Θα τα καταφέρω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32

    Θα τα καταφέρω;

    Γεια σας... βρήκα το φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για το xenical το οποίο και ξεκίνησα σήμερα (1 κάθε μεσημέρι). Η γιατρός μου είπε να ακολουθήσω μια δίαιτα όχι ακραία, να υπολογίζω τις θερμίδες και να μην τρώω πολλά λιπαρά. Υπολόγισα σήμερα ότι κατανάλωσα 1300 θερμίδες, έχω ύψος 1.67, είμαι 92 κιλά και 40 ετών.

    Πώς σας φαίνεται η κατάστασή μου; Θα κάνω τίποτα;
    Είμαι καιρό μεταξύ 90 και 100 κιλών και αρκετά απελπισμένη.
    Στις πόσες θερμίδες να προσπαθώ να κρατάω τη διατροφή μου;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    (Χάρηκα πολύ που υπάρχουν τόσοι που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες και στηρίζουν ο ένας τον άλλον)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    LIΝΑΚΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    ΛΙΝΑΚΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ................ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΟΝ- LINE ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ...........
    ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ E-MAIL ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΕΛΑΒΕΣ ΟΠΟΥ ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ XENIKAL!!!!! (ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΛΙΑ )
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!
    ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Γειά σου Λίνα, καλως ήρθες κι από μένα στο forum!!

    Στην ερώτησή σου για το xenical δεν ξέρω καθόλου να σου απαντήσω...

    Αυτό που ξέρω είναι ότι θα τα καταφέρεις να χάσεις τα κιλά που θέλεις, αρκεί να έχεις υπομονή και να μην πτοείσαι από μια δύσκολη μέρα... Εξάλλου όλοι εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε και να σου συμπαρασταθούμε τις δύσκολες ώρες... Θα δεις, είμαστε ωραία παρέα εδώ... Θέλεις να μας πεις λίγα περισσότερα για τον ευατό σου; Παλιά ήσουν πιο λεπτή; Έχεις ξανακάνει δίαιτα; Υποφέρεις από επεισόδια υπερφαγίας; Μοιράσου με μας ό,τι νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει...

    Όσο για τις θερμίδες που τρως είναι πολύ καλές, αν και φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα των τροφών. Αν θες, μπορείς να γράφεις τι τρως κάθε μέρα στο αντίστοιχο thread και να ρωτάς ό,τι θέλεις.

    Φιλάκια και καλή αρχή!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Λινα ξερω κι εγω πολλα για τα xenical....αν εξακολουθεις να εχεις αποριες απο το μειλ της Life κανε παλι την ερωτηση και θα χαρω να σου απαντησω

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. Σημαίνει πολλά για μένα σε αυτή τη φάση.
    Λοιπόν ένα μικρό ιστορικό: έχω ύψος 1,67 και ήμουν μεταξύ 60-65 κιλών ως τα 27 μου χρόνια, τότε που έκανα το πρώτο μου παιδί. Μετά που έκανα και το δεύτερο και ως σήμερα που είμαι στα 41 σχεδόν, το βάρος ολοένα και αυξανόταν ως τα σημερινά 92 κιλά (που έφτασαν κάποια στιγμή τα 98 αλλά ευτυχώς αυτό ήταν και το σήμα κινδύνου για να κάνω κάτι), αργά αλλά σταδιακά και χανόταν πολύ δύσκολα και για πολύ λίγο. Ενδιαμέσως μια δίαιτα με παρακολούθηση διαιτολόγου με κατέβασε στα 80 αλλά πρακτικά και οικονομικά μου ήταν δύσκολο να συνεχίσω. Παράλληλα, πολύ δουλειά, ακόμη και το ένα φαγητό για το σπίτι ίσα που το προλαβαίνω, πού να φτιάξω κάτι μόνο για μένα ή να φάω λιγότερο με τόση κούραση. Τη συνέχεια την ξέρετε.

    Το δράμα είναι ότι τότε που ήμουν στα 60-65 είχα μεγαλύτερο πρόβλημα με το σώμα μου από ότι σήμερα. Νόμιζα ότι ήμουν χοντρή, ποτέ δεν φόρεσα κάτι κοντό, πάντα με φαρδιά σπορ ρούχα ντυνόμουν. Ποτέ βάψιμο, σπάνια κάτι πιο εμφανίσιμο. Το ότι ήμουν έτσι ήταν και η ασφάλεια των γονιών μου. Ποιος θα γύριζε να με κοιτάξει; Έτσι αν και με πολλούς φίλους, σπουδές, ταξίδια, ήμουν πάντα το καλό παιδί, το φρόνιμο, το λαμπρό παράδειγμα Παρ? όλα αυτά παντρεύτηκα, χωρίς να το επιδιώξω ιδιαίτερα, έχω τα δυο παιδάκια μου και ζω μια όμορφη ζωή, δουλεύω, αν και όχι στη δουλειά ακριβώς που σπούδασα, όλα επιφανειακά καλά, θα ήμουν άδικη αν παραπονιόμουν σε κανέναν. Στο βάθος όμως υπάρχει η έλλειψη αυτοεκτίμησης που ξεκινάει από την εικόνα μου και από την ταυτότητά μου.

    Η ενασχόληση με την εμφάνιση δεν ήταν αποδεκτή ούτε από τους γονείς μου ούτε από τον άντρα μου. Μια χαρά είσαι, μου λένε όλοι. Κάθε προσπάθεια που έκανα να αδυνατίσω αντιμετωπιζόταν με δυσπιστία, σιγά που θα τα κατάφερνα. Κάθε φορά που έπαιρνα ένα περιοδικό μόδας, ή fitness, ήταν κι αυτό αστείο, τι τα θέλω αυτά, αφού δεν είναι για μένα. Αυτή τη φορά ό,τι κάνω το κάνω σχεδόν κρυφά. Δεν έχω πει ότι κάνω δίαιτα. Αυτό ίσως με οδηγήσει να φάω καμιά πίτσα αν παραγγείλουμε φαγητό απέξω ή κανένα σουβλάκι, θα με γλιτώσει όμως από το χλευασμό αν αποτύχω και πάλι, και θα είμαι πιο ήρεμη. Ευτυχώς έχω τη στήριξη μιας γιατρού, αυτή μου πρότεινε να αδυνατίσω με τα xenical και το θερμιδομετρητή, άρχισαν και κάτι προβλήματα με τις αρθρώσεις, κάτι πόνοι, έτσι ξεκίνησα το ψάξιμο. Το αδυνάτισμα το είχα ξεγράψει πια. Να είναι καλά η γυναίκα, τουλάχιστον έκανα το πρώτο βήμα.

    Θα δείξει στην πορεία?. Ήδη αισθάνομαι καλύτερα ψυχολογικά. Αν και κατά καιρούς μου έχουν πει ότι είμαι όμορφη, δεν αισθάνθηκα ποτέ έτσι. Ελπίζω να νοιώσω κάποια στιγμή πως είναι να είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου? συνολικά ως ολοκληρωμένη προσωπικότητα, χωρίς φόβους και άγχη, χωρίς τους άλλους να χειρίζονται μέσω εμού τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά μου. Θα δείξει, θα δείξει ?

    ΥΓ. Life το πήρα το μήνυμα κι ευχαριστώ ιδιαίτερα. Θα σε συμβουλευτώ στην πορεία σίγουρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    "Το δράμα είναι ότι τότε που ήμουν στα 60-65 είχα μεγαλύτερο πρόβλημα με το σώμα μου από ότι σήμερα. Νόμιζα ότι ήμουν χοντρή, ποτέ δεν φόρεσα κάτι κοντό, πάντα με φαρδιά σπορ ρούχα ντυνόμουν. Ποτέ βάψιμο, σπάνια κάτι πιο εμφανίσιμο. Το ότι ήμουν έτσι ήταν και η ασφάλεια των γονιών μου. Ποιος θα γύριζε να με κοιτάξει; Έτσι αν και με πολλούς φίλους, σπουδές, ταξίδια, ήμουν πάντα το καλό παιδί, το φρόνιμο, το λαμπρό παράδειγμα Παρ? όλα αυτά παντρεύτηκα, χωρίς να το επιδιώξω ιδιαίτερα, έχω τα δυο παιδάκια μου και ζω μια όμορφη ζωή, δουλεύω, αν και όχι στη δουλειά ακριβώς που σπούδασα, όλα επιφανειακά καλά, θα ήμουν άδικη αν παραπονιόμουν σε κανέναν. Στο βάθος όμως υπάρχει η έλλειψη αυτοεκτίμησης που ξεκινάει από την εικόνα μου και από την ταυτότητά μου. "


    Λινα με γυρισες χρονια πισω !!!!!!!!! Μπορω να πω οτι με ταρακουνησες γερα!!!!!!!
    Αλλα καποια στιγμη καταλαβα οτι δεν θελω να ειμαι " το καλο κοριτσι " για ολους!....δεν θελω να ειμαι κατι δεδομενο........
    Επιφανειακα ολα καλα , το πες και εσυ αλλα επιφανειακα ........
    Πλεον θελω περισσοτερα για τον εαυτο μου και κυριως να σεβονται τις επιθυμιες μου !
    Συγνωμη για αυτο αλλα πιστευω οτι πρεπει να απαιτησεις πραγματα για τον εαυτο σου ...
    Αν εσυ θελεις να κανεις σωστη διατροφη , συχαινομαι τη λεξη διαιτα τοτε οι αλλοι πρεπει να σεβαστουν αυτη την επιθυμια σου αν πραγματικα θελουν το καλο σου και σε αγαπανε,να σε βοηθησουν στην προσπαθεια σου!......αλλιως αργα γρηγορα θα σε σαμποταρουν παλι!
    Παντως απο μενα για αλλη μια φορα καλη επιτυχια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Λίνα, καλά κάνεις και δεν το έχεις ανακοινώσει σε κανέναν. Είναι καλύτερο να μην έχεις συμπαράσταση από τους δικούς σου ανθρώπους, παρά να έχεις να αντιμετωπίσεις και τη δυσπιστία τους.

    Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και θα τους δείξεις εσύ!Κάποια στιγμή θα το μετανιώσουν που δεν πίστεψαν ότι μπορείς να πετύχεις αυτό που θες!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    να είστε καλά παιδιά... νιώθω ήδη ότι υπάρχει μια υποστήριξη στην προσπάθεια... διαβάζω και σιγά σιγά τα άλλα θέματα του φόρουμ και παίρνω μια ιδέα για τι συμβαίνει γενικότερα, τι λέτε, τι κοινά υπάρχουν κλπ

    βρήκα όμως και μια lina ! συγγνώμη βρε άλλη-Λίνα, φάνηκε ελεύθερο το nick κατά την εγγραφή! Μπορώ να το αλλάξω; για να μην μπερδευόμαστε... επίσης πολύ μου άρεσε το ticker που έχετε αρκετοί! έκανα μια προσπάθεια να το προσθέσω ως υπογραφή αλλά δεν τα κατάφερα, δεν είναι επείγον, όποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο, μπορεί να μου εξηγήσει;

    Καλό βραδάκι!

    ΥΓ τι ήθελα και το γκαντέμιασα με την πίτσα προηγουμένως; ήθελαν πίτσα - ο αγώνας της εθνικής γαρ! έφαγα κι εγώ ένα κομμάτι, ελπίζω να νικήσουμε για να μην πάει χαμένη και η θυσία : )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    Λινα ,δεν το γκατεμιασες αλλα οταν εχεις τον πειρασμο μπροστα σου μπορεις?
    παλι καλα που εφαγες ενα κομματι εγω θα ετρωγα τη μιση πιτσα!
    Εδω το μεσημερι εστειλα τον αντρα μου να παρει ψωμι και μαζι εφερα και κατι γλυκα για διαβητικους ,οχι οτι εχουν λιγοτερες θερμιδες ........σαν το κλεφτη γυρω γυρω απο τραπεζα γυριζω...........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Για τα γλυκα των διαβητικων...Διαβαστε τα συστατικα τους και τις διατροφικες πληροφοριες...!! Αφαιρουν τη ζαχαρη και προσθετουν πολυ περισσοτερο λιπος για να ειναι ευγεστα (οχι οτι τα καταφερνουν παντα)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    Δυστυχως αυτη ειναι πολυτελεια Καμμενε , χυμα απο το φουρνο της γειτονιας !
    απλα ξερω οτι εχουν φρουκτοζη γενικοτερα ολα αυτα τα γλυκα αντι για κανονικη ζαχαρη οποτε δεν εχει διαφορα στις θερμιδες!!!!!!!
    Το κακο ειναι οτι ενω εφαγα αργα για μεσημερι και ενω μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να φτιαξω μια μεγαλη σχετικα σαλατα (μετα απομεγαλο διαστημα που ειχα κοψει τειλειως τις σαλατες) με απαχο τυρι ...........περασαν τα εικοσι λεπτα περασαν , και ξαναπερασαν και εγω ακομα πειναω !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    Μπες στο τσατ να τα πουμε λιγακι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    πως μπαινω?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    209
    απο την κεντρικη σελιδα
    κατω απο το φορουμ λεει τσατ υποστηριξης
    πατας και μπαινεις

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •