πως μπορώ να αυξησω το μεταβολισμό μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    6

    πως μπορώ να αυξησω το μεταβολισμό μου?

    εχει καποιος να προτεινει κατι, ο,τιδηποτε?
    εχω ικανοποιητικο βαρος αλλά με κοπους χρονων και πολλες πολλες διαιτες.
    τρωω 700 θερμιδες καθε μερα και δεν αντεχω αλλο, πειναω, λιγουρευομαι:!
    αν φαω παραπανω σε 2 μερες βαζω κιλο και τρελλαινομαι..
    αν μπορουσε να βοηθησει καποιος..............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    700;;;;;;;; Είναι τρομερά λίγες.Υποσιτίζεσαι! Θα πέσεις κάτω!Μακάρι να μπορέσεις να κρατήσεις το βάρος σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    6
    το 700 δεν ειναι και παντα στανταρ αλλες φορες λιγο πανω αλλα σιγουρα μεχρι 1000. Δε νιωθω να υποσιτιζομαι και ευτυχως(δοξα τω θεω να λεω) δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα υγειας οοοοοοοοοολα αυτα τα 15 χρονια που κανω το ιδιο πραγμα. Αλλα επειδη ανησυχω και ειμαι σε μια ηλικια που σκεφτομαι παραπανω απ'οτι στην εφηβεια θελω να κανω κατι. Πως θα γινω μανα εγω??????????
    γενικα παντως ποτε ουτε εχω καταφυγει σε εμετο ουτε σε καθαρτικα. somebody?anybody?καποια δοκιμασμενα βηματα για να αυξησω το μεταβολισμο μου????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αν με 700- 1000 θερμιδες ημερησιως διατηρεισαι απλα αντι να χανεις συνεχως, πραγματι εχεις πολυ χαμηλο μεταβολισμο που υποθετω οτι οφειλεται στις χρονιες διαιτες που μας ειπες...
    προσπαθησε να τον αυξησεις βαζοντας λιγες ακομα θερμιδες στο διαιτολογιο σου και μοιραζοντας το συνολο σε πολλα μικρα γευματα (4-5) και παραλληλα βαλε ασκηση οπως το περπατημα για αυξηση των καυσεων και μηχανηματα (βαρη) για ενδυναμωση των μυων, αν δεν το κανεις ηδη....αλλος τροπος δεν ξερω να υπαρχει να αυξησεις τον μεταβολισμο σου..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    33
    tarantula σε καταλαβαινω απολυτα!! κ εγω καπου τοσες καταναλωνω και διατηρουμαι στα 64 κιλα(!!) με 1.74 υψος..

    λιγο να φαω παραπανω μια μερα και αμεσως παιρνω..ειναι απιστευτα εκνευριστικο..και το παραδοξο ειναι οτι γυμναζομαι..απο μικρη γυμναζομουν αλλα τιποτε..οι 1000 θερμιδες παραμενουν 1000..
    (για να μην πω λιγοτερες)...και ειμαι μονο 17 χρονων ρε γ****ο! στα 40 και 50 μου με τι θα τρεφομαι??με αερα??

    και μετα εχω τους αλλους να μου λενε οτι υποσιτιζομαι!! αφου δεν καιω περισσοτερες ρε φιλε..τι να κανω???να γινω τοφαλα??
    και εκνευριζομαι πολυ ασχημα οταν μου το λενε αυτο....

    απογνωση σε λεω...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6
    και υποτίθεται δεν έχει τελειώσει η ανάπτυξη σου ακόμα..σύνελθε..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    33
    το ξερω..αλλα οπως το πες..υποτιθεται.

    η εχω ελεινα χαμηλο μεταβολισμο η προβλημα θυρεοειδη(ελπιζω πως οχι)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    6
    καλα και εμενα συνεχως με πρηζουν φαε και φαε....χρονια τωρα(ειμαι 30)
    και ανησυχω γιατι στα επομενα 3-4 χρονια θελω να γινω μανα!!!!!!!!!
    πως θα ειμαι τοτε?αν βεβαια με το καλο γινει(ελπιζω)
    ολο λεω να αυξησω να αυξησω τις θερμιδες αλλα παλι με πιανει οτι θα παχυνω και πισω στο 700. Αι σιχτιρ λεω!
    παρεπιπτοντως χτες εφτασα στο αμην και καταβροχθισα μια μεγαααααλη μερεντα με περισση ανεση!!το ευχαριστηθηκα! χτες....
    γιατι σημερα......αποφευγω να σηκωθω απο το γραφειο γιατι νιωθω κτηνος!
    μαλλον ψυχολογο χρειαζομαι και χωρις πλακα αν ειχα να μου περισευουν θα πηγαινα ευχαριστως...
    anyway ευχαριστω για τις συμβουλες και θα το παλεψω..
    α, και κατι που ειχα ξεχασει. Παλια ειχα παει σε διαιτολογο για να αυξησω το μεταβολισμο. Μου εδωσε ενα διαιτολογιο υποτιθεται στα μετρα μου. Μες τη χαρα εγω, λεω το λυσα το θεμα...
    αποτελεσμα: σε 1 βδομαδα εβαλα 1,5 κιλο!!!
    και μετα μου μειωσε τις θερμιδες πιο πολυ απ οσο τρωω εγω συνηθως!!
    και λεω θα σε πληρωνω εγω μλκα να με υποσιτιζεις???την τεχνη μου δεν ξερω??
    και τον παρατησα...και ηταν ο καλυτερος στην πολη μου
    αυτο που λεω εγω ειναι οτι οι διαιτολογοι κανουν δουλεια μονο οταν προκειται για απωλεια βαρους...στα αλλα ζοριζονται....(οχι πως ολοι στο ιδιο τσουβαλι αλλα....)
    αυτα!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    agapi m rota me k emena!! 2 xronia stis dietes k pragmatika den 3ero poses 8ermides trww..to mono pou ksero oti einai poli poli liges..mia nixta etixe na vgoume eksw,k efaga katitis parapanw kai pragmatika me to fai pou efaga imun xortasmeni gia 2 oloklires meres k den efaga apolitws tpt! Ektos aftou,se mia nixta evala 1 kilo.Pragmatika einai apisteuti katastasi!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Originally posted by maria_17
    agapi m rota me k emena!! 2 xronia stis dietes k pragmatika den 3ero poses 8ermides trww..to mono pou ksero oti einai poli poli liges..mia nixta etixe na vgoume eksw,k efaga katitis parapanw kai pragmatika me to fai pou efaga imun xortasmeni gia 2 oloklires meres k den efaga apolitws tpt! Ektos aftou,se mia nixta evala 1 kilo.Pragmatika einai apisteuti katastasi!

    profanws einai apo tis dietes...to idio eixa k egw (ayrio kleinw ta 17) mexri pou apofasisa na mh trww tpt sxedon k eftasa sthn anoreksia..k twra exw arxisei na prospa8w na parw kila...alla 8ymamai paliotera pou hmoun kanonikh k etrwga poly ligo k otan ena brady etrwga pio poly amesws anebaine h zygaria..exeis paei se diatrofologo h endokrinologo mhpws sou poun tpt gia to metabolismo pou 8a se boh8hsei na katalabeis?egw thn trith paw se ena kentro endokrinologias k metabolismou....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Originally posted by smile002
    Originally posted by maria_17
    agapi m rota me k emena!! 2 xronia stis dietes k pragmatika den 3ero poses 8ermides trww..to mono pou ksero oti einai poli poli liges..mia nixta etixe na vgoume eksw,k efaga katitis parapanw kai pragmatika me to fai pou efaga imun xortasmeni gia 2 oloklires meres k den efaga apolitws tpt! Ektos aftou,se mia nixta evala 1 kilo.Pragmatika einai apisteuti katastasi!

    profanws einai apo tis dietes...to idio eixa k egw (ayrio kleinw ta 17) mexri pou apofasisa na mh trww tpt sxedon k eftasa sthn anoreksia..k twra exw arxisei na prospa8w na parw kila...alla 8ymamai paliotera pou hmoun kanonikh k etrwga poly ligo k otan ena brady etrwga pio poly amesws anebaine h zygaria..exeis paei se diatrofologo h endokrinologo mhpws sou poun tpt gia to metabolismo pou 8a se boh8hsei na katalabeis?egw thn trith paw se ena kentro endokrinologias k metabolismou....
    Δυστυχώς δεν έχω πάει, εσένα τι σου είπανε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    maria_17 de mou eipan kati pou phga...basika phga ekei epeidh ap ton aygousto den exw dei periodo alla mou eipan oti efoson o 8yreoeidhs einai kanonikos den yparxei problhma metabolismou k oti an ontws ginotan ayto pou sou periegrapsa tote einai apotelesma ths synexous diaitas-afagias k epeisodiwn yperfagias antistoixa...epishs k gia thn periodo (h eksafanish ths opoias ofeiletai sthn afagia k se psyxologikous paragontes) alla k genikotera me symboulepse na exw 5 geymata th mera...na dinw bash sto prwino meta dekatiano, meshmeriano, apogeymatino k deipno...ayta gia mia isorrophmenh diatrofh k kalo metabolismo...epishs exw akousei oti to giaourti boh8a sth ry8mish tou metabolismou...to mystiko dld mou eipan oti einai syxna k mikra geymata..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Να χαρείτε, όχι greeklish σε αυτο το φόρουμ.
    ευχαριστω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    ας μαθουμε τουλαχιστον μερικα πραγματα ποσο ειναι ο βασικος μεταβολισμος μας (δηλαδη ποσες θερμιδες χρειαζομαστε για να διατηρησουμε τις ζωτικες λειτουργειες του οργανισμου μας αν για 24 ωρες βρισκομασταν σε ενα κρεβατι-κλινηρης κατασταση). Ο Βασικος μεταβολικος ρυθμος δεν ειναι οι θερμιδες που απαιτουνται σε καθημερινη βαση για την καλυψη των ενεργειακων μας αναγκων ,με ποιο απλα λογια ειναι το ποσο των θερμιδων που απαιτουνται για να διατηρησουμε τις λειτουργειες μας . ΒΜΡ =
    655.1 + (9.563 x Βαρος σε kg) + (1.850 x Υψος σε cm) - (4.676 x Ηλικια) ο τυπος των γυναικων
    Μετα λοιπον απο τον βασικο μεταβολικο ρυθμο ,υπαρχει και ενας αλλος αριθμος που Λεγετε ολικες ενεργειακες Απαιτησεις ή αναγκες ας τον ονομασουμε ΟΕΑ.περιεχει δηλαδη τον βασικο μεταβολικο ρυθμο Χ συντελεστη κινησης στην καθημερινη μας ζωη . Ο συντελεστης ποικιλη αναλογα με το ποσο κινουμαστε καθημερινα ετσι ο αριθμος αυτος μπορει να παρει τις ακολουθες τιμες
    1,2 καθιστικη ζωη ή καθολου ασκηση
    1,3 ελαφρια ασκηση 1-3 φορες την εβδομαδα
    1,5 3-5 φορες την εβδομαδα ασκηση
    Ας παρουμε λοιπον ενα παραδειγμα εστω οτι εχουμε την Κουλα 24 χρονων με Υψος 1,68 και βαρος 72 κιλα .
    ο Βασικος μεταβολικος της ρυθμος ειναι
    B.Μ.Ρ. =
    655.1 + (9.563 x 72) + (1.850 x 1,68) - (4.676 x 23)=655.1+688.536-107.548=1236,088
    Η φιλη μας η κουλα λοιπον πηγαινει στο γυμναστηριο 3 φορες την εβδομαδα ας δουμε ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ

    Ο.Ε.Α=1236,088 Χ 1,3=1606,9144 περιπου 1606 θερμιδες
    αν η κουλα παρει αυτες τις θερμιδες θα διατηρησει το βαρος της .Αν θελουμε η κουλα να χασει σε μια εβδομαδα 500 γρ μειωνουμε τις καθημερινες απαιτησεις κατα 500 θερμιδες
    ετσι μια διαιτα στις 1200 θερμιδες θα την κανει την κουλα σε μια εβδομαδα να χασει μισο κιλο.
    Διαιτες κατω απο 1200 θερμιδες για γυναικες και 1400 για ανδρες δεν πρεπει να ακολουθουνται για χρονικο διαστημα μεγαλητερο των 2 εβδομαδων μιας που δεν πληρουν τις απαιτουμενες ποσοτητες σε ιχνοστοιχεια μεταλλα και βιταμινες .Φανταστειτε λοιπον τι συμβαινει αν καποιος τρωει 700 θερμιδες .Γιατι δεν λεω υπαρχουν νοσοκομιακες διαιτες των 800 θερμιδων αλλα ο ασθενεις παρακολουθηται απο ιατρο και παιρνει συμπληρωματα διατροφης .Μιας λοιπον που σας τα εκανα τσαρουχια και παλι να σας πω οτι οι θερμιδες ανταποκρινονται μονο στον ενεργειακο μερος της διατροφης μας ,οποτε μην μαθαινουμε απ εξω ενα θερμιδομετρητη δεν λεω θα αδυνατισουμε αλλα το τι γινεται με τα μικροθρεπικα συστατικα (δηλαδη βιταμινες-μεταλλα-ιχνοστοιχεια ) αυτο ειναι ενα αλλο θεμα αλλα επισης πολυ σημαντικο.Ετσι οι θερμιδικες διαιτες δεν ειναι πληρης.Για να μην κανετε δηλαδη την επομενη ερωτηση ,ποια θεωρηται πληρης διαιτα ,η απαντηση ειναι η ακολουθη (καταλληλος αριθμος θερμιδων) και (απαραιτητα θρεπτικα συστατικα ).Σταματηστε να καταστρεφετε το σωμα σας !!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    alex για κανε και για μενα το ιδιο αν 8ες βεβαια σε παρακαλω.
    1.67 υψος
    76 κιλα
    και 3-5 μπορει και παραπανω ασκηση
    1400 8ερμιδες μ γραψε ο γιατρος οτι χριαζομαι γα να χασω κιλα
    ηλικια 28 με τα καλοκαιρια μαζι και τις αργιες axxaxx

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •