Βοηθήστε τον εαυτό σας με εύκολο τρόπο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40

    Βοηθήστε τον εαυτό σας με εύκολο τρόπο!!

    λοιπόν..δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κανείς άλλος σε αυτό που θα πώ τώρα..όλοι εδώ μέσα έχουμε διατροφικές διαταραχές δυστυχώς!εγώ είμαι βουλιμική αν και τον τελευταίο καιρό μπορώ να πώ ότι έχω κάνει τεράστιες προόδους και κατακαιρούς έκανα και υπερφαγηκά επισόδεια..

    αυτο που με βοηθούσε και με βοηθάει ακόμα είναι έχνα χαρτί και ένα στυλό..!εφαρμόστε το πίανει!!πριν καν αρχίσετε να τρώτε ακατάπαυστα ή μετά απο κάποιο βουλιμικό επεισόδειο πάρτε ένα χαρτί και γράψτε..γράψτε ότι σας κατεβεί στο μυαλό,τα συναισθήματά σας,προσπαθήστε να ηρεμίσετε το θηρίο μέσα σας που θέλει να φάει τα πάντα που υπάρχον μέσα στο σπίτι και να τα βγάλει...
    ή μετά απο κάποιον εμετό γράψτε πως νιώθετε..είμαι σίγουρη ότι νιώθετε κάτι πολύ παραπάνω από χάλια..διαβάστετα όποτε θέλετε να κάνετε μια παρόμοια πράξη και συζητήστε το με τον εαυτό σας αν αξίζει να τα ξαναπεράσετε όλα αυτά...ίσως να μην ακούγετε τόσο έξυπνο αλλά πραγματικά βοηθάει..!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    dear black fairy, αποψη μου ειναι πως οταν το παρεις αποφαση οτι θελεις να ξεφυγεις απο μια ασχημη κατασταση (ειτε βουλιμια, ειτε ανορεξια,ειτε παχυσαρκια) δεν χρειαζεσαι ουτε ημερολογιο, ουτε τιποτα.τα συναισθηματα ειναι ιδια που νιωθεις οταν εχεις υπερφαγικα επεισοδια και δεν αλλαζουν ειτε τα γραψεις ,ειτε οχι..εγω για παραδειγμα καθε φορα που ειχα υπερφαγικο επεισοδιο ηξερα απο πριν οτι θα το μετανιωσω και ομως το εκανα..πλεον, που εχω συνειδητοποιησει την κατασταση μου, καθε φορα που με πιανει αυτη η γνωστη λιγουρα οπου θελω να καταβροχθισω ο,τι υπαρχει μπροστα μου, βαζω το μυαλουδακι μου να δουλεψει και σκεφτομαι αν πραγματικα το θελω αυτο..και επειδη ακριβως δεν το θελω, καταληγω να μην το κανω...
    πιστευω λοιπον πως εγκειται στον καθε ανθρωπο το πως θα το αντιμετωπισει και επισης αν δεν το παρεις αποφαση κανενα χαρτι με αποτυπωμενα συναισθηματα δεν θα σε βοηθησει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Black fairy, εγώ το βρίσκω πολύ καλή ιδέα. Έχω αρχίσει τον τελευταίο καιρό να το κάνω και πιστεύω πως με βοηθάει. Δεν ανατρέχω βέβαια πίσω να τα διαβάσω ακόμα αλλά θα γίνει κι αυτό

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    Συμφωνώ joanna1991 μαζί σου..χαίρομαι που έχεις την δύναμη να το σκέφτεσαι και να μην το κάνεις!!πραγματικά μπράβο σου..απλά το πρότεινα σε ανθρώπους σαν και εμένα που δεν έχουν ακόμα τουλάχιστον την δύναμη αυτή που χρειάζεται να το σκεφτούν μόνοι τους..έτσι γράφοντας ή διαβάζοντας τα ήδη γραμμένα να βοηθήσει..

    κουκούτσι χαίρομαι που το κάνεις και εσύ!!εύχομαι να σε βοηθήσει πραγματικά..!!ας είναιτο πρώτο βήμα από κάθε κακή συνήθεια!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    κι εγώ έχω ακούσει οτι βοηθάει πολύ, αν και δεν το έχω κάνει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    καποιους τους βοηθαει πολυ, καποιους τους κουραζει.....ειδικα σε συνδυασμο με το τι ακριβως τρως και ποτε...

    σιγουρα ομως σε βοηθαει να δεις συσχετισμους που πριν δεν εβλεπες, αλλα και να αντιληφθεις το πραγματικο μεγεθος των υπερφαγικων.........εγω ενα διαστημα πραγματικα τρομαζα απο αυτα που ειχα κατεβασει!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •