Ρε Τατιάνα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249

    Ρε Τατιάνα...

    έβλεπα τις προάλες ένα θέμα στην Στεφανίδου για μια κοπέλα που έπασχε απο ανορεξία, κάποια στιγμή η παρουσιάστρια ρώτησε, μια καλεσμένη κοπέλα που περιέργαφε το πρόβλημά της, πόσα κιλά πιστεύει οτι είναι...τελικά η Στεφανίδου είπε οτι είναι 56-58 κιλά και έχει ύψος 1,70...και όλοι (διαιτολογοι κτλ που παρακολουθούσαν την εκπομπή) θεώρησαν πολύ φυσιολογικό το βάρος της...δηλαδή ρε παιδιά εγώ με ύψος 1,73 πρέπει να πάω 60 κιλα? Δε βγαίνω ρε μανα μου!!
    Ποια είναι το φυσιολογικο ΒΜΙ?

    η διαιτολογος μου μου εχει βάλει σαν πρώτο στοχο τα 75 και μετα μου ειπε θα μετρησει το ποσοστο λυπους και θα μου πει πως θα προχωρήσουμε...Την Πέμπτη έχω λυπομέτρηση...εχω αγωνία να δω απο τα 15 κιλά που έχασα πόσα είναι λύπος

    για πειτε δικες σας γνώμες και εμπειρίες...πως θέσατε τους στόχους σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλα τωρα!!!Η στεφανιδου και η καθε στεφανιδου!!!!
    Σαν να μου λετε οτι εγω πρεπει να βαλω στοχο τα 45-47 κιλα με υψος 1,62!!!
    Εχουμε συναισθηση του τι λεμε και τι κανουμε??
    Δηλαδη εαν δεν καθεται το παντελονι η η φουστα πανω στα κοκκαλα της λεκανης κατι παει στραβα???
    Δεν μας εφταναν ολα τ'αλλα να'χουμε και μια τετοια στεναχωρια!!!
    Αλλο κακο να μην μας βρει θεε μου!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    επαναλαμβάνω την τελευταία μοθ ερώτηση...γιατι νομίζω οτι περασε λίγο απαρατήρητη....

    για πειτε δικες σας γνώμες και εμπειρίες...πως θέσατε τους στόχους σας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Kαι απαντω:πιο παλια στα ινστιτουτα που πηγαινα μου ελεγαν οτι τα ιδανικα κιλα για εμενα ,και την καθε γυναικα ειναι 10 κιλα κατω απο το υψος.Δηλ.εγω που ειμαι 1,62 επρεπε να ειμαι 52 κιλα.
    Τωρα αυτο που μου ειπαν οι γιατροι μου ,και το θεωρω οτι ειναι πιο λογικο,ειναι οτι το καθε σωμα ειναι μοναδικο ,και για αυτο τα ιδανικα κιλα γιατον καθενα ειναι επισης μοναδικα.
    Που σημαινει οτι αναιξαρτητα απο το υψος ειναι τα κιλα.
    Οποτε για μενα τωρα που ξεκινησα απο τα 155 κιλα ,το ιδανικο βαρος ειναι 70-75 κιλα.
    Και θα το δικαιολογησω 1ον καποτε που ημουν 78 στα πολυ παλια τα χρονιαααα οταν ζουσε Ο Χριστος,ειχα ν στεγνωσει τα μουτρα μου ,και ειχαν πεσει ολοι πανω μου γνωστοι και οχι να σταματησω γιατι ημουν λεει χαλια και αρχισα να γινομαι ασχημη.Για μενα αυτα τα κιλα ηταν ιδανικα γιατι ειχα ενα σωμα που απλα ειχε τα πιασιματα στα καταλληλα σημεια!!Πρεπει να πω οτι με ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι οπως πρεπει το προσωπο μου.
    Και απο την αλλη ο γιατρος μου ,μου τονισε οτι ενα ατομο με τα δικα μου κιλα δεν πρεπει να φτανει στα αλλα ακρα γιατι πολυ απλα στην ηλικια μου ειδικα δεν μπορει το σωμα να επανερθει ,και να ειναι οπως θα επρεπε να ειναι φυσιολογικα.

    Νομιζω οτι τωρα εχω απαντησει στην απορια σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athens
    Posts
    74
    εγω παλι εθεσα τους στοχους μου λιγο μπακαλιστικα. ποσα κιλα ημουν οταν το βαρος μου δεν αποτελουσε εννοια μου η θεμα συζητησης; ποσο πρεπει να χασω για να χωρεσω σε ρουχα που φορουσα για χρονια; και πανω απο ολα στα ποσα κιλα οταν φανταζομαι τον εαυτο μου χαμογελαω ασυναισθητα; (φυσικα γνωμονας παντα η υγεια, και για το πολυ και για το λιγο).

    Οσο για τις διαφορες τvpersones σκεφτειτε οτι ο φακος προσθετει κ το κατι τις του. Οκ ο καθενας επιλεγει πως θελει να ειναι, αλλα οχι να περναει κ για φυσιολογικο (ισως και must) το κατoχικο look, η Ελλαδα απελευθερωθηκε, βοηθουν και οι σχετικες εκδηλωσεις των ημερων για να μην το ξεχναμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Originally posted by dexa
    Kαι απαντω:πιο παλια στα ινστιτουτα που πηγαινα μου ελεγαν οτι τα ιδανικα κιλα για εμενα ,και την καθε γυναικα ειναι 10 κιλα κατω απο το υψος.Δηλ.εγω που ειμαι 1,62 επρεπε να ειμαι 52 κιλα.
    Τωρα αυτο που μου ειπαν οι γιατροι μου ,και το θεωρω οτι ειναι πιο λογικο,ειναι οτι το καθε σωμα ειναι μοναδικο ,και για αυτο τα ιδανικα κιλα γιατον καθενα ειναι επισης μοναδικα.
    Που σημαινει οτι αναιξαρτητα απο το υψος ειναι τα κιλα.
    Οποτε για μενα τωρα που ξεκινησα απο τα 155 κιλα ,το ιδανικο βαρος ειναι 70-75 κιλα.
    Και θα το δικαιολογησω 1ον καποτε που ημουν 78 στα πολυ παλια τα χρονιαααα οταν ζουσε Ο Χριστος,ειχα ν στεγνωσει τα μουτρα μου ,και ειχαν πεσει ολοι πανω μου γνωστοι και οχι να σταματησω γιατι ημουν λεει χαλια και αρχισα να γινομαι ασχημη.Για μενα αυτα τα κιλα ηταν ιδανικα γιατι ειχα ενα σωμα που απλα ειχε τα πιασιματα στα καταλληλα σημεια!!Πρεπει να πω οτι με ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι οπως πρεπει το προσωπο μου.
    Και απο την αλλη ο γιατρος μου ,μου τονισε οτι ενα ατομο με τα δικα μου κιλα δεν πρεπει να φτανει στα αλλα ακρα γιατι πολυ απλα στην ηλικια μου ειδικα δεν μπορει το σωμα να επανερθει ,και να ειναι οπως θα επρεπε να ειναι φυσιολογικα.

    Νομιζω οτι τωρα εχω απαντησει στην απορια σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!

    αμε αμε :Ρ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Εγώ πάλι φαίνεται πως είμαι η ανώμαλη της παρέας... Έθεσα τον πρώτο μου στόχο όταν ήμουν βουτηγμένη μέσα στην ανορεξία και ήθελα να φτάσω στο βάρος που βρίσκεται στα όρια μεταξύ φυσιολογικού και μη φυσιολογικού. Για το ύψος μου, αυτό ήταν τα 44,5 κιλά. Φυσικά, όταν το έφτασα ήθελα να κατέβω κι άλλο. Και όσο περισσότερο κατέβαινα, τόσο έβλεπα "ατέλειες" στο σώμα μου και ήθελα να χάσω περισσότερο.

    Τώρα που έχω πλέον καταλάβει ότι αυτό είναι άρρωστο και "ταρακουνήθηκα", θέλω μεν να χάσω, αλλά δε θέλω να ξαναφτάσω σε αυτό το σημείο. Πάντως, να κάνω μια διευκρίνηση για αυτό που είπατε για την Τατιάνα και, με αυτό τον τρόπο, να εξηγήσω το νέο μου στόχο.

    Αν υποθέσουμε ότι το BMI είναι σωστός τρόπος μέτρησης του φυσιολογικού βάρους, τότε π.χ. εγώ είμα φυσιολογική είτε στα 45 είτε στα 60. Αυτό σημαίνει ότι όσο βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτά τα όρια, δε διατρέχω πρόβλημα υγείας. Όμως, στα 60 θεωρούμαι χοντρή! (Μη βιαστείτε να με κρίνετε, διευκρινίζω ότι είμαι και αρκετά κοντή...)

    Οπότε, αν η Τατιάνα έχει φυσιολογικό βάρος είτε στα 55 είτε στα 75 κιλά, εσείς ποιο λέτε ότι θα διαλέξει για να είναι ταυτόχρονα και όμορφη; Η γυναίκα κάνει τηλεόραση, αν πάρει 5 κιλά θα βγουν όλοι και θα λένε "κοιτάχτε πώς έγινε", "μήπως είναι έγκυος" κ.τλ. Είναι άδικο, αλλά έτσι είναι. Για αυτό και εμένα ο νέος μου στόχος είναι τα 45-46 κ δεν ικανοποιούμαι με τα 49 που είμαι τώρα, παρόλο που βρίσκονται μέσα στα όρια του φυσιολογικού για μένα. Μπορεί να ακούγεται πολύ πεζό και επιπόλαιο, αλλά δυστυχώς μόνο έτσι θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένη με το σώμα μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    22
    Τα ιδανικά κιλά μας είναι εκέι που αισανόμασται καλά.Τώρα αν νίωθουμε κάλα στα 35 ή στα 115 μάλλον πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία διότι θα υπάρξει η υπάρχει πρόβλημα υγείας...τα λίγα κιλά παραπάνω δεν έβλαψαν κανέναν όπως και τα λίγα παρακάτω..το πάν είναι η υγεία μας σωματική κ ψυχική!η Τατίανα εμένα μου φαινόταν και λιγότερο απο 55με 57 σίγουρα παίζει ρόλο κ ο σωματότυπος.Όσο για ανθρώπους που ασχολούνται και σχολιάζουν κακόβουλα τα κιλά μας δεν πρέπει να ασχολούμαστε.Αύτοι οι άνθρωποι δεν έχουν ιδέα πόσο κακό μπορεί να κάνουν σε κάποιες ομάδες ατόμων κατά την γνώμη μου δημιουργουν πολύ περισσότερα προβλήματα κ απο τα πρότυπα μόδας...κ δυστυχώς σε αυτούς τους ανθρώπους ανήκουν και δικοί μας ανθρωποί!Θες να κουτσομπολέψεις καντο με τακτ μην τονίζεις στον άλλο όλα του τα ελλατώματα είτε τα εμφανισιακά είτε του χαρακτήρα του..υπάρχουν και ευαισθητες ψυχές...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •