Νευρική ορεξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1

    Νευρική ορεξη

    Προσπαθω να βρω μια λυση στο προβλημα μου. Δυστιχως το κυριοτερο προβλημα στην ζωη μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι ειναι ακατορθωτο να αδυνατισω....

    Ημουν 89 κιλα με υψος 1.67 οταν εμεινα εγκυος πριν 2 χρονια.. πηγα 125 οταν γεννησα και τωρα 17 μηνες μετα ειμαι 94. Το θεμα ειναι οτι 1 χρονο τωρα με συνεχομενες διαιτες και εναλλαγες διαιτολογων ειμαι μεταξυ 97-93.

    Εχω παει σε 4 διαφορετικους και ο λογος??

    1 εβδομαδα, Σουπερ αποτελεσμα...
    2η περιπου στο 1κιλο
    3 τιποτα
    4η εχω παρει
    5η τα παραταω

    Εχω κουραστει να ακυρωνω τον εαυτο μου. Οι διαιτες ειναι αψογες, εγω εχω το ψυχολογικο.

    Εχω το αντιθετω της νευρικης ανορεξιας...εγω εχω νευρικη ορεξη...ως αισχατων.

    Δεν με δεχομαι ουτε λεπτο...ακομα και στον υπνο μου νοιωθω οτι μου λεω οτι θελω να αδυνατισω...

    Παλευω για αυτο αλλα οι κρισεις υπερφαγιας με διαψευδουν καθε φορα...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    Γεια σου Βασακ,

    προς το παρον θα σου ελεγα να ηρεμησεις λιγο...οσο το σκαλιζεις δεν θα καταφερεις τιποτα...μονο που διαβασα το θεμα σου με επιασε το αγχος...

    Την λυση πρεπει να την βρεις απο μονη σου...Μακαρι να μπορουσα να στη δωσω....δεν την εχω..ασε προς το παρον τους διατροφολογους...και ψαξε μεσα σου γιατι θες τοσο πολυ μαμ...

    εγω περασα τα ιδια σχεδον με σενα αλλα ολοι κ ολες μας ημαστε κ αντιδρουμε διαφορετικα!!!

  3. #3
    Βασακ
    Πιστεύω ότι στα κιλά που είσαι πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνεις δαχτυλίδι. Και άμεσο είναι και δεν θα χρειάζεται να παλεύεις με την ορεξή σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23
    οταν κανεις τη διαιτα κανεις παραλληλα γυμναστικη αν οχι θα σε βοηθησει γιατι εκει που η ζυγαρια κολαει και απογοητευεσαι με τη γυμναστικη ο μεταβολισμος σου θα ξυπνησει και θα συνεχισεις να χανεις, δοκιμασε το αν μπορεις, και εγω ειμουνα εγκυος και εκανα 2 χρονια να ξεφορτωθω τα κιλα αλλα δυστιχως κανοντας κακο στον εαυτο μου γιατι ειμαι βουλιμικη. επειδη ομως το εψαξα το θεμα διαιτα χωρις γυμναστικη δεν εχει αποτελεσμ και να αδυνατισεις αν δεν κανεις γυμναστικη θα τα ξαναπαρεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    Τι γινεται εδω ρε!!!!!!!!!!!!!

    γεια και παλι...toutou συγνωμη αλλα πως ειναι δυνατον να μιλας για δαχτυλιδι, τι το περασατε βρε παιδια, τι νομιζεται οτι ειναι?? ε οκ παω σημερα να βαλω δαχτυλιδι και ολα ειναι μελι γαλα??? σε παρακαλω...μην το παρεις πρωσοπικα αυτο...δεν σου επιτιθεμαι απλα διαφωνω με πολλα πραγματα εδω μεσα που γραφονται...

    οχι διαφωνω με το δαχτυλιδι...να προσπαθησεις Βασακ και θα τα καταφερεις...και εγω 100 κιλα ημουν οχι δεν εβαλα αυτο το πραγμα ..ναι βουλιμικη ειμαι/ ημουν δεν το εβαλα ομως ...τα καταφερα και εχασα..χωρις αυτο και χωρις να ξερναω πια....

  6. #6
    Δεν λέω ότι είναι το πιο εύκολο, αλλά εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος έχει πάνω από τριάντα κιλά να χάσει, θέλει πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, στο οποίο όλοι περνάμε ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα που μια αρχίζουμε και μια σταμτάμε. Αν κάποιος πει ότι θα κάνει δίαιτα και την ΄κάνει, ο.κ. Αλλά αν είμαστασν δυνατοί χαρακτήρες δεν θα αφήναμε τους εαυτούς μας να φτάσουν μέχρι εδώ....
    Φιλιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τουτου
    εχεις ενα μεγαλο δικιο, στο γεγονος, οτι αν εχεις πολλα κιλα για χασιμο, πανω απο 15-20, το διαστημα θα ειναι τοσο μακρυ (για να τα χασεις σωστα και μονιμα) που θα πεσεις σιγουρα σε ασχημα σκαμπανευασματα ψυχολογικα που 8α σε κλονιζουν και θα σου χαλασουν (παλι) την προσπαθεια.
    αυτο ειναι σωστο και το εχω υποστει προσωπικα...
    αλλα το επιχειρημα οτι δεν ειμαστε αρκετα δυνατοι χαρακτηρες για να μας συμβαινει αυτο, γιατι αν ειμασταν δεν θα φταναμε ως εδω, δεν ξερω ποσο σωστο ειναι.
    και εξηγουμαι:
    πολλοι απο μας (αν οχι ολοι) εχουμε πολλα επιτευγματα να επιδειξουμε σε πολλους τομεις της ζωης μας που θελουν ικανοτητες και σιγουρα δυναμη χαρακτηρα...επιτυχημενες σπουδες, επιτυχημενες δουλειες, επιτυχημενες σχεσεις, θεματα που θελουν και δυναμη και πειθαρχια.
    επιτευγματα που καναμε εμεις οι ιδιοι , που ειμαστε αδυναμοι στο να κοντρολαρουμε τα κιλα μας... μηπως δεν ειναι θεμα ανικανοτητας λοιπον?
    μηπως υπαρχει τροπος, οπως βρηκαμε την δυναμη για να καταφερουμε η να ξεπερασουμε τοσα αλλα, να βρουμε την δυναμη να το καταφερουμε κι αυτο?
    μηπως λεω...
    ερωτημα θετω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    να κανω κι ενα σχολιο με αφορμη τον διαλογο που παρακολουθησα παραπανω και την αντιδραση της οσιρις...
    ακουω πολλους και πολλες να αποκαλουν τον γαστρικο δακτυλιο, δαχτυλιδι η δαχτυλιδακι....
    μπορει να ειναι μια αναγκη ορισμενων να εξωραισουν μια κατασταση, η καποιων αλλων ευγνωμοσυνη για κατι που πραγματικα τους βοηθησε.
    το να αποκαλουμε ομως ενα εργαλειο μιας επεμβασης ετσι, υποβιβαζει την δυσκολια της ολης καταστασης και ισως παραπλανα ατομα που δεν ξερουν τι ακριβως εχουν να αντιμετωπισουν, χαιδευοντας καποια αυτια...
    δεν προκειται για κοσμημα, και ουτε καν μοιαζει με κοσμημα, προκειται για ενα χειρουργικο εργαλειο και για μια κανονικη χειρουργικη επεμβαση που πολλους εχει βοηθησει και εμρικους δεν εχει βοηθησει....
    καλο ειναι να την κανει οποιος νομιζει οτι θα βοηθηθει, ειμαι ανεπιφυλακτα υπερ οταν καποιος εχει κανει την προσωπικη του ερευνα κι εχει ωριμα καταληξει σαυτο.
    ξεροντας ομως και τι παει να κανει και τις δυσκολιες και την βοηθεια που προσφερει και τους πιθανους κινδυνους..
    ουτε δαχτυλιδακι ειναι, ουτε περιπατος η ολη διαδικασια..

Similar Threads

  1. μηπως εχω νευρικη ανορεξια?
    By anxious4ever in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 99
    Last Post: 25-07-2017, 12:34
  2. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 19:00
  3. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 18:42
  4. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:17
  5. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •