνεις, κοινώς ποιά είναι η ποιότητα της διατροφής σου! Μπορεί πχ να φας ένα πιάτο μακαρόνια με σάλτσα και να έχει τις ίδιες θερμίδες με 1 μπούτι κοτόπουλο με βραστά λαχανικά. Όμως τα μακαρόνια είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσθέσουν λίπος στο σώμα σου και να σε κάνουν να πεινάς μετά από λίγη ώρα. Αντίθετα, με το κοτόπουλο και τα βραστά λαχανικά, παρόλο που μπορεί να έχουν τις ίδιες θερμίδες, είναι πιο πιθανό να σε βοηθήσουν να κάψεις λίπος και θα σε κρατήσουν χορτάτη για πολύ ώρα!

    Τώρα που όπως λες θηλάζεις κιόλας, έχεις έναν παραπάνω λόγο να βελτιώσεις την ποιότητα της διατροφής σου, γιατί οι βιταμίνες και τα θρεπτικά στοιχεία που παίρνεις, τα παίρνει και το παιδάκι σου! Και το ψωμί με την μερέντα δεν θα σου δώσει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που και εσύ και το παιδί έχετε ανάγκη! Προς Θεού, δεν λέω να τα κόψεις μαχαίρι! Δεν πρέπει ποτέ να νιώθουμε στέρηση ή καταπίεση στην διατροφή μας! Αυτό που λέω είναι να προσθέσεις καλής ποιότητας τροφές στην διατροφή σου!

    Πραγματικά είμαι εδώ για ό,τι χρειαστείς! Απλά λόγω υποχρεώσεων μπορεί ν' αργώ λίγο ν' απαντώ...

    Να είσαι καλά!

    :-)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Ναι έχει δίκιο σαύτα που λες κ αν ήμουν μονη μοιυ ίσως τα εφάρμοζα
    Όμως τώρα που πρεπει να μαγειρευω για 4 ατομα μου φαίνεται βουνό να Ετοιμαζω διαφορετικά φαγητά,ασε που μου λείπει χρονος
    Κ επειδή με ξέρω καλά πως ποτε μου δε θα κάτσω να φάω υγιεινα τύπου κοτόπουλο με λαχανικά λέω κανεις που κανεις τη διατροφή
    απόλαυσε την
    Τώρα για το θηλασμό επειδή γνωρίζω αρκετά καλά,ξέρω πως οτι τροφές κ να τρώμε το γάλα εμπλουτιζεται μονο με καλά στοιχεια οποτε δεν ανησυχω
    Εδώ αλλες καπνίζουν κ θηλάζουν οποτε δε με αγχωνει ιδιαίτερα
    Θα δω πως θα πάω γιατί η αλήθεια είναι πως με δυσκόλεψε πολύ η πρωτη εβδομαδα,κ ας τρώω πολλά κ διάφορα πραγματα
    Αυτό που με ζοριζει κυρίωςειναι να μη πεσω ψυχολογικα κ τα παρατησω
    Δε πρεπει να συμβεί αυτό μα κ σε ενα χρονο μα κ όσο πάρει,αργά κ σταθερά πρέπει να χάσω όσο πιο πολλά μπορω

    Μπράβο σου που αλλαξες διατροφή κ χωρίς δίαιτα εχασες τοσα κιλά!
    Δε μπορούν να το καταφέρουν πολλοί αυτο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Καλημέρα ela! Μπράβο που πήρες τέτοια απόφαση! φαντάζομαι όπως τα λες να είναι πολύ δύσκολο και να προσπαθείς να κάνεις πράγματα μόνο για τον εαυτό σου,και να μεγαλώνεις ταυτόχρονα 2 παιδάκια!!
    Τις θαυμάζω αυτές τις γυναίκες που το προσπαθούν με όλα τα άλλα που έχουν στο κεφάλι τους! :duh:

    Εγώ πιστεύω οτι δεν είναι ανάγκη πάντως να μαγειρεύεις διαφορετικά φαγητά για τόσα άτομα,και απο ότι βλέπω απο την διατροφή σου είσαι σε καλό δρόμο. Και η μαμά μου έκανε- και κάνει διατροφή,και απλά άρχισε να μαγειρεύει πιο υγιεινά,και μας έβαλε όλους σε αυτή τη συνήθεια,το εκτιμώ πολύ που έτσι ειναι έυκολο και για μένα να χάσω τα κιλά μου και που κατάφερα να χάσω με αυτόν τον τρόπο 20 κιλα.. έχουμε κάθε μερα σαλάτες χωρίς πολλά λάδια και σως,1 φορά με 2 τηγανιτά τον μήνα, έχουμε κόψει γενικά τα πολύ λιπαρά και τα ανθυγιεινά! Πιστεύω και εσύ σαν μανούλα,το να αρχίσετε όλοι μαζί σαν οικογένεια να έχετε πιο υγιεινό φαγητό θα είναι σαν να δίνεις ένα δώρο στα παιδάκια σου! και αφού θηλάζεις ακόμα,μήν σκέφτεσαι τόσο την ποσότητα όσο την ποιότητα :smilegrin:
    Είμαστε όλοι εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον
    :thumbup:

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Πωπω σ ευχαριστώ για τα καλά σου λογια αιλουρε!
    Η αλήθεια είναι πως με τη διατροφή που ξεκίνησα έχω πρόγραμμα για όλη τη βδομάδα κ δε πονοκεφαλιαζω κάθε μέρα τι να μαγειρευω
    Τρώμε πιο πολλά όσπρια,σαλάτες βέβαια - ο μεγαλος δε τρώει δυστυχώς κ δε ξέρω πως να τον κάνω να φαει....-
    Μπήκε στο πρόγραμμα το ψάρι που το χαμε καταργήσει
    Κ φυσικά όλα τα φαγητά γίνονται στο φούρνο,δε τηγανιζω τπτ!

    Να σαι καλά για τα ενθαρρυντικά σου λογια!
    Δεν έχω πει πουθενά οτι κάνω δίαιτα,μονο ο άντρας μου ξέρει,κ για να αποφεύγω τις "συμβουλες" ξέρει τις όχι τόσο καλοπροαίρετες,αλλά κ για να μην αγχωνομαι οτι περιμένουν οι άλλοι απο μένα να ξεφουσκωσω σύντομα
    Αιλουρε συγχαρητήρια βλέπω εχεις χασει!!!
    Μακαρι να τα καταφέρω κ γω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Α! σε ευχαριστώ! χιέ χιέ!

    είχα χάσει στο παρελθόν 20 κιλά,σταμάτησα για τις παννελήνιες+ αγχος που δεν έβρισκα δουλειά,και τώρα αποφάσισα να συνεχίσω! λόγο ύψος δυστυχώς πρέπει να κατέβει και άλλο η ζυγαριά! χαχα :P
    Καλά έκανες που το είπες στον άνδρα σου μόνο,δεν χρειάζεται να το ξέρουν πολλοί πολλοί, ας τους αφήσουμε να το καταλάβουν μετά μόνοι τους χιε χιε :saint:

    Σου στέλνω ένα βιντεάκι που είδα τυχαία το πρωί! (εντάξει ας μην δώσουμε συμασία που η τύπισσα προφανώς δεν ξέρει τι έχει,και απο χρόνο και χρήμα) αλλά και μόνο η θέληση που δείχνει μετράει! ελπίζω να σου δώσει κουράγιο!!
    https://www.youtube.com/watch?v=LWh6q5lMsyo

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    πωπω ωραιο βιντεακι,ειδα κι αλλα!
    μακαρι να τα καταφερω και γω αχ κ πλησιαζουν γιορτες κ γιορτες ισον φαγητο ωχ ωχ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Καλά εννοείται εγώ πως θα φάω τις γιορτές! χεχεχεε ντάξει αν φας 1 μερα τα χριστούγεννα 1 μερα την πρωτοχρονιά,και συνεχίσεις κανονικά την διατροφή δεν χάθηκε και ο κόσμος! κάποια πράγματα πιστεύω ειναι καλό να μην τα κόβουμε,είναι και αυτά μέσα στο πρόγραμμα! το θέμα ειναι να μήν τα παρατήσεις,και να μην το βάλεις κάτω! :wink2:

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    ναι εχεις δικιο αλλα ελα που τωρα με αυτα τα γλυκα καθε μερα ειναι προκληση
    χαθηκα για μερες γιατι αρρωστησαμε οικογενειακως κ ο μικρος ακομα αρρωστος ειναι
    εχω χασει μονο μισο κιλο,αλλα νταξει δεν αγχωνομαι....κ συνεχιζω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    :bouncing: Καλώς την! Και σκεφτόμουν πού πήγε αυτό το κορίτσι :blush:

    Μπράβο,μην αγχώνεσαι αξίζει ο κόπος να προσέχουμε για το καλό μας
    Περαστικά σας εύχομαι!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •